Рішення № 13430550, 19.11.2010, Бойківський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Тельманівський районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
19.11.2010
Номер справи
2-1004
Номер документу
13430550
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

№ 2-1004/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2010 року Тельманівський районний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Попеки О.В.,

при секретарі Туровській Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Тельманове справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі про перерахунок пенсії з 01.11.2006 року з урахуванням вимог ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вимог частини 3 ст. 67 даного закону, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі про перерахунок пенсії з 01.01.2004 року з урахуванням вимог ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вимог частини 3 ст. 67 даного закону.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, повязаному з наслідками аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку і отримує пенсію в УПФУ в Тельманівському районі Донецької області. Вважаючи, що він має право на перерахунок пенсії, звернувся до відповідача з цим питанням, в чому йому було відмовлено. Просив задовольнити позовні вимоги, визнати дії відповідача незаконними та зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату основної пенсії із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, які встановлюються у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду завдану здоровю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням вимог частини 3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2004 року.

Позивач в судове засідання не зявився, в позовній заяві просив справу розглянути за його відсутності, на позові наполягав.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без участі представника УПФУ в Тельманівському районі та надав заперечення проти позову, у яких вказує, що відповідач дійсно знаходиться на обліку в УПФУ в Тельманівському районі Донецької області та отримує державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду завдану здоровю, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року. Загальний розмір пенсії позивача встановлено відповідно до вимог законодавства. Позивач вимагає встановлення йому основного розміру пенсії та додаткової пенсії, виходячи з мінімального розміру пенсії, який встановлено частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», але частиною 3 цієї статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Також в запереченні вказується, що відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обовязковими для виконання.

Дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій у період, визначений у позовних вимогах і вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно посвідчення НОМЕР_1, ксерокопія якого знаходиться в матеріалах справи, позивач віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Тельманівському районі Донецької області.

Своєю постановою Донецький окружний адміністративний суд від 27.10.2008 року, зобовязав Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 50,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2008 року.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров"я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із частиною 3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14. Частиною 3 статті 4 даного Закону України (в редакції Закону № 2505-4 від 25.03.2005 року, що діє з 31.03.2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Відповідно до п.3 ст.13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава бере на себе відповідаотність зв завдану шкоду громадянам та зобовязується відшкодувати її за матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сімї у звязку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

Відповідно до ст.50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на необхідність застосування у спірних відносинах постанов Кабінету Міністрів України, оскільки, виходячи із приписів пункту першого та шостого статті 92 Конституції України, статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», дія положень наведеного Закону не може призупинятись іншими Законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону. Абзацом другим преамбули, частиною 3 статті 4, п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, і те, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року встановлено, що у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, з 01 листопада 2006 року у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобовязані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.

Підпунктами 12,15,17 п.28 розділу 2 Закону україни «Про державний бюджет України на 2008 рік» з 1 січня 2008 року внесені зміни, зокрема, до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 п.п. 12,15,17 п.28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме з 01.11.2006 року по 01.07.2008 року, оскільки з 01.07.2008 року перерахунок пенсії позивачу був зроблений на підставі постанови Донецького окружного адміністративного суду України від 27.10.2008 року.

Згідно з п.18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

Відповідно до п. п. 3 п. 3 ст. 81 ЦПК України, не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи судом витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю фізичної особи.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 ЦПК України звільнити його від сплати судового збору на користь держави. На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, ст.ст. 10, 60, 88, 213-215 ЦПК України, суд, - В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку основної державної пенсії із розрахунку 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка не може бути меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб та додаткової пенсії 50 % мінімальної пенсії за віком, за шкоду завдану здоровю.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату основної державної пенсії із розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком, яка не може бути меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб та додаткової пенсії 75 % мінімальної пенсії за віком, за шкоду завдану здоровю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до ст. 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлена ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.11.2006 року по 01.07.2008 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі на користь місцевого бюджету Тельманівського району витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн.: Одержувач:Місцевий бюджет Тельманівського району, р/р 31217259700371, ЄДРПОУ: 34687279, МФО: 834016, Банк: ГУ ДКУ у Донецькій області, Код платежу 22050001.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через Тельманівський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя