Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 3/933/211/26
Справа № 933/238/26
П О С Т А Н О В А
Іменем України
25 лютого 2026 року селище Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А.,розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ФОП " ОСОБА_2 ", зареєстрованої у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз`яснено при складенні протоколу,
- за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
03.02.2026 року о 15:25 за адресою: с. Мирна Долина , вул. Центральна, 46 в магазині «Валентина», ОСОБА_1 здійснила продаж двох пачок цигарок Marshal без марок акцизного податку за 190 грн. гр. ОСОБА_3 , чим порушила вимоги ч. 9 ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Суддею залучено до участі у судовому розгляді поліцейського ВП № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області.
Поліцейський у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
ОСОБА_1 належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, усудове засідання не з`явилася, в матеріалах справи наявна її заява про розгляд справи без її участі. Згодна з прийнятим рішенням (а.с.11).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 156 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою.
Справу може бути розглянуто без участі особи, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
На підставі викладеного, суддя дійшов до висновку про можливість розглянути справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог статей 252, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В судовому засіданні суддею досліджені:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 842442 від 03.02.2026 року, відповідно до якого 03.02.2026 року о 15:25 за адресою: с. Мирна Долина , вул. Центральна, 46 в магазині «Валентина», ОСОБА_1 здійснила продаж двох пачок цигарок «Маршал» без марок акцизного податку за 190 грн. гр. ОСОБА_3 , чим порушила вимоги ч. 9 ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП (а.с.3);
- електронний рапорт чергового ВнП № 1 Краматорського РУП в Донецькій області від 03.02.2026 року (а.с.4);
- письмові пояснення ОСОБА_3 відповідно до яких, 03.02.2026 р. був у власних справах в Мирній Долині та виявив, що в нього закінчились цигарки, тому він зайшов в магазин"Валентина", де у літньої жінки придбав 2 пачки цигарок Маршал за 190 гривень, о 15:25. Після чого вийшов з магазину та побачив, що вони без марок акцизного збору в цей час до нього підійшли працівники поліції з метою перевірки та побачили в руках у нього цигарки та спитали де придбав, на що він вказав на магазин і надав поліції добровільно для огляду цигарок в присутності двох понятих, які було вилучено та поміщено під розписку на зберігання(а.с.8);
- письмові пояснення ОСОБА_1 відповідно до яких, вона має магазин "Валентина", який розташований в с. Мирна Долина , вул. Центральній, 46, в якому вона самостійно здійснює торгівлю різноманітними товарами. Так, сьогодні 03.02.2026 р. близько 15:25 год. вона продала невідомому чоловікові у формі дві пачки цигарок Маршал без марок акцизного збору за 190 гривень. Після чого до неї завітали поліцейські та повідомили, що було проведено закупівлю, з чим вона погодилась. Вину визнає, далі вона добровільно надала 2 блоки цигарок Marshal ROVER сірий, 20 пачок цигарок та 4 пачки цигарок Marshal RED без марок акцизного збору, 10 пачок в присутності двох понятих (а.с.6);
- протокол огляду речей від 03.02.2026 року з фототаблицею, згідно якого в присутності двох понятих, ОСОБА_3 добровільно видав дві пачки цигарок Маршал без марок акцизного податку, які він придбав к магазині "Валентина" за 190 грн. (а.с.7,9), які згідно розписки від 03.02.2026 року були залишені йому на зберігання (а.с.12).
- протокол огляду речей від 03.02.2026 року, відповідно до якого у присутності двох понятих було проведено огляд сигарет Marshal ROVER - 20 пачок та сигарет Marshal Classic- 10 пачок без марок акцизного податку (а.с.8), які згідно квитанції № 51 про отримання на зберігання речей і документів передано на зберігання (а.с.17);
- фотознімки сигарет (а.с.10).
При вирішенні питання, щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, суддя враховує наступне.
Згідно ч. 1 ст. 156 КУпАП, об`єктом адміністративного правопорушення є роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч. 9 ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 ,поза розумним сумнівом повністю доведена у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, як роздрібна торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП, передбачає додаткове стягнення: конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Вилучені предмети торгівлі, а саме: 20 пачок Marshal ROVER, 10 пачок сигарет Marshal Classic (а.с.17), які згідно квитанції № 51 про отримання на зберігання речей і документів передано на зберіганнядо ВП № 1 Краматорського РУП - необхідно конфіскувати.
Оскільки, протокол про адміністративне правопорушення, та додані до нього матеріали, не містять відомості про вилучення виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, суддя не вирішує питання про їх конфіскацію.
Дві пачки цигарок Marshal, які було залишено ОСОБА_3 під розписку, необхідно залишити останньому, оскільки він до адміністративної відповідальності у даному провадженні не притягається.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 665,60 грн.
Враховуючи дані про особу порушника - ОСОБА_1 , вперше притягується до адміністративної відповідальності, та керуючись ст.ст. 29, 33, ч. 1 ст. 156, 284 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить грошову суму в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - Донецьке ГУК/Олександр. СТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA928999980313060106000005582, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Предмети торгівлі: 20 пачок Marshal ROVER, 10 пачок сигарет Marshal Classic, які згідно квитанції № 51, поміщені на зберігання до Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області - конфіскувати.
Дві пачки цигарок Marshal, які було залишено ОСОБА_3 під розписку, - залишити останньому.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.