Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 січня 2011 року Справа № 2а-9598/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Ципко О.В.
при секретарі судового засідання Бородіній І.Ю.,
за участю прокурора-заявника: не зявився,
в присутності сторін:
від позивача: Кудима В.О.,
від відповідача: не зявився,
розглянувши у судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом прокурора міста Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В
09 грудня 2010 року прокурор м. Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 8898,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідачу у тимчасове користування на умовах оренди терміном на 5 років для комерційного користування була надана земельна ділянка площею 0,2034 га. Відповідно до укладено між Краснодонської міською радою та ОСОБА_2 договору оренди землі відповідач взяв на себе зобовязання сплачувати плату за землю у вигляді орендної плати щомісячно рівними частками, але дане зобовязання не виконується, у звязку з чим за відповідачем виникла заборгованість за період 2009-2010 роки в розмірі 8898,56 грн. Таким чином, прокурор просив стягнути з ОСОБА_2 заборгованість з орендної плати у розмірі 8898,56грн., у тому числі недоїмка 8726,64 грн., пеня 171,92 грн.
В судове засіданні представник прокуратури не прибув, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі.
У судовому засіданні представник позивача дав пояснення по суті позовних вимог, позов підтримав та просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 4. ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних матеріалів.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 11.12.2000 року за НОМЕР_2 (а.с.13). Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно до ст. 10 Земельного кодексу України до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить: розпорядження землями на праві спільної власності відповідних територіальних громад; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони та використання земель; організація землеустрою та затвердження землевпорядних проектів; внесення до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад пропозицій щодо встановлення і зміни меж районів, міст, селищ, сіл; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
31.03.2006р. Краснодонською міською радою було прийняте рішення № 26/2 про надання ОСОБА_2 у тимчасове користування на умовах оренди терміном на 5 років земельної ділянки площею 0,2034 га.
Земельним кодексом України встановлено два види права користування земельними ділянками державної або комунальної форми власності: право постійного користування земельною ділянкою (ст.92) та право оренди земельної ділянки (ст.93).
Згідно до ч.2 ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Право на оренду земельної ділянки, відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, виникає після укладення договору і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Як вбачається з матеріалів справи, що 03.03.2007 року між Краснодонською міською радою та ОСОБА_2 був укладений договір оренди землі про передачу останньому земельної ділянки в оренду терміном на 5 років площею 0,2034 га з цільовим призначенням склад і торгівля будівельних матеріалів.
14.05.2008 року до вказаного договору оренди від 03.03.2007 року між сторонами була укладено додаткова угода, відповідно до якої відповідачу було надано в користування на умовах оренди терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,2034 га за адресою: АДРЕСА_2.
Вказаним договором оренди від 03.03.2007 р. встановлена відповідальність (згідно п.7 даного договору) а саме: орендар зобовязаний сплачувати плату за землю у вигляді орендної плати щомісячно рівними частками.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, вищевказані зобовязання відповідачем не виконуються, тому станом на 27.09.2010 року виникла заборгованість за період 2009 - 2010 року у сумі 8898,56 грн. у тому числі недоїмка 8726,64 грн. та пеня 171,92 грн.
Відповідно до положень ст.2 Закону України «Про плату за землю» та ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель.
Власники земельних ділянок, часток (паїв) та землекористувач, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Обєктом плати за землю згідно ст.5 зазначеного закону, є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік (ст.14 цього закону).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем були надані податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009-2010 роки, відповідно до яких було встановлено розміри орендної плати у сумі 5942,95 грн. та 6293,58 грн.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-XII контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що орган державної податкової служби діє в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 8898,56 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В
Позовні вимоги прокурора міста Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, ід.код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 на користь Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, адреса: 94000, Луганська область, м.Краснодон, вул.Першокінна,1а, р/р 2542230520231 у ПІБ м. Краснодону,МФО 304234, код 02311968 заборгованість з орендної плати у розмірі 8898,56 грн.(вісім тисяч вісімсот девяносто вісім грн. 56 коп.) , у тому числі недоїмка 8726,64 грн. та пеня 171,92 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 05.01.2011 року.
СуддяО.В. Ципко