Єдиний державний реєстр судових рішень 465/11890/25
2/465/1406/26
У Х В А Л А
судового засідання
11.02.2026 м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючої cудді Гулієвої М.І.,
за участі секретаря судового засідання Столярської Ю.Є.
в ході судового розгляду цивільної справи за позовом Товариства з обмежненою відповідальністю "Юніт капітал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова від 08.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Через систему "Електронний суд" від представника відповідача адвоката Куліш Т. Л. поступило клопотання про зупинення провадження у справі № 465/11890/25 у зв`язку із тим, що відповідач ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України та з об"єктивних причин немає можливості належно користуватись своїми правами як відповідача по справі.Відповідач бажає особисто брати участь у судових засіданнях.
Учасники справи в судове засідання не з`явились, хоч належно увідомлені про час та місце розгляду справи. Представник позивача у позовній заяві просив розгляд справи проводити у його відсутності.
За наведених обставин суд вважає за можливе судове засідання проводити у відсутності сторін.
На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи подані суду заяви, суд вважає, що провадження у справі слід зупинити.
Так, згідноз п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час судового розгляду з визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і передбачити усунення яких неможливо.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.253 ЦПКУкраїни провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251цьогоКодексу, до припинення перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Процесуальний закон пов`язує необхідність (імперативність)зупинення провадження у справі не з наявністю воєнного стану в Україні, а саме із фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції (постанова Верховного Суду від 21грудня 2022 року в справі № 456/2541/19).
Як вбачається із довідки Міністерства оборони України ВЧ № НОМЕР_1 від 28.01.2026 р. № 2819/20/129 старший лейтенант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ВЧ № НОМЕР_1 з 04.01.2026 по теперішній час.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом №2102-ІХ від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, в Україні було введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, з подальшими його продовженнями і такий триває на даний час.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ст.16 цього закону визначено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов`язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оборону України", військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Ст.1 Закону України "Про Збройні Сили України" визначено, що Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
В структуру Збройних Сил України, зокрема, входять органи військового управління, з`єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України (ст.3 ЗУ "Про Збройні Сили України").
З урахуванням Указів Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" та "Про загальну мобілізацію", будь-який військовослужбовець в Україні, мобілізований до ЗСУ, який здійснює військову службу у конкретній військовій частині під час воєнного стану, введеного Указом, є таким, що перебуває у штаті воєнного часу ЗСУ, які переведені на воєнний стан.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №754/947/22, в якій Велика Палата відступила від попередньої судової практики Верховного Суду у справах 756/3462/20, 557/1226/23, 904/4027/22 та 852/2а-1/24, де підходи щодо зупинення провадження були іншими, та уточнила порядок розгляду судових справ за участю військовослужбовців під час дії воєнного стану.
Зокрема, під час дії воєнного стану суди мають виходити з того, що:
Збройні Сили України та інші військові формування автоматично вважаються переведеними на воєнний стан. Тому для застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України (а також аналогічних норм ГПК і КАС) не потрібно додаткових підтверджень цього факту.Належним доказом для зупинення провадження є документи, що підтверджують перебування особи на військовій службі військовий квиток, наказ командира тощо.
Враховуючи викладене, ту обставину, що деталізація щодо інформації про виконувані військовослужбовцями бойові завдання та надання такої інформації суду може становити загрозу розголошення інформації, що шкодить обороноздатності держави та національній безпеці, з метою створення належних умов щодо реалізації відповідачем своїх процесуальних прав при розгляді справи в межах змагального судового процесу та забезпечення доступу до правосуддя, суд вважає, що є підстави для зупинення провадження у справі з підстав перебування відповідача ОСОБА_1 на військовій службі у складі Збройних Сил України.
Керуючисьст.ст. 251, 253, 260 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у цивільній справі №465/11890/25 задовольнити.
Зупинити провадження у цивільній справі № 465/11890/25 за позовом Товариства з обмежненою відповідальністю "Юніт капітал" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованостідо припинення перебування відповідача ОСОБА_1 на військовій службі в складі Збройних Сил України або до закінчення воєнного стану, в залежності від обставини, яка настане першою.
Зобов`язати відповідача ОСОБА_1 повідомити Франківський районний суд м. Львова про припинення його перебування у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, що переведені на воєнний стан, протягом 10 днів з дня звільнення зі служби.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її оголошення.
Суддя М. І. Гулієва