Постанова № 13399198, 06.12.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2010
Номер справи
2а-4910/10/0470
Номер документу
13399198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2010 р. Справа № 2а-4910/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. при секретаріЛоба Е.Г. за участю: представника позивача представників відповідача Колінко Ю.М. Коваленка В.Ю., Кожана О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, - ВСТАНОВИВ: 19 квітня 2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-торгстрой» до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, в якому позивач просить визнати протиправними дії Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції щодо встановлення в акті перевірки ТОВ „АТБ-торгстрой" від 20.08.2009 р. №191/234/32010549 факту завищення залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 Декларації (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) декларації з податку на додану вартість на загальну суму 3 086 149,0 грн., в тому числі в декларації з податку на додану вартість за січень 2008 року на суму 40 833,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року на суму 186 126,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за березень 2009р. на суму 2 859 190,0 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що порушення, викладені в акті перевірки від 20.08.2009 р. №191/234/32010549 Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо факту завищення залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 Декларації (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) не відповідають дійсності, оскільки внаслідок таких висновків, зазначених в акті перевірки, позивач позбавлений права на відображення податкового кредиту в сумі 3086149,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначили, що внаслідок порушення пп. 7.7.3., пп.7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166 "Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.97 р. за № 250/2054 (у редакції наказу ДПА України від 15.06.2005 р. №213) ТОВ «АТБ-торгстрой» за даними перевірки зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд.26) за квітень 2008 року у сумі 186126,0 грн. Також, в порушення пп. 15.3.1. п. 15.3. ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року (зі змінами та доповненнями), пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» ТОВ «АТБ-торгстрой» завищено залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) декларації з ПДВ на суму 2 859 190,0 грн. в березні 2009 року по від'ємному значенню за вересень 2005 р. - 1 489 512 грн., листопад 2005 р. - 343 493 грн., грудень 2005р. - 323 434 грн., січень 2006 р. - 5 107 грн., лютий 2006 р. - 697 644 грн., по яким минув термін позовної давності. Внаслідок чого ТОВ «АТБ-торгстрой» завищено рядок 26 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) декларації з ПДВ за березень 2009 року у розмірі 2 859 190,0 грн. Дніпропетровська МДПІ не вважає свої дії протиправними і посилається на те, що факти, викладені в акті перевірки, є законними та обґрунтованими.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 30.06.2009 р. № 000659, від 27.07.2009 р. №000745, від 17.08.2009 р. №000823 Дніпропетровською міжрайонною державною податковою інспекцією у Дніпропетровській області проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання товариством з обмеженою відповідальністю „АТБ-торгстрой" вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року. За результатами планової виїзної документальної перевірки був складений акт від 20.08.2009 р. №191/234/32010549.

Згідно з пп.2 п.4 акту перевірки, перевіркою встановлено порушення ТОВ „АТБ-торгстрой" пп.15.3.1. п.15.3. ст.15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000 року (зі змінами та доповненнями), пп.7.2.6. п.7.2., пп.7.4.1. п.7.4., пп.7.5.1. п.7.5., пп.7.7.3., пп.7.7.4. п.7.7., пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР „Про податок на додану вартість".

ТОВ „АТБ-торгстрой" завищено залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 Декларації (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) декларації з ПДВ всього в сумі 3 086 149 грн. у т.ч. січень 2008 року - 40 833,0 грн., квітень 2008 року -186 126,0 грн., березень 2009 року - 2 859 190 грн.

Відповідно до п. 5.12.5. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 p. №166, рядок 23.4 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документарної перевірки, проведеної податковим органом... Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

В акті перевірки висновок про завищення податкового кредиту за січень 2008р. у сумі 40 833,0 грн. обґрунтовується тим, що ТОВ „АТБ-торгстрой" включено до податкового кредиту в січні 2008 р. податкову накладну від 06.01.2005 р. від постачальника ТОВ ВКФ „Домбуд", державна реєстрація якого припинена 27.12.2007 р.

Проте, згідно приписів ст.ст. 36, 38 Закону України від 15.05.2003 p. N 755-IV „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно ст.40 того ж Закону, повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі рішення суду щодо ліквідації юридичної особи та відомості відповідної реєстраційної картки є підставою для зняття юридичної особи з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування.

Отже, до державної реєстрації припинення ТОВ ВКФ „Домбуд" вправі було здійснювати господарську діяльність, вступати в господарські зобов'язання, виписувати податкові накладні та ін.

Таким чином, на момент виписки податкової накладної, тобто 06.01.2005 р. ТОВ ВКФ „Домбуд" було діючим підприємством, платником ПДВ, що не заперечується в акті перевірки. Тобто ТОВ ВКФ „Домбуд" виписало податкову накладну №2 від 06.01.2005 р. у повній відповідності до вимог Закону України "Про податок на додану вартість". Той факт, що підприємство - постачальник було ліквідовано через 2,5 роки після виписки податкової накладної, не позбавляє ТОВ „АТБ-торгстрой" права на податковий кредит.

В акті перевірки висновок про завищення значення рядка 26 податкової декларації за квітень 2008 р. на суму 186 126,00 грн. обґрунтовується тим, що ТОВ „АТБ-торгстрой" не мало право змінювати напрямок бюджетного відшкодування, тому порушено порядок заповнення уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень, червень, серпень, жовтень, листопад 2006 р., січень, грудень 2007 р. та податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 р.

Такий висновок є незаконним та необґрунтованим з наступних підстав.

Право на виправлення помилки передбачене п. 17.2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181 -III та Наказом ДПА України „Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання" від 30 травня 1997 року № 166, які не містять жодних виключень щодо помилок у сумах бюджетного відшкодування.

Встановлено, що ТОВ „АТБ-торгстрой" не змінювало напрямок бюджетного відшкодування, а виправило помилку, яка полягала у завищенні суми бюджетного відшкодування (рядок 25) та заниженні суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26). У свою чергу напрямок бюджетного відшкодування відображається у рядках 25.1, 25.2 декларації з ПДВ.

Завищення значення рядка 26 податкової декларації за березень 2009 р. на суму 2 859 190,00 грн. в акті перевірки обґрунтовано тим, що від'ємне значення рядка 26 декларації за березень 2009 р. містить суми від'ємного значення ПДВ, за якими минув термін позовної давності (значення рядку 26 декларацій за вересень 2005 - лютий 2006 року).

З таким висновком суд також не може погодитися.

Відповідно до Додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за березень 2009 р. до складу рядка 26 декларації (10 788 242 грн.), зокрема, включено також 2 859 190 грн.

ТОВ „АТБ-торгстрой" заявило в деклараціях з ПДВ від'ємне значення ПДВ в межах строку 1095 днів. При цьому обмежень терміну, на протязі якого від'ємне значення переноситься з декларації у декларації наступних періодів, законодавством не встановлено.

Так, згідно з пп. 5.12.4. п. 5.12. ст. 5 Наказу ДПА України „Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання" від 30 травня 1997 року № 166, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду) .

Згідно пп. 15.3.1. п. 15.3. ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181 III, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Таким чином, строк 1095 днів стосується лише подання заяв про повернення переплати або про відшкодування ПДВ, а не відображення від'ємного значення за рядком 26 декларації.

Позовна давність, на яку посилається податковий орган, встановлена нормами Цивільного кодексу України. Проте строки, встановлені Цивільним кодексом України, не регулюють питання податкового обліку, ці питання регулюються виключно податковим законодавством.

Суд також зазначає, що згідно п.6.1 Закону України № 2181, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, (пп. 7.7.1. п.7.7. ст. 7 Закону) - при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо ж у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2. п 7.7. ст. 7 Закону).

Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів (пп. 7.7.3. п. 7.7. ст. 7 Закону).

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом (пп. 7.7.4. п.7.7. ст. 7 Закону).

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (пп. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 Закону).

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (пп. 7.7.6. п. 7.7. ст. 7 Закону).

Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3. цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування (пп. 7.7.7. п. 7.7. ст. 7 Закону).

Згідно п.2.5 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2001р., податкове повідомлення-рішення (далі - податкове повідомлення) - це рішення керівника органу державної податкової служби (його заступника) щодо виявленого перевищення (заниження) бюджетного відшкодування або відмови у наданні бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків:

сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;

сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів; таке рішення приймається за результатами перевірок платника податків (у т. ч. камеральних);

сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання;

сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження.

Таким чином, законодавством встановлено чіткий перелік підстав для винесення податкового повідомлення-рішення:

1) виявлене перевищення (заниження) бюджетного відшкодування;

2) нарахування або донарахування суми податкового зобов'язання;

3) зобов'язання платника податків сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

Даний перелік є виключним, тобто інших підстав для винесення податкових повідомлень-рішень, аніж вищезазначені, не існує.

Відповідачем не було виявлено завищення бюджетного відшкодування та не до нараховувалися суми податку або штрафних санкцій. У даному випадку мова йде про зменшення залишку від'ємного значення податку, який включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 декларації), відповідно відсутні підстави для винесення податкового повідомлення-рішення.

Суд вважає, що діями відповідача порушено право позивача на відображення в декларації з ПДВ податкового кредиту в сумі 3 086 149 грн.

У звязку з цим суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дії Дніпропетровської міжрайонної податкової інспекції щодо встановлення в акті перевірки ТОВ „АТБ-торгстрой" від 20.08.2009 р. №191/234/32010549 факту завищення залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 Декларації (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) декларації з податку на додану вартість на загальну суму 3 086 149,0 грн., в тому числі в декларації з податку на додану вартість за січень 2008 року на суму 40 833,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року на суму 186 126,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за березень 2009р. на суму 2 859 190,0 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ч.1 ст.94 КАС України, згідно з якими, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Виходячи з цього, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. підлягає поверненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції щодо встановлення в акті перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" від 20.08.2009 року № 191/234/32010549 факту завищення залишку відємного значення попереднього звітного періоду - рядок 23.2 Декларації (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) декларації з податку на додану вартість на загальну суму 3 086 149,0 грн., в тому числі з декларації з податку на додану вартість за січень 2008 року на суму 40 833,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року на суму 186 126,0 грн., в декларації з податку на додану вартість за березень 2009 року на суму 2 859 190,0 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 06 грудня 2010 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно.

Постанова не набрала законної сили

06 грудня 2010 року.

СуддяВ.М. Олійник

В.М. Олійник