Постанова № 13400972, 28.12.2010, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2010
Номер справи
2а-1332/10/2470
Номер документу
13400972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2010 р. м. ЧернівціСправа № 2а-1332/10/2470

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дембіцького П.Д.,

при секретарі судового засідання Федаш Л.Ю.;

за участю представника позивача Лучкіної Г.В . (за довіреністю);

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області до Приватного підприємства «Капітал 2124»про припинення юридичної особи, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Новоселицької міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом про припинення юридичної особи Приватного підприємства «Капітал 2124» (далі - відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач з 18.07.2010 року не подає до органу податкової служби звітність та відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), що є підставою для припинення юридичної особи.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити. Крім того, представник позивача надала суду письмово клопотання про приєднання до матеріалів справи заяви відповідача про визнання позову, та розгляду справи без його участі, а також письмове пояснення.

Відповідач керівник ПП «Капітал 2124»ОСОБА_3. надали до суду заяву про визнання позову в повному обсязі, просить розглянути справу без її участі. Обставини виклала у письмовому поясненні.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд, -

ВСТАНОВИВ :

Новоселицькою міжрайонною державною податковою інспекцією Чернівецької області подано до суду адміністративний позов про припинення юридичної особи Приватного підприємства «Капітал 2124»(60313, село Магала, Новоселицький район, Чернівецької області, інд. код 33828640), зареєстрованого Новоселицькою РДА Чернівецької області 15 листопада 2005 року свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 1033102 0000 000180 від 15.11.2005 року.

Приватне підприємство «Капітал 2124» (60313, село Магала, Новоселицький район, Чернівецької області, інд. код 33828640), зареєстроване Новоселицькою РДА Чернівецької області 15 листопада 2005 року, взяте на облік як платник податків у Новоселицькій МДПІ Чернівецької області 15.11.05 року рішення № 123.

Згідно довідки № 97 Головного управління статистики у Чернівецької області від 16.11.2005 року, Приватне підприємство «Капітал 2124» включене до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код - № 33828640.

Крім того, у судовому засіданні досліджені письмові докази, на підставі яких встановлено, що засновниками Приватного підприємства «Капітал 2124»являються ОСОБА_3, ОСОБА_4, де засновник керівник ОСОБА_3 надала до суду письмову заяву про визнання позову, а представник позивача матеріали облікової справи із ксерокопією паспорта ОСОБА_3 з додатком ксерокопій сторінок паспорта із зазначенням місце проживання.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що обовязок платників податків і зборів (обовязкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) р.

В порушення зазначених норм Закону Відповідач не звітує до Новоселицької МДПІ з 18 липня 2008 року (остання звітність розрахунок комунального податку та декларація по ПДВ подані до Новоселицької МДПІ 18.07.08 р.), що підтверджується довідкою позивача № 2362/9/15-005 від 13.03.2010 року.

Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 р. № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.98 р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Згідно довідки Новоселицької МДПІ Чернівецької області № 2362/9/15-015 від 13.03.2010 року вбачається, що ПП «Капітал 2124» з 18 липня 2008 року не подає звітності, а згідно довідки № 2376/9/15-007 від 13.03.2010 року заборгованість за платежами до бюджету у відповідача відсутня.

Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (п. 17, ч. 1 ст. 11) передбачено. що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Частиною першою ст. 216 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Статтею 218 ГК України передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Частиною першою ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно частини першої ст. 247 ГК України, вбачається, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.

У частині другій ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон) зазначено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж на протязі року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у звязку з чим є всі підстави для скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи Приватного підприємства «Капітал 2124».

Відповідно до частини першої ст. 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі - ЦК України) передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Частиною п'ятої ст. 38 Закону передбачено, що суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

Частиною 7 ст. 38 Закону передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.

Відповідно до частини 4 ст. 105 ЦК України передбачено, що комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.

Частиною 1 ст. 36 Закону передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.

Відповідно до частини десятої ст. 38, частини 8 ст. 36 Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Частиною 9 ст. 36 Закону передбачено, що строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).

В зв'язку з наведеним вище, суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в наступному складі: голова комісії - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 керівник і засновники Приватного підприємства "Капітал 2124" (адреса село Магала, село Припруття, Новоселицького району, Чернівецької області, члени комісії Новоселицька МДПІ Чернівецької області, відділення Фондів соціального страхування України та Фонду України соціального захисту інвалідів, Управління Пенсійного фонду в Новоселицькому районі Чернівецької області.

Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Приватного підприємства «Капітал 2124»та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.

Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Припинити юридичну особу - Приватне підприємство "Капітал 2124" (юридична адреса:60313, с. Магала, Глибоцький район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 338286640).

3. Створити ліквідаційну комісію в складі: голова комісії - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 керівник і засновники Приватного підприємства "Капітал 2124" (адреса село Магала, село Припруття, Новоселицького району, Чернівецької області, члени комісії Новоселицької МДПІ Чернівецької області, відділення Фондів соціального страхування України та Фонду України соціального захисту інвалідів, Управління Пенсійного фонду в Новоселицькому районі Чернівецької області.

4. Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що Приватне підприємство "Капітал 2124" перебуває у процесі припинення.

5. Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Приватного підприємства "Капітал" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-IV.

6. Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.

7. Копію постанови направити Новоселицька МДПІ Чернівецької області, державному реєстратору Новоселицької районної державної адміністрації, відділення Фондів соціального страхування України та Фонду України соціального захисту інвалідів, Управління Пенсійного фонду в Новоселицькому районі Чернівецької області для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої другої, четвертої статті 186 КАС України, сторони які беруть участь у справі , мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.

Постанова в повному обсязі виготовлена 02 січня 2011 року.

СуддяП.Д. Дембіцький