Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 610/4840/25
Провадження № 2/610/746/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.02.2026 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Феленка Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Афоніної Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Балаклія Ізюмського району Харківської області цивільну справу за позовом Підприємства житлово-комунального господарства "Донецьке" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості , -
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
11.12.2025 Підприємство житлово-комунального господарства "Донецьке" (далі ПЖКГ "Донецьке") через представника звернулося до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою до ОСОБА_1 , у якому просить стягнути з відповідача заборгованість за послуги з управління побутовими відходами за період з 01.02.2023 до 31.10.2025 у розмірі 5 517,99 грн, пеню у сумі 268,24 грн, інфляційні втрати у сумі 642,10 грн, 3% річних у сумі 220,45 грн. Крім того, представник позивача просить стягнути з відповідача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3 028 грн та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 10 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що послуги з управління побутовими відходами надаються ПЖКГ "Донецьке", зокрема на території с-ща Андріївка Ізюмського району Харківської області з 01.02.2023 на підставі відповідних рішень Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області. Відповідач є споживачем послуг з управління побутовими відходами на підставі типових індивідуальних договорів від 09.03.2023, 11.04.2024 та 15.05.2025, укладених між сторонами, за адресою: АДРЕСА_1 . Фактом приєднання відповідача до умов договору про надання послуг з управління побутовими відходами (акцептуванням договору) в даному випадку є фактичне отримання послуги. Такі дії зі сторони боржника свідчать про прийняття ним пропозиції щодо укладення договору відповідно до ч. 2 ст. 642 ЦК України та визнання своїх зобов`язань перед надавачем послуг з управління побутовими відходами, яким є відповідач. Після опублікування вказаних вище типових договорів відповідач не звертався до позивача із заявами про незгоду з їхніми умовами. Нарахування за надані позивачем послуги з управління побутовими відходами здійснювалося за тарифами, затвердженими відповідними рішеннями Донецької селищної територіальної громади, з 01.02.2023 до 04.05.2025 на 4-х осіб, які були зареєстровані у житловому будинку за вказаною вище адресою: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , нарахування за послуги з управління побутовими відходами здійснюються на 3-х осіб.
Несплата відповідачем наданих позивачем послуг за період з 01.02.2023 до 31.10.2025 у визначені договором строки стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
02.02.2026 засобом поштового зв`язку до суду надійшов відзив на позовну заяву, поданий відповідачем 30.01.2025, у якому він зазначив, що позовні вимог визнає частково, а саме в частині стягнення з нього заборгованості за послуги з управління побутовими відходами у сумі 4 115,10 грн. Крім того, просив зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу до 500 грн.
На обґрунтування відзиву зазначив, що у вказаному житловому будинку ОСОБА_3 фактично не проживає з 22.03.2022. Відповідач ОСОБА_1 та ОСОБА_4 не проживали у вказаному будинку у період з 23.03.2022 до 23.03.2022. На підставі цього відповідач просить зменшити заявлений позивачем розмір заборгованості на суму 1 402,89 грн, тобто на суму нарахувань, які здійснювалися за той період, коли зареєстровані у будинку особи фактично у ньому не проживали, а отже і не користувалися послугами, наданими позивачем.
Крім того, відповідач заперечував правомірність нарахування позивачем пені, інфляційних втрат та 3% річних на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги з огляду на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206. Просив у цій частині позовних вимог відмовити повністю.
Заявлений розмір судових витрат на професійну правничу допомогу 10 000 грн відповідач вважає неспівмірним з обсягом виконаним адвокатом робіт, а також сумою заборгованості, яку позивач просить стягнути з відповідача 5 517,99 грн. Крім того, відповідач зазначив, що складання позовної заяви не потребувало аналізу великої кількості документів, а у справах даної категорії наявна усталена практика, отже адвокат не вивчав додаткові джерела права, законодавство, що регулює спір у справі тощо. До того ж справа розглядалася у спрощеному позовному провадженні як малозначна. Тому вважає, що достатнім та співмірним зі складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт розмір витрат на правничу допомогу, що підлягає стягненню з нього на користь позивача, становить 500 грн. До відзиву відповідач долучив копію паспорта Великої В.І. з відміткою про виїзд з України 23.03.2022 (а.с. 120-123).
07.02.2026 представник позивача подала відповідь на відзив, яка надійшла до суду у системі Електронний суд 09.02.2026. Представник позивача просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Зазначила, що заперечення відповідача щодо необхідності зменшення розміру заборгованості з тих підстав, що нарахування за послуги з управління побутовими відходами здійснювалося на осіб, які фактично там не проживали, вважає безпідставними. Посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206, вказує на те, що відповідач не надав позивачу відповідних документів, визначених цією Постановою, які б підтверджували факт залишення ним та членами його родини місця проживання. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для припинення здійснення нарахувань на вказаних відповідачем осіб. Стосовно заперечень відповідача щодо завищення вартості послуг адвоката представник зазначила, що вказане не відповідає дійсності, оскільки вартість визначалась з урахуванням розміру мінімальних ставок гонорару адвоката, затвердженого рішенням Ради адвокатів Харківської області від 21.07.2021 № 13/17. Крім того, під час розрахунку розміру гонорару було враховано складність даної справи, визначено та враховано вартість кожної послуги за встановлену договором про надання послуг з адвокатської діяльності (а.с. 125-126).
У судове засідання представник позивача не з`явилася, про час та місце його проведення була повідомлена належним чином, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с. 130-131).
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце його проведення був повідомлений належним чином, засобом поштового зв`язку надіслав до суду заяву, у якій зазначив, що позов визнає частково з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, до заяви долучив копії свого паспорта та паспорта ОСОБА_4 , просив справу розглядати за його відсутності (а.с. 132-137).
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Підстави для відкладення розгляду справи, визначені ч. 2 ст. 223 ЦПК України, відсутні.
Враховуючи, що належним чином повідомлені про судове засідання учасники справи до суду не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їхньої участі, суд дійшов висновку про розгляд справи за їхньої відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
06.01.2026 прийнято до розгляду позовну заяву ПЖКГ "Донецьке" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, відкрито провадження у справі та призначено проведення судового засідання в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10:00 год 10.02.2026 (а.с. 115).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що ПЖКГ "Донецьке" є надавачем послуг з управління побутовими відходами, зокрема на території с-ща Андріївка Ізюмського району Харківської області з 01.02.2023 на підставі рішень Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 25.01.2023 № 1650-VІІІ, від 27.02.2024 № 2372-VІІІ, від 27.03.2025 № 296 (а.с. 44, 47, 51).
Рішенням Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 25.01.2023 № 1651-VІІІ затверджено тарифи на послуги з поводження побутовими відходами на території смт Донець, смт Андріївка, с-ще П`ятигірське Донецької селищної територіальної громади, зокрема для будинків приватного сектору у розмірі 36,54 грн з 1 людини на місяць (а.с. 45, 46).
Рішенням Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.03.2024 № 2435-VІІІ затверджено тарифи на послуги з поводження побутовими відходами на території смт Донець, смт Андріївка, с-ще П`ятигірське Донецької селищної територіальної громади, зокрема для будинків приватного сектору у розмірі 49,56 грн з 1 людини на місяць (а.с. 48, 49, 50).
Рішенням Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 07.05.2025 № 3314-VІІІ затверджено тарифи на послуги з поводження побутовими відходами на території смт Донець, смт Андріївка, с-ще П`ятигірське Донецької селищної територіальної громади, зокрема для будинків приватного сектору у розмірі 49,41 грн з 1 людини на місяць (а.с. 45, 46).
На сайті Донецької селищної ради 09.03.2023 було опубліковано повідомлення про публічну пропозицію ПЖКГ "Донецьке" про укладення Публічного договору про порядок та умови надання послуг з поводження з побутовими відходами споживачу, затвердженого Постановою КМУ від 10.12.2008 № 1070 (в ред. Постанови КМУ від 28.10.2021 № 1124) (а.с. 56).
Позивачем долучено до матеріалів справи Типовий індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 2023 року, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 (в ред. Постанови КМУ № 1124 від 28.10.2021) (а.с. 57-60).
Вказаним вище типовим договором визначено, що ПЖКГ "Донецьке" зобов`язується надавати споживачу послуги відповідної якості та згідно з графіком з поводження побутовими відходами, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 25.01.2023 № 1650-VІІІ.
Згідно з п. 3 Типового індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
11.04.2024 на сайті Донецької селищної ради було опубліковано повідомлення про публічну пропозицію ПЖКГ "Донецьке" про укладення Публічного договору про порядок та умови надання послуг з управління побутовими відходами споживачу, затвердженого Постановою КМУ від 08.08.2023 № 835 (а.с. 61).
Позивач надав Типовий індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами від квітня 2024 року, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835 (а.с. 62-65).
Відповідно до п. 3 вказаного вище типового договору ПЖКГ "Донецьке" надає споживачу послуги відповідної якості та згідно з графіком з управління побутовими відходами, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.02.2024 № 2372-VІІІ (п. 4 Типового індивідуального договору).
Згідно з п. 2 Типового індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору (додаток до договору), сплата рахунка за надану послугу, факт споживання послуги.
15.05.2025 на сайті Донецької селищної ради було опубліковано повідомлення про публічну пропозицію ПЖКГ "Донецьке" про укладення Публічного договору про порядок та умови надання послуг з управління побутовими відходами споживачу, затвердженого Постановою КМУ від 08.08.2023 № 835 (а.с. 66).
Позивач надав Типовий індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами від 15.05.2025, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835 (а.с. 67-70).
Згідно з п. 3 вказаного вище типового договору ПЖКГ "Донецьке" надає споживачу послуги відповідної якості та згідно з графіком з управління побутовими відходами, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених цим договором на підставі рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.03.2025 № 296-VІІІ.
Пунктом 2 Типового індивідуального договору визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору (додаток до договору), сплата рахунка за надану послугу, факт споживання послуги.
Відповідно до довідки № 1034, виданої 07.08.2025 ПЖКГ "Донецьке", за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с-ще Андріївка, вул. С. Коробки, буд. 11 зареєстровані і проживають: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 42).
За даними довідки ПЖКГ "Донецьке" щодо розміщення контейнерних майданчиків найближчий до адреси проживання споживача ОСОБА_1 майданчик з контейнером розміщений за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 71).
Наказом ПЖКГ "Донецьке" № 39/3 від 18.04.2022 затверджено маршрути для вивезення твердих побутових відходів автомобілем ВЛІВ МЕДІУМ Б 18-20 MZ 5340 С2) (а.с. 72, 74).
Наказом ПЖКГ "Донецьке" № 53 від 03.03.2023 затверджено тимчасові маршрути для вивезення твердих побутових відходів автомобілем ВЛІВ МЕДІУМ Б 18-20 MZ 5340 С2) (а.с. 75, 76-78).
Наказом ПЖКГ "Донецьке" № 2 від 01.01.2025 затверджено тимчасові маршрути для вивезення твердих побутових відходів автомобілем УАК-УСВ-К2 (на базі шасі МАЗ-6312) (а.с. 79-87).
В матеріалах справи наявна довідка щодо виїзду автомобілів ПЖКГ "Донецьке" по маршруту № 1, № 5 (на території смт Андріївка) у період з 03.02.2023 до 31.10.2025 (а.с. 88-93).
З наданих позивачем квитанцій, сформованих за період з червня 2023 року до жовтня 2025 року, щодо нарахувань, здійснених за послуги з управління побутовими відходами за адресою: АДРЕСА_1 , що надсилалися споживачу ОСОБА_2 , убачається, що вказані послуги споживачем не сплачувалися (а.с. 95-99).
Згідно з довідкою ПЖКГ "Донецьке" споживачу ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , надсилалися квитанції за лютий травень 2023 року. Проте сформувати вказані квитанції неможливо у зв`язку з пошкодженням програмного забезпечення, яке виникло внаслідок воєнних дій. Доступ до архівних довідок та можливість їх відновлення тимчасово відсутні (а.с. 100).
За даними довідки ПЖКГ "Донецьке" про оформлення особового рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , який оформлений на ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , нарахування на померлу особу не здійснюється з 04.05.2025, однак її прізвище, ім`я та по батькові продовжує відображатися в квитанціях, оскільки інші зареєстровані за вказаною адресою особи не зверталися із заявою щодо зміни даних власника особового рахунку. Після подання відповідної заяви та необхідних документів інформація в особовому рахунку буде оновлена (а.с. 102).
Ухвалою судді від 10.04.2025 судовий наказ № 610/701/25 (пр. 2-н/610/366/2025), виданий 21.03.2025 Балаклійським районним судом Харківської області за заявою ПЖКГ "Донецьке" до ОСОБА_1 про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за послуги з управління побутовими відходами скасовано (а.с. 106, 107).
Відповідно до витягу з особового рахунку № НОМЕР_1 заборгованість ОСОБА_1 станом на 01.11.2025 складає 5 517,99 грн (а.с. 101).
З вказаного витягу убачається, що за період за період з лютого 2023 року до березня 2024 року нарахування за послуги з управління побутовими відходами здійснювалося на 4 осіб за тарифом 36,54 грн на 1 людину на місяць, з квітня 2024 року до квітня 2025 року на осіб за тарифом 49,56 грн на 1 людину на місяць, за травень 2025 року нарахування здійснювалося на 3 осіб за тарифом 49,56 грн на 1 людину на місяць, з червня до жовтня 2025 на 3-х осіб по 49,41 грн на 1 людину на місяць.
На час розгляду справи судом, відповідачем не надано доказів, що свідчать про погашення заборгованості та про причини несвоєчасного погашення заборгованості за послуги з управління побутовими відходами у добровільному порядку.
Норми права, які застосував суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
При цьому, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно із ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 205 ЦК України визначено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов на допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Також, відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 630 ЦК України Законом або договором може бути встановлено, що окремі умови договорів визначаються відповідно до типових умов договорів (типових договорів) та примірних договорів певного виду. Кабінет Міністрів України, органи державної влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України або законом, можуть рекомендувати орієнтовні умови договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках затверджувати типові договори. Сторони не можуть відступати від змісту типових умов договорів (типових договорів), але мають право конкретизувати їх. Сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст.
Частиною 1 ст. 16 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Згідно зі ст. 19 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Пунктом п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 32 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Плата за комунальні послуги береться за затвердженими тарифами, яку наймач зобов`язаний вносити своєчасно в установленому порядку (статті 67, 68 Житлового кодексу України (далі ЖК України)).
Відповідно до ч. 3 ст. 162 ЖК України строки внесення плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.
Мотиви суду.
Як було встановлено судом, між ПЖКГ "Донецьке" і відповідачем ОСОБА_1 з 25.01.2023 виникли договірні правовідносини на підставі Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 2023 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 (в ред. Постанови КМУ № 1124 від 28.10.2021), Типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами від квітня 2024 року та Типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами від 15.05.2025, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835.
Про приєднання відповідача до умов вказаних вище типових договорів свідчить фактичне отримання послуги з управління побутовими відходами.
Крім того, вказаний факт не заперечується самим відповідачем.
Зазначеними вище договорами були визначені їхній предмет, порядок надання послуг, тарифи, вартість та порядок оплати послуг, а також інші умови правовідношення, тобто визначені всі істотні умови договорів.
Спір стосується заборгованості за послуги з управління побутовими відходами, що виникла за період з 01.02.2023 до 31.10.2025, а також пені, інфляційних втрат, та 3% річних, нарахованих за несвоєчасне виконання зобов`язання за договором.
Абзацем 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 року № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" постановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації).
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного станув Україні" та відповідно до Закону України "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та на момент ухвалення рішення продовжує діяти.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 с-ще Андріївка Ізюмського району Харківської області, розташоване на території Донецької селищної територіальної громади з 24.02.2022 і до теперішнього часу відноситься до території можливих бойових дій.
Відтак доводи відповідача щодо безпідставності вимог позивача про стягнення з нього пені, інфляційних втрат та 3% річних суд вважає обґрунтованими та доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.
Разом з цим, заперечення відповідача щодо здійснення нарахувань за послуги з управління побутовими відходами на осіб, зареєстрованих разом з ним у житловому будинку, у період їх фактичної відсутності в країні та не проживання у вказаному будинку у зазначені у відзиві періоди, суд вважає безпідставними з огляду на таке.
Абзацем 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 року № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" постановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312; 2016 р., № 46, ст. 1669; 2022 р., № 26, ст. 1418), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, документи, що підтверджують факт перетинання державного кордону України (на виїзд з України і в`їзд в Україну) у відповідний період часу).
Натомість відповідачем не доведено, що він надав виконавцю комунальних послуг, яким у даному випадку виступає ПЖКГ "Донецьке", відповідні документи, які підтверджують, що він, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у зазначені у відзиві періоди покинули місце свого проживання (довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, у тому числі отримані в іноземній державі, відбування покарання тощо, документи, що підтверджують факт перетинання державного кордону України (на виїзд з України і в`їзд в Україну тощо)).
Надані відповідачем копії паспортів з відміткою про виїзд з України не є належними доказами на підтвердження факту відсутності вказаних осіб у житловому будинку, в якому вони є споживачами на підставі укладених договорів, оскільки з них не убачається, коли саме вказані особи повернулися в Україну.
При цьому відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст. 84 ЦПК України, та не подав клопотання про витребування доказів у Державної прикордонної служби України з метою отримання достовірної інформації щодо перетину ними кордону.
Наданий позивачем розрахунок заборгованості було перевірено судом та встановлено, що нарахування за послуги з управління побутовими відходами здійснювалися відповідно до умов, узгоджених сторонами договору, згідно з тарифами, затвердженими відповідними рішеннями Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області з урахуванням кількості осіб, зареєстрованих у будинку.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивачем було доведено належними і допустимими доказами порушення відповідачем зобов`язання стосовно своєчасного внесення оплати за послуги з управління побутовими відходами, внаслідок чого станом на 01.11.2025 виникла заборгованість зі сплати вказаних вище послуг у розмірі 5 517,99 грн. Отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі "Проніна проти України", № 63566/00, параграф 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Судові витрати.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено 3 028 грн судового збору (а.с. 1).
У зв`язку із частковим задоволенням позову відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у сумі 2 513,01 грн (5 517,99 х 3 028 / 6 648,78 = 2 513,01).
Стосовно витрат позивача на професійну правничу допомогу у сумі 10 000 грн, суд зазначає таке.
За приписами ст. 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
На підставі п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Судові витрати на правничу допомогу це фактично понесені стороною і документально підтверджені витрати, пов`язані з наданням цій стороні правової допомоги адвокатом або іншим спеціалістом в галузі права при вирішенні цивільної справи в розумному розмірі з урахуванням витраченого адвокатом часу.
Згідно із ч. 1 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 2 ст. 137 ЦПК України).
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 137 ЦПК України).
Положеннями ч. 8 ст. 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
04.01.2025 між ПЖКГ "Донецьке" і адвокатом Фалєєвою Л.Л. укладено договір № 001/2025 про надання правничої допомоги. Пунктом 1.1 вказаного договору визначено, що адвокат приймає на себе зобов`язання надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним договором (а.с. 32-34).
Крім того, 04.01.2025 між ПЖКГ "Донецьке" і адвокатом Фалєєвою Л.Л. було укладено Додаткову угоду № 1 та Додаткову угоду № 2 до договір № 001/2025 про надання правничої допомоги від 04.01.2025 (а.с. 35-36).
Згідно з п. 1 Додаткової угоди № 1 розмір адвокатського гонорару за 1годину роботи в середньому становить 25% мінімальної заробітної плати на день оплати (станом на день укладення додаткової угоди 8 000 грн).
У п. 2 Додаткової угоди № 1 наведено розмір адвокатського гонорару за видом наданої послуги та з урахуванням п. 1 цієї угоди.
Додатковою угодою № 2, укладеною між ПЖКГ "Донецьке" і адвокатом Фалеєєвою Л.Л. 28.03.2025, внесено зміни до реквізитів сторін (а.с. 37).
У відповідності до акта приймання-передачі робіт № 005 від 28.11.2025 вартість наданих адвокатом Фалєєвою Л.Л. юридичних послуг ПЖКГ "Донецьке", які полягають у представництві в суді та наданні професійної правничої допомоги у справі за позовом ПЖКГ "Донецьке" до ОСОБА_1 складає 10 000 грн (аналіз правочину та наданих клієнтом документів, надання усної консультації 1 000 грн, складання позовної заяви 4 000 грн, ведення справи в суді 1-ї інстанції (незалежно від кількості судових засідань) 5 000 грн) (а.с. 51).
З наданого позивачем рахунку № 005 від 28.11.2025 убачається, що позивач ПЖКГ "Донецьке" здійснив оплату юридичних послуг, наданих адвокатом Фалеєєвою Л.Л., у сумі 10 000 грн (а.с. 109).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні підстави для відшкодування витрат на професійну правову допомогу, оскільки вони є фактично понесеними.
Разом з цим, у відповідності до ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Відповідач у своєму відзиві на позов заявив про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу, оскільки вважає їх неспівмірними із сумою заборгованості, яку просить стягнути з нього позивач, складністю справи, що розглядається у спрощеному позовному провадженні тощо. Зазначив, що позовна заява у даній категорії справ є достатньо стандартною та не потребує вивчення додаткових джерел права та витрати знаної кількості асу на її складання. Вважав, що співмірним та достатнім розмір гонорару адвоката за послуги, надані позивачу у даній справі 500 грн.
Беручи до уваги характер правовідносин, розмір заборгованості, яка є предметом спору у цій справі, проаналізувавши обсяг наданих адвокатом Фалєєвою Л.Л. послуг, виходячи із засад цивільного законодавства щодо розумності та справедливості, суд вважає, що розмір судових витрат на правову допомогу становить 6 000 грн.
Зазначений розмір витрат на професійну правничу допомогу відповідає критерію реальності наданих адвокатських послуг, розумності їхнього розміру, конкретним обставинам справи, з урахуванням її складності, необхідних процесуальних дій сторони.
Водночас внаслідок часткового задоволення позову витрати на професійну правничу допомогу на підставі п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та підлягають стягненню з відповідача у сумі 4 979,55 (5 517,99 х 6 000 / 6 648,78 = 4 979,55).
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 322, 509, 525, 629 ЦК України, статтями 12, 13, 77, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Підприємства житлово-комунального господарства "Донецьке" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Підприємства житлово-комунального господарства "Донецьке" заборгованість за послуги з управління побутовими відходами у сумі 5 517 (п`ять тисяч п`ятсот сімнадцять) гривень 99 копійок.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Підприємства житлово-комунального господарства "Донецьке" витрати зі сплати судового збору у сумі 2 513 (дві тисячі п`ятсот тринадцять) гривень 01 копійка та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 4 979 (чотири тисячі сімдесят дев`ять) гривень 55 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Підприємство житлово-комунального господарства "Донецьке", місцезнаходження: 64250, смт Донець Ізюмського району Харківської області, вул. Весняна, буд. 44, код ЄДРПОУ 31269218.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повне судове рішення складено 16 лютого 2026 року.
СуддяЮ.А. Феленко