Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2026 року справа № 580/13516/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адвоката Сучила Артема Олеговича від імені фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Мошнівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
08.12.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов адвоката Сучила Артема Олеговича від імені фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивач) до Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська обл., с.Мошни, вул.М.Преснякова, буд.13; код ЄДРПОУ 26357343) (далі відповідач) про:
визнання неправомірною бездіяльність щодо неприйняття рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,171 га 7124985000:03:004:0612 за його заявами від 17.07.2025 (вх. №127 від 17.07.2025), від 14.08.2025 (вх. №133 від 14.08.2025);
зобов`язання на найближчому засіданні чергової сесії Мошнівської сільської ради повторно розглянути його заяву від 14.08.2025 (вх. №133 від 14.08.2025) про надання дозволу на розробку експертно-грошової оцінки земельної ділянки площею 0,171 га кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 ,- з метою викупу земельної ділянки та прийняти рішення про надання такого дозволу.
Вважають, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку експертної-грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 .
15.12.2025 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі. Відповідач її копію отримав через підсистему «Електронний суд» 16.12.2025, але правом подати відзив у строк, визначений судом, не скористався.
Дослідивши письмові докази, оцінивши заявлені доводи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач, як фізична особа, придбав на підставі договору купівлі-продажу від 15.03.2021, посвідченого нотаріусом, у ОСОБА_2 будинки та споруди господарського призначення, що знаходяться в АДРЕСА_2 , що розташовані на земельній ділянці площею 0,3668га, кадастровий номер 7124985000:004:1068. Зазначене речове право зареєстроване згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Позивач подав голові Мошнівської ОТГ Шкарбуті Б.В. (керівнику відповідача) заяву вх.від 26.10.2023, в якій просив укласти договір оренди вказаної вище земельної ділянки. Відповідач виніс рішення від 01.03.2024 №45-33/VIII про укладення з позивачем договору такої оренди. У ньому вказав, що цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, термін оренди 10років. Договір безпосередньо підписаний 01.03.2024. Того ж дня підписаний протокол закріплення меж земельної ділянки та акт приймання-передачі. Відповідне речове право зареєстроване в Державному реєстрі речових прав 12.03.2024.
17.07.2025 позивач подав відповідачу заяву, в якій просив надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки вказаної земельної ділянки. Відповідач її розглянув на шістдесят сьомій черговій сесії 06.08.2025 та згідно з протоколом поіменного голосування результат голосування: із 26 обраних депутатів та 10-ти зареєстрованих, 8-ми відсутніх голосували «проти» - 1, «утрималися» - 8. Тому позивач повторно звернувся заявою вх. від 14.08.2025. Не отримавши рішення, подав запит про надання публічної інформації щодо надання йому примірника рішення сесії, що пройшла 01.10.2025 з приводу результату розгляду його заяви. У відповідь Виконавчий комітет відповідача надав позивачу лист вих.17.10.2025, в якому повідомив, що на сесії 01.10.2025 пленарного скликання її розглянуто, але рішення не підтримане у зв`язку з відсутністю достатніх голосів «за». Відповідно до протоколу результат голосування 26 осіб, обраних депутатів до сільської ради, з 17-ти зареєстрованих та 9-ти відсутніх депутатів кількість голосів: «за» - 1, «проти» - 9, «утрималися» 6, не брали участь у голосуванні 1.
Тому позивач звернувся в суд.
Вирішуючи спір, суд урахував.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України (далі ЗК України) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.
Сільські, селищні, міські ради згідно з ч.1 ст.122 ЗК України передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду урегульований нормами ст.124 ЗК України.
Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Абзацом 2 ч.1 ст.123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Відповідно до ч.3 ст.128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Згідно зі ст.5 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року №1378-IV (далі ЗУ №1378-IV) залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види:
бонітування ґрунтів;
грошова оцінка земельних ділянок.
Дані бонітування ґрунтів є складовою частиною державного земельного кадастру та є основою проведення економічної оцінки сільськогосподарських угідь і враховуються при визначенні екологічної придатності ґрунтів для вирощування сільськогосподарських культур, а також втрат лісогосподарського виробництва.
Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Відповідно до ст.15 ЗУ №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування.
Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у разі надання в користування земельної ділянки комунальної власності для розгортання, експлуатації електронних комунікаційних мереж, для розміщення лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури, трубопроводів, інших лінійних комунікацій є підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, крім випадку, якщо нормативна грошова оцінка вже проведена. Розроблення технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється після формування земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Отже, перешкоди для здійснення експертної грошової оцінки без рішення відповідача у позивача відсутні.
Порядок проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок урегульовані нормами статті 19 ЗУ №1378-IV.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на основі таких методичних підходів:
капіталізація чистого операційного або рентного доходу від використання земельних ділянок;
зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок;
врахування витрат на земельні поліпшення.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок, переданих в оренду відповідно до пункту 3 частини вісімнадцятої статті 14-1 Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", що проводиться у зв`язку з примусовим відчуженням таких земельних ділянок, проводиться з урахуванням їх використання за цільовим призначенням, встановленим на день затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, на підставі якої відомості про таку земельну ділянку внесені до Державного земельного кадастру.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів та норм і правил.
Згідно з положеннями ст.20 ЗУ №1378-IV за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Приписи ст.22 ЗУ №1378-IV вказують на те, що звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок підлягають рецензуванню.
З приводу повноважень відповідача в сфері обігу земель суд урахував п.21 ч.1 ст.43 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР Про місцеве самоврядування в Україні, згідно з яким вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.
Спірні обставини свідчать, що відповідач розглядав заяви позивача про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,171 га 7124985000:03:004:0612 на сесіях 06.08.2025 та 01.10.2025, що підтверджується протоколами поіменного голосування. Рішення щодо відмови 01.10.2025 не заявлене предметом спору в цій справі.
Оскільки ЗУ №1378-IV не передбачає підставою для проведення експертної грошової оцінки рішення органу місцевого самоврядування, посилання позивача на порушення відповідачем такого його права бездіяльністю не обґрунтовані та безпідставні.
Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені судові витрати позивачем, відповідно до ст.ст.132-139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвоката Сучила Артема Олеговича від імені фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська обл., с.Мошни, вул.М.Преснякова, буд.13; ЄДРПОУ 26357343) про:
визнання неправомірною бездіяльність щодо неприйняття рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,171 га 7124985000:03:004:0612 за його заявами від 17.07.2025 (вх. №127 від 17.07.2025), від 14.08.2025 (вх. №133 від 14.08.2025);
зобов`язання на найближчому засіданні чергової сесії Мошнівської сільської ради повторно розглянути його заяву від 14.08.2025 (вх. №133 від 14.08.2025) про надання дозволу на розробку експертно-грошової оцінки земельної ділянки площею 0,171 га кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 ,- з метою викупу земельної ділянки та прийняти рішення про надання такого дозволу.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ