Рішення № 133992323, 11.02.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2026
Номер справи
580/13776/25
Номер документу
133992323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року справа № 580/13776/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Золотоніської міської ради до Золотоніського міськрайонного громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону про припинення громадського об`єднання,

УСТАНОВИВ:

15.12.2025 Виконавчий комітет Золотоніської міської ради (19702, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул.Садовий проїзд, буд.8; ЄДРПОУ 04060849) (далі позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов про припинення Золотоніського міськрайонного громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону (19702, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул.Баха, буд.21, А; ЄДРПОУ 36027907) (далі відповідач) шляхом його примусового розпуску.

Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач із 2023 року не здійснює патрулювання як того вимагає закон, не подає звіти про проведену роботу, не надає списки членів формування. Стверджує, що відповідач підлягає примусовому розпуску через порушення вимог законодавства та формального існування, так як недотримання вимог підпорядкованості, підзвітності та співпраці з органами Національної поліції у порушення вимог закону може призвести до зловживання членами громадських формувань своїми повноваженнями, що загрожує підриву авторитету влади та порушення правопорядку.

Ухвалою суду від 22.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного провадження відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Залучив до участі в справі як третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних позовних вимог, Головне управління Національної поліції України у Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57; код ЄДРПОУ 40108667) (далі третя особа-1) та Управління Служби безпеки України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вул.Гоголя, будинок 240; код ЄДРПОУ 20001740) (далі третя особа-2).Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

Копія ухвали, направлена на офіційну адресу відповідача, повернулася без вручення.

05.12.2025 від третьої особи-1 надійшло пояснення, в якому просив позовні вимоги задовольнити повністю. Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач не виконує покладені на нього законом і статутом обов`язки, вихід на патрулювання не здійснює, звіти про проведену роботу та списки членів свого формування з 2019 року йому не подає, не співпрацює з позивачем.

20.01.2026 надійшло пояснення третьої особи-2, в якому зазначила, що у межах її функцій діяльність відповідача не перебувала. Тому щодо результату вирішення спору просив суд вирішити на розсуд суду.

Відповідач правом подати відзив не скористався.

З огляду на відсутність обґрунтованих заяв про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

19.06.2008 Виконком Золотоніської міської ради зареєстрував статут відповідача, затверджений на раді засновників згідно з протоколом №1 від 03.06.2008, підписаного головою ради Г.В.Близнюком (далі Статут).

У Статуті вказано, що відповідач створений відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», як громадське об`єднання на добровільних засадах з метою сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров`я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій. Є юридичною особою з моменту його реєстрації, має рахунки в установах банків, печатку із власним найменуванням, штамп та інші необхідні реквізити. Формування відповідає за своїми зобов`язаннями усім належним йому майном, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, може виступати позивачем та відповідачем у суді, арбітражному та третейському судах. У ньому можуть бути створені такі структурні підрозділи, як загони, штаби тощо. Формування діє в межах села, селища, міста, району, району в місті, мікрорайону міста, на підприємстві, в навчальному закладі тощо. Вищим керівним органом формування є загальні збори членів, які скликаються не рідше одного разу на рік. Позачергові загальні збори можуть бути скликані на вимогу виконавчого органу, або не менше 20 відсотків загальної кількості членів формування, чи на вимогу ревізійної комісії. Не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати проведення загальних зборів члени формування повідомляються про порядок денний, дату та місце ж Проведення. Загальні збори є правоможними, якщо на них менше 50 відсотків членів формування. У разі кворуму визначається нова дата і місце загальних зборів, про що члени формування повідомляються додатково. Рішення на загальних зборах приймаються простою більшістю голосів і оформляються протоколом, що підписується головуючим та секретарем загальних зборів. Протокол підлягає постійному зберіганню. Засідання виконавчого органу проводяться не рідше одного разу на три місяці і скликаються його керівником. Рішення виконавчого органу приймається не менше ніж 2/3 голосів усіх його членів. Для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю виконавчого органу із числа членів формування обирається ревізійна комісія. До складу формування приймаються громадяни України, які досягай 18-річного віку, виявили бажання брати участь у зміцненні правопорядку і в охороні державного кордону та здатні за своїми діловими, моральними якостями і станом здоров`я виконувати на добровільних засадах взяті на себе зобов`язання. Члени формування можуть брати участь у забезпеченні правопорядку та охороні державного кордону за місцем реєстрації формування після проходження відповідної правової і спеціальної підготовки в органах внутрішніх справ, підрозділах Державної прикордонної служби та одержання в органі місцевого самоврядування посвідчення і нарукавної пов`язки члена формування. Діяльність формування може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.

Витягом з ЄДРПОУ підтверджено реєстрацію відповідача як юридичної особи, взяття на облік у державних органах 07.05.2010. Засновники-громадяни України, мешканці м.Золотоноша: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . ОСОБА_4 . Основний вид діяльності « 75.24.1. Діяльність з охорони громадського порядку та безпеки».

Третя особа-1 протягом 2022-2025 років неодноразово зверталася до позивача листами про те, що, оскільки відповідач не виходить на патрулювання, не надає звіти про свою роботу, списки своїх членів з 2019 року, просить вирішити питання припинення його діяльності. У відповідь позивач вказав листами, що письмово звернувся до відповідача надати вказану інформацію та у випадку не надання, ініціює його припинення.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави регулюються Законом України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі ЗУ №755-IV).

Відповідно до ст.5 ЗУ №755-IV систему органів у сфері державної реєстрації становлять:

1) Міністерство юстиції України;

2) інші суб`єкти державної реєстрації.

Правовідносини щодо створення відповідача урегульовані нормами Закону України від 22 червня 2000 року №1835-III «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (далі ЗУ №1835-III).

Відповідно до ст.3 ЗУ №1835-III громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.

Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

Повсякденна (оперативна) діяльність таких формувань організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.

Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону не мають права займатися підприємницькою або іншою діяльністю з метою одержання прибутку.

Використання громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону України для виконання завдань, не передбачених цим Законом, забороняється.

Порядок створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону вказаний у ст.4 вказаного Закону. Зокрема, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються на добровільних засадах за місцем роботи, навчання або проживання громадян.

Рішення про створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону приймається на зборах (конференціях) громадян. На збори можуть бути запрошені представники трудових колективів, навчальних закладів, правоохоронних органів, підрозділів Державної прикордонної служби України та громадськості. Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються у складі не менше ніж 10 осіб.

Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та правоохоронні органи надають всіляку допомогу та підтримку у створенні громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону.

Згідно зі ст.6 ЗУ №1835-III громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону набуває статусу юридичної особи з дати його державної реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону подаються рішення про його створення, підтримане відповідним органом Національної поліції чи підрозділом Державної прикордонної служби України, узгоджене з цими органами положення (статут), інформація про склад керівного органу, а також список членів формування.

Громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону у разі внесення змін до статутних документів повідомляє суб`єкта державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у п`ятиденний строк з дня прийняття такого рішення.

Згідно зі ст.12 ЗУ №1835-III членами громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону можуть бути громадяни України, які досягли 18-річного віку, виявили бажання брати участь у зміцненні правопорядку і в охороні державного кордону та здатні за своїми діловими, моральними якостями і станом здоров`я виконувати на добровільних засадах взяті на себе зобов`язання.

Члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону можуть брати участь у забезпеченні правопорядку та охороні державного кордону за місцем реєстрації цих об`єднань та лише після проходження відповідної правової та спеціальної підготовки в органах Національної поліції, підрозділах Державної прикордонної служби України і одержання в органі місцевого самоврядування посвідчення члена громадського формування і нарукавної пов`язки, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Підготовка членів зазначених громадських формувань здійснюється у порядку, що встановлюється Міністерством внутрішніх справ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України.

Не можуть бути членами зазначених громадських формувань особи, які порушують громадський порядок, особи, судимість з яких не знята або не погашена у встановленому законом порядку, та раніше засуджені за умисні кримінальні правопорушення, хворі на хронічний алкоголізм і наркоманію, визнані в судовому порядку недієздатними чи обмежено дієздатними, та інші особи у випадках, передбачених законами України.

Отже, на момент створення відповідача відомості про його засновників і членів мала бути позивачу та третій особі-1 відома. Оскільки докази повідомлення відповідача про зміну його реєстраційних даних відсутні, підстави вважати, що відомості з дати його реєстрації змінилися, також відсутні.

Відповідно до ст.7 ЗУ №1835-III діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.

У разі порушення громадським формуванням вимог законодавства щодо його діяльності, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України, за заявою реєструючого органу діяльність такого громадського формування може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.

Тобто, підставою примусового припинення громадського формування є саме факти конкретних порушень закону щодо його діяльності.

Згідно зі ст.20 ЗУ №1835-III контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.

Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Контроль за джерелами і розмірами надходжень коштів до цих громадських формувань здійснюється відповідно до закону.

У разі порушення фінансової дисципліни з боку громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону воно несе відповідальність згідно з законом.

Відповідно до ст.21 ЗУ №1835-III нагляд за додержанням і застосуванням законів громадськими формуваннями з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється в порядку, визначеному Конституцією і законами України.

У вказаному контексті суд урахував відмінності між припиненням створення та забороною діяльності громадського формування. Позивач реєстрував відповідача. Водночас докази порушення відповідачем вимог саме законодавства щодо його діяльності, засудження його посадових осіб тощо відсутні.

Права громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону вказані в ст.10 ЗУ №1835-III. Зокрема, для виконання завдань, визначених у цьому Законі, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону та їх члени мають право:

1) брати участь у забезпеченні охорони громадського порядку і державного кордону разом з поліцейськими, військовослужбовцями Державної прикордонної служби України, а в сільській місцевості - самостійно шляхом виконання конкретних доручень керівника відповідного органу Національної поліції чи підрозділу Державної прикордонної служби України;

2) вживати спільно з поліцейськими заходів до припинення адміністративних і кримінальних правопорушень;

3) представляти і захищати інтереси своїх членів у державних органах та підприємствах, установах, організаціях, навчальних закладах;

4) взаємодіяти з іншими органами громадської самодіяльності, що беруть участь у заходах, спрямованих на:

ведення індивідуально-профілактичної роботи з особами, схильними до вчинення адміністративних і кримінальних правопорушень;

надання допомоги у боротьбі з кримінальними правопорушеннями у сфері економіки, податкового законодавства, а також пияцтвом, наркоманією, порушеннями правил торгівлі та у сфері благоустрою території міст, інших населених пунктів;

охорону природи і пам`яток історії та культури;

забезпечення безпеки дорожнього руху;

5) вносити до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності пропозиції щодо запобігання адміністративним і кримінальним правопорушенням, виникненню причин і умов, що сприяють їх вчиненню;

6) підтримувати зв`язки з відповідними громадськими організаціями інших країн з метою обміну досвідом роботи.

Тобто, сприяння діяльності третій особі-1 є правом відповідача, а не обов`язком.

Згідно зі ст.11 ЗУ №1835-III громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:

1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;

2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;

3) участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.

Невикористання своїх прав громадським об`єднанням не є порушенням вимог закону.

Відповідно до ст.13 ЗУ №1835-III члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов`язані:

1) брати активну участь в охороні громадського порядку і державного кордону, припиненні адміністративних і кримінальних правопорушень та запобіганні їм;

2) під час виконання обов`язків з охорони громадського порядку і державного кордону мати особисте посвідчення члена громадського формування та нарукавну пов`язку;

3) доставляти до органів Національної поліції, в підрозділи Державної прикордонної служби України, штаб громадського формування з охорони громадського порядку або громадський пункт охорони порядку, приміщення виконавчого органу селищної, сільської ради осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, з метою його припинення, якщо вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи порушника, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості скласти його на місті вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов`язковим;

4) надавати у межах наданих їм прав допомогу народним депутатам України, представникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування у їх законній діяльності, якщо в цьому їм чиниться протидія або загрожує небезпека з боку правопорушників.

Крім того, члени громадських формувань, які беруть участь в охороні державного кордону, зобов`язані знати:

1) місцевість, точне проходження кордонів, номери і місце розміщення прикордонних знаків на дільниці застави;

2) режим державного кордону і прикордонний режим, чинне законодавство з цих питань;

3) зразки документів на право в`їзду та перебування громадян України та інших осіб у районах, що контролюються Державною прикордонною службою України, у прикордонній смузі.

Члени громадських формувань під час виконання своїх обов`язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов`язкового пред`явлення посвідчення члена громадського формування мають право:

1) вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних і кримінальних правопорушень, додержання режиму державного кордону, в тому числі на територіях, що межують з державним кордоном, де прикордонну смугу не визначено;

2) у разі підозри у вчиненні адміністративних і кримінальних правопорушень перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу;

3) спільно з поліцейськими та військовослужбовцями Державної прикордонної служби України затримувати і доставляти до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку або громадського пункту охорони порядку осіб, які виявили злісну непокору законним вимогам члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону і не виконують вимог щодо припинення адміністративного правопорушення;

4) складати протоколи про адміністративні правопорушення;

5) входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних чи кримінальних правопорушень;

6) у разі участі спільно з прикордонниками у пошуку порушників кордону за згодою громадян або власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу та в присутності їх представників входити у будь-який час доби до житлових приміщень, на територію і в приміщення підприємств, установ, організацій та оглядати транспортні засоби;

7) у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам (за їх згодою), крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, транспортних засобів спеціального призначення, для доставлення до лікувальних закладів осіб, що перебувають у безпорадному стані, а також осіб, які потерпіли від нещасних випадків або правопорушень і потребують термінової медичної допомоги;

8) у разі порушення водіями Правил дорожнього руху, створення реальної загрози життю або здоров`ю громадян вживати заходів до припинення цього правопорушення, здійснювати перевірку документів у водіїв на право користування та керування транспортними засобами, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп`яніння, до подальшого керування транспортними засобами;

9) під час виконання обов`язків члена громадського формування використовувати за власним бажанням свій або інший приватний автомототранспорт за згодою власника або особи, у володінні якої він перебуває. Відшкодування витрат за його використання у таких випадках може провадитися за рахунок коштів громадського формування у порядку, визначеному його положенням (статутом);

10) вести роботу серед населення щодо роз`яснення чинного законодавства про державний кордон України, систему режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;

11) застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.

Порушення виконання відповідачем вказаних обов`язків доказами не підтверджено. Загальне листування щодо неподання звітності третій особі-1, змін відомостей про членство, - що не є його обов`язком згідно з законом за умови їх відсутності, як таких, не доводить підстав для примусового припинення їх діяльності. Патрулювання не передбачено законом основним обов`язком відповідача.

Тому, керуючись ст.ст.2, 9, 72-79 КАС України, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та непідтвердженість заявлених доводів позовної заяви.

Оскільки протиправності дій, рішень чи бездіяльності відповідачів у спірних правовідносинах в межах заявлених підстав і предмету спору не встановлено, позовні вимоги не підлягають задоволенню, а судові витрати згідно зі ст.ст.132-139 КАС України - розподілу.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Золотоніської міської ради (19702, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул.Садовий проїзд, буд.8; ЄДРПОУ 04060849) про припинення Золотоніського міськрайонного громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону (19702, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул.Баха, буд.21, А; ЄДРПОУ 36027907) шляхом його примусового розпуску.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ