Ухвала суду № 134101882, 16.02.2026, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2026
Номер справи
480/2952/25
Номер документу
134101882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

16 лютого 2026 року Справа № 480/2952/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Глазька С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2025, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування з 01.03.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії, та щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з обмеженням її максимального розміру.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.03.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2025 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням виплачених сум.

Вказане рішення набрало законної сили 29.07.2025 та Сумським окружним адміністративним судом по даній справі видано виконавчі листи.

У подальшому, представник позивача подав до суду заяву, у якій просить зобов`язати відповідача подати протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали звіт про виконання рішення суду від 27.06.2025 по справі № 480/2952/25.

Вказана заява мотивована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не виконано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 по справі №480/2952/25, оскільки позивачу не здійснено нарахування та виплату пенсії з 01.03.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат та не здійснено перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2025 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням виплачених сум.

Враховуючи вказані обставини, з огляду на невиконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, представник просить заяву задовольнити.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було призначено до розгляду заяву представника позивача про встановлення судового контролю до розгляду у письмовому провадженні та встановлено відповідачу строк для надання пояснень щодо заяви позивача.

На виконання вимог суду представником відповідача було надано суду додаткові пояснення, у яких зазначається, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 по справі №480/2952/25 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 року, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії. Сума перерахованих коштів за період січень-лютий 2025 рр. нарахована до виплати та становить 53220,10 грн.

Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, виплата доплати до пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ та обчисленої на виконання судових рішень, проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень, згідно з пунктами 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правлінні Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», планується в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету України за цією програмою.

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, що передбачає 250 млн. грн на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі Порядок №821).

Пунктом 5 Порядку № 821 унормовано, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Так, виплата нарахованого боргу на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2025 у справі № 480/2952/25 буде здійснена у межах реалізації положень Порядку № 821 за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України, виділених на цю мету.

Від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких представник зауважив, що про виконання рішення суду саме в частині здійснення виплати позивачу поточної пенсії у розмірі встановленому судом в судовому рішенні у справі №480/2952/25 - відповідачем жодного доказу не надано.

Вказує, що у листопаді 2025 року позивачу було фактично виплачено пенсію в розмірі 32338,01 грн., а не 60823,06 грн., як то було відображено відповідачем у документах за пенсійною справою позивача. Наведена обставина також підтверджується наданими відповідачем листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.11.2025 року, довідкою про доходи ОСОБА_1 за листопад 2025 року № 2594 5755 1055 2175 та витягом зі списку на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів ОСОБА_1 за період з 01.11.2025 по 30.11.2025.

Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про встановлення судового контролю, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов`язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов`язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов`язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов`язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.

Так, судом з матеріалів справи встановлено, що Сумським окружним адміністративним судом 29.07.2025 видано виконавчі листи про:

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2025 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням виплачених сум.

З метою примусового виконання рішення суду у справі № 480/2952/25, позивач звернувся до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Так, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановою від 29.09.2025 відкрито виконавче провадження № 79206928 з приводу примусового виконання виконавчого листа у справі № 480/2952/25 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат (а.с.110).

Також, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановою від 29.09.2025 відкрито виконавче провадження № 79207049 з приводу примусового виконання виконавчого листа у справі № 480/2952/25 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2025 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням виплачених сум (а.с. 111).

У межах зазначених виконавчих проваджень державним виконавцем відведено 10 робочих днів для боржника для виконання зазначеного рішення суду в добровільному порядку. Зазначений строк сплив 13.10.2025.

Поряд з цим, згідно відомостей отриманих з АСВП та інформації про хід виконавчого провадження, боржником не надсилалось жодних доказів які б свідчили про виконання зазначеного рішення суду.

Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2025, ОСОБА_1 на виконання рішення суду у цій справі проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.03.2025, визначено розмір пенсії в 60832,06 грн (а.с.132).

Поряд з цим, у листі від 21.11.2025 №1800-0202-8/45996 (а.с. 140) Головне управління ПФУ в Сумській області вказує, що кошти, перераховані на виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/2952/25 нараховані до виплати та будуть виплачені у відповідності з Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій на виконання судових рішень, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2025 № 821.

Втім, на підтвердження вказаних доводів представник відповідача доказів не надав.

Крім того, під час розгляду заяви представника позивача про встановлення судового контролю, відповідачем не подано жодних заперечень на противагу того, що в частині здійснення виплати позивачу поточної пенсії у розмірі, встановленому судом в судовому рішенні у справі № 480/2952/25, такі кошти позивачу виплачені. Також представник відповідача не надав жодного доказу на підтвердження наявності перешкод для виконання рішення суду у цій справі.

Таким чином, враховуючи, що рішення суду по даній справі, на момент розгляду даної заяви відповідачем не виконано у спосіб, визначений судом, а протилежного відповідачем не доведено, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне заяву позивача про встановлення судового контролю задовольнити та встановити судовий контроль за виконанням рішення в даній справі, зобов`язавши відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом 60 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Разом з тим, у задоволенні заяви представника позивача в частині встановлення строку для подання звіту тривалістю 15 днів належить відмовити, оскільки встановлений судом строк у 60 днів є достатнім та розумним для належного виконання відповідачем обов`язку щодо подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 60 днів з дня отримання даної ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2025 у справі № 480/2952/25.

У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя С.М. Глазько