Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/1398/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Тобота Ю.С. звернулась до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати пункт 8 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09 грудня 2022 року №284 про призначення дружині померлого чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в сумі 1860750 грн.
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як члену сім`ї загиблого молодшого сержанта ОСОБА_2 внаслідок захворювання та причини смерті, пов`язаних із захистом Батьківщини, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15000000грн. та здійснити виплату ОСОБА_1 такої одноразової грошової допомоги з урахуванням проведених раніше виплат.
1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду від 02.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк позивачу для усунення недоліків позову шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку.
11.04.2025 представник позивача подала до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 15.04.2025 позовну заяву повторно залишено без руху та надано строк позивачу для усунення недоліків позову.
21.04.2025 представником позивача подано заяву про усунення недоліків позову з додатками.
Ухвалою суду від 02.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
2.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вона звернулась із заявою до Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі смерті її чоловіка ОСОБА_2 через захворювання, що пов`язане з захистом Батьківщини. Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №284 від 09.12.2022 року про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 25.12.2023 №975 позивачу призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022) в сумі 1860750грн. Позивач не погоджується із вказаним рішенням комісії, оскільки вважає, що одноразова грошова допомога, як члену сім`ї загиблого має бути призначена їй згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15000000 грн.
2.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у її задоволенні. Вказав, що позивачем порушено процедуру звернення за виплатами відповідно до Постанови КМУ №168 та Наказу Міністерства оборони України №45 від 25.01.2023, який затверджує порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової у разі загибелі (смерті) військовослужбовців в період дії воєнного стану. Зазначив, що Постанова КМУ №168 встановлює виключні обставини, за яких можлива виплата 15000000грн, відтак смерть від захворювання, навіть якщо вона пов`язана із захистом Батьківщини, не є достатньою підставою для виплати допомоги за вказаною постановою. Окрім цього вказує, що оскільки рішення про виплату одноразової грошової допомоги позивачу фактично було ухвалено пунктом 8 протоколу Комісії МОУ № 284 від 09.12.2022, а кошти в сумі 1 860 750,00грн були перераховані - 31.12.2022 року, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду із даним позовом.
2.3. ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ ПОЗИВАЧА.
Представник позивача подала до суду відповідь на відзив, у якій підтримала доводи викладені у позовній заяві.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
ОСОБА_1 (далі - Позивач) перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 05.06.1988 року (а.с.10 зворот).
ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 .
Згідно з довідкою №787 від 01.06.2022 року молодший сержант ОСОБА_2 , приймав безпосередню участь в операції об`єднаних сил, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях з 27 лютого до 14 липня 2021 року, з 29 липня по 26 серпня 2021 року (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Виконавчим комітетом Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 14 червня 2022 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10)
Згідно з довідкою про причину смерті від 11.06.2022, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 через інтоксикацію внаслідок злоякісного захворювання. Злоякісне захворювання прямої кишки (а.с.12 зворот).
Вказана причина смерті ОСОБА_2 також підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть (остаточного) від 11.06.2022 №50, виданого Берегометською амбулаторією загальної практики сімейної медицини КНП «Берегометський центр первинної медико-санітраної допомоги» Берегометської селищної ради (а.с.11 зворот).
Відповідно до витягу з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця виданого на підставі протоколу № 985 від 02 вересня 2022 року захворювання громадянина ОСОБА_2 , 1966 року народження, «Рубці передньої черевної стінки після операції... з приводу синхронного раку: високодиференційована аденокарцинома прямої кишки T2N0M1 стадія IV клінічна група IV та помірнодиференційована аденокарцинома товстої кишки кишки Т3NаМ1 стадія IV клінічна група IV...», підтверджене свідоцтвом про хворобу №473 від 08.06.2022 ВЛК військової частини НОМЕР_4 , яке призвело до «Інтоксикації внаслідок злоякісного захворювання», що згідно довідки про причину смерті №50 від 11.06.2022, виданої Берегометською амбулаторією загальної практики сімейної медицини КНП «Берегометський центр первинної медико-санітраної допомоги» Берегометської селищної ради та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 14.06.2022, виданого виконавчим комітетом Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - ЗАХВОРЮВАННЯ І ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ (а.с.13).
29.09.2022 позивач звернулась до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю, ІНФОРМАЦІЯ_3 , її чоловіка, молодшого сержанта ОСОБА_2 (а.с.55).
Вказану заяву разом із відповідним пакетом документів ІНФОРМАЦІЯ_5 04.10.2022 направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для прийняття висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім`ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 (а.с.51-52).
Відповідно до пункту 8 Витягу з протоколу №284 від 9 грудня 2022 року, розглянувши подані документи, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 25.12.2023 №975 дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, молодшого сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 14.06.2022 - в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022) в сумі 1860750 (один мільйон вісімсот шістдесят тисяч сімсот п`ятдесят) грн (а.с.65).
У відповідь на адвокатський запит представника позивача Головне управління соціальної підтримки Міністерства оборони України 21.03.2025 направило копію витягу з протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 09.12.2022 №284 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги (а.с.45 зворот).
Вважаючи, протиправними дії відповідача щодо призначення їй одноразової грошової допомоги у зв 'язку зі смертю чоловіка відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2013 року №975 у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, а не згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», позивач звернулась до суду із даним позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII від 25.02.1993 (далі - Закон №2232-XII), який також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби.
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами першою, восьмою, дев`ятою статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Крім того, на виконання вимог Закону № 2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» від 29.07.2022 № 2489-IX (далі - Закон № 2489-IX) статтю 16-2 Закону № 2011-XII доповнено частиною 3 такого змісту: «Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №2489-IX, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім п.3 розділу I цього Закону, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Отже, норма частини третьої статті 16-2 Закону №2011-XII, яка передбачає, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України, підлягає застосуванню з 24 лютого 2022 року.
З огляду на зміст наведених норм права, після введення в Україні воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на період дії воєнного стану, для сімей загиблих (померлих) військовослужбовців які брали безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, Постановою КМУ №168 передбачена виплата одноразової грошової допомоги у більшому розмірі ніж це було визначено Постановою КМУ №975.
Тому, починаючи з 24.02.2022 особам, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, виплачується така допомога саме у розмірі, визначеному абз.1 пункту 2 Постанови №168, тобто у розмірі 15000000 гривень, а не у розмірах, визначених підпунктом «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-XII та абз. 2 пункту 5 Порядку №975.
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Військовозобов`язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», указами Президента України (частина 3 статті 16 Закону №2011-XII).
Як вбачається з матеріалів справи, молодший сержант ОСОБА_2 приймав безпосередню участь в операції об`єднаних сил, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій і Луганській областях з 27 лютого до 14 липня 2021 року, з 29 липня по 26 серпня 2021 року, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 01.06.2022 №787.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Виконавчим комітетом Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 14 червня 2022 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з довідкою про причину смерті від 11.06.2022, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 через інтоксикацію внаслідок злоякісного захворювання. Злоякісне захворювання прямої кишки. Вказана причина смерті ОСОБА_2 також підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть (остаточного) від 11.06.2022 № 50, виданого Берегометською амбулаторією загальної практики сімейної медицини КНП «Берегометський центр первинної медико-санітраної допомоги» Берегометської селищної ради.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 14.06.2022 №151 молодшого сержанта ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнано таким, що вибув з пункту постійної дислокації Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 . Смерть пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
Відповідно до витягу з протоколу засідання 16 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця виданого на підставі протоколу №985 від 02 вересня 2022 року захворювання громадянина ОСОБА_2 , 1966 року народження, «Рубці передньої черевної стінки після операції... з приводу синхронного раку: високодиференційована аденокарцинома прямої кишки T2N0M1 стадія IV клінічна група IV та помірнодиференційована аденокарцинома товстої кишки Т3NаМ1 стадія IV клінічна група IV...», підтверджене свідоцтвом про хворобу №473 від 08.06.2022 ВЛК військової частини НОМЕР_4 , яке призвело до «Інтоксикації внаслідок злоякісного захворювання», що згідно довідки про причину смерті №50 від 11.06.2022, виданої Берегометською амбулаторією загальної практики сімейної медицини КНП «Берегометський центр первинної медико-санітраної допомоги» Берегометської селищної ради та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 14.06.2022, виданого виконавчим комітетом Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - ЗАХВОРЮВАННЯ І ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.
Таким чином, враховуючи наведені вище встановлені фактичні обставини справи, суд висновує, що ОСОБА_2 помер безпосередньо під час виконання заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, під час дії воєнного стану, у зв`язку з захистом Батьківщини.
З урахуванням вищевикладеного, суд вказує, що після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №168 положення п.2 цієї Постанови щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги, яка виплачується сім`ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил вступали у правову колізію з положенням абзацу першого підпункту а п.1 ст.16-2 Закону №2011-XII, а відтак і п.5 Постанови №975, які визначають значно менший розмір такої одноразової грошової допомоги, а саме: розмір 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, що у 2023 році становило 2013000,00 гривень.
У зв`язку з цим, Законом України Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги від 29.07.2022 №2489-IX (далі - Закон №2489-IX) ст.16-2 Закону №2011-XII доповнено ч.3 такого змісту: Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України. У п.1 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №2489-IX зазначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім п.3 розділу I цього Закону, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується з 24 лютого 2022 року. Тобто положення ч.3 ст.16-2 Закону №2011-XII, яке передбачає, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України, підлягає застосуванню з 24 лютого 2022 року.
При цьому, зворотня дія в часі цієї норми права фактично розширює право особи, адже її застосування призведе до отримання сім`ями загиблих військовослужбовців більшого розміру одноразової грошової допомоги, що відповідає вимогам частини першої ст.58 Конституції України.
Крім того, суд зазначає, що у п.1 Постанови №975 зазначено: Затвердити Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що додається., тобто дана Постанова №975 стосується виключного кола осіб, а саме: військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Дане коло осіб є вичерпним, та не стосується осіб, які були призвані під час мобілізації під час дії воєнного стану.
Положення ч.3 ст.16-2 Закону №2011-XII передбачає, що Кабінетом Міністрів України визначається виключно розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану, а не порядок призначення таких виплат чи зміну підстав призначення та здійснення таких виплат.
Закон № 2011-XII перераховує підстави для виплати одноразової допомоги (частина 1 статті 16-2): поранення, контузія, травма, каліцтво або захворювання, отримані при захисті Батьківщини.
Положення ч.3 ст.16-2 Закону №2011-XII передбачає, що Кабінетом Міністрів України визначається виключно розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану, проте ця норма надає Кабміну лише право визначати розмір допомоги, не обумовлюючи право вносити зміни до переліку підстав, установлених у ч. 1 ст.16-2 Закону №2011-XII.
Таким чином, починаючи з 24 лютого 2022 року особам, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця виплачується така допомога у розмірі, визначеному п.2 Постанови №168, а не у розмірах, визначених підпунктом а п.1 ст.16-2 Закону №2011-XII та п.5 Постанови №975.
Отже, до 23 лютого 2022 року включно діяли положення, які диференціювали розмір одноразової грошової допомоги в залежності від випадку смерті (загибелі) військовослужбовця:
- у випадках, передбачених підпунктом 1 п.2 ст.16 Закону №2011-XII у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму;
- у випадках, передбачених підпунктом 2 п.2 ст.16 Закону №2011-XII у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму.
Разом з тим, після введення правового режиму воєнного стану законодавець визначив єдиний розмір одноразової грошової допомоги, яка вплачується членам сім`ї у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану 15000000,00 гривень.
Щодо доводів відповідача стосовно того, що причиною смерті чоловіка позивачки стало не поранення, а захворювання, що зафіксовано у відповідному витягу з протоколу засідання ВЛК, а тому, на думку відповідача, відсутні підстави для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ №168, суд оцінює такі критично, оскільки нормами чинного законодавства чітко визначено, що захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини є належною підставою для виплати допомоги, а тому відсутність поранення не є підставою для відмови у виплаті, якщо є встановлений причинний зв`язок між захворюванням і проходженням служби в умовах збройного конфлікту. Крім того, ключове значення має висновок військово-лікарської комісії, яка у протоколі зазначила, що захворювання і причина смерті військовослужбовця ОСОБА_2 : «ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ», який свідчить про наявність прямого причинного зв`язку між обставинами служби та настанням смерті.
Суд зазначає, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок захворювання, прямо пов`язаного із захистом Батьківщини, що встановлено ВЛК, підтверджено довідкою про безпосередню участь у бойових діях та узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, зокрема, але не виключно у постановах Верховного Суду від 17 липня 2024 року у справі №600/548/23-а, від 22 серпня 2024 року у справі 380/9868/23.
Таким чином, наведені вище обставини свідчать про те, що станом на час виникнення спірних правовідносин позивач мала право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 під час дії воєнного стану відповідно до п.2 Постанови №168, тобто у розмірі 15000000,00 гривень, а тому п.8 спірного рішення комісії Міністерства оборони України №284 від 09 грудня 2022 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо доводів відповідача про те, що позивачем було порушено передбачену законом процедуру звернення за виплатами відповідно до Постанови КМУ №168 та Наказу МОУ №45, то суд зазначає, що з аналізу заяви про призначення одноразової допомоги у зв`язку із смертю молодшого сержанта ОСОБА_2 , вбачається, що у такій не зазначено про те, що вона подана на підставі Постанови КМУ №975.
Окрім цього, суд зауважує, що відповідно до п.10 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно, позивач діючи на підставі Постанови КМУ №168, дотримала порядку визначеного Урядом при реалізації наявного в неї права на отримання одноразової грошової допомоги, адже звернулася із заявою на отримання вказаної допомоги до ІНФОРМАЦІЯ_7 29.09.2022, в той час як наказ Міністерства оборони України №45, яким затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних сил України в період дії воєнного стану прийнятий 25 січня 2023 року.
Щодо доводів відповідача з приводу пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом, суд зазначає таке.
Згідно доводів відзиву на позовну заяву представник відповідача вказує, що оскільки рішення фактично було ухвалено пунктом 8 протоколу Комісії МОУ № 284 від 09.12.2022, а кошти в сумі 1 860 750,00грн були перераховані позивачу - 31.12.2022 року, початок перебігу шестимісячного строку для звернення до суду слід обчислювати з дати отримання коштів на підставі оскаржуваного рішення Комісії.
Однак підтвердження факту нарахування коштів позивачу, а відтак і встановлення моменту з якого позивач мала, на думку відповідача, дізнатися про порушення своїх прав, до матеріалів відзиву не додано.
Відтак, суд вважає, що моментом з якого обчислюється строк звернення до суду з даним позовом є одержання відповіді на адвокатський запит разом із копією оскаржуваного рішення комісії Міністерства оборони України 21.03.2025, про що і вказано в ухвалі суду про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 02.05.2025.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, аналізуючи правові норми, що регулюють спірні правовідносини, та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідач необґрунтовано та незаконно прийняв рішення про виплату одноразової грошової допомоги у меншому розмірі, оскільки позивачем було виконано всі приписи закону для отримання належного розміру одноразової грошової допомоги та обставини смерті молодшого сержанта ОСОБА_2 відповідають всім умовам для виплати одноразової грошової допомоги саме у розмірі, передбаченому пунктом 2 Постанови КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд висновує, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі померлого чоловіка військовослужбовця ОСОБА_2 , відповідно до пункту 2 Постанови №168 у розмірі 15 000 000,00грн з підстав того, що його захворювання і причина смерті пов`язані із захистом Батьківщини.
За вказаних обставин, належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як члену сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , внаслідок захворювання та причини смерті, пов`язаних із захистом Батьківщини, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15000000 грн, з урахуванням проведених виплат.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки, позов задоволено повністю, суд, у відповідностіст.139 КАС України, стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 968,96грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 8 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09 грудня 2022 року №284 про призначення дружині померлого чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, солдата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в сумі 1860750 грн.
3. Зобов`язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як члену сім`ї загиблого молодшого сержанта ОСОБА_2 внаслідок захворювання та причини смерті, пов`язаних із захистом Батьківщини, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15000000 грн та здійснити виплату ОСОБА_1 такої одноразової грошової допомоги з урахуванням проведених раніше виплат.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_5 );
Відповідач - Міністерство оборони України (просп.Повітряних Сил, 6, м.Київ, 03049 ЄДРПОУ 00034022).
Суддя В.О. Кушнір