Єдиний державний реєстр судових рішень
У к р а ї н а
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.02.2026
6/394/4/26
394/1052/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2026 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
у складі головуючого: судді - Запорожець О.М.
при секретарі: Лясковській О.М.
розглянувши в смт Новоархангельськ заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.12.2025 року,
В С Т А Н О В И В :
Заявниця звернулася до суду із заявою про розстрочку виконання рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.12.2025 року посилаючись на те, що з 04.12.2025р. Новоархангельському районному суді Кіровоградської області перебуває справа № 394/1052/25 за позовом ТОВ «ФК «ЄАПБ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ознайомившись із рішенням суду, заявниця просить розглянути клопотання про розстрочку виконання рішення, виходячи із наступного:
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Водночас обов`язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.
Зазначає, що нерухомого майна не має.
У зв`язку із цим, звертається до суду із заявою про розстрочення виконання рішення, оскільки, не має змоги виконати рішення суду одразу в повному обсязі, щоб це не ускладнило майновий стан. Виконання рішення одразу і в повному обсязі поставить заявницю у дуже скрутне матеріальне становище, що завдасть шкоду, оскільки не зможе забезпечити себе усім необхідним, у тому числі достатній і гідний рівень життя, що суперечитиме положенням Конституції України та висновкам Конституційного суду України.
Разом із цим, закон не передбачає конкретного переліку обставин, які є підставою для розстрочення виконання рішення суду, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду можливість у кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Заявниця просить розстрочити виконання рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.12.2025 року у справі № 394/1052/25 за позовом ТОВ «ФК «ЄАПБ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором до одного року (12 місяців), з моменту набрання рішення суду законної сили
Учасники цивільного провадження в судове засідання не з`явились про причини неявки суд не повідомили.
Ч. 2 ст. 435 ЦПК України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд приходить до наступного висновку.
У ст. 1 ЦПК України наголошується, що Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Ч .1 ст. 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст. 2 ЦПК України).
Ч. 1 ст. 11 ЦПК України наголошує на тому, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Відповідно до ст. 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.12.2025 року вирішено стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» заборгованість за кредитом в сумі 18942 грн., з яких: 7000 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 791 грн. - сума заборгованості за відсотками; 11151 грн. - сума заборгованості за пенею та судовий збір в сумі 3028 грн., а всього підлягає стягненню 21970.
Як вбачається з довідок Пенсійного фонду України форми ОК-5 в якій визначені індивідуальні відомості щодо страхового стажу та сплати ЄСВ заявницею та форми ОК-7 в якій підтверджується страховий стаж заявниці та отримана пенсія /а.с.5-8/.
Розстрочка виконання рішення суду - це відтермінування у часі належного строку виконання рішення суду сплати загальної суми боргу частинами. Надання розстрочки судом полягає у визначенні розміру щомісячних платежів з метою погашення всієї суми боргу, визначенні нової конкретної, більш пізньої ніж первинна, дати, з настанням якої й після завершення строку сплати останнього платежу на підставі розстрочки рішення має бути виконано повністю.
При розгляді заяви щодо розстрочки виконання рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; суми щомісячного платежу, наявність яких має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування та сума щомісячних платежів знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання розстрочки виконання рішення суду не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Визначальним фактором є винятковість цих випадків та їх об`єктивний вплив на виконання судового рішення.
Відповідно до положень статті 435 ЦПК України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Отже, закон не передбачає конкретного переліку обставин, які є підставою для відстрочення та розстрочення виконання рішення суду, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду можливість у кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Питання розстрочка виконання рішення суду також врегульовано Законом України «Про виконавче провадження».
Зокрема, ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Пунктом 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 « Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» визначено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 351 ЦПК ( 1503-06 ) і ст. 121 ГПК ( 1798-12 ) їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
У ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З даних положень основного закону слідує, що встановлюється відповідний спеціально-дозвільний тип правового регулювання, притаманний органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам. З аналізу цієї норми публічного права випливає, що існує заборона, щодо всього, крім дозволенного законом.
Законодавець, визначаючи такий порядок діяльності органів держави, насамперед виказував природний шлях розвитку правової держави, її правових інститутів, даний порядок є притаманний демократичній державі. Це означає, що діяльність будь-якого органу державної влади та їх посадових осіб повинна здійснюватись на основі нормативно-правових актів, у їх межах і за процедурою, встановленою цими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» - виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» - виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов`язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об`єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Враховуючи викладене виходячи з принципів верховенства права, обов`язковості виконання судових рішень, наявності обставин для розстрочення виконання рішення, суд приходить до висновку про задоволення заяви про розстрочку виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги наведене та керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 « Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», ст.ст. 19, 1291 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 1, 2, 5, 11, 18, 247, 258, 259, 260, 435 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання рішення суду - задовольнити.
Розстрочити виконання рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.12.2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики, яким вирішено стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» заборгованість за кредитом в сумі 18942 грн., з яких: 7000 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 791 грн. - сума заборгованості за відсотками; 11151 грн. - сума заборгованості за пенею та судовий збір в сумі 3028 грн., а всього підлягає стягненню 21970 грн. строком на 12 місяців, шляхом щомісячної сплати коштів в розмірі 1830 /одна тисяча вісімсот тридцять/грн.
Ідентифікаційні дані учасників:
ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 .
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів», місцезнаходження вул. Симона Петлюри, 30 м. Київ, код юридичної особи в єдиному державному реєстрі підприємств і організацій 35625014.
Копію ухвали направити учасникам.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького Апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі «Судова влада України» за веб - адресою: https://court.gov.ua/sud1114/.
Суддя: