Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 46/55427.12.10
За позовомДержавного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач”
До 1.Державної адміністрації залізничного транспорту України,
2.Державного територіально-галузевого об'єднання “Південно-Західна залізниця”,
3.Державного підприємства “Придніпровська залізниця”,
4.Державного підприємства “Одеська залізниця”,
5.Державного підприємства “Донецька залізниця”,
6.Державного територіально-галузевого обєднання “Львівська залізниця”,
7.Статутного територіально-галузевого обєднання “Південна залізниця”,
8.Державного підприємства “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал”,
9.Державного підприємства “Коростенський завод залізобетонних шпал”,
10.Відкритого акціонерного товариства “Гніванський завод спецзалізобетону”
Провизнання права на вчинення дій
Суддя Омельченко Л.В.
Представники:
Від позивачаТкаченко Ю.В. представник за довіреністю
Від відповідача-1 Астрюхін К.А. представник за довіреністю
Від відповідача-2Яковенко А.О. представник за довіреністю
Від відповідача-3Руденко С.О. представник за довіреністю
Від відповідача-4Нікогосян О.С. представник за довіреністю
Від відповідача-5Гарбузова Т.О. представник за довіреністю, Латиш С.В. представник за довіреністю, Скляревська Н.О. представник за довіреністю
Від відповідача-6Рудик О.М. представник за довіреністю
Від відповідача-7Єршов Ю.В. представник за довіреністю
Від відповідача-8Булій Т.В. представник за довіреністю
Від відповідача-9Ковтонюк Ю.А. представник за довіреністю
Від відповідача-10Іорданова Н.М. представник за довіреністю 27.12.2010 р. у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (позивач) звернулося до суду з позовом до Державної адміністрації залізничного транспорту України (відповідач-1), Державного територіально-галузевого об'єднання “Південно-Західна залізниця” (відповідач-2), Державного підприємства “Придніпровська залізниця” (відповідач-3), Державного підприємства “Одеська залізниця” (відповідач-4), Державного підприємства “Донецька залізниця” (відповідач-5), Державного підприємства “Львівська залізниця” (відповілач-6), Статутного територіально-галузевого обєднання “Південна залізниця” (відповідач-7) відповідно до якого просить:
-визнати своє право в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці одноособово здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами відповідачів-2 7;
-зобовязати відповідача-1 вжити заходів по зобовязанню відповідачів-2 7 виконати наказ Державної адміністрації залізничного транспорту України від 24.09.2010 р. № 5-Ц/КомТ шляхом укладання з позивачем відповідних додаткових угод до договорів в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”;
-зобовязати відповідачів-2 - 7 виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з позивачем відповідні додаткові угоди без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
Провадження у справі за вказаними вимогами порушено ухвалою Господарського суду міста Києва № 46/554 від 10.12.2010 р., яку призначено до розгляду на 20.12.2010 р.
17.12.2010 р. через канцелярію суду від позивача надійшли письмові доповнення до позовної заяви, відповідно до яких позивач просить визнати своє право на здійснення забезпечення відповідачів-2 - 7 матеріально-технічними ресурсами згідно з наказами відповідача-1 про централізоване матеріально-технічне забезпечення, а також зобовязати відповідачів-2, 3, 4, 5, 6, 7, Державне підприємство “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал”, Державне підприємство “Коростенський завод залізобетонних шпал”, Відкрите акціонерне товариство “Гніванський завод спецзалізобетону” виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з позивачем додаткові угоди без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”. Крім того, згідно з поданими уточненнями позивач заявляє про відмову від позову в частині вимог до відповідача-1 про зобовязання вжити заходи по зобовязанню відповідачів-2, 3, 4, 5, 6, 7 виконати наказ від 24.09.2010 р. № 5-Ц/КомТ.
Ухвалою від 20.12.2010 р., з огляду на подані позивачем уточнення до позову, до участі у справі в якості відповідачів судом було залучено Державне підприємство “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал”, Державне підприємство “Коростенський завод залізобетонних шпал”, Відкрите акціонерне товариство “Гніванський завод спецзалізобетону”.
20.12.2010 р. в судовому засіданні було оголошено перерву до 27.12.2010 р.
У судове засідання, призначене на 27.12.2010 р., зявились представники сторін, які надали суду для залучення до матеріалів справи додаткові документі і докази. В ході розгляду спору по суті представник позивача заявлені вимоги підтримав та просив позов задовольнити з врахуванням доповнень до позову. Відповідачі надали відзиви на позовну заяву, згідно з якими відповідач-1 залишає на розсуд суду вирішення поставлених позивачем питань, відповідач-5 просить у позові відмовити, відповідачі-2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 і 10 просять відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених до кожного з них.
Дослідивши матеріали справи, оглянувши оригінали копій документів, що знаходяться у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, визначаються Законом України “Про залізничний транспорт” (далі Закон) , який регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти з урахуванням специфіки функціонування цього виду транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу.
Статтею 22 Закону України “Про транспорт” визначено, що до складу залізничного транспорту входять підприємства залізничного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, рухомий склад залізничного транспорту, залізничні шляхи сполучення, а також промислові, будівельні, торговельні й постачальницькі підприємства, навчальні заклади, технічні школи, дитячі дошкільні заклади, заклади охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, культури, науково-дослідні, проектно-конструкторські організації, підприємства промислового залізничного транспорту та інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують його діяльність і розвиток.
Виходячи з положень Закону України “Про залізничний транспорт” цей вид транспорту діє як єдиний виробничо-технологічний комплекс, що визначає специфіку його функціонування.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про залізничний транспорт” залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Виходячи із викладеного, до складу єдиного виробничо-технологічного комплексу залізничного транспорту входять, крім шести залізниць (відповідачі по справі) і інші підприємства залізничного транспорту, зокрема залучені судом до участі у справі в якості відповідачів Державне підприємство “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал”, Державне підприємство “Коростенський завод залізобетонних шпал”, Відкрите акціонерне товариство “Гніваньський завод спец залізобетону” (орієнтовний перелік підприємств що входять до складу єдиного виробничо-технологічного комплексу залізничного транспорту був визначений Постановою Кабінету Міністрів України “Про особливості закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення процесу залізничних перевезень” від 16.12.2009 р. № 1360).
Відповідно до ст. 4 Закону управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України ( Укрзалізниця).
Також у вказаній статті Закону передбачено, що регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення процесу перевезень залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює функції господарюючого суб'єкта.
Згідно ч. 2 ст.10 Закону економічні взаємовідносини між залізницями, включаючи розподіл доходів (прибутку) від перевезень, розрахунки, пов'язані з незабезпеченням схоронності вантажу та пошкодженням технічних засобів, розрахунки із заводами за ремонт рухомого складу та випуск запасних частин, іншими підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, пов'язаними з організацією та забезпеченням процесу перевезень, регулюються виходячи з єдиної технології роботи в порядку, який визначає Укрзалізниця, а також на підставі угод між цими підприємствами, установами та організаціями, що укладаються відповідно до зазначеного порядку.
У ч. 3 ст. 10 Закону встановлено, що доходи залізниць від перевезення вантажів і пасажирів у прямому сполученні формуються з урахуванням їх конкретного внеску в процес перевезень. Організація розрахунків за ці перевезення та використання рухомого складу здійснюється через єдину систему розрахунків шляхом відкриття єдиного поточного рахунку Укрзалізниці із спеціальним режимом використання (доходно-розподільчий рахунок).
Згідно з ч. 11 ст. 10 Закону галузевий контроль фінансово-економічної діяльності залізниць, інших підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування здійснюється Укрзалізницею, яка подає у відповідні органи їх зведену бухгалтерську звітність.
Відповідально до Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 262 від 29.02.1996 р., Укрзалізниця є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінтрансзв'язку.
До сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту за переліком, визначеним Мінтрансзв'язку, зокрема вагоно- та локомотиво ремонтні заводи, державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту “Укрзалізничпостач”, Державне підприємство “Управління промислових підприємств”, шпальні заводи та інші.
Укрзалізниця здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученні та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць у сфері організації цього процесу.
Відповідно до покладених на Укрзалізницю завдань (п.п. 3, 4 Положення) вона здійснює функції щодо організації злагодженої роботи залізниць і підприємств з метою задоволення потреб суспільного виробництва і населення в перевезеннях; забезпечення ефективної експлуатації залізничного рухомого складу, його ремонту та оновлення; придбання рухомого складу і контейнерів, забезпечення їх капітального ремонту та модернізації на підприємствах, розташованих як на території України, так і за її межами, відкриття єдиного рахунку та організації проведення розрахунків за перевезення вантажів і пасажирів залізницями і використання рухомого складу, а також розподілу між залізницями коштів (зокрема валютних надходжень), отриманих від перевезень в прямому сполученні (з урахуванням конкретної участі кожної залізниці в цих перевезеннях); забезпечення потреб залізничного транспорту у матеріально-технічних та паливно-енергетичних ресурсах.
Засобом реалізації визначених завдань і функцій є видання Укрзалізницею нормативних та індивідуальних правових актів.
Так, у п. 6 Положення передбачено, що Укрзалізниця в межах своєї компетенції видає накази, обов'язкові для виконання залізницями та підприємствами, які входять до сфери управління Укрзалізниці, організує та контролює їх виконання. Для розроблення основних напрямів розвитку залізничного транспорту, вирішення найважливіших питань його господарської діяльності створюється рада Укрзалізниці. Склад ради та положення про неї затверджуються Міністром транспорту та зв'язку. Рішення ради проводяться в життя наказами генерального директора Укрзалізниці.
Таким чином, Положенням та Законом встановлено, що регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення процесу перевезень залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює це регулювання шляхом видання обовязкових для підпорядкованих підприємств актів індивідуального характеру (рішень, наказів та розпоряджень), які є обовязковими для виконання .
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського кодексу України організаційно-господарськими визнаються господарські зобов'язання, що виникають у процесі управління господарською діяльністю між суб'єктом господарювання та суб'єктом організаційно-господарських повноважень, в силу яких, зобов'язана сторона, повинна здійснити на користь другої сторони певну управлінсько-господарську (організаційну) дію або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зо бов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Таким чином, між відповідачем-1, позивачем і відповідачами-2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 і 10, а а також іншими підприємствами залізничного транспорту, що утворюють єдиний виробничо-технологічний комплекс, існують організаційно-господарські правовідносини .
Однією із функції Укрзалізниці згідно з Положенням є забезпечення потреб залізничного транспорту у матеріально-технічних та паливно-енергетичних ресурсах.
На підставі приписів ст. 10 Закону Укрзалізницею запроваджено централізоване матеріально-технічне забезпечення залізниць та інших підприємств залізничної галузі виходячи з єдиної технології роботи цих підприємств.
Функції з централізованого забезпечення матеріально-технічними ресурсами підприємств залізничної галузі покладено на позивача Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач”, яке створено згідно з наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 13.04.1992 р. № 26, діє на підставі Статуту та підпорядковане Укрзалізниці.
Відповідно до статуту позивач виконує функції із забезпечення необхідними матеріально-технічними ресурсами всі підприємства та організації галузі згідно визначеної потреби; розробки річних та квартальних планів матеріально-технічного постачання; організації та здійснення централізованих заготівель матеріалів, запчастин, виробів та інших ресурсів, перелік яких визначає Укрзалізниця
Порядок централізованого матеріально-технічного забезпечення передбачає щорічне затвердження контрольних завдань централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через позивача, якими встановлюється найменування МТР які будуть закуповуватись протягом року та розмір передбаченого на це фінансування. Контрольні завдання затверджуються рішеннями Ради Укрзалізниці, які вводяться в дію наказами генерального директора.
Так, контрольні завдання централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” на 2010 рік були затверджені наказами генерального директора Укрзалізниці від 04.12.2009 р. № 681-Ц; наказом № 285-Ц від 15.04.2010 р., № 4-Ц/комТ від 04.08.2010 р.
На підставі затверджених контрольних завдань Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” проводить закупівлю товарів, визначених планом та в подальшому передає їх на залізниці та інші підприємства залізничного транспорту за відповідними прямими договорами поставки.
На виконання рішення 30-го засідання Ради Укрзалізниці від 14.09.2010 р., спрямованого на коригування планових показників роботи залізниць та розробку заходів з їх виконання, наказом Укрзалізниці від 24.09.2010 р. № 5-Ц/КомТ було затверджено плани матеріально-технічного постачання на 2011 рік.
Зі структурного й правового аналізу положень Закону України “Про залізничний транспорт”, Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 262, наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 13.04.1992 р. № 26 про створення Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач”, а також наказу Укрзалізниці слідує, що функції централізованого забезпечення підприємств залізничного транспорту України матеріально-технічними ресурсами покладені саме на позивача, а самостійне забезпечення підприємствами залізничних доріг матеріально-технічними ресурсами не відповідає чинним нормативним приписам та документам, якими керуються субєкти, які становлять єдиний виробничо-технологічний комплекс Укрзалізниці.
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем і відповідачами-2 - 10 існують договірні відносини щодо постачання продукції виробничо-технічного призначення, що виникли з договорів, укладених на строк до 2014 року, а саме:
з Державним підприємством “Південно-західна залізниця” договори № ЦХП-40110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-40210 від 30.12.2009 р.;
з Державним підприємством “Донецька залізниця” договори № ЦХП-10110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-10210 від 30.12.2009 р.;
з Державним підприємством “Придніпровська залізниця” договори № ЦХП-20110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-20210 від 30.12.2009 р;.
з Державним підприємством “Одеська залізниця” договори № ЦХП-50110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-50210 від 30.12.2009 р.;
з Державним територіально-галузевим обєднанням “Львівська залізниця” договори № ЦХП-60110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-60210 від 30.12.2009 р.;
з Статутним територіально-галузевим обєднанням “Південна залізниця” договори № ЦХП-30110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-30210 від 30.12.2009 р.;
з Державним підприємством “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал” договори № СК № 06/1-01-02/10 від 18.02.2010 р. та № СК 06/2-02/10 від 04.02.2010 р.;
з Відкритим акціонерним товариством “Гніванський завод спецзалізобетону” договори № 14-П від 08.02.2010 р., № 15-П від 08.02.2010 р., № 16-П від 08.02.2010 р.;
з Державним підприємством “Коростенський завод залізобетонних шпал” № 13-10/023А від 04.02.2010 р., № 13-10/010 від 20.01.2010 р., № 13-10/034 від 11.02.2010 р.
Договори були укладені в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України “Про особливості закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення процесу залізничних перевезень” від 16.12.2009 № 1360 і продовжують діяти на даний час.
Істотною умовою цих договорів є положення, відповідно до якого загальна сума договору складається із суми підписаних специфікацій, та визначається відповідно до наказів Укрзалізниці протягом терміну дії договору.
У звязку із корегуванням плану централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць та підприємств, що входять до сфери управління Укрзалізниці, умовами укладених договорів було передбачено орієнтовну суму договору на 2010 (поточний) рік та зазначено, що в разі коригування планів централізованого матеріально-технічного забезпечення згідно наказів Укрзалізниці вона підлягає зміні. Тобто, умовами договорів передбачається підписання додаткових специфікацій на протязі терміну їх дії залежно від затвердження таких планів.
Як вище вказувалося, на виконання рішення 30-го засідання Ради Державної адміністрації залізничного транспорту України від 14.09.2010 р. її наказом від 24.09.2010 р. № 5-Ц/КомТ було затверджені плани матеріально-технічного постачання на 2011 рік, зокрема, для залізниць та заводів залізобетонних шпал.
На виконання цього наказу та з метою забезпечення матеріально-технічними ресурсами залізниць та інших підприємств залізничного транспорту позивач розпочав тендерну кампанію та направив відповідачам-2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 додаткові угоди до договорів на постачання продукції, оформлені відповідно до планів централізованого постачання в 2011 році.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач, закуповуючи продукцію для подальшої передачі відповідачам-2 10 в межах укладених договорів та додатків до них дотримується передбаченої законодавством тендерної процедури та принципів добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель тощо (копії Положення про тендерний комітет, звіти про проведення торгів форми № 1-торги, відповідних оголошень про заплановану закупівлю в матеріалах справи).
За твердженнями позивача, що не заперечені відповідачами, вказані підприємства не повернули підписані зі свого боку додаткові угоди, протоколи розбіжностей до них не склали, що дає підстави вести мову про заперечення ними правомочностей позивача на одноособове здійснення забезпечення матеріально-технічними ресурсами підприємств єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізниці.
Заперечуючи проти позову відповідачі вказують на те, що позивач не підтвердив свого права на одноособове забезпечення підприємств залізничного транспорту, яке не може за ним зберігатися у звязку з набранням чинності Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про здійснення державних закупівель” сфера його дії розповсюджується на всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 300 тисяч гривень.
Виходячи з матеріалів справи та пояснень представників сторін, вартість переданих позивачем для підписання відповідачам-2 - 10 додаткових угод про постачання продукції виробничо-технічного призначення перевищує 100000,00 грн. Разом з тим, вказана обставина не може слугувати підставою для відмови позивачеві у задоволенні заявленого позову,зважаючи на наступне.
Як встановлено судом, при виконанні описаних вище договорів з залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, для потреб яких здійснюється централізована закупівля продукції, розрахунки між сторонами (позивачем і даними підприємствами) здійснюються відповідно до затвердженого Укрзалізницею Порядку економічних взаємовідносин на залізничному транспорті України (наказ від 03.07.2000 р. № 251-Ц).
Пунктом 2 Порядку визначено, що у звязку із особливостями організації перевезень виникають внутрішні та внутрішньогосподарські розрахунки між підприємствами залізничного транспорту. При внутрішніх розрахунках вимога платежу оформлюється шляхом виписки повідомлення (авізо) і направляється до платника минаючи установи банку.
Операції за внутрішніми розрахунками відображаються на рахунку 682 “внутрішні розрахунки” і проводяться через Головне фінансово-економічне управління Укрзалізниці. При цьому, позивач отримує кошти від розпорядника відповідача-1 (через Головне фінансово-економічне управління) та перераховує їх за фактично поставлену продукцію постачальникам.
Таким чином, розрахунки між позивачем, відповідачами-2, 3, 4, 5, 6, 7 й іншими підприємствами залізничного транспорту в межах єдиного виробничо-технологічного комплексу за укладеними договорами здійснюються шляхом повідомлень (авізо), тобто в не грошовій формі.
При цьому, розрахунки позивача з безпосередніми постачальниками продукції здійснюється грошовими коштами, які він отримує з дохідного-розподільчого рахунку відповідача-1, розпорядником якого є Державна адміністрація залізничного транспорту України.
В ході розгляду справи судом не було встановлено обставин того, що проведення сторонами розрахунків описаним вище чином суперечить законодавчим або ж підзаконним актам, що регулюють порядок ведення бухгалтерського обліку або ж податковому законодавству.
Отже, в даному випадку позивач виступає як уповноважена особа відповідача-1 на отримання коштів з дохідного-розподільчого рахунку та їх подальше спрямування для проведення централізованих закупівель відповідно до ст.10 Закону України “Про залізничний транспорт”.
Також судом встановлено, що п. 7 наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України “Про забезпечення централізованого управління єдиним виробничо-технологічним комплексом залізничного транспорту” від 17.02.2010 р. № 142-Ц визначено, що централізована закупівля матеріально-технічних ресурсів для забезпечення потреб підприємства залізничного транспорту здійснюється через Державне підприємство “Укрзалізничпостач” у порядку, визначеному законодавством та наказами Укрзалізниці, з подальшою передачею матеріально-технічних ресурсів підприємствам залізничного транспорту на підставі відповідних договорів (п. 7).
Таким чином, слід вважати, що Законом України “Про залізничний транспорт”, Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 262, Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 13.04.1992 р. № 26 і від 17.02.2010 р. № 142-Ц, статутом позивача, рішеннями ради Укрзалізниці та відповідними наказами про затвердження контрольних завдань централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” визначається право позивача в межах єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізниці одноособово здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами Донецьку, Львівську, Одеську, Південну, Південно-Західну та Придніпровську залізниці та відповідні підприємства, що входять до єдиного технологічного комплексу Укрзалізниці, а тому застосування до спірних правовідносин сторін, що реалізуються ними в рамках договорів постачання положень Закону України “Про здійснення державних закупівель” не є необхідним й обовязковим.
Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Враховуючи викладені положення законодавства та встановлені судом фактичні обставини справи, позовні вимоги щодо визнання права Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці одноособово здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами відповідачів-2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 і 10 видаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як слідує з наявних в матеріалах справи спірних додаткових угод, що направлялися позивачем відповідачам-2 - 10, вміщені в них положення розроблені позивачем на виконання плану централізованого матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік, затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України з відповідними змінами і доповненнями.
Згідно з ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст.181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Як вище вказувалося, відповідачі-2 - 10 на пропозицію позивача щодо укладання додаткових угод відповіді не надіслали, проекти додаткових угод не підписали.
Згідно з абз. 2 ст.10 Закону економічні взаємовідносини між залізницями, включаючи розподіл доходів (прибутку) від перевезень, розрахунки, пов'язані з незабезпеченням схоронності вантажу та пошкодженням технічних засобів, розрахунки із заводами за ремонт рухомого складу та випуск запасних частин, іншими підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, пов'язаними з організацією та забезпеченням процесу перевезень, регулюються виходячи з єдиної технології роботи в порядку, який визначає Укрзалізниця, а також на підставі угод між цими підприємствами, установами та організаціями, що укладаються відповідно до зазначеного порядку.
Укрзалізниця, в межах повноважень, наданих їй Законом України “Про залізничний транспорт” та Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України визначила перелік матеріально-технічних ресурсів, які мають бути закуплені залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту загального користування централізовано через Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач”, а тому укладання відповідних договорів з останнім є обовязковим для них.
Інший порядок закупівель матеріально-технічних ресурсів для потреб підприємств єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізницею не визначений.
Виходячи з вищезазначеного, позовні вимоги в іншій їх частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом зобовязання відповідачів-2 - 10 виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти додаткові угоди до договорів з позивачем в редакції останнього.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі, зокрема, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
У п. 4 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято господарським судом.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши повноваження особи, яка підписала заяву про відмову від позову в частині вимог до відповідача-1 та дослідивши матеріали справи, суд вважає за доцільне припинити провадження у справі № 46/554 щодо відповідач-1 у звязку з відмовою позивача від позову .
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідачів, позов відносно яких судом задовольняється.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати право Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці одноособово здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами Державне територіально-галузеве об'єднання “Південно-Західна залізниця”, Державне підприємство “Придніпровська залізниця”, Державне підприємство “Одеська залізниця”, Державне підприємство “Донецька залізниця”, Державне територіально-галузеве об'єднання “Львівська залізниця”, Статутне територіально-галузеве обєднання “Південна залізниця”,Державне підприємство “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал”, Державне підприємство “Коростенський завод залізобетонних шпал” та Відкрите акціонерне товариство “Гніванський завод спецзалізобетону” згідно з наказами Державної адміністрації залізничного транспорту України про централізоване матеріально-технічне забезпечення через Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач”.
3.Зобовязати Державне територіально-галузеве об'єднання “Південно-Західна залізниця” (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № ЦХП-40110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-40210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
4.Зобовязати Державне підприємство “Придніпровська залізниця” (49602, м. Дніпропетровськ, пр-т К. Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № ЦХП-20110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-20210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
5.Зобовязати Державне підприємство “Одеська залізниця” (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, ідентифікаційний код 01071315) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів ЦХП-50110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-50210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
6.Зобовязати Державне підприємство “Донецька залізниця” (83001 м. Донецьк, вул. Артема, 68, ідентифікаційний код 01074957) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № ЦХП-10110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-10210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
7.Зобовязати Державне територіально-галузеве обєднання “Львівська залізниця” (79007, м. Львів, вул. Гоголя, 1, ідентифікаційний код 01059900) виконати плати матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № ЦХП-60110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-60210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
8.Зобовязати Статутне територіально-галузеве обєднання “Південна залізниця” (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, ідентифікаційний код 01072609) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів ЦХП-30110 від 25.12.2009 р. та № ЦХП-30210 від 30.12.2009 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
9.Зобовязати Державне підприємство “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал” (31103, м. Хмельницька обл., м. Старококостянтинів, ідентифікаційний код 00282553) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № СК № 06/1-01-02/10 від 18.02.2010 р. та № СК 06/2-02/10 від 04.02.2010 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
10.Зобовязати Державне підприємство “Коростенський завод залізобетонних шпал” (11500, Житомирська обл., м Коростень, вул. Маяковського, 78, ідентифікаційний код 00282406) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № 13-10/023А від 04.02.2010 р., № 13-10/010 від 20.01.2010 р., № 13-10/034 від 11.02.2010 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
11.Зобовязати Відкрите акціонерне товариство “Гніванський завод спецзалізобетону” (23310, Вінницька обл., м. Гнівань, вул. Промислова, 15, ідентифікаційний код 00282435) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) додаткові угоди до договорів № 14-П від 08.02.2010 р., № 15-П від 08.02.2010 р., № 16-П від 08.02.2010 р. у запропонованій позивачем редакції без застосування процедур, передбачених Законом України “Про здійснення державних закупівель”.
12.Стягнути з Державного територіально-галузевого об'єднання “Південно-Західна залізниця” (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
13.Стягнути з Державного підприємства “Придніпровська залізниця” (49602, м. Дніпропетровськ, пр-т К. Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
14.Стягнути з Державного підприємства “Одеська залізниця” (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, ідентифікаційний код 01071315) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
15.Стягнути з Державного підприємства “Донецька залізниця” (83001 м. Донецьк, вул. Артема, 68, ідентифікаційний код 01074957) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
16.Стягнути з Державного територіально-галузевого обєднання “Львівська залізниця” (79007, м. Львів, вул. Гоголя, 1, ідентифікаційний код 01059900) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
17.Стягнути зі Статутного територіально-галузевого обєднання “Південна залізниця” (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, ідентифікаційний код 01072609) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
18.Стягнути з Державного підприємства “Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал” (31103, м. Хмельницька обл., м. Старококостянтинів, ідентифікаційний код 00282553) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
19.Стягнути з Державного підприємства “Коростенський завод залізобетонних шпал” (11500, Житомирська обл., м Коростень, вул. Маяковського, 78, ідентифікаційний код 00282406) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
20.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Гніванський завод спецзалізобетону” (23310, Вінницька обл., м. Гнівань, вул. Промислова, 15, ідентифікаційний код 00282435) на користь Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України “Укрзалізничпостач” (03049, М. Київ, пр. Повітрофлотський, 11/15, ідентифікаційний код 19014832) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
21.Припинити провадження у справі в частині вимог до Державної адміністрації залізничного транспорту України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Л.В. Омельченко
Повне рішення складено: 30.12.2010 р.