Постанова № 1343282, 22.01.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.01.2008
Номер справи
8/48-ап-08
Номер документу
1343282
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" січня 2008 р. Справа № 8/48-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Каланчацького комбінату комунальних підприємств

до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції

про скасування податкових повідомлень-рішень.

За участю представників сторін

від позивача - Тимошенко В.О., дов. від 09.01.08

від відповідача - ГДПІ Костік Б.В., дов. №3355 від 18.11.07

Каланчацький комбінат комунальних підприємств (позивач) звернувся до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області №№ 0001741550/0, 0001731550/0, 0001751550/0, 0000311500/0, 0000321500/0, 0000331500/0, 0001721550/0, 0001711550/0 від 10.10.2007 р. про застосування штрафних санкцій. В позові зазначено, що підставою прийняття рішень стали висновки акту невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати Каланчацьким ККП збору за спецводокористування, комунального податку, орендної плати за землю, податку на прибуток та ПДВ №76-150-03355643 від 10 жовтня 2007 р. На протязі перевіряємого періоду тарифи на житлово-комунальні послуги, які надавались позивачем, складали 62 % від фактичних витрат, підприємство працювало зі збитками, прибуток за 2006 рік отримано за рахунок отриманого від шкодування різниці в тарифах за 2000-2004 рік в сумі 372,0 тис. грн. Законом України №189-V від 22 вересня 2006 р. до ст. 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення»внесено зміни, згідно яких органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням установлюють ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобов'язані відшкодувати суб'єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів. Однак на 01.04.2007 р. органами місцевого самоврядування не відшкодовано різницю в тарифах в сумі станом на 01.01.2005р. - 180,7 тисяч грн. за 2005 р. - 173, 5 тисяч грн., за 2006 р. - 105,5 тисяч грн.. Всього - 459,7 тис. грн., через що комбінат не мав можливості вчасно і в повному обсязі перераховувати податки до бюджету.

Представник позивача наполягає на задоволенні позову.

Відповідач (Чаплинська МДПІ) не згодний з позовними вимогами з наступних підстав. Позивач надав позов до суду відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України. Однак в позовній заяві позивач просить суд на підставі ст. 9 Закону України "Про ціни та ціноутворення" скасувати податкові повідомлення - рішення Чаплинської МДПІ. Вказаний закон не містить таких правових норм, що надають право судовим органам скасовувати рішення державних органів. Тому відповідач вважає, що позивач порушив вимоги ст. ст. 104,105,106 КАС України.

В позові відсутні будь-які посилання на те, що відповідач своїми прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями порушив будь-які правові норми законодавства України. Посилання ж позивача на те, що підприємство не мало змоги вчасно сплатити свої податкові зобов'язання з причини того, що не вчасно отримали від органу місцевого самоврядування відповідні кошти виходить за межі повноважень податкового органу. Відповідач при донараховані позивачу штрафних санкцій керувався виключно ст. 17 п.17.1 пп. 17.1.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Даний Закон, Закон України "Про ціни та ціноутворення", на який посилається позивач, не містять норми заборони нарахування штрафних санкцій суб'єкту господарських відносин з підстав означених позивачем.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи в судовому засіданні 10 січня 2008 року з перервою до 22 січня 2008 року, заслухавши представників сторін, суд -

в с т а н о в и в:

Каланчацький комбінат комунальних підприємств є юридичною особою та платником податку на при буток, податку на додану вартість, земельного податку з юридичних осіб, збору за спеціальне водокористування загального значення, збору за геолого-розвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, податку з доходів фізичних осіб та інших податків. В жовтні 2007 року на підставі п.1 ст.11 Закону України від 04.12. 1990 р. №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні»головним держав ним податковим ревізором-інспектором сектору оподаткування юридичних осіб Каланчацького відділення Чаплинської МДПІ Кушніренко Ганною Миколаївною, завідувачем сектором оподаткування юридичних осіб Каланчацького відділення Чаплинської МДПІ Канівець Валентиною Олександрівною, головним державним податковим ревізором-інспектором сектору оподаткування юридичних осіб Тютяєвою Оленою Владленівною проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати Каланчацьким ККП збору за спецводокористування, комунального податку, орендної плати за землю, податку на прибуток та ПДВ. За результатами перевірки складено акт №76-150-03355643 від 10 жовтня 2007 р.

Перевіркою встановлено порушення п. 7.6 ст. 6 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та користування водами від 01.10.1999р. №231/539/118/219 в сумі 491,40 грн. і нараховано штрафних санкцій у розмірі 245,70 грн.; порушення ст.12 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. №56-93 «Про місцеві податки і збори»в частині несвоєчасної сплати комунального податку в сумі 933,30 грн. і нараховано штрафних санкцій у розмірі 466,66 грн.; порушення ст. 17 Закону України від 03.07.1992 р. №2535 - XII «Про плату за землю», Закону України від 06.10.1998 р. №161 - XII «Про оренду землі»в частині несвоєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку в сумі 447,85 грн. і нараховано штрафних санкцій в розмірі 159,26 грн.; порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28 грудня 1994 р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»в частині несвоєчасної сплати податку на прибуток підприємства в сумі 60285,04 грн., нараховано штраф них санкцій у розмірі 12968,27 грн.; порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21 грудня 2000р. №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»в частині несвоєчасної сплати ПДВ в сумі 977,17 грн., нараховано санкцій в розмірі 488,59 грн.

За висновками акту №76 - 150 - 03355643 від 10 жовтня 2007 р. Чаплинською МДПІ до Каланчацького ККП направлені податкові повідомлення - рішення:

- № 0001751550/0 від 10.10.2007 р. про застосування 6 грн. 47 коп. штрафу (10 %) за затримку на 8 календарних днів сплати орендної плати з юридичних осіб в розмірі 64 грн. 69 коп.;

- № 000 1741550/0 від 10.10.2007 р. про застосування 12 грн. 94 коп. штрафу (20 %) за затримку на 39 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати в розмірі 64 грн. 69 коп.;

- № 0001731550/0 від 10.10.2007 р. про застосування штрафу в сумі 126 грн. 91 коп. (50%) за затримку на 189 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати в розмірі 253 грн. 7 коп.;

- № 0000311500/0 від 10.10.2007 р. про застосування 488 грн. штрафу (50%) за затримку на 267 календарних днів сплати податку на додану вартість в сумі 977 грн. 17 коп.;

- № 0000331500/0 від 10.10.2007 р. про застосування 11449 грн. 50 коп. штрафу (20%) за затримку на 1 календарний день сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток розмірі 57247 грн. 50 коп.;

- № 0000321500/0 від 10.10.2007 р. про застосування 1518 грн. 77 коп. штрафу (50%) за затримку на 1223 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток в розмірі 3037 грн. 54 коп.;

- № 000 1721550/0 від 10.10.2007 р. про . про застосування 466 грн. 66 коп. штрафу (50%)за затримку на 672 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати комм в розмірі 933грн. 30 коп.;

- № 0001711550/0 від 10.10.2007 р. про застосування штрафу в сумі 245 грн. 70 коп. (50%) за затримку на 403 календарних дні сплати узгодженого податкового зобов'язання по платі за забір води в розмірі 491 грн. 40 коп. про зобов'язання сплатити нараховані штрафи.

Ці рішення і є предметом спору. В даному випадку податковим органом була проведена камеральна перевірка, тобто перевірка виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Прийняття податкових декларацій є обов'язком контролюючого органу (пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181-III). Податкова декларація приймається без попередньої перевірки

зазначених у ній показників через канцелярію. В додатках до акту перевірки наведені конкретні підстави застосування штрафних санкцій, терміни та суми несвоєчасно сплачених платежів, реквізити податкових декларацій, кількість днів затримки, розмір ставки штрафу.

З цих додатків вбачається, що податковим органом був застосований штраф в сумі 11449 грн. 50 коп. за порушення на один день сплати податку на прибуток замість: 30.12.02 сплачено 31.12.02 платіж в сумі 57247 грн. 50 коп. (за якою податковою декларацією або розрахунком не зазначено). Також при застосуванні штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на прибуток підприємств, що належать до комунальної власності за декларацією № 7222 від 10.08.01 було допущено несвоєчасне перерахування 915 грн. 96 коп. 01.07.2003 замість 12.08.01, 103 грн. 26 коп. сплачено 20.05.2004 замість 12.08.2001, платіж в розмірі 4000 грн. сплачено 19.08.2004 замість 12.08.01, за що були застосовані штрафні санкції відповідно у розмірах 457 грн. 98 коп., 51 грн. 63 коп., 200 грн.

Терміни погашення податкового зобов'язання, зазначеного у податковій декларації, визначено пп. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону Укра'їни від 21 грудня 2000 року №2181-111, згідно з яким платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену ним у податковій декларації, протягом 10-ти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного терміну, передбаченого пп. 4.1.4. п.4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначену суму податкового зобов'язання у терміни, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального терміну затримки згідно з пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 та нарахування пені згідно з пп.16.1.2. п.16.1. статті 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Згідно пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах :

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% такої суми;

при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20% такої суми;

при затримці понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50% такої суми.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових інспекцій, повязану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Позивач не заперечує факту сплати самостійно узгоджених податкових зобов’язань із затримкою термінів платежів.

Основним спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Статтею 15 зазначеного Закону встановлено строки давності та їх застосування, а саме підпункт 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 зазначає, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2. цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Відповідно до підпункту 15.2.1 пункту 15.2 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного в пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 17.3 статті 17 вищевказаного Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Отже, при визначенні відповідачем штрафних санкцій згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону №2181 повинні застосовуватись норми Закону № 2181, якими регламентовано порядок нарахування податкових зобов'язань податковими органами.

Зі змісту складеного відповідачем акту перевірки, відповідно до якого видано оскаржувані податкові повідомлення-рішення, випливає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення покладають на платника податків обов'язок щодо сплати штрафних санкцій (які є складовою частиною податкового боргу) без врахування строку давності, визначеного законом, після закінчення 1095 днів з моменту погашення податкових боргів. При цьому податковий орган не приймає до уваги положення Закону 2181 про те, якщо протягом зазначеного строку (1095 днів) податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання.

Враховуючи вищенаведене, дії посадових осіб Чаплинської МДПІ щодо застосування у жовтні 2007 року штрафних санкцій за порушення платниками граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або за днем її фактичного подання є неправомірними. Зважаючи на викладене, податкові повідомлення-рішення № 0000331500/0 від 10.10.07 про застосування 11449 грн. 50 коп. штрафу, та податкове повідомлення-рішення № 0000321500/0 від 10.10.07 в частині застосування 709 грн. 61 коп. штрафу є незаконними і підлягають скасуванню. Що стосується скасування решти податкових повідомлень-рішень, суд відмовляє в задоволенні позову. Підставою для визнання недійсним акту суб’єкта владних повноважень (яким є рішення МДПІ) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. За результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено. Наявність заборгованості бюджету перед позивачем не є підставою звільнення підприємства від обов’язку своєчасної сплати податку та від застосованих за це порушення штрафних санкцій.

Доводи МДПІ щодо відсутності у суду повноважень скасовувати податкові повідомлення рішення МДПІ суд не приймає до уваги як такі, що суперечать приписам п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України.

Судові витрати відносяться на позивача.

Керуючись ст.ст. 94, 159, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково. Скасувати податкові повідомлення-рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції у Херсонській області № 0000331500/0 від 10.10.07р. про застосування до Каланчацького комбінату комунальних підприємств 11449 грн. 50 коп. штрафу, та податкове повідомлення-рішення № 0000321500/0 від 10.10.07 в частині застосування 709 грн. 61 коп. штрафу .

2. В решті позовних вимог відмовити.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

4. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом'якова

Постанову складено у повному обсязі

та підписано 28.01.2008р.