Ухвала суду № 134308764, 23.02.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2026
Номер справи
120/10967/25
Номер документу
134308764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

У Х В А Л А

м. Вінниця

23 лютого 2026 р. Справа № 120/10967/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,

розглянувши матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому, окрім іншого, просить залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, що розцінюється судом як відповідне клопотання.

Клопотання про залучення до участі у справі третьої особи обґрунтоване тим, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог його реальне виконання залежатиме від дій Міністерства соціальної політики України як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Крім того, як зазначає представник відповідача, розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" є Міністерство соціальної політики України та відповідні дії здійснені відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії російської федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. За таких обставин, на переконання представника відповідача, прийняте у цій справі рішення впливатиме на інтереси Міністерства соціальної політики України.

Крім того, представник відповідача вважає, що наявні підстави для зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України до набрання законної сили рішення суду у справі № 240/1202/25.

Розглянувши клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, суд зважає на таке.

Особливості залучення третіх осіб до участі у справі визначено статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Так, частиною 2 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина 5 статті 49 КАС України).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є ймовірність впливу судового рішення у справі на права, свободи, інтереси або обов`язки такої особи.

Разом із тим саме заявник повинен довести, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Міністерства соціальної політики України.

Суд зазначає, що представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не наведено належного обґрунтування, яким чином рішення суду у цій справі вплине на права, свободи, інтереси або обов`язки Міністерства соціальної політики України.

Посилання заявника на те, що Міністерство соціальної політики України є головним розпорядником бюджетних коштів за програмою КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" не свідчать про те, що судове рішення за результатами розгляду цієї справи безпосередньо вплине на права та інтереси згаданого центрального органу виконавчої влади.

Суд враховує те, що спірні правовідносини у цій справі виникли безпосередньо між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01 березня 2025 року шляхом застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

При цьому факт розроблення проекту цієї постанови Міністерством соціальної політики України, а також і те, що останнє забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення жодним чином не свідчить про наявність підстав для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у цій справі в якості третьої особи.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання про залучення до участі у справі третьої особи є необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.

Що ж стосується клопотання про зупинення провадження у справі, то тут слід врахувати наступне.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАСУ суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Тобто обов`язковою умовою для зупинення провадження за цією правовою підставою є факт відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі.

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, станом на цей момент Верховним Судом прийнято постанову від 19.09.2025 по справі № 240/1202/25.

Відтак правові підстави для зупинення провадження у цій справі відсутні, оскільки справа № 240/1202/25 вже розглянута Верховним Судом.

Отже, у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі належить відмовити.

За наведених обставин суд дійшов висновку відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 49, 248, 256 КАС України, -

У Х В А Л И В :

Відмовити в задоволенні клопотань представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи та про зупинення провадження у справі.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя:

Секретар: