№8115/06
ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“16 ” жовтня 2007 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді:Фадєєвої Н.М.
Суддів:Маринчак Н.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Тячівського управління осушних систем та протипаводкових споруд
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27 липня 2005 року
у справі № 7/42-2004
за позовом Тячівського управління осушних систем та протипаводкових споруд
доДержавної податкової інспекції у Тячівському районіЗакарпатської області
провизнання недійсними податкові повідомлення-рішення, -
встановив:
У лютому 2004року позивач звернувся до господарського суду Закарпатської області з позовом про визнання недійсним акта перевірки №335-231-2315/19103470 від 19.08.2003р. в частині сплати податку з власників транспорних засобів та податкових повідомлень-рішень ДПІ у Тячівському районі Закарпатської області:
- №0006941730/3/107/1701/19103470/972 від 03.12.2003р.,
- №0001241730/3/106/1701/19103470/973 від 06.02.2004р.,
- №0001251730/3/105/1701/19103470/974 від 06.02.2004р..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивачем було порушено строк сплати податку з власників транспортних засобів, оскільки вказані обставини були пов′язані з відсутністю коштів для сплати податку у зв′язку із заборгованістю Державного бюджету перед Тячівським управлінням осушних систем та протипаводкових споруд, що є бюджетною та неприбутковою організацією і фінансується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Дані обставини не були враховані працівниками ДПІ Тячівського району Закарпатської області, що призвело до складання спірного акта перевірки та податкових повідомлень-рішень.
Рішенням господарського суду Закарпатської області від 29 березня2004р. позовнівимогибулизадоволені повністю. Судове рішення мотивоване тим, що відповідно до Положення про Тячівське управління осушних систем та протипаводкових споруд Закарпатського облводгоспу, затвердженого Головою Державного комітету України по водному господарству від 25.07.2001р., довідки Закарпатського обласного управління статистики №1605 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, позивач належить до загальнодержавної форми власності і є бюджетною неприбутковою організацією, яка фінансується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а також позабюджетних коштів. У період несвоєчасного перерахування сум податку з власників транспортних засобів до бюджету інснувала заборгованість Державного бюджету перед позивачем по фінансуванню витрат на утримання транспортних засобів.
ПостановоюЛьвівського апеляційного господарського суду від 27 липня2005р. вказане рішення скасовано повністю.Судоверішення, мотивованетим, що ненадходження фінансування з державного та місцевого бюджетів не є підставою для звільнення позивача від відповідальності за порушення законодавства про оподаткування та платник податків зобов′язаний самостійно сплатити суму податкового зобов′язання в порядку і у строки, визначені в положеннях ст.ст.5, 6 Закону України ″Про податок з власників транспортних засобів та самохідних машин та механізмів″.
Не погоджуючись з рішенням апеляційної судової інстанції, вказуючи на порушення норм матеріального права, позивач звернувся з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27 липня 2005р. та залишити в силі рішення господарського суду Закарпатської області від 29 березня 2004р..
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27 липня 2005р., контролюючим органом ДПІ у Тячівському районі Закарпатської області було проведено комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства Тячівським управлінням осушувальних систем та протипаводкових споруд Закарпатського облводгоспу за період з 01.07.2000р. по 31.06.2003р., про що складено акт №335-231-2315/19103470 від 19.08.2003р..
Висновком зазначеного акта перевірки встановлено, що позивачем було не дотримано вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов′язань платниківподатків перед бюджетами та державними цільовими фондами», внаслідок чого Тячівським УОС та ПС несвоєчасно сплачувались суми податкових зобов′язань до бюджету по податку з власників транспортних засобів по строках сплати, передбачених законодавством.
На підставі вказаного акта були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0006941730/3/107/1701/19103470/972 від 03.12.2003р. про зобов′язання сплати штрафних санкцій в сумі 12329,08грн, 0001241730/3/106/1701/19103470/973 від 06.02.2004 р. -1548,79 грн., №0001251730/3/105/1701/19103470/974 від 06.02.2004 р. - 3105,41грн..
Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р.№2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі,коли відповідно до закону контролюючий органсамостійно визначає податкове зобов'язання платника податків запричинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства,платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податковогозобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку,а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дняотримання податкового повідомлення про таке нарахування.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючиморганом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в"підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язанийпогасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десятикалендарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крімвипадків коли протягом такого строку такий платник податківрозпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991р. №1963, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби податок сплачується перед їх реєстрацією по строках сплати (кварталах), які не настали, починаючи з кварталу, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу. За транспортні засоби, зняті протягом року з обліку, податок не повертається.
Юридичні особи - платники податку зобов'язані пред'являтиорганам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію або технічнийогляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податкуз написом (поміткою) установи банку про зарахування податку поназемних транспортних засобах до територіальних дорожніх фондів, апо водних транспортних засобах - до відповідних бюджетів місцевогосамоврядування (сільських, селищних, міських).
Згідно зі ст 6зазначеного закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохіднихмашин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставізвітних даних про кількість транспортних засобів та іншихсамохідних машин і механізмів за станом на 1 січня поточного року.Обчислення податку з власників наземних транспортних засобівпровадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигунакожного виду і марки транспортних засобів.
Перерахунки юридичними особами розміру податку у зв'язку зперереєстрацією транспортних засобів, визначених цим Законом,протягом даного року не провадяться.У порядку, визначеному податковими органами, юридичні особиподають за місцем свого знаходження та за місцем постійногобазування транспортних засобів до податкових органів у строки,визначені законом для річного звітного періоду, на основібухгалтерського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України
У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які несплачували податок з власників транспортних засобів та іншихсамохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податокне більш як за три попередніх роки.)
За таких обставин судова колегія касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про правомірність застосувань штрафних санкцій податковим органом до позивача- Тячівського управління осушних систем та протипаводкових споруд.
Отже, суд апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Тячівського управління осушних систем та протипаводкових споруд – залишити без задоволення.
ПостановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 27 липня2005р. – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис)
Судді (підписи)
З оригіналом згідно:
Секретар Хрущ В.Л.