Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 439/2544/25
провадження № 2-а/439/5/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2026 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області у складі
головуючого судді Войтюк Т.Л.,
з участю секретаря судового засідання Полінчук С.-Е.А.
у справі приймали участь: позивач ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому, просить визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 01.12.2025 № 31, винесену начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області В.Біликом, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-3 КУпАП; закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Позивач покликається на те, що у період з 5 до 18.11.2025 року відповідачем проводилася позапланова перевірка дотримання КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на підставі звернення гр. ОСОБА_2 від 13.10.2025 № Д-1331.
Перед початком здійснення заходу посадові особи вручили Примірний перелік документів, даних, необхідних для проведення перевірки. КП «Бродиводоканал» надано документи, дані, інформацію, достатні для встановлення економічної обґрунтованості тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, а саме весь комплект документів який підприємство подавало для встановлення тарифів до органу місцевого самоврядування. Водночас, у листі від 12.11.2025 № Вих-05_3-17/8569 відповідач наполягав на необхідності подання документів та розрахунків, які не були використані та не могли бути використані для розрахунків діючих тарифів, оскільки на час проведення розрахунків, їх подання та затвердження тарифів були невідомі (неіснували).
КП «Бродиводоканал» листом від 14.11.2025 № 06-01/133 надало пояснення щодо ненадання документів, інформації, тощо з чітким покликанням на норми чинних нормативно-правових актів.
18.11.2025 Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області склало Акт за результатами проведеної позапланової перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 18.11.2025 № 78/1194-ПЗ.
18.11.2025 складено протокол про адміністративне правопорушення № 24. У протоколі зазначено, що директор КП «Бродиводоканал» вчинив правопорушення, передбачене ст. 188-3 КУпАП,.
01.12.2025 року посадовою особою Головного управління Держпродсоживслужби у Львівській області прийнято постанову № 31 відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу.
Позивач вказує, що жодних перешкод не створив своїми діями або бездіяльністю, всі документи, інформація, дані які стосувалися предмету перевірки надано, а тому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 01.12.2025 № 31.
Представник відповідача подав до суду відзив. У відзиві представник відповідача покликається на те, що у період з 05.11.2025 по 18.11.2025 Головне управління Держпродсоживслужби у Львівській області провело позапланову перевірку КП «Бродиводоканал» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів та послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. За результатами перевірки скадено Акт № 78/1194-ПЗ від 18.11.2025, у якому зазначено порушення вимог законодавства виявлені під час перевірки. Актом зафіксовано, що станом на 12.11.2025 посадовими особами КП «Бродиводоканал» надано документи, інформацію, дані лише на п. 1-14, 18-20, 23, 25 Примірного переліку документів, даних, необхідних для проведення перевірки, решта документів та розрахунків не надано. Перевіркою встановлено, що своїми діями директор підприємства внаслідок ненадання всіх документів для проведення позапланової перевірки, створив перешкоди для виконання посадовим особам відповідача покладених на них функцій, про що складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.11.2025 № 24, та згідно з постановою № 31 від 01.12.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-3 КУпАП та накладено штраф.
Представник відповідача просить постанову Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області № 31 від 01.12.2025 залишити без змін, а позовну заяву без задоволення.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, який мотивовано аналогічно позовній заяві.
Відповідно до ухвали суду від 15.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
29.12.2025 позивач подав до суду клопотання про зупинення розгляду справи до розгляду справи № 380/24155/25, яка розглядається у Львівському окружному адміністративному суді.
Ухвалою суду від 23.02.2026 у задоволенні клопотання про зупинення розгляду справи відмовлено.
У судове засідання представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, з підстав заявлених у позові.
Дослідивши докази, які є у справі, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є директором Комунального підприємства «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради, що підтверджується випискою з ЄДР та розпорядженням міського голови № 4 від 09.01.2024.
16.08.2024 КП «Бродиводоканал» звернулося до Виконавчого комітету Бродівської міської ради про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. На підставі заяви КП «Бродиводоканал» відповідно до Рішення № 356/02-02 від 26.09.2024 «Про встановлення тарифів на послуги КП «Бродиводоканал» з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»: встановлено тарифи для населення, бюджетних установ та інших споживачів, затверджено структуру тарифів КП «Бродиводоканал» з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення згідно з додатком; рішення виконавчого комітету Бродівської міської ради від 18.10.2023 № 301/02-02 «Про встановлення тарифів на послуги КП «Бродиводоканал» з централізованим водопостачанням і централізованим водовідведенням» визнати таким, що втратив чинність; рішення набирає чинності з 01 січня 2025 року, що підтверджується Рішення № 356/02-02 від 26.09.2024.
11.10.2025 до відповідача звернулася ОСОБА_3 із заявою такого змісту: «прошу надати роз`яснення та провести перевірку обґрунтованості встановленого тарифу (який піднімався під час війни два рази) на водопостачання та водовідведення, який застосовується КП «Бродиводоканал» у зв`язку з тарифом 78,84 грн куб.м у мешканців міста виникли сумніви щодо відповідності їх розрахунків реальним витратам підприємства, та чи не містить необґрунтованих або завищених складових».
На підставі цього звернення Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) погодило Головному управлінню Держпродспоживслужби у Львівській області проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що підтверджується листом від 23.10.2025 №15.2.1-3/27327.
03.11.2025 відповідач видав Наказ № 1442-АГ «Про проведення позапланового заходу державного контролю (перевірки) за обґрунтованим зверненням фізичної особи». Наказано провести позаплановий захід державного контролю (перевірки) КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у термін з 05.11.2025 по 18.11.2025.
На підставі Наказу від 03.11.2025 № 1442-АГ завідувачу сектору контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпрожспоживслужби у Львівській області Логвиненко О.А. та головному спеціалісту сектору контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпрожспоживслужби у Львівській області Рудницькій О.В. видано Направлення на перевірку № 1194 від 03.11.2025. У направленні зазначено, що перевірку призначено з 05.11.2025 по 18.11.2025
Для проведення перевірки директору КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради надано Примірний перелік документів, даних, тощо необхідних для перевірки дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Примірний перелік документів позивач отримав 05.11.2025.
Листом №Вих-05_3/178659 від 12.11.2025 відповідач проінформував КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради, що для встановлення економічної обґрунтованості тарифів недостатньо поданих документів, та вказав, що для проведення перевірки потрібно надати документи згідно з Переліку, в тому числі: п. 15 Фактичні витрати електроенергії в натуральних і грошових одиницях за період 2024 та 9 міс.2025; п. 16 Довідка про фактичні витрати по підприємству в розрізі статей витрат (як у розрахунку, який подавався у ОМС для встановлення тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення) та фактичні обсяги реалізації води за 2024 та 9 міс 2025 по населених пунктах; п. 21 Довідку про перелік основних видів діяльності та отримані доходи в розрізі видів діяльності та отримані доходи в розрізі видів діяльності за 2023-2024, 9 міс 2025р.; п. 22 копії статистичної звітності за 9 міс. 2025 форма № 1 Баланс, форма № 2 Звіт про фінансові результати, звіт форми № 2 Про витрати виробництва та фінансові показники діяльності від надання послуг з централізованого водопостачання та № 3 Про витрати виробництва та фінансові показники діяльності від надання послуг з централізованого водовідведення.
13.11.2025 за № 06-01/329 КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради надало відповідачу Пояснення щодо питань які виникли в ході перевірки дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та копії документів і пояснення. Пояснення подані за підписом директора КП «Бродиводоканал» Ониськіва О.Я.
Відповідно до Листа від 14.11.2025 за № 06-01/333, відповідача проінформовано, про надання всіх документів, інформації, дані які слугували (були використані) для оформлення, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2025 рік, а також проінформовано про порядок формування тарифів з врахуванням фактичних даних які можуть бути використані для розрахунків тарифів. Лист поданий за підписом директора КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради. У листі позивач з покликанням на Постанову КМУ від 01.06.2011 № 869, якою затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення (п.14, 9), зазначив які дані використані підприємством для формування тарифу на з централізованого водопостачання та водовідведення на 2025 рік. Покликаючись на Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення зазначив, що включення до пунктів 15, 16, 21 та 22 Примірного переліку документів, даних, тощо необхідних для перевірки вимоги надання фактичних даних господарської діяльності за весь 2024 рік та 9 місяців 2025 року (незакінчений тарифний період), тобто даних які на час формування та встановлення тарифів були невідомими та для розрахунків не використовувалися і не могли та не повинні були використовуватися, є з`ясуванням посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.
За результатами проведеної перевірки складений Акт № 78/1194-ПЗ від 18.11.2025. Відповідно до цього Акта відповідач встановив, що 18.11.2025 директором КП «Бродиводоканал» так і не забезпечено надання всіх необхідних для перевірки документів, розрахунків, даних, інформації. Перевіркою встановлено, що своїми діями посадова особа директор КП «Бродиводоканал» в період з 05.11.2025 по 18.11.2025, внаслідок ненадання всіх документів та розрахунків, тощо, необхідних для проведення позапланової перевірки встановлення економічної обґрунтованості тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, створив перешкоди для виконання посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області покладених на них функцій із здійснення державного нагляду (контролю) дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів та унеможливив проведення перевірки, чим порушено п. 4, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та абз. 3 ст. 11 Закону України № 877-У від 05.04.2007 р. «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» про що складено протокол про адміністративне правопорушення.
Не погоджуючись із Актом № 78/1194-ПЗ від 18.11.2025 КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради подало Заперечення на акт від 21.11.2025 № 06-04/340. Заперечення подані за підписом директора КП «Бродиводоканал» Ониськіва О.Я.
У запереченні позивач зазначив, що предметом перевірки є дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. КП «Бродиводоканал» з 01.01.2025 по даний час застосовує тарифи затверджені рішенням виконавчого комітету Бродівської міської ради від 26.09.2024 № 356/02-02. У запереченні позивач з покликанням на Постанову КМУ від 01.06.2011 № 869 (у редакції постанови КМУ від 03.04.2019 № 291), якою затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, Наказ Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 239 від 12.09.2018 «Про затвердження Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення» акцентував, що подав всі документи які стосувалися предмету перевірки.
Відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення № 24 від 18.11.2025, складеного головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Рудницькою Оксаною за результатами перевірки КП «Бродиводоканал», директор КП «Бродиводоканал» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.188-3 КУпАП, а саме: створив перешкоди для виконання посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області покладених на них функцій із здійсненням державного нагляду (контролю) з н вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін/тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення в період з 05.11.2025 по 18.11.2025, внаслідок не надання у повному обсязі документів, інформації, даних, що унеможливило проведення позапланової перевірки, що призвело до порушення абз.3 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного накладу (контролю) у сфері господарської діяльності та п. 4 ч. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
У Протоколі про адміністративне правопорушення № 24 від 18.11.2025, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності надала пояснення. ОСОБА_1 зазначив, що вказаних порушень не вчиняв, копії документів, інформація, необхідні для проведення перевірки надані в повному обсязі.
Позивач 21.11.2025 додатково подав Заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, у якому вказав про незгоду з протоколом, та те, що КП «Бродиводоканал» надало для проведення перевірки всі наявні у підприємства документи, які подавалися у виконавчий комітет Бродівської міської ради для встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
З Постанови № 31 від 01.12.2025 начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області вбачається, що ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-3 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Згідно з Рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 58 від 01.12.2025, до КП «Бродиводоканал» застосовано штраф у сумі 34000,0 грн.
Відповідач за результатами звернення ОСОБА_4 , надав заявниці відповідь за №Вих-05_03-14/8806 від 20.11.2025. Згідно з цією відповіддю, заявницю проінформовано, що відповідно до п. 1 постанови КМУ від 29.04.2022 № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв`язку із введення в Україні воєнного стану», в частині не підвищення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення має рекомендаційний характер. Також, з відповіді вбачається, що заявницю повідомлено про проведену відповідачем позапланову перевірку КП «Бродиводоканал», та про те, що директором КП «Бродиводоканал» не забезпечено надання всіх документів, даних та розрахунків, тощо, необхідних для проведення позапланової перевірки.
З встановлених судом обставин справи вбачається, що між сторонами виник спір з приводу оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, щодо правомірності притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо) неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За умовами ч.1ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
Відповідно до вимог ч. 1ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаєЗакон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V). У статті 1 даного Закону міститься поняття заходів державного нагляду (контролю) - планових та позапланових заходів, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до ст.16 Закону «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон №5007-VI) органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом,Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
Статтею 18 Закону №5007-VI передбачено, що уповноважені органи мають право, зокрема, проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб.
Відповідно Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 р. № 291 (далі Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення), цей Порядок визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів (п.1,2).
У п. 3 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення визначено, що тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення - вартість одиниці (1 куб. метра) централізованого водопостачання чи централізованого водовідведення відповідної якості як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, витрат на відшкодування втрат, планованого прибутку.
Структура тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення - складові економічно обґрунтованих витрат, пов`язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що затверджені Мінфіном, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи, а також витрати на відшкодування втрат.
Строк дії тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення - період часу, на який уповноваженим органом встановлено тарифи та протягом якого такі тарифи застосовуються до споживачів.
Планований період - період тривалістю 12 місяців, на який розраховуються та встановлюються тарифи (з 1 січня до 31 грудня, а для ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи, - інший період, узгоджений з уповноваженими органами, тривалістю 12 місяців).
Базовий період - календарний рік, який передує планованому періоду.
Для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) щороку до 20 серпня подає уповноваженим органам у паперовому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення (п. 8 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення).
У період здійснення позапланового заходу державного контролю (перевірки) КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської радиз питань дотримання формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з 05.11.2025 по 18.11.2025, діяли тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які затверджені Рішенням виконавчого комітету Бродівської міської ради № 356/02-02 від 26.09.2024. Строк дії тарифів розпочався з 01.01.2025.
Процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення визначено Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2018 р. за № 1172/32624 .
Відповідно до пункту 4 Розділу I цього Порядку, суб`єкт господарювання (заявник) подає до органу місцевого самоврядування у паперовій та електронній формах (у тому числі у форматі doc, docx, excel) розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів.
Для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2025 рік КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської радиподати до органу місцевого самоврядування в строк визначений п. 8 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення (до 20 серпня 2024 року) розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів.
Отже, під час здійснення позапланового заходу державного контролю КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської радиз питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, до повноважень контролюючого органу входила перевірка достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін, які були використані підприємством для формування тарифів на 2025 рік, тобто тих, що подані до органу місцевого самоврядування до 20 серпня 2024 року.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 6 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.7 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Для проведення позапланового заходу державного контролю КП «Бродиводоканал» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідач видав наказ № 1442-АГ від 03.11.2025. На підставі наказу оформлене Направлення на перевірку № 1194 від 03.11.2025.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Для вирішення питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідач надав Примірний перелік документів, даних, тощо необхідних для перевірки.
Статтею 11 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, обов`язки суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю ): допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду(контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю)чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду(контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Під час позапланового заходу працівники Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області були допущені до перевірки.
КП «Бродиводоканал» надало копії документів, зазначених в Примірному переліку, які на його переконання, є належними та достатніми для підтвердження дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2025 рік, та які подавалися до органу місцевого самоврядування для прийняття рішення щодо затвердження тарифів, що не заперечується відповідачем та підтверджується листом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №Вих-05_3-17/8569 від 12.11.2025.
На запитувану інформацію, щодо питань, які не входили до необхідності перевірки, а саме: п. 15 Фактичні витрати електроенергії в натуральних і грошових одиницях за період 2024 та 9 міс. 2025, п.16 Довідка про фактичні витрати по підприємству в розрізі статей витрати (як у розрахунку, який подавали у ОМС для встановлення тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення) та фактичні обсяги реалізації води за 2024 та 9 міс.2025 по населених пунктах, п. 21 Довідку про перелік основних видів діяльності та отримані доходи в розрізі видів діяльності за 2023-2024р, 9 міс. 2025р., п.22 Копії статистичної звітності за 9 міс. 2025 р, підприємство надало пояснення, що зазначені у Примірному переліку документи в п.15, 16, 21, 22 за весь 2024 рік та 9 місяців 2025 року, на час формування та встановлення тарифів були невідомими та для розрахунків не використовувалися. Також відповідачу, додатково надано інформацію про фактичне споживання активної електроенергії за 2023 рік та копії актів приймання передачі; копія наказу по підприємству; копія рішення виконавчого комітету Бродівської міської ради від 22.06.2023 № 172/02-02 «Про затвердження поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води КП «Бродиводоканал» та розрахунку поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води; довідки про фактичне використання активної електроенергії за 2023 рік, розрахунок вартості електричної енергії на технологічні потреби, копії актів прийняття-передавання електричної енергії за 2023 рік, довідка про перелік основних видів діяльності та отримані доходи в розрізі видів діяльності.
Отже, позивач, як посадова особа суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) виконав покладені на нього обов`язки, зокрема, допустив посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду, надавати документи, інформацію, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, з питань, що виникали під час державного нагляду (контролю) .
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
Статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін або створення перешкод для виконання покладених на них обов`язків тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як передбачено ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року, у справі № 357/10134/17 Верховний Суд звернув увагу на приписи статті 251 КУпАП, в якій обумовлено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Згідно зст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів та показаннями свідків.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Законодавець встановлює презумпцію вини суб`єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржується, - повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії чи бездіяльність відповідача - суб`єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх.
Згідно ч.2 ст.8Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані, зокрема, повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.
У свою чергу, за умови не наведення Головним управлінням Держпродспоживслужби доказів того, що документи, інформація, пояснення, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у підтвердженні дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, не вказує на створення з боку позивача перешкод для виконання посадовими особами покладених на них функцій із здійсненням державного нагляду (контролю).
Отже, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-3 КУпАП поза розумним сумнівом не доведена. Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, що вказує на наявність підстав для скасування Постанови по справі про адміністративне правопорушення № 31 від 01.12.2025 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ч.3ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: - залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; - скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); - скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; - змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, суд вважає, що прийняте відповідачем оскаржуване рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.
Отже, суд вважає, що рішення суб`єкта владних повноважень необхідно скасувати, а справу про адміністративне правопорушення відносно позивача за ст. 188-3 КУпАП закрити.
Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 6, 9,10, 77, 241, 242-246, 286 КАС України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області задовольнити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення № 31 від 01.12.2025 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень скасувати.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити.
Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 грн 60 к. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області, місцезнаходження: вул. Вітовського, буд. 18, м. Львів, ЄДРПОУ 40349068.
Повне рішення суду складене 23 лютого 2026 року.
Суддя Т.Л.Войтюк