Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/3603/25
Провадження № 3/626/21/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.02.2026 року м. Берестин
Берестинський районний суд Харківської області у складі:
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
секретаря Івашкіної Т.В.,
за участю
прокурорів Бобрицького В.А., Мирошніченка С.О.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Красноград Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1 , який обіймав посаду виконувача обов`язків начальника Красноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
щодо вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП-,
ВСТАНОВИВ:
До Берестинського районного суду Харківської області з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №709 від 05 листопада 2025 року, №708 від 05 листопада 2025 року, №710 від 05 листопада 2025 року, №711 від 05 листопада 2025 року стосовно ОСОБА_1 стосовно вчинення ним правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов`язків начальника Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, 06 жовтня 2025 року об 11 годині 27 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов`язків начальника Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 06 жовтня 2025 року об 11 годині 15 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подав щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 18 квітня 2023 року звільненим від виконання обов`язків начальника Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 06 жовтня 2025 року об 11 годині 10 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року (при звільненні) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 18 квітня 2023 року звільненим від виконання обов`язків начальника Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 09 вересня 2025 року о 16 годині 23 хвилин (термін подання не пізніше 01 квітня 2024 року), подав щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнав та пояснив, що посада, яку він обіймав не відноситься до посад державних службовців, відповідної категорії або рангу йому не присвоювали; Красноградське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області не є органом державної влади. Зазначив, що протоколи про адміністративні правопорушення складались за його відсутності, чим було порушено його права, від ознайомлення з ними та підписання не відмовлявся. В момент складання протоколів перебував вдома на амбулаторному лікуванні, що підтверджується документально. Крім того, зазначив, що по фактам правопорушень, зазначених в протоколах №709 від 05 листопада 2025 року, №708 від 05 листопада 2025 року, №710 від 05 листопада 2025 року закінчились строки накладення адміністративного стягнення.
Судом було відтворено долучені до протоколів відеозаписи, на яких зафіксовано процедуру оформлення матеріалів відносно ОСОБА_1 , з яких вбачається, що останній відмовився виходити з квартири, при цьому страшим уповноваженим 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань НПУ капітаном поліції Філатовою І.О. ОСОБА_1 було вголос роз`яснені процесуальні права, зміст складених протоколів та запропоновано дати пояснення по суті.
Після відтворення відеозапису ОСОБА_1 в судовому засіданні на запитання суду стосовно дотримання процедури складення протоколів, пояснив, що оскільки він перебував на амбулаторному лікуванні, у нього боліла голова, то він підійшов до дверей квартири, в які стукали працівники поліції, проте, не спілкувався з ними, а ліг у ліжко через незадовільне самопочуття, отже нічого не чув.
Допитаний за клопотанням ОСОБА_1 в якості свідка ОСОБА_2 пояснив, що мешкає по сусідству із останнім. Одного дня піднімався сходами до своєї квартири і побачив, що в двері квартири, в якій мешкає ОСОБА_1 стукають працівники поліції, при цьому двері їм ніхто не відкривав і з квартири не вийшов, свідком чого його попросили бути. З пояснень працівників поліції йому стало відомо, що вони мали намір поспілкуватись із ОСОБА_1 з приводу складення протоколу через не здачу останнім декларації. Бланки протоколів, які були надані працівниками поліції він підписував.
Суд вважає за доцільне зауважити, що доводи ОСОБА_1 стосовно недотримання процедури складення протоколів № 708, 709, 710, 711 від 05.11.2025 року, що призвело до порушення його прав, є неспроможними та спростовуються відтвореними в судовому засіданні відеозаписами, показаннями свідка ОСОБА_2 та рапортом старшого уповноваженого 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань НПУ капітана поліції Філатової І.О. від 07.11.2025 року № 44418-2025, із сукупності яких вбачається, що ОСОБА_1 ухилився від участі процедурі складенні відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення та не скористався передбаченими КУпАП правами.
Прокурор Мирошніченко С.О. просив суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , допитавши свідка ОСОБА_2 , з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-ОД, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Наказом начальника Управління від 01.06.2021 року № 02-77-к ОСОБА_1 з 05.06.2021 року призначено виконувачем обов`язків начальника Красноградського відділу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи виконувачем обов`язків начальника Красноградського відділу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 10.04.2023 року № 02-109-к ОСОБА_1 18.04.2023 звільнено з посади виконувача обов`язків начальника Красноградського відділу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подав 06 жовтня 2025 року об 11 годині 15 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подав 06 жовтня 2025 року об 11 годині 27 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Щорічну декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подав 09 вересня 2025 року о 16 годині 23 хвилини (термін подання не пізніше 01 квітня 2024 року).
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року (при звільненні) ОСОБА_1 подав 06 жовтня 2025 року об 11 годині 10 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року, відновлено обов`язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни в майновому стані та ряд інших зобов`язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
Згідно п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені в ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
ОСОБА_1 без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки та декларацію при звільненні несвоєчасно, поза межами встановлених строків, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації за вищевказаний період ОСОБА_1 не надав.
Доводи ОСОБА_1 стосовно спливу передбачених законодавством строків накладення адміністративного стягнення за протоколами №709 від 05 листопада 2025 року, №708 від 05 листопада 2025 року, №710 від 05 листопада 2025 року суд відхиляє, оскільки склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (у формі несвоєчасного подання декларації) є триваючим, таким, що припиняється виконанням установлених обов`язків; датою виявлення вчинених адміністративних правопорушень є дата складення відповідних протоколів.
За таких обставин, вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є підтвердженим та доведеним.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Приймаючи до уваги викладене, матеріали відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідно об`єднати в одне провадження.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, їх кількість, особу правопорушника, ступінь її вини, обставини, за яких скоєно правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Справи про адміністративні правопорушення №626/3603/25 (провадження 3/626/21/2026), №626/3604/25 (провадження 3/626/22/2026), №626/3605/25 (провадження 3/626/23/2026) та №626/3606/25 (провадження 3/626/24/2026) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, об`єднати в одне провадження, якому присвоїти загальний №626/3603/25 (провадження 3/626/21/2026).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін (одержувач: ГУДКСУ у Харківській області 21081100; р/р UA298999980314090542000020611, код одержувача 37874947).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок на користь держави, стягувач: Державна судова адміністрація України, (місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя