ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6322/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю секретаря Кусайло Я.Г.,
представника позивача - Коршунова М.В.,
представника відповідача - Прокопчука О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дочірньої компанї "Украгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування"до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
06 грудня 2010 року позивач Дочірня компанія "Украгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19 квітня 2010 року №0000421501/0, від 06 липня 2010 року №0000421501/1, від 08 вересня 2010 року №0000421501/2, від 30 листопада 2010 року №0000421501/3.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем зроблений помилковий висновок про порушення позивачем підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»при сплаті плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, оскільки плата за користування надрами для видобування корисних копалин не є податком і не може визнаватись податковим зобовязанням.
23 грудня 2010 року від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, у якій він просив суд також визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30 листопада 2010 року №0000421501/3.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивачем були порушені строки сплати узгодженої суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, що тягне за собою відповідальність, передбачену підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
ГПУ "Шебелинкагазвидобування" (код ЄДРПОУ 00153146) є філією ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»без права юридичної особи і перебуває на обліку як платник податків у Карлівській МДПІ. Філія зареєстрована рішенням Виконавчого комітету Балаклійської районної державної адміністрації №8 від 29.12.1998 року.
29 березня 2010 року Карлівською МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку Філії ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ "Шебелинкагазвидобування" з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, за результатами якої складено акт № 30/15/00153146 від 29 березня 2010 року.
В ході перевірки було встановлено, що узгоджене податкове зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин, самостійно нараховане Філією ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ "Шебелинкагазвидобування" відповідно до податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин нафти, природного газу та газового конденсату за ІІІ квартал 2008 року, зареєстрованих в Карлівській МДПІ 06 листопада 2008 року вх. №15049, 06 листопада 2008 року вх. №15050, з терміном сплати 19 листопада 2008 року, сплачено з порушенням граничного строку сплати, а саме: з нарахованих 606458,93 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, 11,52 грн. сплачено 19 листопада 2008 року за рахунок переплати, яка рахувалася в КОР станом на 19 листопада 2008 року, та 606447,41 грн. фактично сплачено 30 січня 2009 року (платіжне доручення №411 на загальну суму 606458,93 грн.), із затримкою 72 дні.
На підставі вищевикладеного в акті перевірки було зроблено висновок про порушення позивачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №264, в частині сплати узгодженого податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, нарахованого по строку 19 листопада 2008 року, з порушенням граничного строку сплати, в тому числі 606447,41 грн. із затримкою сплати на 72 дні.
19 квітня 2010 року Карлівською МДПІ на підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення рішення №0000421501/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 72 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 606447,41 грн. Філію ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ "Шебелинкагазвидобування" зобовязано сплатити штраф у розмірі 20 % в сумі 121289,48 грн.
Вказане податкове повідомлення рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку, за наслідками якого скарги були залишені без задоволення та винесені податкові повідомлення рішення від 06 липня 2010 року №0000421501/1, від 08 вересня 2010 року №0000421501/2, від 30 листопада 2010 року №0000421501/3 на аналогічні суми.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Згідно з частиною 1 статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним.
Частиною 2 статті 28 Кодексу України про надра встановлено, що плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору.
Статтею 2 Закону України «Про систему оподаткування», який визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників, передбачено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Державні цільові фонди - це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обовязкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб.
Частиною 3 статті 1 цього ж Закону передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обовязкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
В силу пункту 13 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить збір за спеціальне використання природних ресурсів.
Відповідно до частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є: Конституція України; цей Кодекс; закон про Державний бюджет України; інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, передбачені статтею 1 цього Кодексу; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 частини першої цієї статті.
Згідно з пунктом 5 статті 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, який набрав чинності 01 січня 2008 року, до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2008 рік належать платежі за користування надрами загальнодержавного значення.
Відповідно до Додатку №1 до розділу І Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»збори за спеціальне використання природних ресурсів відноситься до податкових надходжень.
Частиною другою статті 9 Бюджетного кодексу України податковими надходженнями визнаються передбачені податковими законами України загальнодержавні і місцеві податки, збори та інші обовязкові платежі.
Статтею 43 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25 червн6я 1991 року № 1264-XІІ збір за спеціальне використання природних ресурсів встановлюється на основі нормативів збору і лімітів їх використання.
Нормативи збору за використання природних ресурсів визначаються з урахуванням їх розповсюдженості, якості, можливості відтворення, доступності, комплексності, продуктивності, місцезнаходження, можливості переробки, знешкодження і утилізації відходів та інших факторів.
Нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №264 (далі Порядок), який встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.
Відповідно до пункту 2 Порядку платежі справляються із субєктів господарювання, які здійснюють видобування корисних копалин або геологічне вивчення надр з подальшою дослідно-промисловою розробкою (далі платник).
Згідно з пунктом 15 Порядку платник до закінчення визначеного Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини;
- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до пункту 17 Порядку, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період виконує зобовязання щодо внесення платежів у сумі, визначеній в розрахунку з платежів, поданому ним органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини;
- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми платежів, повноту і своєчасність їх внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно із законодавством (пункт 18 Порядку).
Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння платежів до бюджету здійснюють органи державної податкової служби (пункт 19 Порядку).
Інструкція про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157 (у редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства праці та соціальної політики України від 13 червня 2000 року № 51/128/307/128), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 року за № 20/2460 (далі Інструкція), розроблена на основі Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про систему оподаткування», «Про державну податкову службу в Україні», «Про підприємництво», «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Указу Президента України від 17 червня 1996 року № 433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами», Кодексу України про надра, Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», від 27 січня 1995 року № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», від 14 лютого 1995 року № 114 «Про Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння», від 2 серпня 1996 року № 899 «Про платежі за користування надрами», від 11 грудня 1996 року № 1499 «Про затвердження переліку водних обєктів, що відносяться до категорії лікувальних», від 5 травня 1997 року № 432 «Про затвердження Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр», від 12 вересня 1997 року № 1014 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин»(із змінами і доповненнями), від 7 березня 2000 року № 456 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування мінеральних підземних вод», від 11 липня 2001 року № 822 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування золоторудної (золото-поліметалічної) сировини», від 28 лютого 2002 року № 222 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування бурштинової, титанової та титано-цирконієвої руди».
Інструкція обовязкова до виконання усіма субєктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності (включаючи підприємства з іноземними інвестиціями), які здійснюють видобуток корисних копалин на території України, у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони (пункт 1.2 Інструкції).
Інструкція встановлює єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби (пункт 1.3 Інструкції).
Відповідно до абзаців першого третього пункту 6.1 Інструкції базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, зазначеними в пункті 2.2 цієї Інструкції, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Субєкт підприємницької діяльності, що обліковується в органі державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, додатково протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, подає (надсилає) копію розрахунку до органу державної податкової служби, у якому він зареєстрований, з відміткою органу державної податкової служби, яка прийняла оригінал розрахунку, а також копію платіжного документа.
Розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (у тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу складається платником за формою, що наведена в додатку 2. Методичні рекомендації із складання цього розрахунку наведено в додатку 3 (абзац перший пункту 6.3 Інструкції).
Аналіз зазначених положень свідчить про те, що платіж за користування надрами для видобування корисних копалин відноситься до збору за спеціальне використання природних ресурсів і є загальнодержавним податком.
06 листопада 2008 року Філія ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ "Шебелинкагазвидобування" подала до Карлівської МДПІ розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (вх. №15049), розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (вх. №15050), де були самостійно визначені суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 465578,78 грн., та 140880,15 грн. відповідно.
Позивачем сплачено зобовязання у розмірі 11,52 грн. 19 листопада 2008 року за рахунок переплати, що рахувалася у картці особового рахунку, решта податкового зобовязання у розмірі 606447,41 грн. сплачена 30 січня 2009 року (платіжне доручення №411) із затримкою 72 календарних дні.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), до яких відносяться збір за спеціальне використання природних ресурсів, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
В розумінні пункту 1.11 статті 1 цього Закону, податкова декларація, розрахунок (податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Таким чином, суми податкових зобовязань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ, конденсат, нафта), самостійно визначені у розрахунках за ІІІ квартал 2008 року, вважаються узгодженими з дня подання таких податкових розрахунків позивачем.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Оскільки затримка сплати позивачем узгодженої суми податкових зобовязань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин була на 72 днів, то відповідачем було правомірно на підставі оскаржуваних рішень застосовано до позивача штраф у розмірі двадцяти відсотків суми податкового боргу.
В силу пункту 3.2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2003 року № 247), податкове повідомлення за формою «Ш»складається податковим органом згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
Таким чином, відповідач правомірно застосував до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»спірними податковими повідомленнями рішеннями.
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у звязку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності документально підтверджених витрат, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії "Украгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 10 січня 2011 року.
СуддяН.Ю. Алєксєєва