Ухвала суду № 134309027, 23.02.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2026
Номер справи
140/8085/25
Номер документу
134309027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

23 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/8085/25 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом поданим ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі № 140/8085/25.

Заяву обґрунтовано тим, що рішення у справі № 140/8085/25 набрало законної сили. Однак, на теперішній час рішення суду в зобов`язальній частині не виконано, а порушене право позивача не поновлено, а відтак просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, у встановлений судом строк, подати звіт про виконання рішення суду у даній справі.

Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений новелами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).

Так, відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною першою статті 382-1 визначено, що суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Зважаючи на відсутність клопотання про розгляд заяви в судовому засіданні, її розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено такі фактичні обставини.

Рішенням Волинського адміністративного суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25 адміністративний позов поданий ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задоволено та вирішено (далі рішення суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25):

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ у Волинській області від 26.05.2025 №6839-6225/Х-02/8-0300/25 про відмову у переведенні пенсію по втраті годувальника, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ;

зобов`язано Головне управління ПФУ у Волинській області перевести з 09.05.2025 неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на пенсію по втраті годувальника до їх повноліття на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV здійснивши перерахунок та виплату у розмірі 100% відсотків пенсії (грошового утримання) померлого годувальника ОСОБА_4 із застосуванням обмеження максимальної величини виплати вищевказаної пенсії визначеної пунктом 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV в редакції Закону №2148-VІІІ від 03.10.2017 десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, зазначено в ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ», що розподіляється між неповнолітніми дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 рівними частками.

Рішення суду набрало законної сили 28.01.2026.

З доданих до заяви відомостей про перерахунок пенсії від 12.02.2026 годувальника ОСОБА_4 та його утриманців вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 призначено пенсію утриманцю з 01.01.2026 в розмірі 4 478,46 грн.

Однак вказані відомості містять інформацію про блокування виплати пенсії із вказанням причини закінчення строку виплати.

З цього приводу суд зазначає таке.

Як вказано в рішенні суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25, відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

За приписами частини першої статті 1 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати : 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

При цьому, частиною 2 статті 36 Закону № 1058-IV визначено, що непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема діти померлого годувальника, які не досягли 18 років. Також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

З цього приводу суд зазначає, що виплати які є предметом спору у даній справі за своїм змістом є пенсійними виплатами, а отже є періодичним (щомісячним) платежем, виплата якого, за загальним правилом, обмежена для дітей померлого пенсіонера (годувальника) досягненням ними 18 років, або у випадку їх навчання 23 років.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 12.02.2026 (дата формування відомостей про перерахунок пенсії) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не виповнилось 18 років.

Наведене свідчить про відсутність підстав для припинення виплати їм пенсії у зв`язку з втратою годувальника, що, своєю чергою, дає підстави для висновку про невиконання пенсійним органом відповідачем у справі рішення суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звернув увагу, що статті 382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Відповідно до частини другої статті 385-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі № 140/11850/24.

Частиною третьою статті 382-1 КАС України визначено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Зважаючи на те, що предметом спору у даній справі є право неповнолітніх дітей на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника (батька), а відтак істотну значимість цієї справи для позивачів, суд вважає належним строком для виконання судового рішення 15 календарних днів з дня отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області даної ухвали.

Керуючись статтями 243, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Волинського адміністративного суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25 за позовом поданим ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 22.08.2025 у справі № 140/8085/25 у строк 15 календарних днів з дня отримання цієї ухвали.

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Ф. А. Волдінер