Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/28365/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Фермерського господарства ШУТЯК до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства ШУТЯК до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9049233930 від 05 березня 2024 року, яким Головним управлінням ДПС України в Одеській області було зупинено реєстрацію податкової накладної № 5 від 02 лютого 2024 року; зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 02 лютого 2024 року, датою її фактичного подання.
Ухвалою суду від 23.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що відповідач протиправно прийняв рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9049233930 від 05 березня 2024 року, з огляду на те, що позивачем виконані усі умови, які передбачені законодавством, для автоматизованої реєстрації податкової накладної від 02.02.2024 року за № 5, проте, станом на дату звернення до суду з позовною заявою вищезазначена податкова накладна не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, що свідчить про протиправність дій відповідачів. Окрім того, ДПС не взято до уваги специфіку діяльності ФГ «ШУТЯК», яке перебуває на обліку в податковому органі з 2021 року, а саме, що свою діяльність позивач здійснює у сфері сільського господарства. При цьому вже на протязі значного проміжку часу на ринку сільгосппродукції склалася така ситуація, що реалізація вирощеної продукції «з поля» є невигідною, зважаючи на те, що закупівельні ціни на такий момент, явно занижені «трейдерами». Позивач вказав, що з огляду на це та враховуючи низькі закупівельні ціни на кукурудзу восени 2023 році (на час проведення збирання врожаю), ФГ «ШУТЯК» запаси зібраної в сезоні 2023 року кукурудзи реалізовувало взимку 2024 року в період, коли закупівельні ціни на вказаний товар стабілізувалися, що не суперечить положенням чинного законодавства, а навпаки вказує на зваженому підході у веденні своєї господарської діяльності посадовими особами господарства. Також, позивач наголосив, що в 2023 році ФГ «ШУТЯК» було засіяно 10,00 га орендованих земельних ділянок кукурудзою. З вказаної площі восени 2023 року було зібрано урожай у обсягах 106,00 т, який відображено у звіті про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма № 29-сг, яка надавалася разом з поясненнями до ДПС додається, який ФГ «ШУТЯК» було подано до Державної служби статистики України у встановлені законодавством строки. У вказаному звіті в рядку 0110 чітко зазначено площі засіяних кукурудзою земель та кількість зібраного урожаю 1060,00 центнерів, що складає 106,00 т. При цьому, документи, які підтверджують операції по придбанню насіння кукурудзи, посіву кукурудзи та її збирання у 2023 році (придбання насіння та ЗЗР, обробіток ґрунту, внесення засобів захисту рослин, обмолот кукурудзи), як зазначив позивач, додаються до цієї позовної заяви. Також, позивач вказав, що зі змісту Квитанції від 05.03.2024 року вбачається, що відповідачем-2 не дотримано вимоги п.10-11 порядку зупинення реєстрації ПН/РК та не вказано конкретної пропозиції щодо переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/ РК в ЄРПН. У квитанції лише запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію, при цьому, які саме документи не надано господарством, в рішенні не зазначено та не підкреслено, як того вимагає форма рішення. При цьому, сукупність первинних документів, наданих разом з позовною заявою, не дають підстав для сумніву щодо дійсності укладання договору, на виконання вимог якого складено спірну податкову накладну. За таких обставин, як вказав позивач, відповідачі, які мають у своєму розпорядженні доступ до інформації, яка підтверджує наявність господарських операцій не мали обґрунтованих причин відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки, позивачем надавалися усі необхідні документи, які підтверджували правомірність його дій.
09.10.2025 до суд від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган вказує на наявну податкову інформацію щодо позивача та надає право на спростування вказаної інформації. Вказане право відображається у формі пояснення платника податку та копіях документів, які підтверджують відомості, зазначені у поясненні. Таким чином, обов`язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на Позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Також, квитанцією №1 від 05.03.2024 було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пунктом 6 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Як свідчить квитанція № 2, документ не прийнято, виявлено помилки: повідомлення від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 02.02.2024 №5 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520. Тобто, на розгляді комісії Головного управління ДПС в Одеський області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, ФГ «ШУТЯК» було подано з порушенням терміну на подання, відповідно Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної від 02.02.2024 № 5 не приймалось. З урахуванням викладеного та того, що позивачем не було подано пояснень протягом строку, визначеного 6 Порядку № 520, не виконані вимоги п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України; п. 11 Порядку №1165, та п.4,6 Порядку №520, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
22.12.2023 між Фермерським господарством «ШУТЯК» та ТОВ « РОМИР-ТРЕЙД» було укладено договір купівлі продажу№221223, згідно якого продавець зобов`язується передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію, а покупець прийняти і оплатити.
ФГ«ШУТЯК» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №5 від 02.02.2024р.
За результатами обробки податкової накладної №5 від 02.02.2024 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що обсяг постачання товару/послуги 1005 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.
Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу, надано повідомлення від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування.
Як свідчить квитанція № 2, документ не прийнято, виявлено помилки: повідомлення від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 02.02.2024 №5 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов`язань.
Згідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.
Як зазначалось судом, ФГ«ШУТЯК» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №5 від 02.02.2024р.
За результатами обробки податкової накладної №5 від 02.02.2024документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена з підстав, що обсяг постачання товару/послуги 1005 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку; контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН.
Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу, надано повідомлення від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування.
Як свідчить квитанція № 2, документ не прийнято, виявлено помилки: Повідомлення від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 02.02.2024 №5 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.
Так, п.6 Порядку №520 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
У відповідності до положень п.10-12 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Натомість, незважаючи на те, що платником податку надано копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, податковим органом не було прийнято відповідне рішення, чим порушено вимоги пункту 11 Порядку №520.
У зв`язку з викладеним вище, суд приходить висновку щодо наявності протиправної бездіяльності з боку ГУ ДПС в Одеській області в частині не прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, оскільки не прийняття рішення згідно Порядку №520 в даному випадку порушує принцип правової визначеності та перешкоджає платнику податків належним чином реалізувати право на судовий захист, так як фактично податкова накладна знаходиться у невизначеному стані, оскільки і не зареєстровано в ЄРПН, і відсутня відмова у її реєстрації.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 02 лютого 2024 року, датою її фактичного подання, суд зазначає, що на даний час такі позовні вимоги є передчасними, з огляду на ненадання контролюючим органом оцінки наданим повідомленню від 02.02.2025 №4 про подання пояснень та документам щодо спірної податкової накладної.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом:
-визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної №5 від 02 лютого 2024 року, складеної ФГ «Шутяк»
- зобов`язання Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної №5 від 02 лютого 2024 року складеної ФГ «Шутяк».
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та те, що оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за похідні вимоги позивача не стягувався, суд вважає, що наявні підстави для стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області на користь позивача 2422,40 грн. сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Фермерського господарства «ШУТЯК» - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної №5 від 02 лютого 2024 року, складеної ФГ «Шутяк».
Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної №5 від 02 лютого 2024 року складеної ФГ «Шутяк».
У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Фермерського господарства «ШУТЯК» (код ЄДРПОУ 44220873, вул. Садова 24, с.Писарівка, Подільський р-н., Одеська обл.) судовий збір у розмірі 2422,40 грн(дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра