справа № 2а-6550/10/0670
категорія 2.19.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Мельник К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження" до Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області про визнання дій протиправними,-
встановив:
У серпні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області. Просило визнати протиправними дії відповідача щодо зобов'язання ТОВ "Агрофірма "Відродження" провести відшкодування УПФУ в Любарському районі Житомирської області фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2010 року, а саме згідно п. "ж" ст. 13 вказаного Закону. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсій особам, призначених відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку передбаченого ст. 26 цього Закону. А тому дії відповідача вважає протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засідання позов підтримав та просив задовольнити. Пояснив, що підстав для проведення відшкодування суб'єктами господарювання фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" після 01 січня 2005 року не має, оскільки такі виплати згідно Закону здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету, а не Пенсійного фонду.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області, ідентифікаційний код 31884860.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Згідно із ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Абзацом 3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 % від об'єкта оподаткування.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно із абз. 4 п/п 1 п. 2 Закону, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Як випливає із абз. 5 п/п 1 п. 2 Закону, виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно допунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Проте, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку", були внесені зміни відповідно до яких відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій передбачених п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за рахунок Державного бюджету стосується лише підприємств, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Агрофірма "Відродження" не є платником фіксованого податку, а тому має відшкодовувати фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач дія правомірно та в межах наданих йому повноважень, а тому відмовляє в задоволенні позову ТОВ "Агрофірма "Відродження".
Керуючись ст. ст. 158-164, 258 КАС України, суд,-
постановив:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження" до Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа