Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/3607/25
Провадження № 3/626/25/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.02.2026 року м. Берестин
Берестинський районний суд Харківської області у складі:
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
секретаря Івашкіної Т.В.,
за участю
прокурора Бобрицького В.А.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Красноград Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1 , яка обіймала посаду провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, зареєстрованої та проживаючої та за адресою: АДРЕСА_1 ,
щодо вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП-,
ВСТАНОВИВ:
До Берестинського районного суду Харківської області з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №705 від 05 листопада 2025 року, №704 від 05 листопада 2025 року, №707 від 05 листопада 2025 року, №706 від 05 листопада 2025 року стосовно ОСОБА_1 , щодо вчинення нею правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 25 жовтня 2025 року о 13 годині 03 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подала щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, 23 жовтня 2025 року о 10 годині 34 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подала щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 18 квітня 2023 року звільненою з посади провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 23 жовтня 2025 року о 10 годині 45 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року), подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року (при звільненні) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 18 квітня 2023 року звільненою з посади провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 09 вересня 2025 року о 13 годині 44 хвилин (термін подання не пізніше 01 квітня 2024 року), подала щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину пояснила, що не подала своєчасно щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 роки, та декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року, через необізнаність з положеннями діючого законодавства щодо обов`язку декларування.
Прокурор Бобрицький В.А. пояснив, що ОСОБА_1 не виконала обов`язок своєчасно подати декларації за 2021, 2022, 2023 роки, та декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою; подала декларації із порушенням передбачених законодавством строків без поважних причин. Просив суд визнати ОСОБА_1 винною за вчинення нею правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-ОД, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Згідно з п. 1.2 р. 1 Положення про відділ сектор медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого начальником Управління 28.03.2019, сектор є самостійним структурним підрозділом Красноградського відділення Управління.
Наказом начальника Управління від 27.07.2017 року № 47-к ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року притйнято на посаду провідного спеціаліста соціальних виплат та перевірок страхувальників Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Наказом начальника Управління від 26.12.2017 року № 156-к ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року переведено на посаду спеціаліста відділу з організації медичної реабілітації Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Наказом начальника Управління від 29.03.2019 року № 02-43-к ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року переведено на посаду провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 10.04.2023 року № 02-111-к ОСОБА_1 18.04.2023 звільнено з посади провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посаду провідного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Красноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, будучи посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 10.04.2023 № 3022-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подала 25 жовтня 2025 року о 13 годині 03хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подала 23 жовтня 2025 року о 10 годині 34 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Щорічну декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подала 09 вересня 2025 року о 13 годині 44 хвилини (термін подання не пізніше 01 квітня 2024 року).
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року (при звільненні) ОСОБА_1 подала 23 жовтня 2025 року 10 годині 45 хвилин (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року, відновлено обов`язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни в майновому стані та ряд інших зобов`язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
Згідно п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені в ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
ОСОБА_1 без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2023 року по 18.04.2023 року (при звільненні) несвоєчасно, поза межами встановлених строків, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації за вищевказаний період ОСОБА_1 не надала.
За таких обставин, вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є підтвердженим та доведеним.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Приймаючи до уваги викладене, матеріали відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідно об`єднати в одне провадження.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, їх кількість, особу правопорушника, ступінь її вини, обставини, за яких скоєно правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Справи про адміністративні правопорушення №626/3607/25 (провадження 3/626/25/2026), №626/3608/25 (провадження 3/626/26/2026), №626/3609/25 (провадження 3/626/27/2026) та №626/3610/25 (провадження 3/626/28/2026) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, об`єднати в одне провадження, якому присвоїти загальний №626/3607/25 (провадження 3/626/25/2026).
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін (одержувач: ГУДКСУ у Харківській області 21081100; р/р UA298999980314090542000020611, код одержувача 37874947).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь держави, стягувач: Державна судова адміністрація України, (місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя