Постанова № 134293729, 17.02.2026, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.02.2026
Номер справи
350/1669/25
Номер документу
134293729
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа 350/1669/25

Номер провадження 3/350/13/2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2026 року селище Рожнятів

Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., з участю: секретаря судових засідань Видойник І.П., прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури Негрича Н.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківсько області в залі судових засідань Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області в режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця міста Долина Івано-Франківської області; місце проживання: АДРЕСА_1 ; до 19 травня 2025 року старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_1 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а фактично подав дану декларацію 1 квітня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією у відповідності до підпункту «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини другої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 18 червня 2025 року не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а фактично подав дану декларацію 27 жовтня 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Постановою судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12 лютого 2026 року справи № 350/1669/25 провадження 3/350/13/2026 та № 350/1670/25 провадження 3/350/14/2026 про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 об`єднано в одне провадження зі справою № 350/1669/25 провадження 3/350/13/2026 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 . Об`єднаній справі присвоєно №350/1669/25. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні адміністративних правопорушень визнав, щиро розкаявся, суду пояснив, що дійсно пропустив строки подачі декларацій.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністратвної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Відповідно до частини першої статті 45 Закону України Про запобігання корупції встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Пунктом 5 частини першої статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено. Відповідно до абзацу 16 частини першої статті 1 Закону №1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Згідно витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 163 від 18 липня 2022 року лейтенанта ОСОБА_1 командира І взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначено наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 16 липня 2022 року № 353 на посаду офіцера відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 з 18 липня 2022 року.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 1 квітня 2024 року подав щорічну декларацію за 2023 рік, тоді як граничною датою подання декларації за 2023 рік є 31 березня 2024 року.

Відтак ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за порушення, пов`язані з корупцією, зобов`язаний був подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31 березня 2024 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 139 від 19 травня 2025 року капітана ОСОБА_1 звільнено наказом командувача військово- оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 5 травня 2025 року за № 387 з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Згідно до абз. 1 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи зазначені у пункту 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

У відповідності до вимог роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13 листопада 2023 року, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») декларація особи, яка подається відповідно до абз. 1 частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Так, днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі перебування на посадах, зазначених у пункті 1, пп. «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 27 жовтня 2025 року подав декларацію «При звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

Оскільки ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», як на військову посадову особу Збройних Сил України, то граничною датою подання ним декларації «При звільненні» є 18 червня 2025 року. Відтак ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за порушення, пов`язані з корупцією, зобов`язаний був подати декларацію «При звільненні» 18 червня 2025 року.

Згідно диспозиції частини першої статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до вимог статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 є суб`єктом адміністративного правопорушення, оскільки він є осудною особою, вчинив правопорушення у віці, з якого може наставати адміністративна відповідальність, відноситься до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих.N 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Судом встановлено, що об`єктивна сторона адміністративних порушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинених ОСОБА_1 полягала в тому, що він несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи за 2023 рік та декларацію «При звільненні».

Таким чином, ОСОБА_1 у порушення вимог частин першої-другої статті 45, пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік 1 квітня 2025 року та декларацію «При звільненні» - 27 жовтня 2025 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Доказів, які б свідчили про об`єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларацій, у матеріалах справи відсутні.

За частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з роз`ясненнями Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, через стихійні лиха (повінь, пожежа, землетрус), технічними збоями офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (змістом) під вартою тощо.

У даному випадку ОСОБА_1 , будучи обізнаним про необхідність дотримання вимог закону, порушив ці вимоги, які безпосередньо пов`язані з невиконанням обов`язків, установлених законом та вчинила дії умисно, оскільки йому достовірно було відомо про обов`язковість подання щорічної декларації та декларації «При звільненні», він усвідомлював суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачав настання суспільно-небезпечних наслідків, і до закінчення граничного терміну подання щорічної декларації за 2023 рік 31 березня 2024 року, таку не подав та не подав декларацію «При звільненні» у строк до 18 червня 2025 року, подавши таку декларацію 27 жовтня 2025 року. Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік 1 квітня 2024 року, за типом «При звільненні» - 27 жовтня 2025 року.

У відповідності до статей 34, 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається визнання вини винною особою, обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено. При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до статей 33 - 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховано характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого санкцією даної статті, майнової шкоди не заподіяно.

За таких обставин, всебічно, повно, об`єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про достовірність та достатність доказів для висновку, що ОСОБА_1 порушив приписи частин першої - другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки несвоєчасно без поважних причин не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік та декларацію за типом «При звільненні» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки в його діях є склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідності до положень статті 8 цього Кодексу, згідно з якими особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Зважаючи на вище вказане, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведена.

Відповідно до частини першої статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. У відповідності до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Керуючись статтями 36, 40-1, 172-6, 221, 245, 246, 247, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

п о с т а н о в и л а:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню:

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень; за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень. Відповідно до статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 остаточно визначити стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Штраф сплатити на рахунок: UA078999980314090542000009658, отримувач коштів: ГУК в Ів-Фр. об./ТГ Рожнятів/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37951998, Казначейство України (ел.адм.подат.).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок, перерахувавши їх за наступними реквізитами: отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Сокирко Л.М.