Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2026 року Справа № 480/4587/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глазько С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми в м. Суми адміністративну справу №480/4587/24 за позовом Приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Сумбуд" (далі - позивач; ПАТ "Сумбуд") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.02.2024 152818280408.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що податковим повідомленням-рішенням до нього застосовано штраф в сумі 300888,68 грн за порушення граничних строків сплати грошових зобов`язань з ПДВ за відповідні податкові періоди.
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням контролюючого органу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зокрема, позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення контролюючим органом не було враховано положення пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, якими, починаючи з 24 лютого 2022 року та до 1 серпня 2023 року, було передбачено зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Тобто, на переконання представника, строк сплати податкового зобов`язання, зазначеного у податковій декларації, встановлений у п. 57.1 Податкового кодексу України, є зупиненим в період часу з 24 лютого 2022 року по 1 серпня 2023 року. Вказує, що позивач здійснював сплату податкових зобов`язань з ПДВ за січень 2021 року, за січень-червень 2022 року, за серпень 2022 року, за жовтень-грудень 2022 року, за січень-вересень 2023 року в розмірах, зазначених у відповідних банківських документах, відтак він не підлягає відповідальності за порушення граничних строків сплати грошових зобов`язань з ПДВ. За наведених обставин, просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 03.06.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/4587/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку ПАТ "СУМБУД" (код ЄДРПОУ 14017843) щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість по податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень 2021, січень червень 2022, серпень 2022, жовтень-грудень 2022 року, січень вересень 2023 року та по уточнюючих розрахунках податкових зобов`язань з ПДВ, поданих до декларацій з ПДВ за січень 2022, серпень 2022, жовтень - листопад 2022, лютий 2023 року (акт №851/А/18-28-04-08/14017843 від 26.01.2024), якою встановлено порушення вимог пункту 31.1 статті 31, пункту 50.1 статті 50, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203, п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.
За результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податкового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 3 391 132,40 грн.: із затримкою до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання 764 491,40 грн.; із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання 2 626 641,00 грн.
У зв`язку з встановленими контролюючим органом порушеннями граничного терміну сплати податкового зобов`язання з ПДВ прийняте податкове повідомлення-рішення «Ш» від 15 лютого 2024 року № 152818280408 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 300 888,68 грн.
Стосовно посилань позивача на зупинення строків сплати узгодженого податкового зобов`язання вказує, що згідно п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, який діє на дату винесення податкового повідомлення рішення № 152818280408, встановлено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.
Вказує, що вищенаведена норма Податкового кодексу України містить виключення щодо зупинення строків визначених податковим законодавством, а тому позивач безпідставно посилається на зупинення перебігу строку сплати узгодженого податкового зобов`язання.
При цьому, представник просить врахувати, що позивач не заперечує факту сплати узгодженого податкового зобов`язання з порушенням строків визначених нормами ПК України.
Враховуючи вищевикладене, на думку відповідача, оскаржуване рішення є правомірним, законними і обґрунтованими, відтак просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати Приватним акціонерним товариством "Сумбуд" податкових зобов`язань з податку на додану вартість, за результатами якої уповноваженою особою складено акт від 26.01.2024 № 851/А/18-28-04-08/14017843 (а.с.87-90).
Згідно висновків зазначеного акту контролюючим органом встановлено несвоєчасну сплату податкового зобов`язання по податку на додану вартість згідно податкових декларацій та уточнюючих розрахунків, зокрема:
- податкова декларація за січень 2021 року від 19.02.2021 на суму ПДВ 94776,00 грн, граничний термін сплати - 02.03.2021, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за січень 2022 року від 17.02.2022 на суму ПДВ 304949,00 грн, граничний термін сплати - 01.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за лютий 2022 року від 14.07.2022 на суму ПДВ 265263,00 грн граничний термін сплати - 01.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за березень 2022 року від 15.07.2022 на суму ПДВ 74293,00 грн, граничний термін сплати - 01.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за квітень 2022 року від 15.07.2022 на суму ПДВ 34216,00 грн, граничний термін сплати - 01.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за травень 2022 року від 15.07.2022 на суму ПДВ 40169,00 грн, граничний термін сплати - 01.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за червень 2022 року від 08.08.2022 на суму ПДВ 1182,00 грн граничний термін сплати - 08.08.2022, сплачено - із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за серпень 2022 року від 20.09.2022 на суму ПДВ 826491,00 грн, граничний термін сплати - 30.09.2022, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- уточнюючий розрахунок за серпень 2022 року від 21.10.2022 на суму ПДВ 17011,00 грн, граничний термін сплати - 21.10.2022, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за жовтень 2022 року від 21.11.2022 на суму ПДВ 161944,00 грн, граничний термін сплати - 30.11.2022, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- уточнюючий розрахунок за жовтень 2022 року від 26.12.2022 на суму ПДВ 6325,00 грн, граничний термін сплати - 26.12.2022, сплачено із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за листопад 2022 року від 20.12.2022 на суму ПДВ 13642,00 грн, граничний термін сплати - 30.12.2022, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- уточнюючий розрахунок за листопад 2022 року від 20.02.2023 на суму ПДВ 628,00 грн, граничний термін сплати - 20.02.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за грудень 2022 року від 19.01.2023 на суму ПДВ 425630,00 грн, граничний термін сплати - 30.01.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за січень 2023 року від 20.02.2023 на суму ПДВ 70959,00 грн, граничний термін сплати - 02.03.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за лютий 2023 року від 20.03.2023 на суму ПДВ 234651,00 грн, граничний термін сплати - 23.10.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- уточнюючий розрахунок за лютий 2023 року від 19.04.2023 на суму ПДВ 126254,00 грн, граничний термін сплати - 19.04.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за березень 2023 року від 19.04.2023 на суму ПДВ 18739,00 грн, граничний термін сплати - 01.05.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за квітень 2023 року від 22.05.2023 на суму ПДВ 117112,00 грн, граничний термін сплати - 30.05.2023 сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за травень 2023 року від 19.06.2023 на суму ПДВ 253361,00 грн, граничний термін сплати - 30.06.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за червень 2023 року від 20.07.2023 на суму ПДВ 267252,00 грн, граничний термін сплати - 31.07.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за липень 2023 року від 21.08.2023 на суму ПДВ 137185,00 грн, граничний термін сплати - 30.08.2023, сплачено із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за серпень 2023 року від 20.09.2023 на суму ПДВ 91902,00 грн, граничний термін сплати - 02.10.2023, сплачено - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання;
- податкова декларація за вересень 2023 року від 20.10.2023 на суму ПДВ 10587,00 грн, граничний термін сплати - 30.10.2023, сплачено із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання.
На підставі акту перевірки від 26.01.2024 № 851/А/18-28-04-08/14017843 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 15.02.2024 № 152818280408 (а.с. 62), яким за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість із виробленого в Україні товарів (робіт, послуг), визначеного пунктом 31.1 статті 31, пунктом 50.1 статті 50, пунктом 57.1 статті 57, пунктом 203.2 ст.203, пункту 69 підрозділу 10 розділу "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 300888,68 грн в т.ч. у розмірах:
- 5 відсотків від суми сплаченого боргу в сумі 764491,40 грн 38224,58 грн;
- 10 відсотків від суми сплаченого боргу в сумі 2626641,00 грн 262664,10 грн.
Не погодившись з рішенням Головного управління ДПС у Сумській області від 15.02.2024 № 152818280408 позивач подав скаргу до Державної податкової служби України з вимогою скасувати вищевказане рішення (а.с. 59).
Проте, рішенням Державної податкової служби України від 06.05.2024 № 3114/6/99-00-06-03-01-06 (а.с.60-61) скаргу залишено без задоволення та рішення Головного управління ДПС у Сумській області без змін.
Вважаючи винесене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України в редакції на час спірних відносин).
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень підпунктів 19-1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1.статті 19-1 ПК України контролюючі органи, що визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
За змістом підпунктів 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до підпункту 14.1.39. пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 ПК України).
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3 статті 36 ПК України).
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (пункт 36.5 статті 36 ПК України).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно пункту 202.1 статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць з урахуванням відповідних особливостей, встановлених ПК України.
Згідно статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов`язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Відповідно до пункту 124.2 статті 124 ПК України діяння, передбачені пунктами 124.1, 124.1-1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов`язання.
Діяння, передбачені пунктом 124.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або які призвели до прострочення сплати грошового зобов`язання на строк більше 90 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов`язання (пункту 124.3 статті 124 ПК України).
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати Приватним акціонерним товариством "Сумбуд" податкових зобов`язань з податку на додану вартість, за результатами якої уповноваженою особою складено акт від 26.01.2024 № 851/А/18-28-04-08/14017843 (а.с.87-90).
Згідно висновків зазначеного акту контролюючим органом встановлено несвоєчасну сплату податкового зобов`язання по податку на додану вартість по податковим деклараціям та уточнюючим розрахункам за січень 2021 року, січень червень 2022 року, серпень 2022 року, жовтень-грудень 2022 року, січень - вересень 2023 року.
Позивачем не заперечується той факт, що сплата узгоджених грошових зобов`язань з ПДВ здійснена поза межами граничних строків, встановлених пунктом 57.1 статті 57 ПК України, проте, на його переконання, строк сплати податкового зобов`язання є зупиненим у період часу з 24.02.2022 по 01.08.2023 у відповідності до положень пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Суд вважає вищевказане твердження хибним та таким, що ґрунтується на помилковому розумінні норм ПК України, враховуючи наступне.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв`язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів сплати податків та зборів у відповідний період.
Карантин був встановлений Кабінетом Міністрів України на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Однак, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Вказаним Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України був доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Підпунктом 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було встановлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У подальшому, Законом України № 2142-IX від 24 березня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» були внесені зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
12.05.2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX), який набрав чинності 27 травня 2022 року.
Згідно вказаного Закону № 2260-IX з 27 травня 2022 року підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Таким чином, з дати набрання чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо сплати податків та зборів.
Законом № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України був доповнений положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а тому будь-яка колізія між нормами Податкового кодексу України або неоднозначне (множинне) трактування норм Податкового кодексу (зокрема п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та п.п 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України) з 27.05.2022 року відсутні.
Слід зазначити, що Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, згідно яких для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX, який набрав чинності 03 січня 2023 року, підпункт 69.1 викладено в новій редакції, згідно якої, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Крім того, згідно внесених змін до цього пункту, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень-травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податків та зборів за звітні податкові періоди, в яких діяв мораторій, запроваджений пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року, однак лише у випадку сплати таких податкових зобов`язань не пізніше 1 серпня 2022 року (перший випадок) або у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів (другий випадок).
При цьому, слід враховувати, що, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
Отже, якщо платником податків порушено граничний строк сплати узгоджених податкових зобов`язань за звітні періоди, які припадали на період дії мораторію (січень - травень 2022 року), а сплата таких податкових зобов`язань відбулась з порушенням строку після 01 серпня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України (а саме за порушення строків сплати податків та зборів після 01.08.2022 року по день фактичної сплати податкових зобов`язань).
Виключенням є другий випадок, коли у платника податків відсутня можливість виконати свій податковий обов`язок.
Як зазначалось вище, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
При цьому встановлене абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України звільнення від відповідальності є залежним від отримання рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку відповідно до вимог Порядку № 225.
Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303, було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225). Цей Порядок набрав чинності 06 вересня 2022 року.
При цьому та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляла платників податків права довести у визначений спосіб факту неможливості своєчасно виконати свій обов`язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.
Отже, той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов`язок із сплати податків і зборів з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов`язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку відповідальність, передбачена статтею 124 ПК України, до цього платника податків не застосовується.
Разом з тим, у матеріалах цієї справи відсутні докази звернення позивача до податкового органу із заявою довільної форми щодо відсутності можливості виконання податкового обов`язку.
Рішення про відсутність можливості виконання податкових обов`язків прийнятого відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, та переліків документів на підтвердження, затвердженого наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225, до матеріалів справи не надано.
Таким чином позивачем не доведено факту неможливості виконання податкового обов`язку у спірний період, а тому ПАТ «Сумбуд» віднесено до категорії платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, і, відповідно, позивач підлягає притягненню до фінансової відповідальності на підставі статті 124 ПК України за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов`язань.
У даному випадку за наслідком проведення камеральної перевірки контролюючим органом було вірно визначено, що граничним строком сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за січень-травень 2022 року для ПАТ "Сумбуд" було 01 серпня 2022 року.
Разом з тим, фактична сплата грошового зобов`язання за податковими деклараціями з податку на додану вартість за січень-травень 2022 року відбулася 16.08.2022, тобто з порушенням строку сплати на 15 календарних днів.
Із розрахунку штрафних санкцій за спірним податковим повідомленням-рішенням (зв. бік а.с. 62-65) та Акту перевірки (а.с.87-90) вбачається, що розмір штрафної санкції за порушення строку сплати грошового зобов`язання за податковими деклараціями з податку на додану вартість за січень-травень 2022 року розраховано у розмірі 5 відсотків від суми сплаченого боргу, що відповідає вимогам, встановленим пунктом 124.1 статті 124 ПК України.
Що стосується сплати ПАТ "Сумбуд" грошових зобов`язань з ПДВ за інші звітні періоди, а саме: за січень 2021 року, червень 2022 року, серпень 2022 року, жовтень-грудень 2022 року, січень-вересень 2023 року, суд звертає увагу на те, що у період граничних строків сплати податкових зобов`язань за вказані звітні періоди мораторій на застосування штрафних санкцій у зв`язку з карантином не діяв в силу внесених до ПК України змін згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 року № 2260-IX, який набрав чинності 27 травня 2022 року. За несвоєчасну сплату грошових зобов`язань за вказані звітні періоди норми Податкового кодексу України не передбачають звільнення від відповідальності за умови їх сплати до визначеної цим Кодексом дати.
Так, як вбачається з акту перевірки, граничний термін сплати податкового (грошового) зобов`язання з податку на додану вартість за податковими деклараціями з податку на додану вартість за січень 2021 року, червень 2022 року, серпень 2022 року, жовтень-грудень 2022 року, січень-вересень 2023 року встановлено податковим органом з дотримання положень пункту 57.1. статті 57 ПК України, у відповідності до якого граничний термін сплати такого податкового (грошового) зобов`язання становить 10-й календарний день, що настав за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Разом з тим, фактична сплата грошового зобов`язання за податковими деклараціями з податку на додану вартість за січень 2021 року, червень 2022 року, липень 2023 року, вересень 2023 року відбулася із затримкою до 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, а сплата грошового зобов`язання за податковими деклараціями з податку на додану вартість за серпень 2022 року, жовтень-грудень 2022 року, січень -червень 2023 року, серпень 2023 року - із затримкою більше 30 календарних днів за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, що підтверджується розрахунком, долученим до податкового повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність правових підстав для звільнення позивача від фінансової відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань після 01.08.2022 року за вказані вище періоди, суд дійшов висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції передбачені п. 124.1 ст. 124 ПК України за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов`язань.
При цьому, суд також враховує, що позивач не заперечує факту порушення строків сплати сум узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, ні розміру застосованих штрафних санкцій, у зв`язку з виявленими порушеннями.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 15.02.2024 152818280408, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість із виробленого в Україні товарів (робіт, послуг), до позивача застосовано застосовано штрафні санкції прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством, відтак підстави для його скасування відсутні.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, покладений на суб`єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов`язку доказування своїх тверджень чи заперечень.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
Водночас, в ході судового розгляду відповідачем було доведено обґрунтованість прийнятих податкових повідомлень-рішень.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Сумбуд" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько