Постанова № 1343258, 29.01.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.01.2008
Номер справи
24/271а
Номер документу
1343258
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.08 Справа№ 24/271А

За позовом: Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ

До відповідача: Комунального підприємства „Бориславтеплоенерго”, м. Борислав Львівської області

Про стягнення 3387,47грн.

Суддя Хабіб М.І.

Секретар Савченко Ю.А.

Представники:

Від позивача –Саджениця В.М. –заст. нач., Степура В.А. –держ.інспектор

Від відповідача –Дубас Б.С. –директор

Представникам сторін роз”яснено права та обов”язки, передбачені ст.ст.30,49,51 КАС України.

В судовому засіданні 29.01.2008р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суть спору: Позов подано про стягнення в доход Державного бюджету України 3387,47 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливо-енергетичних ресурсів ( далі –ПЕР).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено перевірку використання відповідачем ПЕР, в результаті якої встановлені факти нераціонального використання відповідачем ПЕР, а саме: перевитрати природного газу через занижений коефіцієнт корисної дії водогінних котлів в котельнях по вул.Д. Галицького, вул. Коваліва, вул. Сосюри та по вул. Дорошенка. Результати перевірки оформлені актом №18-13/08 від 28.02.2007р., на підставі якого застосовано підвищену плату у розмірі 3387,47грн. за нераціональне використання ПЕР, яку відповідач зобов”язаний був сплатити одразу після обстеження підприємства, однак у добровільному порядку не сплатив.

Як на підставу позовних вимог позивач посилається на Закон України „Про енергозбереження” від 01.07.1994р. № 75/94-ВР, постанову Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р №699 та Порядок проведення перевірок ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджений наказом Держкоменергозбереження України від 04.08.2000р. №64 та зареєстрований в Мінюсті України 25.09.2000р. за № 653/4874.

Відповідач подав пояснення за №50 від 25.01.2008р., в якому проти позову заперечує, мотивуючи свої заперечення тим, що для ефективного споживання газу на котельнях необхідно, зокрема, провести ремонтно-налагоджувальні роботи вартістю 60 000,00грн., придбати та встановити приладний облік теплоенергії вартістю 100 000,00грн., розробити норми втрат тепло енергії теплопроводами, провести ремонт пошкодженої теплової ізоляції тепломереж тощо. На проведення цих робіт органи влади не виділяють кошти, а підприємство таких коштів не має, тому вини підприємства у неефективному використанні газу немає.

В судовому засіданні 25.12.2007р. оголошувалась перерва до 29.01.2008р.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено комплексну перевірку використання відповідачем ПЕР, результати якої оформлені актом №18-13/08 від 28.02.2007р Згідно із п.10 розділу ІІ.Котельні установки. А. Паливо, в результаті перевірки встановлені факти неекономного та неефективного використання палива – занижений коефіцієнт корисної дії на водогінних котлах. В розділі УІ акту перевірки вказано, що з метою визначення к.к.д. котлів проведено інструментальні заміри на 12 котлах. Факт проведення замірів підтверджується „фотографіями” роботи котла, які підписані представником підприємства –начальником ВТВ Баковським Я.І. Від підписання акту перевірки директор підприємства відмовився.

Згідно із обсягами нераціонального використання ПЕР, втрати палива при зменшенні к.к.д. на водогінних котлах в котельнях по вул.Д. Галицького, вул. Коваліва, вул. Сосюри та по вул. Дорошенка становлять 2.469 тис.куб.м. газу.

На підставі ст.11 ЗУ „Про енергозбереження” від 01.07.1994р. № 75/94-ВР та постанови Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р №699 начальником Територіального управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області винесено постанову № 18-13/12 від 28.12.2007р. про застосування до КП „Бориславтеплоенерго”, підвищеної плати за перевитрати палива в обсязі 2.469 тис.куб.м газу в розмірі 3 387,47грн.

Акт перевірки та постанова надіслані відповідачеві 05.03.2007р., вручені відповідачеві 09.03.2007р., що підтверджено повідомленнями про вручення поштових відправлень за поштовими квитанціями № 42455, №92480.

Дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

В силу ст.11, ст.17 Закону України „Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, застосування економічних санкцій за марнотратне використання палива.

Здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших ПЕР підприємствами згідно із постановою Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р №699 покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.

За перевитрати газу та інших ПЕР внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата у двократному розмірі встановленої ціни на газ та інші ПЕР за річний обсяг перевитрат, що встановлено п.2 Додатку до постанови від 02.09.1993р №699

Згідно із Порядком проведення перевірок ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим наказом Держкоменергозбереження України від 04.08.2000р. №64 та зареєстрованим в Мінюсті України 25.09.2000 за № 653/4874 ( далі –Порядок), за результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать, зокрема, марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання.

Обсяги марнотратного споживання і прямих втрат ПЕР визначаються у перерахунку на річне споживання або на період від виникнення до виявлення порушення. Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається на підставі акта перевірки.Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосуванн.

Згідно із ст..238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб”єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб”єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування, визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Матеріалами справи підтверджено, що внаслідок заниження к.к.д. на водогінних котлах в котельнях відповідача по вул.Д. Галицького, вул. Коваліва, вул. Сосюри та по вул. Дорошенка перевитрати газу становлять 2.469 тис.куб.м. , у зв”язку з чим у відповідності до вимог чинного законодавства до відповідача застосовані санкції у вигляді підвищеної плати у розмірі 3 387,47грн., яку відповідач у встановлені строки в добровільному порядку не сплатив.

На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і такими, що підлягають до задоволення.

Доводи відповідача про відсутність коштів на проведення ремонтних та інших робіт не можуть бути підставою для відмови у позові, оскільки чинним законодавством такої підстави для звільнення від сплати підвищеної плати за перевитрати газу не передбачено.

Судовий збір покладається на позивача з огляду на те, що в силу п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб”єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись 17,49, 51, 94, 98, 122-124, 127, 128, 130, 135, 138, 139, 143, 151-154, 158-164, 186, п.п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити.

Стягнути з Комунального підприємства „Бориславтеплоенерго”, ідент. код 13809128, адреса; 82300, м. Борислав Львівської області, вул. Коваліва,52А в доход Державного бюджету України - 3387,47 грн. підвищеної плати за нераціональне використання газу, код бюджетної класифікації 23030300.

Стягувач - Державна інспекція з енергозбереження, ідент. код 21655283, адреса: 02094, м. Київ, Дніпровський район, вул. Краківська,17.

Постанова набирає законної сили у строки, встановлені ст.254 КАС України, і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Суддя Хабіб М.