Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 333/794/26
Провадження № 3/333/702/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Кулик В.Б., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЛІРА-ІНВЕСТ», керівник, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом № 99/12/08-01-04-10 від 15.01.2026 року, ОСОБА_1 , будучи керівником ТОВ «ЛІРА-ІНВЕСТ», допустив несвоєчасне надання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), а саме: несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов`язання з податку на прибуток за три квартали 2025 року, чим порушено ст. 57.1 Податкового кодексу України, що призвело до несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на прибуток, термін сплати 21.11.2025 року, сплачено підприємством 01.12.2025 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 57.1 Податкового кодексу України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, свої інтереси в суді довірив представляти адвокату Мартиненку О.О., який надав клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Також просив вирішити це питання за його відсутності. Свою позицію щодо необхідності закриття провадження у справі обґрунтував наступним. Проведеною камеральною перевіркою ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ», висновки якої викладені у відповідному акті № 1795/08-01-04-10/39548211 від 23.12.2025 року, встановлено порушення платником податків вимог п. 57.1 ст. 57, п. 295.3 ст. 295 розділу XIV Податкового Кодексу України, що призвело до несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з єдиного податку з юридичних осіб згідно з декларацією за три квартали 2025 року. За результатами камеральної перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 99 /12/08-01-04-10 від 15.01.2026 року. Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення та вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення належить до компетенції та обов`язку уповноваженої посадової особи, яка склала протокол та яка висуває обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення. В протоколі зазначено, що керівник ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, а саме несвоєчасне надання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), а саме керівником ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 39548211), несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов`язання з податку на прибуток за три квартали 2025 року, порушено ст. 57.1 Податкового кодексу України, що призвело до несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на прибуток термін сплати 21.11.2025 року сплачено підприємством 01.12.2025 року. Протокол про адміністративне правопорушення, з огляду на положення статей 251, 254, 256 КУпАП, є також не тільки основним доказом у справі про адміністративне правопорушення, а й документом, в якому формулюється обвинувачення. ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» не є платником податку на прибуток, а є платником єдиного податку, що підтверджується відповідним витягом з Реєстру платників єдиного податку. Таким чином, директор ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» ОСОБА_1 не вчиняв адміністративне правопорушення, яке зазначене в протоколі про адміністративне правопорушення, а тому справа підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення вважаю, що справа підлягає закриттю у зв`язку з таким.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Підставами адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП є: неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З копії Акту про результати камеральної перевірки ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» № 1795/08-01-04-10/39548211 від 23.12.2025 року, вбачається зафіксований факт порушення платником податків вимог п. 57.1 ст. 57, п. 295.3 ст. 295 розділу XIV Кодексу, що призвело до несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з єдиного податку з юридичних осіб згідно з декларацією за три квартали 2025 року.
За результатами камеральної перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 99/12/08-01-04-10 від 15.01.2026 року, згідно з яким ОСОБА_1 , як керівнику ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» в провину ставиться несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов`язань з податку на прибуток за три квартали 2025 року.
Разом з тим, з наданого ОСОБА_1 витягу з реєстру платників податку, вбачається, що ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 39548211), починаючи з 15.12.2014 року перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку. Вказане також підтверджується роздруківкою з переліком нарахувань та сплат ТОВ «ЛІРА ІНВЕСТ» єдиного податку з юридичних осіб за 2025 рік.
Відповідно до Розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року «Про затвердження Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення» (далі Інструкція), у разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень. Посадові особи податкових органів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення (далі Протокол) на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у ст. 256 КУпАП. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків. У Протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання. До Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням вищевказаних розбіжностей, суддя вважає, що протокол складено без дотримання вимог вказаної Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року «Про затвердження Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення».
Тому суддя приходить до висновку про те, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, оскільки на час її розгляду відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Порушення порядку складання протоколу та його невідповідність вимогам Інструкції не є підставою для повернення протоколу для належного оформлення, відповідно до п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», оскільки згідно з п. 5 Розділу ІІ Інструкції не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до Протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як Протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
Оскільки внесення виправлень до протоколу не допускається, а виправити іншим чином невідповідність протоколу вимогам ст. 256 КУпАП неможливо, тому суддя приходить до висновку про відсутність події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, що є підставою для закриття справи.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 163-2, ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя В.Б. Кулик