Єдиний державний реєстр судових рішень 490/10440/25
н\п 3/490/416/2026
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2026 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Демінська О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України,-
В С Т А Н О В И В :
08.08.2025 року на адресу Миколаївської митниці (на теперішній час Південна митниця) надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_2 № 2883/8-2/7.16-1-20 (вих. № 802/7938 від 07.08.2025) про неотримання військовими частинами Збройних Сил України транспортних засобів, які ввозились на митну територію України громадянином України ОСОБА_1 та декларувалися їм у якості гуманітарної допомоги для військових частин Збройних Сил України.
Під час проведення перевірки, згідно інформації Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор») встановлено, що 27.05.2023 року о 01:44 год. через пункт пропуску «Шегині Медика» митного посту «Мостиська» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_1 ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги, транспортний засіб JEEP GRAND CHEROKEE, VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Польща, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_3 .
Згідно вище зазначеного листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.08.2025 року № 2883/8-2/7.16-1-20 (вих. № 802/7938 від 07.08.2025), транспортний засіб JEEP GRAND CHEROKEE, VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , не зареєстрований за жодною військовою частиною Збройних Сил України.
З метою з`ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Миколаївською митницею (на теперішній час Південна митниця) направлено запит до Львівської митниці від 12.08.2025 року №7.16-1/20-02/7/2269 щодо надання копій документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено в Україну у якості гуманітарної допомоги.
Відповідно до наданої Львівською митницею інформації (вх. №3255/7/7.16-2-20 від 08.09.2025) встановлено, що 27.05.2023 року при ввезенні на митну територію України транспортного засобу JEEP GRAND CHEROKEE,VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , громадянин України ОСОБА_1 подав Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174«Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями), у якій, зокрема, у графі «Отримувач/Consignee» вказав «в/ч НОМЕР_3 , код НОМЕР_4 », у графі «Виддопомоги/Typeofassistance» вказав «автомобіль JEEP, VIN1J4GWB849YY115624, 1 шт., 1975 кг».
Також, для цілей митного контролю та оформлення, ОСОБА_1 надано наступні документи: лист-звернення військової частини НОМЕР_3 від 25.05.2023 № 1837/225 на даний транспортний засіб,свідоцтво про реєстрацію від 19.04.2000 № НОМЕР_5 на вищевказаний автомобіль, паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_6 ,виданий 04.04.2018 органом 6126.
Отже, факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги ОСОБА_1 даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться в АСМО «Інспектор», та копією Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.05.2023 року, згідно з якою транспортний засіб JEEP GRAND CHEROKEE, VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , ввозиться для отримувача такої допомоги військової частини НОМЕР_3 .
25.09.2025 року Південною митницею з метою підтвердження чи спростування факту отримання даного транспортного засобу направлено запит до військової частини НОМЕР_3 (лист від 25.09.2025 № 7.16-2/20-02/8.2/2700).
21.11.2025 року до Південної митниці надійшла відповідь військової частини НОМЕР_3 №1837/60/39/1988 від 17.10.2025 (вхід. № 42529/8.2/7.16-2-20 від21.11.2025), згідно якої командир військової частини НОМЕР_3 повідомив наступне:
- факт видачі військовою частиною НОМЕР_3 листа-звернення до митного органу від 25.05.2023 №1837/225 на транспортний засіб JEEP GRANDCHEROKEE, VIN НОМЕР_1 підтверджується;
- вказаний транспортний засіб, а саме JEEP GRAND CHEROKEE, VIN1J4GWB849YY115624до військової частини НОМЕР_3 не доставлявся;
- військова частина НОМЕР_3 транспортний засіб JEEP GRAND CHEROKEE,VIN НОМЕР_1 в якості гуманітарної допомоги не отримувала,інформація щодо отримання транспортного засобу JEEP GRAND CHEROKEE,VIN НОМЕР_1 будь-яким військовослужбовцем військової частини НОМЕР_3 відсутня.
Таким чином, ОСОБА_1 27.05.2023 року здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 188 827,94 грн., шляхом використання товару - легковий автомобіль марки «JEEP GRAND» модель «CHEROKEE», VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним за адресою, що вказана в протоколі про порушення митних правил.
Згідно з ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням вимог ст.526 Митного кодексу України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Південної митниці Квасниця Ю.А., у судовому засіданні не з`явився надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.485 Митного кодексу України та застосувати адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
Оцінивши досліджені у справі докази, суд прийшов до наступних висновків.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.
Склад адміністративного правопорушення включає: об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 Митного кодексу України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.485 Митного кодексу України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- протоколом про порушення митних правил №0077/50400/2025 від 03.12.2025 року;
- листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.08.2025 року № 2883/8-2/7.16-1-20;
- копією декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.03.2023 року, яку подав ОСОБА_1 при ввезенні на митну територію України транспортного засобу JEEP GRAND CHEROKEE, VIN НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , у графі «Отримувач/Consignee» вказав в/ч НОМЕР_3 ;
- відповіддю на запит від т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 №1837/60/39/1988 від 17.10.2025 року, згідно до якої транспортний засіб JEEP GRAND CHEROKEE, VIN НОМЕР_1 , в якості гуманітарної допомоги військова частина НОМЕР_3 не отримувала, інформація щодо отримання вказаного транспортного засобу будь-яким військовослужбовцем військової частини НОМЕР_3 відсутня.
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.1999) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Згідно зі ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.485 Митного кодексу України.
Виходячи з наведеного, до ОСОБА_1 з врахуванням обставин справи та його особи, слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % несплаченої суми митних платежів, що становить 188827,94 грн.
Згідно з положенням ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % несплаченої суми митних платежів, що становить 188827 (сто вісімдесят вісім вісімсот двадцять сім) грн. 94 коп.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 гривень в дохід держави.
Грошові кошти у розмірі 665,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок №UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.І. Демінська