Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 569/26794/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Яковлєв Д.В. з участю представника Рівненської митниці Пастушенко Н.А, розглянувши справу, яка надійшла з Рівненської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України,
В С Т А Н О В И В :
15.03.2025 року в зоні діяльності Львівської митниці громадянин України ОСОБА_2 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон серія № НОМЕР_2 , виданий 12.10.2023 року органом видачі 5610) ввіз на митну територію України товар «легковий автомобіль марка «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 ».
Переміщення автомобіля через митний кордон України проведено на підставі митної декларації типу ІМ40ЕЕ № 25UA204020005914U4 від 14.03.2025 року.
17.03.2025 року декларантом ФОП ОСОБА_3 (ІПН № НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №25UA204020006065U4 для здійснення митного оформлення товару «легковий автомобіль марка «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 » з пакетом товаросупровідних документів: рахунком-фактурою №б/н від 14.03.2025 року, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 10.01.2024 року, товаротранспортною накладною №000198 від 14.03.2025 року тощо.
За результатом аналізу товаросупровідних документів встановлено, що відправником та продавцем товару заявлено ««DobelessosejassJelgava»» (RinaVeles), отримувачем OnischukMykola (Volynskaobl, Masevychi, Nezalexhnosti 17). Відповідно до комерційного рахунку №б/н від 14.03.2025 року, вартість товару «легковий автомобіль марка «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 » становить 2700 євро (або еквівалент 135 687,30 грн. на дату здійснення митного оформлення товару).
16.07.2025 року на адресу Рівненської митниці надійшов лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 16.07.2025 року №26/2604/7/1607, яким надіслано відповідь митних органів Латвійської Республіки на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України товару «легковий автомобіль марки «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 » за митною декларацією від 17.03.2025 року типу МІ40ДЕ №25UA204020006065U4 на адресу громадянина України ОСОБА_1 .
Митні органи Латвійської Республіки повідомили, що автомобіль марки «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 був переданий власником громадянином SergejsSreibers компанії SIA «EuroAutoPartners» з сертифікатом прийому-передачі №PN/070125-1 від 17.01.2025 року.
У подальшому, компанія SIA «EuroAutoPartners» продала вищевказаний транспортний засіб громадянину України ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ) з супровідним документом №ЕАР 140325-1 від 14.03.2025 року, де продавець AndrejsLoginovs передав товар згідно платіжного документу №001963 від 14.03.2025 року готівкою. Компанія SIA «EuroAutoPartners» видала документ, що підтверджує право власності (№АС697278 від 14.03.2025 року) ОСОБА_4 .
Водночас, відповідно до інформації, наданої компанією SIA «EuroAutoPartners», у них немає представника на ім`я НОМЕР_6 в точці продажу за адресою: Dobelessoseja 88, Jevlaga, LV-3003, Latvia, та не використовується форма литовською мовою.
Враховуючи зазначене, для повного, всебічного та об`єктивного з`ясування всіх обставин справи та отримання додаткових документів (супровідний документ №ЕАР 140325-1 від 14.03.2025 року, платіжний документ №001963 від 14.03.2025 та документ про право власності №АС697278 від 14.03.2025 року), Рівненською митницею було направлено додатковий запит до митних органів Латвійської Республіки, з метою встановлення автентичності поданих до митного контролю документів, які подавалися митному органу при вивезенні товару « легковий автомобіль марка «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 » з митної територію України.
18.09.2025 року на адресу Рівненської митниці надійшов лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 18.09.2025 року №26/2604/7/2125, яким направлено відповідь митних органів Латвійської Республіки на вищевказаний запит щодо перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України товару «легковий автомобіль марки «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 ».
Митними органами Латвії надіслано копії документів, зокрема, супровідний документ №ЕАР 140325-1 від 14.03.2025 року, платіжний документ №001963 від 14.03.2025 та документ про право власності №АС697278 від 14.03.2025 року. Відповідно до отриманої інформації, автомобіль було продано громадянину MykolaOnishchuk, вартість вищевказаного транспортного засобу становить 3750 Євро (або еквівалент 169 609,13 грн.).
Таким чином, за результатами опрацювання відповідей митних органів Республіки Латвія встановлено факт подання митному органу документу, що містить недостовірні відомості стосовно вартості товару.
Отже, громадянин України ОСОБА_1 під час переміщення транспортного засобу через митний кордон України приховав від митних органів України та подав митним органам України документи, що містять неправдиві відомості.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.
Підпунктом г, п.1, ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України визначено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб`єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями) визнано, що документами, які містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товару «легковий автомобіль марка «SkodaOctavia», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_3 », вартістю 169 609,13 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товару документу, що містять неправдиві відомості (рахунок-фактуру №б/н від 14.03.2025 року) стосовно вартості товару.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 483 КУпАП.
ОСОБА_1 будучи повідомленим про день та час розгляду справи, у судове засідання не з`явився. Подав письмові пояснення в яких просив провадження у справі №569/26794/25 про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення. Звільнити його від адміністративної відповідальності у зв`язку із його малозначністю на підставі ст. 22 КУпАП у випадку, якщо доводи щодо відсутності складу адміністративного правопорушення буде судом відхилено. Розгляд справи просив проводити без його участі.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.
Представник Рівненської митниці в судовому засіданні вказала, що протокол відносно ОСОБА_1 складений правомірно, у ньому викладені всі обставини справи, що підтверджують винуватість останнього у вчиненні порушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. Просила застосувати до ОСОБА_1 стягнення передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши представника Рівненської митниці Пастушенко Н.М., дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст.483 МК України встановлює, що відповідальність настає, за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, безпосереднім об`єктом правопорушення є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, тобто розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України різними шляхами, зокрема подання митному органу підроблених документів, що містять неправдиві дані.
Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це може бути митна декларація, контракт, коносамент, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо, не відповідають дійсності.
Суб`єктивна сторона даного правопорушення передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів через митний кордон України і прагне їх ввезти на митну територію України з порушенням встановленого чинним законодавством України порядку.
Тобто, у випадку притягнення особи до адміністративної відповідальності за ознаками ст. 483 МК України, має бути доведено: 1) факт підроблення таких документів; 2) чи одержання їх незаконним шляхом; 3) або наявність у них неправдивих відомостей щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов транспортування і зберігання) або кількості, країни походження, відправника або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів; 4) або наявність в них неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно УКТЗЕД та його митної вартості.
Згідно ч. 2 ст. 198 МК України, органу доходів і зборів відповідно до статті 335 цього кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та пропуску через митний кордон України. Заявлення таких відомостей здійснюється шляхом декларування за встановленою формою.
Так, у відповідності до пп. «г», п. 1 ч. 1 ст. 335 МК України визначено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають органу доходів і зборів в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів.
Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Винуватість ОСОБА_1 у вчинені правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил ПМП №0473/UA20400/2025 від 09.10.2025, службовою запискою гол державного інспектора оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Рівненської митниці від 09.10.25, листом Рівненської митниці від 16.05.2025 №7.13-3/20-01/4-20/3220; копія листа Департаменту Міжнародної взаємодії Державної митної служби України № 26/26-04/11/1286 від 02.06.2025 року з додатками та копією перекладу; копія листа Департаменту Міжнародної взаємодії Державної митної служби України №26/26-04/11/1786 від 05.08.2025 року з додатками та копією перекладу, копією митної декларації ІМ40ДЕ 25UA204020006065U4 від 17.03.2025 з додатками, та іншими матеріалами справи.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, у виді штрафу в розмірі 50% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил без конфіскації цих товарів.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
Керуючись ст. 483, 489, 495 МК України,ст. 283-285 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення за порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у виді штрафу в розмірі 50% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил в сумі 84 804 (вісімдесят чотири тисячі вісімсот чотири) грн. 56 коп. без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв