ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2008 р. Справа № 15/489-07
вх. № 12148/3-15
Суддя господарського суду Лаврова Л.С.
при секретарі судового засідання Шаршакова Н.А.
за участю представників сторін:
позивача - Невольніченко О.О. відповідача - першого Галигіна В.М. представник другого відповідача -Мар*їна -Кравець І.О.
розглянувши справу за позовом Обласне комунальне підприємство теплових мереж, смт. Пісочин
до Мерефянська філія ВАТ "Харківгаз" м. Мерефа,ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" м.Київ.
про спонукання до дій
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про зобов’язання відповідачів заборонити припиняти газопостачання об*єктів теплопостачання (теплорозподільчих станцій та котелень) що знаходяться на території відповідних селищних рад, що належать позивачу під час опалювального сезону , а саме: "
Мереф*янську міську раду ;Південнинську міську раду ; Будянську селищну раду ;Безлюдівську селищну раду ;Васищівську селищну раду ; Хорошівську селищну раду ;Роганську селищну раду ;М.Роганську сільську раду;Пономаренківську сільську раду ;Височанську селищну раду ;Покотилівську селищну раду;Бабаївську селищну раду ;Пісочинську селищну раду ;Липецьку селищну раду ;Циркунівську сільську раду ;Лук*янівську сільську раду ;Р.Тишківську сільську раду ;Кулиничівську селищна раду ; Вільхівську селищну раду ;
01.02.2008 року позивач по справі надав уточнену позовну заяву та просить суд заборонити другому відповідачу ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" здійснювати будь-які дії щодо відключення від газопостачання (теплорозподільчих станцій та котелень).що знаходяться на території відповідних селищних рад , які належать позивачу під час опалювального сезону 2007-2008 року, а саме: Мереф*янську міську раду ;Південнинську міську раду ; Будянську селищну раду ;Безлюдівську селищну раду ;Васищівську селищну раду ; Хорошівську селищну раду ;Роганську селищну раду ;М.Роганську сільську раду;Пономаренківську сільську раду ;Височанську селищну раду ;Покотилівську селищну раду;Бабаївську селищну раду ;Пісочинську селищну раду ;Липецьку селищну раду ;Циркунівську сільську раду ;Лук*янівську сільську раду ;Р.Тишківську сільську раду ;Кулиничівську селищна раду ; Вільхівську селищну раду.
Відповідно до ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідач вчинив незаконні дії по відключенню від газопостачання позивача, чим порушив його права та вимоги діючого законодавства України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.
Відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає дії відповідача по відключенню позивача від газопостачання такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги позивача безпідставними та необгрунтованими, а тому просить суд в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 30.01.2008 року до 01.02.2008 року.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
01.10.2007 року між ВАТ"Харківгаз" в особі начальника Мереф*янської філії (Газопостачальна організація) та Обласним комунальним підприємством теплових мереж (Споживач) був укладений договір № 11Т-71 на транспортування природного газу для районних підприємств теплових мереж зі строком дії до 31.10.2008 року. Відповідно до умов договору відповідач зобов’язався здійснювати транспортування природного газу власними газорозподільчими мережами та передачу газу на вході у газову мережу позивача, який зобов*язався прийняти вказаний обсяг газу та виконувати інші обов*язки, передбачені цим договором.
Оплата послуг з транспортування природного газу здійснюється позивачем по справі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок відповідача ( першого) протягом місяця в якому здійснюється транспортування газу.
07.11.2007 року між ДК"Газ України" НАК "Нафтогаз України" (другий відповідач) та Обласним комунальним підприємством теплових мереж ( позивач) був укладений договір за № 07/07-2635 з переробки природного газу.
Відповідно до умов договору позивач по справі зобов*язався виробити готову продукцію з газу другого відповідача відповідно до технічних умов та транспортувати її до межі балансової належності, а другий відповідач ("Замовник") зобов*язується приймати готову продукцію та оплачувати позивачу ("Підряднику") виконану роботу.
Розрахунки позивача та другого відповідача здійснюються з поточного рахунку, передбаченого п.8.2 цього договору
З 15 жовтня 2007р. відповідно до розпорядження Харківської районної державної адміністрації було розпочато опалювальний період.
14.11.2007 року НАК "Нафтогаз України" на адресу Голови Харківської райдержадміністрації, генерального директора ВАТ"Харківгаз" та директора Обласного КПТМ надіслав повідомлення про відключення від газопостачання підприємств-боржників за спожитий природний газ та пломбування вхідної запірної арматури.
Того ж числа, тобто 14.11.2007 ркоу на адресу генерального директора ВАТ"Харківгаз" від НАК"Нафтогаз Укоаїни" надійшло доручення № 227 на відключення від газопостачання підприємств-боржників за спожитий природний газ та пломбування вхідної запірної арматури. З зазначення виконати роботи до 14 годин 19.11.2007 року.
Підставою для відключення від газопостачання зазначено наявність дебіторської заборгованості в розмірі 9 430 211 грн 26 коп.
20.11.2007 року заступник Харкіського міжрайонного прокурора В.Г.Комар виніс припис начальнику Мереф*янської філії ВАТ"Харківгаз" про усунення порушень та невідкладністю вжити заходів щодо включення подачі газу на об*єкти теплопостачання.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про теплопостачання" теплогенеруюча організація - це суб'єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію; теплотранспортуюча організація –це суб'єкт господарської діяльності, який здійснює транспортування теплової енергії, а теплопостачальна організація –це суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.
Основним видом діяльності позивача, відповідно до Статуту, є виробництво, транспортування, використання, розподіл та реалізація теплової енергії, на базі спалювання всіх видів палива, в тому числі побутових і виробничих відходів, а також використання енергетичних ресурсів на території України незалежно від відомчої приналежності джерел тепла для забезпечення тепловою енергією абонентів та виробництв, що забезпечують або сприяють їх безперебійному і якісному функціонуванню.
Згідно довідки позивача за № 23/17 від 17.01.2008р. від ТРС, розташованої за адресою: пгт. Песочин, вул. Крупської,15 опалюються міські ради, селищні ради, лікувальні заклади, населення, інші. Загалом по підприємству опалюються окрім вищезазначених категорій будинки престарілих, дитячі та учбові заклади різного рівня, відомче житло.
Отже, позивач є суб'єктом правовідносин, на якого поширюється положення Закону України "Про теплопостачання", як на теплогенеруючу, теплотранспортуючу та теплопостачальну організацію. Позивач є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії та об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення.
Відповідач є спеціальним господарюючим суб'єктом, на якого поширюються спеціальні норми законодавства України, в частині, що регулюють порядок надання житлово-комунальних послуг та регулюють діяльність природних монополій.
Згідно зі ст.5 Закону України "Про теплопостачання" регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, визначені цим Законом. Ці особливості викликані такими об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання, зокрема, особливим статусом суб'єктів природних монополій, який мають деякі суб'єкти господарювання у сфері теплопостачання;
Відповідно до ст.28 Закону України "Про теплопостачання" суб'єкти господарської діяльності, які уклали договори на постачання енергоносіїв з теплогенеруючими або теплопостачальними організаціями, в разі обмеження об'ємів постачання енергоносіїв повинні письмово попередити органи місцевої виконавчої влади не пізніше як за 24 години до введення обмежень, при цьому повинні бути вказані терміни та обсяги обмежень. Обсяги обмежень не повинні призвести до зупинки теплогенеруючого обладнання.
Згідно зі ст.9 Закону України "Про теплопостачання" завданнями державного управління у сфері теплопостачання є, зокрема, забезпечення надійності теплопостачання, як одного із необхідних елементів безпеки людини.
Відповідно до ст.ст.5, 9 Закону України "Про природні монополії" згідно з цим законом регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у сфері передачі та розподілу електричної енергії. Одним із принципів регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, є зокрема, забезпечення захисту прав споживачів. Оскільки відповідач – ДК"Газ України" НАК "Нафтогаз України" є монополістом в частині надання послуг з постачання газу позивачу, то він позбавлений правових підстав для відмови від виконання покладених на нього обов'язків безперебійного постачання об'єктів позивача газу.
Згідно зі ст.6 Закону України "Про теплопостачання" державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах заборони відключення в опалювальний період об'єктів теплопостачання від систем енерго-, газо-, водопостачання як об'єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення.
Крім того, поряд із нормами Закону України "Про теплопостачання" повинні застосовуватися також і норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги", які передбачають забезпечення соціальних гарантій мінімального рівня житлово-комунальних послуг для споживачів з метою недопущення їх порушення.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципі забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб.
Оскільки сторони є суб’єктами правовідносин, які регулюються нормами вищевказаних нормативних актів, суд вважає, що під час опалювального сезону здійснювати будь-які дії щодо відключення об’єктів відповідача від теплопостачання безпідставним та таким, що порушує права позивача та вимоги законодавства.
За таких обставин, суд вважає, що вимога позивача про заборону ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" здійснювати будь-які дії щодо відключення від газопостачання об*єктів теплопостачання, які належать позивачу час опалювального сезону, а саме :" Мереф*янську міську раду ;Південнинську міську раду ; Будянську селищну раду ;Безлюдівську селищну раду ;Васищівську селищну раду ; Хорошівську селищну раду ;Роганську селищну раду ;М.Роганську сільську раду;Пономаренківську сільську раду ;Височанську селищну раду ;Покотилівську селищну раду;Бабаївську селищну раду ;Пісочинську селищну раду ;Липецьку селищну раду ;Циркунівську сільську раду ;Лук*янівську сільську раду ;Р.Тишківську сільську раду ;Кулиничівську селищна раду ; Вільхівську селищну раду ; підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 2 ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав, відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб’єктів господарювання, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, та в інших випадках, встановлених законом.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України суд вважає необхідним витрати по оплаті державного мита у розмірі 42,50 грн. та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.20 ГК України,ст.15 ЦК України, ст.ст.5, 9 Закону України "Про природні монополії", ст.5,6,9, 28 Закону України "Про теплопостачання", статтями 1,12, 33, 43, 49, 75, 77, 82-85 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Прийняти уточнену позовну заяву до розгляду.
Заборонити ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" ( м.Київ, вул.Шолуденка,1 код ЄДРПОУ 31301827 ) здійснювати будь-які дії щодо відключення від газопостачання об*єктів теплопостачання (теплорозподільчих станцій та котелень) що знаходяться на території відповідних рад та належать Обласному комунальному підприємству теплових мереж ( Харківська обл, Харківський район, смт.пісочин, вул.Крупська,15 код ЄДРПОУ 31556309) під час опалювального сезону 2007-2008 років , а саме: "
Мереф*янську міську раду ;Південнинську міську раду ; Будянську селищну раду ;Безлюдівську селищну раду ;Васищівську селищну раду ; Хорошівську селищну раду ;Роганську селищну раду ;М.Роганську сільську раду;Пономаренківську сільську раду ;Височанську селищну раду ;Покотилівську селищну раду;Бабаївську селищну раду ;Пісочинську селищну раду ;Липецьку селищну раду ;Циркунівську сільську раду ;Лук*янівську сільську раду ;Р.Тишківську сільську раду ;Кулиничівську селищна раду ; Вільхівську селищну раду ;
Суддя Лаврова Л.С.