Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2026 року м. Суми Справа № 480/13636/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу Фермерського господарства "Урожай" до Головного управління ДПС у Сумській області та Державного податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.
Суть спору. Позиція сторін. Заяви учасників. Процесулаьні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС у Сумській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9965357/23635296 від 20.11.2023 щодо податкової накладної № 1 від 05.10.2023 та № 9965359/23635296 від 20.11.2023 щодо податкової накладної № 2 від 06.10.2023; зобов`язати ДПС України здійснити реєстрацію податкових накладних № 1 від 05.10.2023 та № 2 від 06.10.2023 датами фактичного їх подання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем складено податкові накладні та направлено для реєстрації, проте їх реєстрацію було зупинено. Позивачем було подано на розгляд відповідача пояснення та копії документів щодо вказаих податкових накладних, а саме на підтвердження подій. Операції документально підтверджені, про що свідчать первинні документи та дані бухгалтерського обліку. Однак відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних.
Судом відкрито провадження у справі 03.01.2024.
22.01.2024 від відповідачів надійшли до суду відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі просять суд відмовити позивачу у задоволенні позову. Відзиви мотивовано тим, що позивачем не надано повного пакету документів, передбаченого чинним законодавством, що не дало змоги зробити висновок щодо реальності здійснення господарськтх операцій, а саме щодо яких подано накладні. Тому спірні рішення комісії є правомірними.
Судом 16.02.2026 постановлено ухвалу про відмову у розгляді справи за правлами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Встановлені судом фактичні обставини.
Як зазначає позивач, 05.10.2023 між позивачем та ТОВ ''Ханзе Агрі Україна'' укладено договір № 450 купівлі-продажу товару. Позивачем було відвантажено контрагенту товар. За відвантажений товар на рахунок позивача надійшли кошти у сумі 729708,25 грн.
Надалі позивачем складено та подано на реєстрацію податкові накладні від 05.10.2023 № 1 та від 06.10.2023 № 2. Реєстрацію податкових накладних зупинено на підставі двох квитанцій від 17.10.2023. Причини зупинення реєстрації: відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 реєстрація ПН/РК від 05.10.2023 № 1 та від 06.10.2023 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних.
03.11.2023 позивачем було надано до відповідача: пояснення від 02.11.2023; договір купівлі-продажу від 05.10.2023 № 450; видаткову накладну від 05.06.2023 № 1; видаткову накладну від 06.06.2023 № 2; довіреність від 05.10.2023 № 134; оборотно-сальдову відомість по рахунку 27 від 31.10.2023; оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 від 31.10.2023; оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 від 31.10.2023; договір про надання послуг сільськогосподарською технікою від 06.10.2023 № 216; акт виконання робіт від 15.10.2023 № 229; договір про перевезення вантажів від 05.10.2023 № 0510/1; акт від 06.10.2023 № 61; ТТН від 05.10.2023 № 21; ТТН від 05.10.2023 № 21/1; ТТН від 06.10.2023 № 22; ТТН від 06.10.2023 № 22/1; виписку з банку за жовтень 2023 року від 31.10.2023; статистичну звітність 4-сг від 05.06.2023.
10.11.2023 відповідачем було направлено позивачу два повідомлення № 9905522/23635296 та № 9905515/23635296 про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією про реєстрацію ПН, а саме зазначено надати: копії договорів, довіреностей, актів керівного складу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; оригінали розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; оригіналів документів щодо підтвердження відповідності продукції (паспорти якості); оригіналів інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено.
17.11.2025 позивачем було надано пояснення з копіями 47 документів. Вказане повідомлення не прийнято до розгляду, оскільки порушено термін подання повідомлення, визначений п.9 Порядку, затвердженого наказом Міністра фінансів України від 12.12.2019 № 520, що підтверджується квитанцією № 2, а також витягом з протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Сумській області від 20.11.2023 № 446.
20.11.2023 відповідачем прийнято два рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 05.10.2023 № 1 та від 06.10.2023 № 2, за № 9965357/23635296 та № 9965359/23635296. У рішеннях зазначено, що вони прийняті у зв`язку з ненаданням/частковим наданням позивачем додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію ПН. У графі додаткова інформація спірних рішень відсутні відомості (назви конкретних документів).
Позивачем подано до відповідача скарги на два спірні рішення. Двома рішеннями відповідача від 01.12.2023 скарги залишено без задоволення.
Висновки суду та їх мотиви.
Згідно з пп."а" п.185.1 ст.185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10-11 цього Порядку передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, в тому числі: пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрації/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з вимогами пунктів 9-12 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Отже, у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних та/або у повідомленні про надання додаткових пояснень, податковий орган зобов`язаний вказувати конкретні обставини, які мають стосуватися пояснення платника податків та зазначати конкретні документи, які необхідно надати для того, аби реєстрація накладної стала можливою.
Як встановлено судом, пропонуючи надати пояснення та копії документів у двох квитанціях від 17.10.2023 щодо підтвердження інформації, зазначентх в податкових накладних від 05.10.2023 та від 06.10.2023, для розгляду питання щодо прийняття рішення про її реєстрацію/відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач не вказав конкретних обставин, з приводу яких необхідно надати пояснення, а також не навів перелік документів, які необхідно надати для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних.
Тому на виконання пропозицій, зазначених у квитанцііх, позивачем на власний розсуд надано документи на підтвердження двох подій (здійснення позивачем відвантаження товару ТОВ ''Ханзе Агрі Україна'' двома партіями 05.10.2023 та 06.10.2023), оскільки комісією не зазначено у квитанціях конкретних документів, які необхідно надати.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, що є цілком логічним.
Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийнято на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж є протиправним.
Аналогічні висновки містяться в постановах Верховного Суду від 23.02.2023 у справі № 420/9924/20, від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 20.04.2023 у справі № 380/4746/22 та від 12.02.2025 у справі № 160/34198/23.
Суд звертає увагу, що разом з повідомленням від 03.11.2023 № 1 позивачем було надано на розгляд комісії достатні документи для прийняття комісією рішень для реєстрації податкових накладних.
Певні недоліки в оформленні документів, за умови надання позивачем інших документів (договір купівлі-продажу товару, видаткові накладні та рахунки, тощо) не свідчать про відсутність господарських операцій та є формальними причинами не реєструвати податкові накладні. Перший відповідач не довів перед судом, що розглянув всі надані позивачем документи у сукупності, хоча ним визнається, що було отримано й інші документи. Не обґрунтовано, чому відповідач надав оцінку одним документам взагалі не зазначаючи про зміст інших. Крім того, відповідач не довів перед судом, що документи, які надані позивачем з повідомленням від 03.11.2023 не дають йому можливості зареєструвати ПН та чому ним вимагались інші документи у повідомленнях від 10.11.2023. Спірні рішення не містять інформації, яких саме документів не вистачало для реєстрації ПН.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для відмови у реєстрації податкових накладних та невідповідності оскаржуваних рішень критеріям, встановленим ч.2 ст.2 КАС України, а саме щодо обгрунтованості, добросовісності та розумності рішень. Отже, судом задовольняються позовні вимоги у повному обсязі.
Судові витрати.
Оскільки вимоги задоволено і даний спір виник внаслідок неправомірності двох рішень комісії ГУ ДПС у Сумській області, то суд на підставі норми ст.139 КАС України стягує з цієї особи на користь позивача судовий збір у сумі 5368 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 287, 295, 297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов Фермерського господарства "Урожай" до Головного управління ДПС у Сумській області та Державного податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС в Сумській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від від 20.11.2023 № 9965357/23635296 та від 20.11.2023 № 9965359/23635296.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) здійснити реєстрацію податкових накладних Фермерського господарства "Урожай" (вул. Мезенівська, 105, с. Краснопілля, Сумський район, Сумська область, 42400, код ЄДРПОУ 23635296) від 05.10.2023 № 1 та від 06.10.2023 № 2 датою їх фактичного подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ ВП 43995469) на користь Фермерського господарства "Урожай" (вул. Мезенівська, 105, с. Краснопілля, Сумський район, Сумська область, 42400, код ЄДРПОУ 23635296) 5368 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім) грн витрат зі сплати судового збору.
5. Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук