Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2026 рокуСправа №177/2865/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Гречко Антоніни Іванівни до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
06.10.2025 року представник ОСОБА_2 звернулась до Криворізького районного суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді, в якій представник позивача просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді, що полягає в неприйнятті рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна - квартиру АДРЕСА_1 , протягом встановленого законом 30-денного строку з моменту подання заяви від 15.04.2025 року;
- зобов`язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій з дня набрання законної сили рішенням суду розглянути заяву ОСОБА_1 в особі представника Гречко Антоніни Іванівни про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна від 15.04.2025 року та прийняти рішення про надання компенсації за знищену внаслідок збройної агресії російської федерації квартиру АДРЕСА_1 , відповідно до вимог Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України;
- стягнути з Комісії з розгляду питань щодо надания компенсації при Криворізькій міській раді на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 гривень 20 копійок.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді щодо неприйняття рішення у встановлений законом строк є протиправною та порушує конституційні права позивача, зокрема гарантоване статтею 41 Конституції України право власності, яке є непорушним та згідно з яким ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Крім того, така бездіяльність порушує право позивача на соціальний захист та відшкодування шкоди, заподіяної його майну внаслідок надзвичайних ситуацій воєнного характеру, передбачене статтею 21 Кодексу цивільного захисту України.
Відповідач: Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
01.01.2026 року від представника Криворізької міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому висловлено правову позицію щодо заперечення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представником Криворізької міської ради зазначено наступне. Позивачем в якості відповідача зазначено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді із зазначенням коду ЄДРПОУ 33874388. Однак, за даним кодом у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за даним кодом зареєстрована Криворізька міська рада. На думку представника Криворізької міської ради по-перше, ні Криворізькою міською радою, ні її виконавчим комітетом така комісія не створювалась; по-друге, дана комісія не є юридичною особою, що виключає можливість набуття нею статусу відповідача у адміністративній справі. відповідно до рішення Криворізької міської ради від 23.05.2023 року №1945 «Про внесення змін до рішення міської ради від 31.03.2016 року №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» було вирішено унести до рішення міської ради від 31.03.2016 року №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів», зі змінами, такі зміни: у додатку: 1.1 доповнити в підрозділі «У галузі житлово-комунального господарства, торговельного обслуговування, ресторанного господарства, транспорту й зв`язку, сфері послуг» розділу ІІІ «Повноваження виконавчих органів районних у місті рад» пункт 4 підпунктом 4.9: «4.9 комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Таким, чином виконавчим комітетам районних у місті рад у галузі житлово-комунального господарства було делеговано повноваження стосовно створення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Отже, виконкомом Довгинцівської районної у місті ради було прийнято рішення від 19.05.2023 року № 213 «Про створення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердження її складу та Положення про неї». Таким чином, Криворізька міська рада не є відповідачем у даній справі та не може бути відповідачем у даній справі. Визначення відповідачів, предмета і підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. Визначення в позові складу сторін у справі (позивача та відповідача) повинно відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав (свобод, інтересів) особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням необхідного кола осіб, які мають відповідати за позовом. Пред`явлення позову до неналежного відповідача (неналежного складу відповідачів) є самостійною підставою для відмови в позові.
Ухвалою судді Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 07.10.2025 року вказану справу направлено за підсудністю до Металургійного районного суду міста Кривого Рогу.
Ухвалою Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 31.10.2025 року адміністративну справу №177/2865/25 за вказаним позовом передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
10.12.2025 року справа №177/2865/25 надійшла на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.12.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 11.12.2025 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято справу №177/2865/25 за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Гречко Антоніни Іванівни до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до свого провадження та відкрити провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Витребувано у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді: інформацію про те, чи надходила заява та чи розглянута заява представника позивача Гречко Антоніни Іванівни від 15.04.2025 року про надання компенсації за знищену квартиру АДРЕСА_1 ; в разі розгляду такої заяви надати до суду рішення про наслідки розгляду. Судом зобов`язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 31.12.2025 року. Судом попереджено Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 є громадянином України та єдиним законним власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.05.2007 року, посвідченим державним нотаріусом Артеменко Л.М. у Четвертій Криворізькій державній нотаріальній конторі, та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17039747, виданого комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації».
Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, а саме прямого військового обстрілу території міста Кривий Ріг, квартира АДРЕСА_1 АТО зазнала критичних руйнувань, що унеможливлює її подальше використання за цільовим призначенням. Факт руйнування об`єкта нерухомого майна внаслідок бойових дій підтверджується актом комісійного обстеження щодо руйнування (пошкодження) квартири багатоквартирного житлового будинку внаслідок військових дій, спричинених військовою агресією російської федерації, складеним на території Довгинцівського району міста Кривий Ріг від 11.04.2025 року уповноваженою комісією, створеною виконавчим органом Криворізької міської ради відповідно до вимог чинного законодавства. Додатково масштаби завданої шкоди підтверджуються детальними фотоматеріалами, які підтверджують стан квартири після військового обстрілу та свідчать про неможливість її використання для проживання без проведення капітального відновлення.
Як свідчать матеріали справи, 15.04.2025 року представник позивача Гречко Антоніна Іванівна, діючи на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 13.07.2024 року, яка надає їй повноваження представляти інтереси власника нерухомого майна в усіх органах державної влади та місцевого самоврядування засобами поштового зв`язку в паперовій формі звернулася до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді із заявою про виплату грошової компенсації за знищене внаслідок надзвичайної ситуації воєнного стану, спричиненої збройною агресією російської федерації майно.
В даній заяві представник позивача просила:
1. Прийняти дану заяву до розгляду.
2. Прийняти рішення про надання компенсації за часткового зруйноване житлове майно у встановленому законом порядку.
3. Провести оцінку завданих збитків та визначити розмір грошової компенсації за частково знищене житлове майно відповідно до встановленої методики та діючих нормативів.
4. Прийняти рішення про надання грошової компенсації за пошкоджене житлове манно у повному обсязі, що відповідає ступеню завданої шкоди.
5. Здійснити виплату визначеної суми компенсації на банківський рахунок власника майна або його законного представника у встановлені законодавством строки.
6. Надати письмове повідомлення про прийняте рішення з зазначенням розміру компенсації, порядку та строків її виплати за адресою: АДРЕСА_2 .
До означеної заяви представник позивача долучила:
1. Копію паспорту ОСОБА_2 .
2. Копію РНОКПП ОСОБА_2 .
3. Копію паспорту ОСОБА_1 .
4. Копію РНОКПП ОСОБА_1 .
5. Копію технічного паспорту на квартиру
6. Копію довіреності від 13.07.2024 року
7. Копію акту комісійного обстеження щодо руйнування (пошкодження) квартири багатоквартирного житлового будинку внаслідок військових дій, спричинених військовою агресією російської федерації, складеного на території Довгинцівського району міста Кривий Ріг від 11.04.2025 року.
8. Копію фотоматеріалів, що підтверджують факт знищення майна внаслідок бойових дій.
9. Копію свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.05.2007 року, посвідченого державним нотаріусом Четвертої Криворізької нотаріальної контори Артеменко Л.М.
10. Копію витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17039747, виданого комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації».
Факт подання заяви підтверджується копією опису вкладення до листа.
Листом від 29.12.2025 року за №4-30/3028 «Про надання інформації» виконавчий комітет Довгинцівської районної в місті ради на адресу юридичного управління Криворізької міської ради повідомив про наступне. За адресою АДРЕСА_3 АТО у квітні 2025 року будинок АДРЕСА_4 був пошкоджений двічі внаслідок двох обстрілів, другого та четвертого квітня. Пошкоджень зазнала у тому числи і квартира АДРЕСА_5 , про що було складено відповідно два акти комісійного обстеження щодо руйнування/пошкодження квартири багатоквартирного будинку внаслідок військових дій спричинених військовою агресією російської федерації на території Довгинцівського району. За інформацією управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради з метою надання матеріальної допомоги на усунення пошкоджень нерухомого майна ракетними обстрілами на підставі Положення про надання одноразової матеріальної допомоги в Криворізькій міській територіальній громаді за рахунок бюджетних коштів, затвердженим рішенням Криворізької міської ради від 29.07.2020 № 4859 (зі змінами) власники квартир або їх законні представники мають право звернутись з відповідною заявою та пакетом документів. Станом на 14.04.2025 в квартирі за адресою: АДРЕСА_6 зареєстрована одна особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дана квартира належить ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про право на спадщину, ВЕО № 571621, 04.05.2007. 11.04.2025 року при складанні акта комісійного обстеження щодо руйнування (пошкодження) квартири багатоквартирного житлового будинку внаслідок військових дій, спричинених військовою агресією російської федерації, на території Довгинцівського району м. Кривого Рогу за адресою: АДРЕСА_6 була присутня ОСОБА_2 , як представник власника житлового приміщення, яка повідомила, що є дружиною власника житла - ОСОБА_1 та матір`ю зареєстрованої особи у квартирі - ОСОБА_3 . З її слів, і її чоловік, і син перебувають за межами країни, а саме: у Польщі, і приїхати до міста не мають фізичної можливості. Від ОСОБА_2 не була прийнята заява для надання матеріальної допомоги, оскільки в неї був відсутній повний пакет документів. У Державного реєстру майна пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України відсутня інформація про пошкодження кв. АДРЕСА_1 АТО у м. Кривий Ріг, це може свідчити про те що власник (або його представник) квартири не скористався своїм правом подати повідомлення та згодом заяву через сервіс «єВідновлення» для отримання грошової допомоги від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії. Подавати заяву про ремонт пошкодженого житла необхідно в застосунку Дія. Щоб отримати допомогу необхідно: 1. Повідомити про пошкоджене майно в застосунку Дія. 2. Відкрити рахунок єВідновлення. 3. Заповнити заяву через застосунок Дія. Далі з заявником зв`яжуться представники спеціально створеної комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, щоб домовитись про огляд житла. Це потрібно, щоб встановити збитки та розрахувати суму виплат. Після огляду Дія сповістить про рішення комісії. Кошти будуть зараховані на картку єВідновлення.
Вважаючи бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді, що полягає в неприйнятті рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна - квартиру АДРЕСА_1 , протягом встановленого законом 30-денного строку з моменту подання заяви від 15.04.2025 року протиправною, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі Закон №2923-IX) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2923-IX отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна є:
1) фізичні особи - громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна;
б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "б" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "б" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об`єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об`єкт відповідно до Закону України "Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об`єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України "Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
ґ) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктами "а"-"в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;
д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами "а"-"ґ" цього пункту;
2) об`єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (у разі якщо співвласники самостійно здійснюють утримання багатоквартирного будинку та в цьому будинку не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, не призначено управителя, відсутній житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснює його утримання), - у разі отримання компенсації за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.
Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна.
Згідно зі ст. 10 Закону № 2923-IX компенсація за пошкоджений об`єкт нерухомого майна надається шляхом:
1) виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;
2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;
3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об`єкті нерухомого майна за власні кошти.
Порядок надання компенсації за пошкоджений об`єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» (далі - Порядок №381), який визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».
Відповідно до пункту 3 Порядку №381 отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об`єкта, право власності якого підтверджено.
У разі коли власником об`єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників.
У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об`єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. Згоду співвласника об`єкта нерухомого майна, який є недієздатною/обмежено дієздатною особою або особою, яка не досягла 18-річного віку, на отримання компенсації надає один із законних представників такої особи.
У разі коли власником пошкодженого об`єкта нерухомого майна є фізична особа, яка визнана безвісно відсутньою, або особа, зникла безвісті за особливих обставин, отримувачем компенсації є опікун над майном такої особи. У Реєстрі пошкодженого та знищеного майна щодо пошкодженого об`єкта вноситься позначка в інтересах власника _____.
(прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності)
Згоду на отримання компенсації від співвласника - фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісті за особливих обставин, надає опікун над майном такої особи.
У разі коли власником пошкодженого об`єкта нерухомого майна є особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, отримувачем компенсації є член сім`ї такої особи. У Реєстрі пошкодженого та знищеного майна щодо пошкодженого об`єкта вноситься позначка в інтересах власника_________.
(прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності)
Згоду на отримання компенсації від співвласника - фізичної особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, надає член сім`ї такої особи.
У разі коли власником пошкодженого об`єкта нерухомого майна є фізична особа, яка через релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, заява подається в паперовій формі.
Подання заяви у випадках, передбачених абзацами другим - шостим цього пункту, здійснюється виключно в паперовій формі у порядку, передбаченому пунктом 13-1 цього Порядку.
Разом з цим, представник позивача Гречко А.І. не відноситься до кола осіб, які можуть подати заяву про надання компенсації за пошкоджене житлове майно виключно в паперовій формі у випадках, передбачених абзацами другим - шостим пункту 3 Порядку №381.
Згідно з пунктом 6 Порядку №381 компенсація надається у разі, коли:
об`єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні;
об`єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
відомості про право власності на пошкоджений об`єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п`ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку).
Компенсація надається в одній із таких форм:
компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об`єкті нерухомого майна (далі - компенсація для проведення ремонту);
компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об`єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені (далі - компенсація за виконаний ремонт).
У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.
Компенсація на відновлення об`єкта, обтяженого іпотекою, надається за умови отримання оригіналу згоди кредитора, що подається до комісії.
Відповідно до пункту 7 Порядку №381 для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія).
Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку.
Положення про комісію, її персональний склад затверджуються уповноваженим органом.
До складу комісії входять представники від уповноваженого органу та громадськості. Кількість представників від громадськості не може бути меншою однієї третини загального складу комісії.
До складу комісії повинен входити фахівець, який здобув вищу освіту у галузі знань Будівництво та архітектура, крім спеціальності Геодезія та землеустрій, або особа, що має досвід роботи у сфері будівництва.
Висунення кандидатур до складу комісії здійснюється протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення уповноваженим органом про утворення комісії, яке розміщується на офіційному веб-сайті уповноваженого органу (за наявності) або оприлюднюється в інший спосіб.
Кандидатури від громадськості можуть висуватися міжнародними та громадськими організаціями, в тому числі антикорупційними, а в селах та селищах - також фізичними особами.
Заява про висунення кандидатури від громадськості подається до уповноваженого органу у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, та містить прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) кандидатури представника, а також такі відомості про заявника:
для міжнародної чи громадської організації:
- найменування;
- напрями діяльності;
- код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ (за наявності);
- місцезнаходження;
- контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);
для фізичної особи:
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті громадянина України) (за наявності);
- фактична адреса реєстрації/проживання;
- контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти).
Дані, зазначені у заяві, засвідчуються підписом фізичної особи/представника міжнародної чи громадської організації, що її подала.
У разі коли кількість заяв перевищує граничну чисельність представників від громадськості, висунуті кандидатури включаються до складу комісії у міру черговості надходження заяв, при цьому особи, які мають більше одного року досвіду роботи у сфері будівництва, протидії корупції, внутрішнього аудиту чи моніторингу закупівель, мають переважне право на включення до складу комісії.
У разі коли не було подано заяв про висунення кандидатур від громадськості або кількість таких заяв є меншою від граничної кількості представників від громадськості, уповноважений орган висуває додаткових представників таким чином, щоб сформувати комісію у складі не менше п`яти осіб. У такому разі не пізніше наступного робочого дня після затвердження персонального складу комісії уповноважений орган публікує повідомлення про продовження строку подання заяв про висунення кандидатур від громадськості та вживає заходів з метою залучення міжнародних, благодійних організацій, громадських об`єднань.
Перелік кандидатур від уповноваженого органу формується керівником такого уповноваженого органу.
Кількість членів комісії повинна бути не менш як п`ять осіб. Максимальна кількість членів комісії, а також кількість представників від громадськості затверджується уповноваженим органом. Голова, заступник голови, секретар обираються з представників уповноваженого органу на першому засіданні комісії простою більшістю голосів членів комісії шляхом голосування.
Функції комісії можуть бути покладені на комісію, утворену відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981) (далі - Порядок виконання невідкладних робіт), за умови приведення положення про комісію та її складу у відповідність з вимогами цього Порядку.
Відповідно до абзаців 1-7 пункту 11 Порядку №381 комісія в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна:
отримує заяви для їх розгляду;
перевіряє надану інформацію в заяві та додані документи;
вносить відомості про зупинення/поновлення розгляду заяви із зазначенням інформації та/або документів, які заявник повинен додати, але в межах та відповідно до пункту 13 цього Порядку;
вносить результати комісійного обстеження у разі його проведення у випадках, передбачених абзацом сьомим пункту 8 цього Порядку, за рішенням цієї комісії;
вносить за кожним пошкодженим об`єктом чек-лист, результати фотофіксації пошкоджень об`єкта та визначає розмір компенсації;
вносить відомості про надання/відмову у наданні компенсації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №381 за результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п`яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов`язково зазначаються підстави для такої відмови.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 13 Порядку №381 для отримання компенсації необхідно з урахуванням пункту 13-1 цього Порядку:
1) установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
2) подати інформаційне повідомлення у разі, коли воно не було подано раніше, або обрати одне з інформаційних повідомлень у разі, коли раніше їх було подано кілька;
3) переконатися, що пошкоджений об`єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію;
4) у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації (далі - спеціальний рахунок) в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії (далі - банк), та перевірити номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
5) обрати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) електронну публічну послугу єВідновлення;
6) сформувати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), заяву, яка повинна містити такі дані:
прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності);
дату народження;
контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);
у разі подання засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) - реєстраційний номер облікової картки платника податків або у разі подання засобами Порталу Дія - реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який відображається у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
у разі подання заяви для отримання компенсації за виконаний ремонт - номер поточного рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати відшкодування;
місцезнаходження одного пошкодженого об`єкта з інформаційного повідомлення, що було подано відповідно до підпункту 2 цього пункту;
відомості про наявність пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;
відомості про проведення ремонтних робіт на пошкодженому об`єкті нерухомого майна.
У разі подання заяви законним представником зазначаються дані про законного представника та власника об`єкта нерухомого майна;
7) надати згоду співвласників об`єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об`єкт нерухомого майна), що надається за вибором заявника:
в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія (Дія);
у паперовій формі, справжність підпису співвласника на якій нотаріально засвідчена, - комісії;
Згода співвласника об`єкта нерухомого майна, який є іноземцем, особою без громадянства, не вимагається;
8) вказати про відсутність обмежень, встановлених пунктом 4 цього Порядку;
8-1) згенерувати засобами Порталу Дія витяг з інформаційно-аналітичної системи Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України;
9) отримати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), автоматичні повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду;
10) у разі отримання засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), відповідних повідомлень від комісії забезпечити подання запитуваної інформації.
Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади в установленому порядку.
Отримувач компенсації для проведення ремонту зобов`язаний:
дотримуватися вимог цього Порядку, зокрема щодо цільового використання коштів для придбання будівельної продукції з метою проведення ремонту отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт, визначених у чек-листі;
дотримуватися вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та враховувати рекомендації із звіту з технічного обстеження пошкодженого об`єкта нерухомого майна;
здійснювати заходи щодо мінімізації негативного впливу на здоров`я людей та навколишнє природне середовище під час виконання робіт з відновлення експлуатаційної придатності об`єкта, перелік яких наведено в додатку 3;
після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, подати повідомлення у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
сприяти проведенню верифікації та моніторингу.
Отримувач компенсації за виконаний ремонт зобов`язаний:
дотримуватися вимог цього Порядку;
одночасно з поданням заяви підтвердити, що не отримував грошову чи матеріальну допомогу для проведення ремонтних робіт, яка буде підлягати відшкодуванню згідно з цим Порядком, від громадських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій;
сприяти проведенню моніторингу.
Абзацами 1-2 пункту 14 Порядку №381 передбачено, що черговість прийнятих до розгляду заяв визначається автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна у порядку надходження інформаційних повідомлень з урахуванням пріоритетного права, визначеного пунктом 5 цього Порядку. Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації.
З аналізу наведених норм убачається, що з метою отримання компенсації за пошкоджене/знищене житло особа звертається із відповідною заявою, розгляд якої здійснює спеціально призначена комісія. Комісія, зокрема, перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт). Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації. В процесі розгляду заяви, комісія може прийняти рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації.
При цьому, варто зазначити, що рішенням виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради від 19.05.2023 року №213 (https://so.dlgr.gov.ua/ua/osxfile/pg/250523439047547_d2_1o/) створено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до Положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (Додаток 2 до рішення виконкому районної в місті ради від 19.05.2023 № 213):
14. Комісія відповідно до цього Положення:
14.1 надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
14.2 здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі: приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна; приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, яке надається впродовж 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
14.3 заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб`єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
14.4 одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
14.5 утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
14.6 проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
14.7 виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
15. Комісія має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.
16. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, які володіють документами та/або інформацією, необхідними для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для надання компенсації), зобов`язані безкоштовно надати такі документи та/або інформацію Комісії впродовж трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту.
4 17. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна 17.1. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:
17.1.1 встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна;
17.1.2 встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна;
17.1.3 збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:
17.1.3.1 доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;
17.1.3.2 витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна) (за необхідності);
17.1.3.3 витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом
17.1.3.2, та в інформаційнокомунікаційних системах державної та комунальної форм власності. Вимоги абзацу першого цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна. Копії документів, визначені частиною сьомою статті 4 Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається. Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється; забезпечення проведення обстеження об`єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви); прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна; 5 у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику: в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти; у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.
17.2. За зверненням заявника центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріус виготовляє копію житлового сертифіката у паперовій формі (у роздрукованому вигляді).
17.3. Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви. За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об`єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
18. Рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації - спадкоємцю приймається після отримання свідоцтва про право на спадщину.
19. Рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації, який не подав документи, визначені частиною сьомою статті 4 Закону, внаслідок їх втрати або у зв`язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення, приймається після подання відповідних документів.
Відповідно до статті 8 Закону № 2923-ІХ Кабінетом Міністрів України Постановою від 30.05.2023 за № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, який визначає механізм надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна та її використання відповідно до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
За приписами пункту 2-1 Порядку № 600 подання особою, яка є власником знищеного об`єкта нерухомого майна, заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, визначеного згідно з підпунктом «а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону, в електронній формі здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови, що право власності такої особи на зазначений знищений об`єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.
Суд зазначає, що відповідно до положень статті 2 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»:
1. Отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є:
1) фізичні особи - громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна;
б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "б" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "б" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об`єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об`єкт відповідно до Закону України "Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об`єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України "Про гарантування речових прав на об`єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктом "в" пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
ґ) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна, визначені підпунктами "а"-"в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об`єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;
д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами "а"-"ґ" цього пункту;
2) об`єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (у разі якщо співвласники самостійно здійснюють утримання багатоквартирного будинку та в цьому будинку не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, не призначено управителя, відсутній житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснює його утримання), - у разі отримання компенсації за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.
Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна.
2. При реалізації положень цього Закону не допускається застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або іншими ознаками.
3. Отримувачами компенсації не можуть бути:
1) особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України;
3) спадкоємці щодо пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям, визначеним пунктами 1 і 2 цієї частини.
Отже, ураховуючи наведене, громадянин України, який є власником пошкодженого/знищеного нерухомого майна, що розташоване в Україні та стало непридатним для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, має право на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
В той же час, як установлено судом вище, листом від 29.12.2025 року за №4-30/3028 «Про надання інформації» виконавчий комітет Довгинцівської районної в місті ради на адресу юридичного управління Криворізької міської ради повідомив про наступне. За адресою АДРЕСА_7 був пошкоджений двічі внаслідок двох обстрілів, другого та четвертого квітня. Пошкоджень зазнала у тому числи і квартира №50, про що було складено відповідно два акти комісійного обстеження щодо руйнування/пошкодження квартири багатоквартирного будинку внаслідок військових дій спричинених військовою агресією російської федерації на території Довгинцівського району. За інформацією управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради з метою надання матеріальної допомоги на усунення пошкоджень нерухомого майна ракетними обстрілами на підставі Положення про надання одноразової матеріальної допомоги в Криворізькій міській територіальній громаді за рахунок бюджетних коштів, затвердженим рішенням Криворізької міської ради від 29.07.2020 № 4859 (зі змінами) власники квартир або їх законні представники мають право звернутись з відповідною заявою та пакетом документів. Станом на 14.04.2025 в квартирі за адресою: АДРЕСА_6 зареєстрована одна особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дана квартира належить ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про право на спадщину, ВЕО № 571621, 04.05.2007. 11.04.2025 року при складанні акта комісійного обстеження щодо руйнування (пошкодження) квартири багатоквартирного житлового будинку внаслідок військових дій, спричинених військовою агресією російської федерації, на території Довгинцівського району м. Кривого Рогу за адресою: АДРЕСА_6 була присутня ОСОБА_2 , як представник власника житлового приміщення, яка повідомила, що є дружиною власника житла - ОСОБА_1 та матір`ю зареєстрованої особи у квартирі - ОСОБА_3 . З її слів, і її чоловік, і син перебувають за межами країни, а саме: у Польщі, і приїхати до міста не мають фізичної можливості. Від ОСОБА_2 не була прийнята заява для надання матеріальної допомоги, оскільки в неї був відсутній повний пакет документів. У Державного реєстру майна пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України відсутня інформація про пошкодження кв. АДРЕСА_1 АТО у м. Кривий Ріг, це може свідчити про те що власник (або його представник) квартири не скористався своїм правом подати повідомлення та згодом заяву через сервіс «єВідновлення» для отримання грошової допомоги від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії. Подавати заяву про ремонт пошкодженого житла необхідно в застосунку Дія. Щоб отримати допомогу необхідно: 1. Повідомити про пошкоджене майно в застосунку Дія. 2. Відкрити рахунок єВідновлення. 3. Заповнити заяву через застосунок Дія. Далі з заявником зв`яжуться представники спеціально створеної комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, щоб домовитись про огляд житла. Це потрібно, щоб встановити збитки та розрахувати суму виплат. Після огляду Дія сповістить про рішення комісії. Кошти будуть зараховані на картку єВідновлення.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що позивачу (представнику) задля отримання компенсації, слід дотриматися вимог пункту 13 Порядку №381 а не звертатися з відповідною заявою в паперовій формі.
Також слід звернути увагу позивача на те, що ч. 2 ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» передбачає, що заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна.
При цьому, на думку суду, уповноваженим органом, який буде розглядати заяву про виплату грошової компенсації за знищене внаслідок надзвичайної ситуації воєнного стану, спричиненої збройною агресією російської федерації майно, буде Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради.
Натомість, як свідчать матеріали справи, 15.04.2025 року представник позивача Гречко Антоніна Іванівна, діючи на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 13.07.2024 року, яка надає їй повноваження представляти інтереси власника нерухомого майна в усіх органах державної влади та місцевого самоврядування засобами поштового зв`язку в паперовій формі звернулася до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді із заявою про виплату грошової компенсації за знищене внаслідок надзвичайної ситуації воєнного стану, спричиненої збройною агресією російської федерації майно.
Відповідно до статей 9, 90 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з пунктом 29 рішення ЄСПЛ у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року статтю 6 пункт 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Також суд враховує Висновок № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому зазначений Висновок акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а, крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в особі представника Гречко Антоніни Іванівни до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при Криворізькій міській раді про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник