Рішення № 134142301, 17.02.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2026
Номер справи
560/15107/25
Номер документу
134142301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/15107/25

РІШЕННЯ

іменем України

17 лютого 2026 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним рішення, відображене у повідомленні №2200-0306-8/21221 від 14.03.2025, зобов`язати перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати №42, №43 від 03.02.2025, виданих Маківською сільською радою. В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід на пенсію державного службовця згідно із Законом №3723-XII, на що отримав необґрунтовану відмову.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що при опрацюванні заяви позивача про призначення пенсії було встановлено, що представлені довідки видані за період роботи на посаді, на яку не поширюється дія Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993.

У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідача.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 27.01.2026 до участі у справі в якості другого відповідача залучене Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відзив від якого не надходив.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 13.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії/перехід на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №220650000038 від 20.02.2025 ( за принципом екстериторіальності) позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

У рішенні зазначається, що сфера дії Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування, що визначено ч. 3 ст. 3 цього Закону. Законом №889-VIII поширене право на призначення пенсії державного службовця виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. За результатами аналізу заяви вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомленням №2200-0306-8/21221 від 14.03.2025 інформувало позивача про те, що його стаж державної служби становить 9 років 7 місяців 15 днів (зараховано з 01.04.2006 по 16.11.2015). Станом на 1 травня 2016 позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. З 17.11.2015 заявника обрано секретарем Маківської сільської ради. У той же час, періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону №889-VIII. Також зазначено, що до заяви додано довідки про заробітну плату від 03.02.2025 №42, №43, видані Маківською сільською радою, яка не є органом державної служби.

Судом встановлено, що згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 від 26.06.1958 ОСОБА_1 01.04.2006 прийняв присягу державного службовця та безперервно до 16.11.2015 обіймав посади державної служби в структурних підрозділах Дунаєвецької райдержадміністрації. 17.11.2015 позивач обраний секретарем Маківської сільської ради та прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування. 17.11.2020 звільнений з цієї посади за закінченням строку повноважень; 29.06.2021 обраний секретарем Маківської сільської ради восьмого скликання.

Отже, починаючи з 01.04.2006 позивач прийняв присягу державного службовця, присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому були присвоєні відповідні ранги.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (тобто до 1 травня 2016 року), обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII. Отже, у цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, але віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема п`ята категорія, до якої належить посада секретаря сільської або селищної ради.

Згідно з п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Отже, період роботи позивача у органі місцевого самоврядування з 17.11.2015 до 30.04.2016 включно ( до набрання чинності новим законом про державну службу 01.05.2016) підлягає зарахуванню до стажу державної служби при вирішенні питання про призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII.

Відтак, стаж державної служби позивача (включаючи той, що підлягає зарахуванню як такий, що прирівнюється до стажу державної служби) станом на 01.05.2016 становить понад 10 років, отже позивач має право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно з довідкою №42 від 03.02.2025 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 працював та звільнявся з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) ОСОБА_1 працював в Маківській сільській раді на посаді секретаря сільської ради та станом на січень 2025 його заробітна плата становила 23013,90 грн. Згідно з довідкою №43 від 03.02.2025 визначено складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 працював та звільнявся з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

Відповідачами не надано доказів на спростування відомостей, вказаних у цих довідках, не доведено їх необґрунтованість або неналежність.

Судом встановлено, що у рішенні №220650000038 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не дослідило належним чином дійсну тривалість стажу державної служби позивача, не зарахувавши йому частину стажу, набутого під час роботи на посаді у органі місцевого самоврядування, який повинен був бути зарахований йому відповідно до законодавства, про яке зазначено вище. Зважаючи на це, суд визнає рішення необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідачі не довели правомірності дій/рішення і доводи позивача належними доказами не спростували, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №220650000038 від 20.02.2025, прийняте щодо ОСОБА_1 , а також мотиви відмови, відображені у повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0306-8/21221 від 14.03.2025.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи в органі місцевого самоврядування з 17.11.2015 по 30.04.2016 включно, вирішити питання призначення та виплати пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", враховуючи розміри заробітної плати, зазначені у довідках №42, №43 від 03.02.2025, виданих Маківською сільською радою ( з урахуванням виплачених коштів)

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 605,60 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 605,60 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 лютого 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексєєнко, 106,м. Дніпро,Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49008 , код ЄДРПОУ - 13486010)

Головуючий суддя І.С. Козачок