Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про поновлення провадження у справі
24 лютого 2026 року Справа № 480/6900/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду у м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
У Сумському окружному адміністративному суді перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу податковий борг загальною сумою 16640, 00 грн, а саме:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500) у сумі 12800, 00 грн, отримувач ГУК Сум.обл/Комишанська СТГ на р/р UА238999980333149341000018510, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11011001) у сумі 3840, 00 грн, отримувач ГУК Сум.обл/Комишанська СТГ на р/р U568999980313030137000018510, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Ухвалою суду відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
10.01.2023 клопотання позивача про зупинення провадження у справі задоволено та зупинено провадження у цій справі до припинення дії воєнного стану на території України.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що провадження у справі слід поновити з наступних підстав.
За приписами частин першої четвертої статті 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається. За змістом частин першої, другої статті 12-2 цього ж Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Пунктом 8 частини третьої статті 2 КАС України передбачено, що однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є: розумність строків розгляду справи судом.
Провадження у цій справі було зупинено відповіднодо пункту 5 частини першої статті 236 КАС України, яка передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Суд враховує, що на даний час в Україні продовжує діяти воєнний стан, тобто, формально не усунуті обставини, що викликали зупинення провадження у цій справі.
Однак, конструкція пункту 5 частини першої статті 236 КАС України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов`язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Даний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 25.07.2024 у справі №852/2а-2/24.
Суд враховує, що розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, а тому відсутня необхідність особистої участі представників сторін в судових засіданнях.
За клопотанням відповідача ухвалою суду зупинено провадження у цій справі, з тих підстав, що відповідач перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
Водночас з матеріалів справи вбачається, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 14.04.2023 №108 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів грошового забезпечення з 14.04.2023.
Також на виконання вимоги суду Генеральний штаб Збройних Сил України повідомив, що ОСОБА_1 14.04.2023 звільнений з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за сімейними обставинами або з інших поважних причин) та направлений для взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 . З моменту виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 військову службу у зазначеній частині відповідач не проходить.
Відповідно до ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
З урахуванням наведеного, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, враховуючи те, що відповідач не проходить військову службу під час воєнного стану, суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи в умовах воєнного стану та необхідність поновлення провадження у ній зі стадії, на якій його було зупинено.
Крім того, враховуючи положення ст. 80 КАС України, з метою забезпечення повного, об`єктивного та всебічного дослідження обставин справи суд дійшов висновку про необхідність витребувати у відповідача докази сплати податкового бору у цих спірних правовідносинах.
Керуючись ст. ст. 237, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Поновити провадження у справі № 480/6900/22 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Зобов`язати відповідача надати до суду у 15-денний термін з дня отримання цієї ухвали докази сплати податкового бору у цих спірних правовідносинах.
Ухвала набирає законної сили в момент підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета