Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/142/26 Провадження № 3/724/90/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2026 року м. Хотин
Суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Скрипник С.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.204-1 ч.2 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В :
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №347737 від 03 грудня 2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 03.12.2025 року о 12:15 годині був виявлений у групі осіб, а саме спільно з гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прикордонним нарядом «Контрольний пост» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на території Хотинської ОТГ Дністровського району Чернівецької області, на напрямку н/п Мамалига н/п Корнешти (Румунія) за спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, шляхом прямування в напрямку державного кордону, чим порушив вимоги ст.9,12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04 листопада 1991 року, тобто своїми діями вчинив адміністративне правопорушення відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.204-1 КУпАП».
Судом було здійснено виклик ОСОБА_1 на 02.02.2026 року шляхом направлення судової повістки за місцем його реєстрації, однак ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про розгляд справи у судове засідання нез`явився, 11.02.2026 року на адресу суду надіслав пояснення, в яких просив розглядати справу за його відсутністю, прибути у судове засідання не має можливості, оскільки знаходиться на військовій службі.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною. Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
З огляду на те, що ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про розгляд справи станом, у судове засідання нез`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, враховуючи, що ст.268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст.204-1 КУпАП без обов`язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому дотримуючись необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, справа розглядається за відсутності правопорушника ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях останнього вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стаття 9 КУпАП передбачає, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП - суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Частиною 1 ст.204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Згідно ч.2 ст. 204-1 КУпАП передбачено відповідальність за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №347737 ОСОБА_1 було виявлено у групі осіб, а саме спільно з гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прикордонним нарядом «Контрольний пост» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на території Хотинської ОТГ Дністровського району Чернівецької області, на околиці населеного пункту Атаки, на напрямку н/п Мамалига н/п Корнешти (Румунія).
Крім того, згідно протоколу про адміністративне затримання від 03.12.2025 року гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , під час перевірки документів прикордонним нарядом «Контрольний пост» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на території Хотинської ОТГ Дністровського району Чернівецької області, було затримано за спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, шляхом прямування в напрямку держаного кордону.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, підтверджується повністю матеріалами справи, дослідженими в ході судового розгляду справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №347737 від 03.12.2025 року; протоколом про адміністративне затримання ОСОБА_1 від 03.12.2025 року; протоколом особистого огляду та вилучення речей та документів ОСОБА_1 від 03.12.2025 року; особистими поясненнями ОСОБА_1 від 03.12.2025 року; рапортом начальника 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення ІПС (тип А) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) лейтенанта ОСОБА_4 від 03.12.2025 року.
ОСОБА_1 в особистих поясненнях від 03.12.2025 року зазначив, що хотів перетнути державний кордон поза пунктом пропуску. Також вказав, що у його сестри був номер телефону чоловіка, який за 10000 доларів США мав допомогти перетнути кордон. Отримавши таку суму, цей чоловік сказав, що подзвонить і розкаже хто і коли має заїхати, забрати автівкою, щоб довезти до державного кордону.
У своїх поясненнях, які надійшли до суду 11.02.2026 року ОСОБА_1 зазначив, що приблизно о 10:15 годині 03.12.2025 року він, будучі пасажиром автомобіля «BMW» моделі «520D», рухався в напрямку м. Чернівці. На посту біля с. Атаки Чернівецької області, під час перевірки документів та особистих речей, він був затриманий нарядом прикордонної служби. У судове засідання прибути не має можливості, оскільки перебуває на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 .
На підставі вищенаведеного, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Обставин, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 є вчинення правопорушення групою осіб.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 а також відсутність обставин, які пом`якшують відповідальність, наявність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що є достатні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення в межах санкції статті Закону за даний вид правопорушення у виді штрафу, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Оскільки на ОСОБА_5 постановою суду накладено адміністративне стягнення, то з нього підлягає стягненню судовий збір у сумі 665,60 грн. в дохід держави.
Керуючись ст.40-1, ч.2 ст.204-1, 221 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі: п`ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п`ятсот) гривень.
Реквізити для сплати штрафу. Отримувач коштів: Чернів. ГУК/Хотинська ТГ р/р (IBAN): UA338999980313080106000024365; Назва банку: Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів: 21081100; ЄДРПОУ отримувача: 37836095; ЄДРПОУ банку: 37836095; МФО банку: 899998; Стягувач: Хотинський районний суд Чернівецької області.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: Чернів. ГУК / Хотинська ТГ / 22030101; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача (номер рахунку IVAN): UA448999980313171206000024365; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбаченіст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Хотинського районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд Чернівецької області.
Суддя: Сергій Миколайович СКРИПНИК