Постанова № 13411116, 27.12.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2010
Номер справи
2а-5664/10/2370
Номер документу
13411116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5664/10/2370 27 грудня 2010 року м. Черкаси

16 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гараня С.М.,

при секретарі Лисенко С.С.,

за участю:

представника позивача публічного акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім» Криштофора Р.О. за довіреністю,

представника відповідача державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області Лисенка Ю.М. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім» до державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області звернулося відкрите акціонерне товариство «Звенигородкаагрохім», в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.05.2007 р. про визначення сум податкового зобовязання з податку з підприємств та організацій власників транспортних засобів та інших самохідних машин та штрафних санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем була проведена перевірка сплати узгоджених сум податкового зобовязання протягом граничних строків сплати відкритим акціонерним товариством «Звенигородкаагрохім», за наслідками якої податковим органом були видані податкові повідомлення-рішення, якими позивача зобовязано сплатити штраф за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по податку з підприємств та організацій власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. З чим позивач не погоджується, оскільки ухвалою господарського суду від 01.12.2004 р. порушена справа про банкрутство, у звязку з чим сума податкової заборгованості була заявлена як кредиторська заборгованість та врахована при поданні позову у період порушення справи про банкрутство і погашена разом з іншими платежами. Разом з тим суми штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань позивача, які виникли після 01.12.2004 р., не були заявлені в період порушення справи про банкрутство та вважаються погашеними відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання йог банкрутом». Крім того позивачем зазначено, що податковим органом нараховані штрафні санкції за період 2004-2006 років за період дії мораторію на вимоги кредиторів, що в свою чергу скасовує нарахування штрафних санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобовязань щодо сплати податкових зобовязань, а 14.12.2006 р. між сторонами господарським судом затверджена мирова угода, якою визначений порядок та строки виконання зобовязань боржником.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги змінив, подавши до суду письмову заяву, та просив суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Зміна позовних вимог, крім зазначених вище, обґрунтована тим, що податковим органом при складанні акту перевірки та застосування штрафних санкцій відлік часу взятий не з моменту останнього дня граничного строку подання податкової декларації, як визначено Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а з моменту сплати, яка відображена в додатку до акту перевірки. Крім того на думку позивача був порушений порядок оформлення результатів перевірки, оскільки в акту не викладений систематизований виклад виявлених порушень податкового законодавства субєктом господарювання.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, вважаючи його таким, що не підлягає до задоволення. На заперечення позову зазначив, що господарським судом Черкаської області затверджена мирова угода по справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «Звенигородкаагрохім», відповідно до якої позивач зобовязався самостійно погасити податковий борг. У звязку з несплатою позивачем боргу до нього були застосовані штрафні санкції. При цьому штраф за несвоєчасну сплату податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів, нараховані на відстрочені суми по мировій угоді не нараховувалися. Також зазначив, що податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобовязання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство «Звенигородкаагрохім» зареєстроване як юридична особа Звенигородською районною держаною адміністрацією Черкаської області 23.12.1997 р., ідентифікаційний код 05491511, та перебуває на обліку як платник податків та інших обовязкових платежів та зборів у адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім» до державній податковій інспекції у Звенигородському районі Черкаської області.

16.09.2009 р. проведена перереєстрація відкритого акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім», за наслідками якої воно було перейменоване в публічне акціонерне товариство «Звенигородкаагрохім».

Судом встановлено, що 26.04.2007 р. державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області проведена перевірка сплати узгоджених сум податкового зобовязання протягом граничних строків їх сплати публічним акціонерним товариством «Звенигородкаагрохім» (акт № 295/15-130 від 26.04.2007 р.).

За результатами перевірки відповідачем за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 42153 грн. 20 коп. (податкове повідомлення-рішення від 04.05.2007 р. № 0001951501/0).

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.12.2004 р. порушено провадження у справі про банкрутство відкритого акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім».

14.12.2006 р. ухвалою господарського суду Черкаської області була затверджена мирова угода по справі про банкрутство позивача від 07.11.2006 р. по якій ним визнані вимоги конкурсного кредитора державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області на суму 209154 грн. 11 коп., та відповідно до якої позивач зобовязувався у строк до 20.03.2007 р. щомісячно погашати податкову заборгованість в терміни, визначені додатком до мирової угоди.

Умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів. Визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 року № 2343-XII (далі Закон № 2343-XII).

Відповідно до частини 1 статті 35 Закону № 2343-XII під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та (або) розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється угодою сторін.

Частинами 1 та 2 статті 37 цього Закону визначено, що мирова угода укладається у письмовій формі та підлягає затвердженню господарським судом, про що зазначається в ухвалі господарського суду про припинення провадження у справі про банкрутство. Мирова угода набирає чинності з дня її затвердження господарським судом і є обов'язковою для боржника (банкрута), кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою, кредиторів другої та наступних черг.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181-III).

Згідно підпункту 15.1.1. пункту 15.1. статі 15 Закону № 2181-III за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III 17.1.7. У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Аналогічні норми виписані в підпункті 6.1.7. пункту 6.1. Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. № 110 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за № 268/5459, яким передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 6.1.1 - 6.1.6 цього пункту, чи ні. При цьому, складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758.

Наказом державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 року за № 567/5758, затверджений Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, відповідно до пункту 3.3. якого податкове повідомлення складається на розраховану суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних /фінансових/ санкцій за їх наявності) щодо кожного окремого податку, збору (обов'язкового платежу). Якщо податковий орган здійснив розрахунок сум податкових зобов'язань за декількома податками, то складається відповідна кількість податкових повідомлень. Якщо згідно з законами з питань оподаткування передбачено декілька термінів сплати розрахованого податковим органом податкового зобов'язання, то суми, які необхідно сплатити, та відповідні терміни сплати проставляються в окремих рядках податкового повідомлення.

Позивачем самостійно були подані податкові розрахунки з податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів, однак задекларовані податкові зобовязання по податку з власників транспортних засобів, протягом десяти днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III для подання податкової декларації, не сплачував.

Вказана обставина не заперечується сторонами, а тому відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає доказуванню, як така, що визнається сторонами.

При погашенні позивачем суми податкового боргу, відповідач виявив порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів, тому прийняв спірні рішення, якими на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III за затримку на 35 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 1250 грн. 96 коп. зобовязав сплатити штраф у розмірі 20% , що відповідає сумі 250 грн. 19 коп. (податкове повідомлення-рішення від 04.05.2007 р. № 0001961501/0) та за затримку на 1275 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 84306 грн. 40 коп. зобовязав сплатити штраф у розмірі 50%, що відповідає сумі 42153 грн. 20 коп. (податкове повідомлення-рішення від 04.05.2007 р. № 0001951501/0).

Таким чином податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобовязання, незалежно від кількості випадків його сплати за цей період.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01 грудня 2004 року відносно позивача була порушена справа про його банкрутство №01/3496, введені процедура розпорядження майном та мораторій на задоволення вимог кредиторів. Ухвалою господарського суду Черкаської області від 14 грудня 2006 року затверджена подана сторонами мирова угода від 07.11.2006 року, відповідно до якої позивач зобовязувався у строк до 20.03.2007 р. щомісячно погашати податкову заборгованість в терміни, визначені додатком до мирової угоди, провадження у справі припинено.

З підстав викладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Звенигородкаагрохім» до державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 31 грудня 2010 року.

СуддяС.М. Гарань