Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/4768/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Прохоренко В.П. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії і виплати в подальшому її у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - голови підкомітету Верховної ради України, з урахуванням доплати за інтенсивність праці на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 30 квітня 2025 року №15/59-832 та пенсії за особливі заслуги перед Україною, протиправною.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 , і виплачувати її у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - голови підкомітету Верховної ради України, з урахуванням доплати за інтенсивність праці на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 30 квітня 2025 року №15/59-832 та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду від 10.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
2.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовної заяви позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, в якій просив перерахувати пенсію і в подальшому виплачувати її у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - голови підкомітету Верховної ради України, з урахуванням доплати за інтенсивність праці на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 30 квітня 2025 року №15/59-832 та пенсії за особливі заслуги перед Україною. Однак, відповідачем у задоволенні заяви позивача було відмовлено, у зв`язку з відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії обчисленої на умовах Закону України «Про статус народного депутата України». Позивач вважає таку відмову протиправною оскільки вважає, що перерахунок пенсії має здійснюватися відповідачем за чинною на час призначення пенсії редакцією Закону України "Про статус народного депутата України" №2790-ХІІ (далі Закон №2790-ХІІ), а не на час виникнення обставин для її перерахунку.
2.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому просив суд відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказує, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон № 2148-VIII), відповідно до абзацу третього пункту 14 розділу І якого частину дванадцяту статті 20 Закону № 2790-ХІІ викладено в такій редакції: «12. Пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, станом на час призначення позивачу пенсії спеціальним Законом №2790-ХІІ дійсно було передбачено здійснення перерахунку пенсії народного депутата в разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України. Проте, у подальшому, законодавець змінив порядок пенсійного забезпечення народних депутатів та чітко визначив, що з 01.10.2017 пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до загального Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Водночас, Закон №1058-IV не передбачає такої правової підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
2.3. ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ ПОЗИВАЧА.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій підтримав доводи, викладені у позовній заяві та додатково зазначив, що рішення судів на які посилається відповідач у поданому відзиві не мають преюдиційного характеру та не є джерелами права, які застосовуються судом при розгляді справи.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
ОСОБА_1 (далі - Позивач) з 25 квітня 2008 р. перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата на момент призначення пенсії.
Управлінням справами Апарату Верховної Ради України надано позивачу довідку про складові заробітної плати народного депутата діючого скликання №15/59-832 від 30.04.2025 (а.с.8).
З метою перерахунку раніше призначеної пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо перерахунку пенсії від 15.07.2025, в якій просив перерахувати пенсію і в подальшому виплачувати її у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - голови підкомітету Верховної ради України, з урахуванням доплати за інтенсивність праці на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 30 квітня 2025 року №15/59-832 та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Листом №3418-3358/Б-17/8-2400/25 від 30.07.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, у зв`язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії, обчисленої на умовах Закону України «Про статус народного депутата» (а.с.9).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами абзаців першого, шостого частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" №2790-ХІІ (в редакції, чинній з 01.01.2008) при досягненні встановленого законом пенсійного віку за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати нині працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу. Нарахування пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше ніж до 90 (включно) відсотків зазначеного заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії. У разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали зазначені обставини.
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII (далі Закон №76-VIII), пунктом 28 розділу ІІ якого до частини дванадцятої статті 20 Закону №2790-ХІІ внесені зміни, зокрема, абзац одинадцятий викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII (далі Закон №213-VIII) було передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.06.2020 №5-р(ІІ)/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон №2148-VIII), відповідно до абзацу третього пункту 14 розділу І якого частину дванадцяту статті 20 Закону №2790-ХІІ викладено в такій редакції: «12. Пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, станом на час призначення позивачу пенсії спеціальним Законом №2790-ХІІ дійсно було передбачено здійснення перерахунку пенсії народного депутата в разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України.
Проте, у подальшому, законодавець змінив порядок пенсійного забезпечення народних депутатів та чітко визначив, що з 01.10.2017 пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до загального Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Водночас, Закон №1058-IV не передбачає такої правової підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
Суд звертає увагу на те, що станом на час звернення позивача до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати працюючим народним депутатам (15.07.2025) законодавством не було передбачено такої підстави для перерахунку пенсії народного депутата.
Суд при прийнятті цього рішення керується такими мотивами:
внаслідок набуття чинності вказаним Законом, норми частини 12 статті 20 Закону №2790-XII, що передбачали перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення народного депутата, втратили чинність. При цьому Закон №76-VIII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати народним депутатам України. Крім того, Закон №1058-IV не визначає такої підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
Також суд звертає увагу, що відповідно до пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV у редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до, зокрема, Закону України «Про статус народного депутата України», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа, відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналіз наведених вище правових норм, якими регулюються спірні правовідносини, дає підстави для висновку, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії чинне законодавство, у тому числі Закон №1058-IV, не передбачало можливості здійснення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону №2790-XII до 01.10.2017, у випадку зміни заробітної плати працюючого народного депутата України.
Отже, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок народного депутата у законодавстві відсутні норми, які б регламентували підстави, умови та порядок проведення перерахунку цього виду пенсії, у пенсійного органу не було підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії позивача.
Щодо аргументів позивача про те, що нова редакція положень Закону України «Про статус народного депутата України» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа народних депутатів, яким пенсія призначена до набрання чинності вказаних законів, то суд зазначає, що зміна законодавчого регулювання сама по собі не свідчить про звуження чи скасування вже набутих прав, оскільки пенсія позивачу була призначена та продовжує виплачуватися у розмірі, визначеному законодавством, чинним на момент її призначення. При цьому позивач не був позбавлений вже отриманих сум пенсії або права на її отримання.
Системний аналіз положень Закону №76-VIII та пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV свідчить про те, що законодавець змінив лише порядок подальшого коригування спеціальних пенсій на майбутнє, не передбачивши механізму їх перерахунку у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих народних депутатів. Такі зміни не зачіпають сутність вже реалізованого права позивача на призначення пенсії, а лише визначають умови її подальшої індексації чи перерахунку. Суд наголошує, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Тому, держава має правові підстави змінювати умови і порядок пенсійного забезпечення, зокрема спеціальних пенсій, у зв`язку з потребою забезпечення збалансованості пенсійної системи та фінансової стабільності бюджету, за умови що такі зміни не позбавляють особу вже призначеної пенсії.
Таким чином, зміна норм Закону України «Про статус народного депутата України» не означає звуження обсягу набутих прав позивача, оскільки законодавчі корективи були спрямовані на встановлення іншого порядку перерахунку пенсій спеціальних категорій на майбутнє та не порушили реалізоване право позивача на призначення пенсії. Тому аргументи позивача про порушення його конституційних прав є помилковими.
Підсумовуючи наведені мотиви суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з огляду на їх безпідставність.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача в розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України - голови підкомітету Верховної ради України, з урахуванням доплати за інтенсивність праці на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 30 квітня 2025 року №15/59-832 та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Відтак суд висновує, що оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача є правомірними та такими, що вчинені в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м.Чернівці, 58002 ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.О. Кушнір