Рішення № 134170771, 18.02.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2026
Номер справи
200/6524/25
Номер документу
134170771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2026 року Справа№200/6524/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу державної закупівлі,

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

25 серпня 2025 року Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації, позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної аудиторської служби України з вимогами (з урахуванням уточнень): визнати протиправним та скасувати висновок Державної аудиторської служби України від 15 серпня 2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-05-27-012825-a, яка проведена Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації.

За змістом викладеного 15 серпня 2025 року Державною аудиторською службою України в електронній системі закупівель оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-05-27-012825-a «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800», яку проведено Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації із застосуванням відкритих торгів з особливостями на електронному майданчику Prozorro. Закупівля проводилась за процедурою відкритих торгів з особливостями. У зазначеному висновку відповідач дійшов висновку про наявність порушення: «за результатами відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» встановлено порушення вимог пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178. У висновку зобов`язано позивача здійснити заходи щодо приведення умов договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 у відповідність до умов тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а у разі неможливості усунення встановлених порушень припинити зобов`язання за договором від 12 червня 2025 року №22/25/1 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів. Позивач вважає, що ним виконано умови абзацу четвертого пункту 49 та пункту 18 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178, який визначає, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки. Також зауважує, що жодним законодавчим актом та тендерною документацією до закупівлі №UA-2025-05-27-012825-a «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800» не передбачено вимог щодо відповідності інформації про ціни на матеріальні ресурси та даних, що вказані в переліку основних матеріальних ресурсів. Позивач вважає, що в повному обсязі виконав вимоги законодавства, а саме Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178, уклавши договір, який не відрізняється від тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, відповідно до умов тендерної документації, де чітко зазначено, що документ, на якій посилається орган державного фінансового контролю, формується (узгоджується) переможцем на стадії укладання договору (враховуючі технічні, технологічні, фінансові та інші спроможності переможця).

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що за результатами проведеного моніторингу процедури закупівлі Держаудитслужбою встановлено невідповідність між: тендерною пропозицією учасника ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку 11 до тендерної документації, зокрема містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2.); наданим переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» файлом «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip» (який не містить ціни на цей матеріал); умовами Договору, який містить матеріал, але не містить його вартості в ціновій частині. Відповідно до абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178, замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Згідно із пунктом 18 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки. Відповідач вважає, умови договору не відповідають вимогам тендерної документації та поданої тендерної пропозиції ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», що є порушенням вимог пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178. Крім того, відповідач зазначив, що зважаючи на наявність порушень, установлених під час моніторингу, вимоги, зазначені у висновку щодо розірвання договору, підлягають виконанню.

Позивач у відповіді на відзив на позовну заяву заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, обґрунтовуючи це тим, що твердження відповідача про встановлення за результатами проведеного моніторингу процедури закупівлі невідповідності є формальним, та не відповідає ні фактичним обставинам справи, ні нормам чинного законодавства. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

25 серпня 2025 року проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа №200/6524/25 передана на розгляд судді Давиденко Т. В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/6524/25. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово.

Розпорядженням керівника апарату суду від 16 грудня 2025 року №508 «Щодо повторного автоматичного розподілу справи», у зв`язку з перебуванням судді Давиденко Т.В на лікарняному, зобов`язано відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року №39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною дев`ятою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України здійснити повторний автоматизований розподіл справи №200/6524/25.

16 грудня 2025 року проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа №200/6524/25 передана на розгляд судді Молочній І. С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/6524/25 за позовом Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу державної закупівлі. Розгляд справи вирішено здійснювати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження. Вирішено ряд процесуальних питань.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Згідно тендерної документації Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації по процедурі відкриті торги (з особливостями) на закупівлю послуги «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800», затвердженої уповноваженою особою протокол від 27 травня 2025 року №19, протокол від 28 травня 2025 року №24 (зміни), в пункті 4.6 Розділу 1. «Загальні положення» вказано, що строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт): «до 31 вересня 2025 року включно».

Позивач разом з Тендерною документацією також оприлюднив документ «Перелік основних матеріальних ресурсів» (файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)»), де в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими вказано матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2». Відповідно оприлюдненого документу «Інформація про ціни на матеріальні ресурси» (файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip») в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» поряд з іншими не вказано матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

04 червня 2025 року Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-05-27-012825-a. Назва номенклатурної позиції предмета закупівлі: «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800». Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: «до 30 вересня 2025 року». Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: «04 червня 2025 року 00:00».

12 червня 2025 року між Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» (Виконавець) укладено договір №22/25/1 від 12 червня 2025 року про надання послуг з поточного ремонту.

Відповідно до пункту 1.1. розділу 1. «Предмет договору» договору №22/25/1 від 12 червня 2025 року про надання послуг з поточного ремонту виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами, на власний ризик, в обумовлений цим договором термін, надати послуги: «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове Рубці Олександрівка км 0+000 км 13+800».

У Додатку №4 до договору №22/25/1 від 12 червня 2025 року про надання послуг з поточного ремонту «Перелік основних матеріальних ресурсів» в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» зазначено матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» 0,00025 т, середня ціна з урахуванням ПДВ без урахування транспортної складової 68600,00 грн.

У Додатку 5 до договору №22/25/1 від 12 червня 2025 року про надання послуг з поточного ремонту «Інформація про ціни на матеріальні ресурси» інформація про матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» відсутня.

Згідно з наказом голови Державної аудиторської служби України від 28 липня 2025 року №198 «Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель» відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зважаючи на пункт 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178, та згідно з пунктом 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43, наказано:

«1. Розпочати моніторинг процедур закупівель/закупівель відповідно до переліку, що додається.

2. Департаменту моніторингу та перевірок закупівель забезпечити проведення моніторингу процедур закупівель/закупівель, зазначених у пункті 1 цього наказу.».

15 серпня 2025 року заступником голови Державної аудиторської служби України затверджено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-05-27-012825-a «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове Рубці Олександрівка км 0+000 км 13+800» очікуваною вартістю 91907378,00 грн., проведеної Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ. «Констатуюча частина» зазначеного висновку «Дата закінчення моніторингу процедури закупівлі та інформація про результати моніторингу процедури закупівлі в розрізі стадій проведення процедури закупівлі»:

«Дата закінчення моніторингу: 14 серпня 2025 року.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (далі Особливості) (в редакції станом на дату початку проведення торгів), внесення змін до тендерної документації, розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (далі Замовник) на 2025 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію, затверджену протокольним рішенням уповноваженої особи Замовника від 27 травня 2025 року №19 (зі змінами від 28 травня 2025 року №24), реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття тендерних пропозицій, тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» (далі ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 06 червня 2025 року №40, повідомлення про намір укласти договір від 06 червня 2025 року, договір про надання послуг з поточного ремонту від 12 червня 2025 року №22/25/1 (далі Договір) на суму 89266199,17 гривень з ПДВ, пояснення та документи, надані Замовником на запит Держаудитслужби через електронну систему закупівель 01 серпня 2025 року.

Моніторингом встановлено, що пунктом 10 Додатку №1 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції» до тендерної документації передбачено надання Переліку та обсягу послуг (окремий файл «Відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення вартості окремих складових робіт, з підтвердженням, що Учасник виконає їх у повному обсязі, за підписом керівника або уповноваженої особи Учасника, завірені печаткою (у разі її використання). Пунктом 6 тендерної документації передбачено, що необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі зазначені Замовником в Додатку №11 до тендерної документації. Додаток 11 до тендерної документації «Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» містить Відомість обсягів робіт (BoQ), Технічну специфікацію для видів робіт, які передбачені по предмету закупівлі (далі Технічна специфікація), Перелік основних матеріальних ресурсів за предметом закупівлі (далі Перелік матеріальних ресурсів). Технічною специфікацією за кодовим номером виду робіт КР18-21-1 для улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші із застосуванням укладальників асфальтобетону (на однiй половинi проїжджої частини при систематичному русi транспорту на другiй) 100 т суміші передбачено використання гасу для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2 у кількості 0,378186. Крім того, у пункті 4 Переліку матеріальних ресурсів Замовником встановлена середня ціна з урахуванням ПДВ без врахування транспортної складової для гасу для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2, що складає 68600,00 грн. На виконання вимог пункту 10 Додатку №1 до тендерної документації в складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» надано підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку №11 до тендерної документації, зокрема містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2. Відповідно до пункту 7 Додатку №2 «Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі» до тендерної документації переможець у строк, що не перевищує 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю має надати документ, що містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси за формою Додатку №5, який є невід`ємною частиною проєкту Договору, у машинозчитувальному форматі відповідно до вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835, на виконання вимог Закону.

Моніторингом встановлено, що переможець ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» 06 червня 2025 року на виконання вищезазначеної вимоги надано файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip», в якому відсутня інформація про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2. Разом з тим, пунктом 21 Договору, укладеному між Замовником та переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», в якості невід`ємних частин визначені, зокрема Додаток № 4 «перелік основних матеріальних ресурсів» та Додаток 5 «інформація про ціни на матеріальні ресурси». При цьому, Додаток 4 до Договору містить інформацію про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2, а в Додатку №5 до Договору інформація про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» відсутня. Абзацом четвертим пункту 49 Особливостей, зокрема, визначено, що Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, саме відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Згідно з пунктом 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки. Проте, Замовником укладено договір про надання послуг з поточного ремонту від 12 червня 2025 року №22/25/1 з переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», умови якого не відповідають умовам його тендерної пропозиції, чим не дотримано вимоги пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ. «Констатуюча частина» зазначеного висновку «Висновок про наявність (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що були порушені) або відсутність порушення (порушень) законодавства»:

«За результатами відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» встановлено порушення вимог пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей. За результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостей, внесення змін до тендерної документації, розгляду тендерної пропозиції ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення порушень не установлено.».

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ. «Констатуюча частина» зазначеного висновку «Зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень)»:

«З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель та керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Держаудитслужба зобов`язує здійснити заходи щодо приведення умов договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 у відповідність до умов тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а у разі неможливості усунення встановлених порушень припинити зобов`язання за договором від 12 червня 2025 року №22/25/1 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.».

19 серпня 2025 року Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації листом вих.№561/0/110-25 «Про надання роз`яснень щодо змісту висновку та зобов`язань, визначених у висновку» звернувся до Державної аудиторської служби України, в якому зазначив наступне.

«Департамент розвитку базових галузей промисловості облдержадміністрації (далі Департамент, Замовник) розглянув висновок Державної аудиторської служби України від 15 серпня 2025 року (далі Висновок) щодо моніторингу процедури закупівлі «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800» (ідентифікатор закупівлі UA-2025-05-27-012825-a), яка проведена із застосуванням відкритих торгів з особливостями, у зв`язку з чим відповідно до пункту 8 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» постала потреба в отриманні роз`яснень щодо змісту Висновку та зобов`язань, визначених у Висновку.

Органом державного фінансового контролю у Висновку зазначено «Моніторингом встановлено, що переможець ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» 06 червня 2025 року на виконання вищезазначеної вимоги надано файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip», в якому відсутня інформація про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2.

Разом з тим, пунктом 21 Договору, укладеному між Замовником та переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», в якості невід`ємних частин визначені, зокрема Додаток № 4 «перелік основних матеріальних ресурсів» та Додаток 5 «інформація про ціни на матеріальні ресурси».

При цьому, Додаток 4 до Договору містить інформацію про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2, а в Додатку № 5 до Договору інформація про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» відсутня.».

Виходячи з вищезазначеного постає питання щодо встановленого органом державного фінансового контролю порушення пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (далі - Особливості), оскільки документ, що міститься у складі тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip») не відрізняється від Додатку № 5 (Інформація про ціни на матеріальні ресурси) до договору. Документи, що мають однакову назву та містять в собі однакову інформацію.

Просимо надати Департаменту роз`яснення, які саме відмінності цих двох документів, в розумінні органу державного фінансового контролю, призвели до порушення норм пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.».

21 серпня 2025 року Державна аудиторська служба України розглянула звернення Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку, та листом «Про надання роз`яснень щодо висновку» надала відповідь, в якій повідомила наступне.

«За результатами здійсненого моніторингу встановлено, що відповідно до Додатку №11 до тендерної документації (Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі) імперативно вимагалося використання гасу для технічних цілей, марок КТ-1, КТ-2 у складі певних видів робіт.

Відповідно до пункту 10 Додатку №1 тендерної документації, учасник має надати перелік та обсяг послуг, без вартості, але з підтвердженням виконання робіт у повному обсязі, що і було надано учасником ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ».

Водночас, відповідно до пункту 7 Додатку №2 до тендерної документації, переможець зобов`язаний надати інформацію про ціни на матеріальні ресурси за формою Додатку №5, з урахуванням усіх передбачених Технічним завданням матеріалів.

Проте, наданий переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» файл «100_Інф ціни на матеріали C051022.zip» не містив інформації про вартість гасу.

Внаслідок, за результатами проведеної процедури закупівлі укладено договір від 12 червня 2025 року №22/25/1 (далі - Договір) відповідно до якого, гас для технічних цілей, передбачений тендерною документацією, наявний у Додатку 4 до Договору, однак відсутній у Додатку 5 до Договору, що містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Таким чином, наявна невідповідність між:

- тендерною пропозицією учасника ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку №11 до тендерної документації, зокрема містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2.)

- наданим переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» файлом «100_Інф ціни на матеріали C051022.zip» (який не містить ціни на цей матеріал),

- умовами договору (який містить матеріал, але не містить його вартості в ціновій частині).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (далі - Особливості) Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.

Згідно до пункту 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

Таким чином, умови укладеного договору не відповідають вимогам тендерної документації та поданої тендерної пропозиції ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», що є порушенням вимог пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.».

21 серпня 2025 року Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації листом вих.№566/0/110-25 «Аргументовані заперечення до висновку» звернувся до Державної аудиторської служби України, в якому зазначив наступне.

«Департамент розвитку базових галузей промисловості облдержадміністрації (далі Департамент, Замовник) розглянувши висновок Державної аудиторської служби України від 15 серпня 2025 року (далі Висновок) щодо моніторингу процедури закупівлі «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800», ідентифікатор закупівлі UA-2025-05-27-012825-a (далі Закупівля), яка проведена із застосуванням відкритих торгів з особливостями, категорично з ним не згоден та відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) надає наступні аргументовані заперечення до Висновку.

У Висновку зазначено: «За результатами відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» встановлено порушення вимог пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.». 1. Щодо опису встановленого порушення вимог пункту 18, абзацу четвертого пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (далі Особливості), Департамент зазначає наступне.

Відповідно до пункту 6.2. Методики визначення вартості дорожніх робіт та послуг щодо визначення вартості нового будівництва, реконструкції, ремонтів та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 07 жовтня 2022 року №753 (далі Методика), для визначення ціни тендерних пропозицій/пропозицій учасників спрощеної закупівлі замовник повинен надати:

відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення цін;

креслення (за наявності);

технічну специфікацію із зазначенням технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, вимог до якості матеріалів;

перелік основних матеріальних ресурсів відповідно до додатку 28 до Методики.

Крім того, в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі замовник має вказати суму коштів на покриття ризиків всіх учасників дорожніх робіт та послуг та суму коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами.

Враховуючи вимоги Методики, в тендерній документації Замовника в пункті 6 розділу 3. «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» зазначено, що необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі зазначені Замовником в Додатку № 11 до тендерної документації.

Замовником до тендерної документації оприлюднено файл «ЕТД - Д11 Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі (28.05.2025).docx», до складу якого згідно з Методикою входять відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення цін, технічна специфікація та перелік основних матеріальних ресурсів відповідно до додатку 28 до Методики.

Замовником разом з тендерною документацією завантажено проєкт договору (файл «Проєкт договору ПР (27.05.2025).docx»).

Як видно з пункту 21.1. розділу 21. проєкту договору «ДОДАТКИ ДО ДОГОВОРУ», всі вказані додатки є його невід`ємною частиною (додатки, у тому числі і Додаток № 4 (перелік основних матеріальних ресурсів, який є обов`язковим додатком до договору відповідно до вимог пункту 7.6. Методики) та Додаток № 5 (інформація про ціни на матеріальні ресурси) не заповнені) і формуються, як зазначено в проєкті, під час підписання сторонами договору. При цьому Додаток № 5 до проєкту договору складається учасником-переможцем торгів та узгоджується із Замовником на стадії підписання Договору. Цей додаток містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси, яка визначена учасником-переможцем торгів відповідно до цін на матеріальні ресурси, які він буде використовувати при наданні послуг на об`єкті, а також враховуючи той факт, що за результатами проведення аукціону договірна ціна надання послуг, визначена Замовником, змінюється на ціну, запропоновану учасником - переможцем торгів в бік зменшення, що об`єктивно може призвести до зміни цін на матеріальні ресурси.

Органом державного фінансового контролю у Висновку зазначено «Моніторингом встановлено, що переможець ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» 06 червня 2025 року на виконання вищезазначеної вимоги надано файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip», в якому відсутня інформація про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2.

Разом з тим, пунктом 21 Договору, укладеному між Замовником та переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», в якості невід`ємних частин визначені, зокрема Додаток № 4 «перелік основних матеріальних ресурсів» та Додаток 5 «інформація про ціни на матеріальні ресурси».

При цьому, Додаток 4 до Договору містить інформацію про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2, а в Додатку № 5 до Договору інформація про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» відсутня.».

ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» на виконання вимог Додатку № 2 (Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі) до тендерної документації завантажено у складі тендерної пропозиції переможця (файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip»), який містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси за формою Додатку № 5, який є невід`ємною частиною проєкту Договору, у машинозчитувальному форматі відповідно до вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835, на виконання вимог Закону.

Крім того, відповідно до вимог абзацу четвертого пункту 49 Особливостей (Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі) Замовником в визначені строки укладено договір від 12 червня 2025 року №22/25/1 (далі Договір) з переможцем процедури закупівлі - ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури, який оприлюднено (файл «Договір №22_25_1 ПР С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка.pdf») в електронній системі закупівель відповідно до вимог статті 10 Закону. Як видно, з Договору інформація, що зазначена в Додатку № 5 (Інформація про ціни на матеріальні ресурси), жодним чином не відрізняється від інформації, вказаної в файлі «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip». Обидва документи мають однакову назву та містять в собі однакову інформацію. Аналогічна ситуація і з Додатком № 4 до Договору (Перелік основних матеріальних ресурсів), який також не відрізняється від інформації, зазначеної Замовником в файлі «ЕТД - Д11 Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі (28.05.2025).docx» до тендерної документації.

Таким чином, Замовником виконано умови абзацу четвертого пункту 49 Особливостей та пункту 18 Особливостей, який визначає, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:

визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті;

перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;

перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

Хочемо зауважити, що жодним законодавчим актом та тендерною документацією до Закупівлі не передбачено вимог щодо відповідності інформації про ціни на матеріальні ресурси та даних, що вказані в переліку основних матеріальних ресурсів.

В Додатку №5 до Договору в інформації про ціни на матеріальні ресурси, серед матеріальних ресурсів, відсутній «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», у зв`язку з тим, що виконавець - ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», надає послуги на об`єкті, використовуючи сучасну спеціалізовану техніку, яка не потребує в технологічному процесі використання «гасу для технічних цілей».

У відповіді органу державного фінансового контролю від 21.08.2025, наданої на звернення Замовника про надання роз`яснень щодо змісту висновку та зобов`язань, визначених у висновку, зазначено:

Таким чином, наявна невідповідність між:

- тендерною пропозицією учасника ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку № 11 до тендерної документації, зокрема містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2.)

- наданим переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» файлом «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip» (який не містить ціни на цей матеріал),

- умовами договору (який містить матеріал, але не містить його вартості в ціновій частині).

Отже, бачимо, що у даному випадку зіставляються три документи, а саме: тендерна пропозиція учасника, документ тендерної пропозиції переможця та укладений з переможцем договір. Однак, законодавство, а саме Особливості, встановлюють чітку вимогу:

- пункт 18 Особливостей: «Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:

- абзац четвертий пункту 49 Особливостей «Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.»

Замовник в повному обсязі виконав вимоги законодавства, а саме Особливостей, уклавши договір, який не відрізняється від тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, відповідно до умов тендерної документації, де чітко зазначено, що документ, на якій посилається орган державного фінансового контролю, формується (узгоджується) переможцем на стадії укладання договору (враховуючі технічні, технологічні, фінансові та інші спроможності переможця).

Підсумовуючи вищевикладене, вважаємо, що процедура Закупівлі, яка проведена з метою зміцненням обороноздатності держави, здійснено Департаментом в рамках чинного законодавства, керуючись принципами здійснення публічних закупівель.».

21 серпня 2025 року Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації листом вих.№567/0/110-25 звернувся до директора Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ», в якому зазначив наступне.

«За результатами проведення моніторингу Державною. аудиторською службою України процедури закупівлі «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівка км 0+000 - км 13+800» (ідентифікатор закупівлі UA-2025-05-27-012825-a), в електронній системі закупівель оприлюднено висновок про наявність порушень законодавства (далі Висновок), який зобов`язує Департамент, як замовника, здійснити заходи щодо приведення умов договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 у відповідність до умов тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а у разі неможливості усунення встановлених порушень припинити зобов`язання за договором від 12 червня 2025 року №22/25/1 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У Висновку органом державного фінансового контролю зазначено порушення в частині відсутності в Додатку №5 (Інформація про ціни на матеріальні ресурси) до договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 (далі Договір), укладеному Департаментом за результатами відкритих торгів з особливостями з переможцем - ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (далі Виконавець), інформації про такий матеріальний ресурс, як «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», який в свою чергу включено Департаментом до Додатку №4 (Перелік основних матеріальних ресурсів) до Договору.

Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Враховуючи вищезазначене, з метою підготовки матеріалів для подальшого оскарження Висновку до суду, просимо надати детальні роз`яснення чому та на підставі яких документів такий матеріальний ресурс, як «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», зазначений Департаментом в переліку основних матеріальних ресурсів, який є невід`ємним додатком до Договору, не включено Виконавцем у Додаток №5 до Договору (Інформація про ціни на матеріальні ресурси).».

25 серпня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ», як переможець в процедурі закупівлі «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С051022 Лозове - Рубці - Олександрівна км 0+000 - км 13+800» (ідентифікатор закупівлі UA-2025- 05-27-012825-а), листом вих.№25/08-1 у відповідь на лист позивача від 21 серпня 2025 року №567/0/110-25 надало наступні роз`яснення.

«Згідно пункту 4 додатку №8 Тендерної документації визначення вартості послуг проводиться відповідно до Методики визначення вартості дорожніх робіт та послуг щодо визначення вартості нового будівництва, реконструкції, ремонтів та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 07 жовтня 2022 року №753 (далі - Методика) і розраховується на підставі відомості обсягів робіт (BoQ) та технічної специфікації. Відповідно до пункту 2.1. Методики система ціноутворення під час визначення вартості дорожніх робіт та послуг складається в тому числі з індивідуальних розрахунків витрат ресурсів (далі ІРВР).

Для визначення вартості робіт та послуг Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» при складанні кошторисної документації для участі в тендерних закупівлях використовує наступні індивідуальні розрахунки витрат ресурсів (наказ №11 від 25 листопада 2022 року):

- СОУ Д.2.4-40090765-001:2020 «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Автомобільні дороги»;

- СОУ Д.2.7-40090765-002:2019 «Ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин та механізмів. Машини та механізми для будівництва та ремонту автомобільних доріг, вулиць та проїздів»;

- СОУ Г.1-40090765-003:2020 «Ресурсні елементні кошторисні норми на роботи з експлуатаційного утримання. Автомобільні дороги»;

- Зміна №1 СОУ Д.2.7-40090765-002:2019 «Ресурсні кошторисні норми експлуатації будівельних машин та механізмів. Машини та механізми для будівництва та ремонту автомобільних доріг, вулиць та проїздів», розроблені Товариством з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» та погоджені Технічним комітетом стандартизації ТК 311 «Ціноутворення та кошторисне нормування в будівництві».

Тому, для розрахунку робіт, зазначених в Відомості обсягів робіт до вищезазначеної закупівлі, Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОСТРОЙ» використовувало розроблені індивідуальні розрахунки витрат ресурсів, які не передбачають використання такого матеріального ресурсу, як «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

Зокрема, детальний аналіз та співставлення кошторисної нормативної документації дозволяють прийти до висновку, що матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей» був включений в Перелік основних матеріалів Замовника в складі такого виду робіт, як Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші із застосуванням укладальників асфальтобетону (R483.1). Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» повідомляє, що для визначення вартості зазначеного виду робіт при розрахунку своєї пропозиції було використано ІРВР СВ1-14-2 «Укладання вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем на гусеничному ходу Caterpillar AP655D», де відсутня позиція матеріального ресурсу «Гас для технічних цілей».

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» підготувало свою тендерну пропозицію на підставі Відомості обсягів робіт (BoQ) Замовника та Методики визначення вартості дорожніх робіт та послуг, для визначення вартості використовуючи розрахунки витрат ресурсів, в тому числі індивідуальні, які не передбачають використання матеріал а «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», та в додаток №5 до договору були включені тільки ті матеріальні ресурси, які передбачені кошторисними нормативними розрахунками.».

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України з дотриманням принципів, визначених Законом України "Про адміністративну процедуру".

Статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб`єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб`єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.

Згідно з частиною другою статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:

інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;

інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;

інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03 лютого 2016 року затверджено Положення про Державну аудиторську службу України (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) (далі Положення №43).

Пунктом 1 Положення №43 визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Згідно з пунктом 7 Положення №43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Частиною шостою статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Згідно з частиною сьомою статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» у висновку обов`язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з пунктом двадцять два статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до норм статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:

1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;

2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);

4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).

Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб`єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.

У разі участі об`єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об`єднаних показників кожного учасника такого об`єднання на підставі наданої об`єднанням інформації.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про публічні закупівлі» оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 цього Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше семи днів.

Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.

У разі несвоєчасного надання замовником роз`яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.

Для поновлення перебігу тендеру замовник повинен розмістити роз`яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на сім днів.

Зазначена у цій частині інформація оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:

1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю:

оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір;

2) оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій;

3) зміни до тендерної документації та роз`яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз`яснень.

У хронологічному порядку відображаються зміни до тендерної документації та кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної із змін до тендерної документації;

4) зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення;

5) оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;

6) протокол кваліфікаційного відбору - протягом одного дня з дня його затвердження;

7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;

8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

9) інформацію про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;

10) договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення;

11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня:

внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону);

складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі;

12) звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання;

13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

З 19 жовтня 2022 року на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», проводять закупівлі відповідно до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) (далі Особливості).

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Згідно з абзацом першим пункту 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п`ятої, сьомої - дев`ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.

Із абзацу другого пункту 10 Особливостей слідує, що за результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення.

Відповідно до абзацу другого пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Невід`ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об`єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Невід`ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об`єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов`язковим, якщо це передбачено законодавством).

У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов`язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.

Згідно із пунктом 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 49 Особливостей замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

Відповідачем при проведенні моніторингу закупівлі у висновку №UA-2025-05-27-012825-a від 15 серпня 2025 року встановлено, що пунктом 10 Додатку №1 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції» до тендерної документації передбачено надання Переліку та обсягу послуг (окремий файл «Відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення вартості окремих складових робіт, з підтвердженням, що Учасник виконає їх у повному обсязі, за підписом керівника або уповноваженої особи Учасника, завірені печаткою (у разі її використання). Пунктом 6 тендерної документації передбачено, що необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі зазначені Замовником в Додатку №11 до тендерної документації. Додаток 11 до тендерної документації «Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» містить Відомість обсягів робіт (BoQ), Технічну специфікацію для видів робіт, які передбачені по предмету закупівлі (далі Технічна специфікація), Перелік основних матеріальних ресурсів за предметом закупівлі (далі Перелік матеріальних ресурсів). Технічною специфікацією за кодовим номером виду робіт КР18-21-1 для улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші із застосуванням укладальників асфальтобетону (на однiй половинi проїжджої частини при систематичному русi транспорту на другiй) 100 т суміші передбачено використання гасу для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2 у кількості 0,378186. Крім того, у пункті 4 Переліку матеріальних ресурсів Замовником встановлена середня ціна з урахуванням ПДВ без врахування транспортної складової для гасу для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2, що складає 68600,00 грн. На виконання вимог пункту 10 Додатку №1 до тендерної документації в складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» надано підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку №11 до тендерної документації, зокрема містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2. Відповідно до пункту 7 Додатку №2 «Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі» до тендерної документації переможець у строк, що не перевищує 4 дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю має надати документ, що містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси за формою Додатку №5, який є невід`ємною частиною проєкту Договору, у машинозчитувальному форматі відповідно до вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835, на виконання вимог Закону.

Крім того, зазначеним моніторингом встановлено, що переможець ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» 06 червня 2025 року на виконання вищезазначеної вимоги надано файл «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip», в якому відсутня інформація про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2. Разом з тим, пунктом 21 Договору, укладеному між Замовником та переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», в якості невід`ємних частин визначені, зокрема Додаток № 4 «перелік основних матеріальних ресурсів» та Додаток 5 «інформація про ціни на матеріальні ресурси». При цьому, Додаток 4 до Договору містить інформацію про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2, а в Додатку №5 до Договору інформація про гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» відсутня. Абзацом четвертим пункту 49 Особливостей, зокрема, визначено, що Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, саме відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. Згідно з пунктом 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки. Проте, Замовником укладено договір про надання послуг з поточного ремонту від 12 червня 2025 року №22/25/1 з переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ», умови якого не відповідають умовам його тендерної пропозиції, чим не дотримано вимоги пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.

Відтак, за результатами проведеного моніторингу процедури закупівлі відповідачем встановлено невідповідність між:

- тендерною пропозицією учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» (підписаний файл «10. Документи Тех специфікації (Додаток 11).pdf)», який відповідає Додатку 11 до тендерної документації, зокрема, містить інформацію про гас для технічних цілей, марки КТ-1, КТ-2);

- наданим переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» файлом «100_Інф ціни на матеріали С051022.zip» (який не містить ціни на цей матеріал);

- умовами договору від 12 червня 2025 року №22/25/1, який містить матеріал, але не містить його вартості в ціновій частині.

Отже, погоджуючи твердження відповідача, суд висновує, що умови договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 не відповідають вимогам тендерної документації та поданої тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ», що є порушенням вимог пункту 18 та абзацу четвертого пункту 49 Особливостей.

Водночас, відповідач у висновку №UA-2025-05-27-012825-a від 15 серпня 2025 року зобов`язав позивача здійснити заходи щодо приведення умов договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 у відповідність до умов тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а у разі неможливості усунення встановлених порушень припинити зобов`язання за договором від 12 червня 2025 року №22/25/1 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено головні завдання органу державного фінансового контролю та порядок здійснення контролю за дотримання законодавства про закупівлі.

Органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (пункт 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).

Також, з метою реалізації наданих Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» повноважень орган державного фінансового контролю вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб (пункт 3 частини першої статті 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).

У відповідності до підпункту 9 пункту 4 Положення про Держаудитслужбу, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь;

Таким чином, орган державного фінансового контролю відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Положення про Держаудитслужбу наділений повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства шляхом зобов`язання підконтрольної установи до їх усунення.

Можливість усунення замовником виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб`єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі замовника для усунення порушень. Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11 жовтня 2018 року у справі №813/4101/17, від 08 травня 2018 року у справі №826/3350/17 та від 10 грудня 2019 року у справі №160/9513/18.

У постанові від 31 жовтня 2024 року у справі №160/18653/22 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що покладення на змовника подібних зобов`язань узгоджується із завданнями та метою державного фінансового контролю й відповідає положенням цивільного законодавства.

Вирішуючи питання, чи міг орган державного фінансового контролю зобов`язати замовника припинити зобов`язання за договором, Верховний Суд зазначив, що, зважаючи на структуру та зміст частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, як він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірний варіант поведінки.

Зобов`язання щодо усунення порушення визначається органом державного фінансового контролю з урахуванням всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а також з урахуванням суті та змісту порушення, реальної можливості його усунення.

Визначений у висновку спосіб усунення виявлених порушень: «здійснити заходи щодо приведення умов договору від 12 червня 2025 року №22/25/1 у відповідність до умов тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а у разі неможливості усунення встановлених порушень припинити зобов`язання за договором від 12 червня 2025 року №22/25/1 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів» є чітким та визначеним, у даній ситуації є пропорційним із виявленими порушеннями, відповідає завданню здійснення моніторингу процедури закупівлі і безпосередньо спрямований на усунення такого порушення.

Відтак, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та з урахуванням правової позиції Верховного Суду.

Разом із цим, матеріли справи не містять доказів того, що позивач здійснив відповідні заходи щодо виконання зазначених зобов`язань, та вчинив дії щодо усунення встановлених відповідачем порушень.

Крім того, як вже зазначалось, відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За змістом статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно із частиною другою статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою статті 203 цього Кодексу.

Отже, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому невідхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.

Зважаючи на наявність порушень, установлених відповідачем під час моніторингу, вимоги, зазначені у висновку щодо розірвання договору, підлягають виконанню.

Аналогічні висновки викладено Верховним Судом у постановах від 29 жовтня 2021 року у справі №160/9990/20, від 26 жовтня 2022 року у справі №420/693/21, від 10 листопада 2022 року у справі №200/10092/20, від 24 січня 2023 року у справі №280/8475/20, від 31 січня 2023 року у справі №260/2993/21, від 09 лютого 2023 року у справі №520/6848/21, від 15 червня 2023 року у справі №160/5101/22, від 27 вересня 2023 року у справі №160/17664/22, від 19 квітня 2024 року у справі №500/4553/22.

Проведення публічних закупівель насамперед спрямоване на забезпечення потреб держави, територіальних громад або об`єднаних територіальних громад. Отже, укладаючи договір за результатами проведення публічної закупівлі, держава фактично має право контролю за проведенням закупівлі, враховуючи і етап укладення та виконання договору.

Враховуючи вищезазначене, суд висновує про відсутність підстав для скасування висновку Державної аудиторської служби України від 15 серпня 2025 року №UA-2025-05-27-012825-a про результати моніторингу процедури закупівлі, яка проведена Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації.

Також, суд зазначає, що інші наведені сторонами аргументи, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні по справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (від 09 грудня 1994 року №18390/91) вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов`язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

У рішенні «Салов проти України» (заява №65518/01; від 06 вересня 2005 року) суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто, мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягає стягненню.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (місце реєстрації: вул. Олекси Тихого, буд. 6, м. Краматорськ, Донецька область, 84306; код ЄДРПОУ 38144140) до Державної аудиторської служби України (місцезнаходження: вул. Петра Сагайдачного, буд. 4, місто Київ, 04070; код ЄДРПОУ 40165856) про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу державної закупівлі відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 лютого 2026 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна