Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2026 рокусправа № 380/24718/25Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.12.2025р. доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.21р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до пенсії з 01.12.2025, відповідно До постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).
Позивач вказав, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі № 380/13853/25 його адміністративний позов задоволено та зобов`язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 21 лютого 2024 року № 1159/12/2177, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На виконання вказаного судового рішення відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2025 року. Однак, при здійсненні цього перерахунку відповідач протиправно припинив виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, яка була встановлена позивачу з 01 липня 2021 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова № 713).
Не погоджуючись із зменшенням розміру пенсійних виплат в частині скасування доплати, позивач 28 листопада 2025 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із збереженням та нарахуванням вказаної доплати з 01 грудня 2025 року. Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16 грудня 2025 року позивачу було відмовлено у задоволенні заяви. Свою відмову пенсійний орган мотивував тим, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду її основний розмір збільшився більше ніж на 2000 грн, то відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 підстави для подальшої виплати щомісячної доплати відсутні.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що грубо порушують його конституційне право на належне пенсійне забезпечення. Позивач наголошує, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання судового рішення з метою відновлення порушеного права особи на належний розмір пенсії, не є перерахунком у зв`язку зі зміною складових грошового забезпечення в розумінні Постанови № 713, а тому факт такого перерахунку не може бути підставою для припинення виплати щомісячної доплати.
Ухвалою від 22 грудня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У поданому до суду відзиві відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач посилається на норми Постанови № 713, якими передбачено, що у разі коли пенсія особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
Відповідач наголосив, що оскільки розмір пенсії позивача після 1 березня 2018 року переглянуто у зв`язку з виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/13853/25, і розмір підвищення пенсії перевищив 2000 грн, то, на переконання пенсійного органу, щомісячна доплата відповідно до Постанови № 713 позивачу не належить.
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з частиною третьою статті 263 КАС України є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу була призначена до 01 березня 2018 року.
З 01 липня 2021 року позивачу встановлено та виплачувалась щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Як встановлено з матеріалів справи, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі № 380/13853/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21 лютого 2024 року № 1159/12/2177 (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення).
На виконання вказаного судового рішення відповідач провів перерахунок пенсії позивача. Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії, з 01 грудня 2025 року загальний розмір пенсії позивача склав 14 519,47 грн. Водночас, судом встановлено, що при проведенні цього перерахунку відповідач припинив нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713, посилаючись на зростання основного розміру пенсії.
16 грудня 2025 року відповідач листом повідомив позивача про відсутність підстав для виплати зазначеної доплати. У листі зазначено, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду її розмір збільшився більше ніж на 2000 грн, то відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 доплата поглинається сумою підвищення.
Не погоджуючись із такими діями суб`єкта владних повноважень, вважаючи їх протиправними та такими, що звужують обсяг соціальних гарантій, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, та перевіряючи оскаржувані дії суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Суд наголошує, що право на пенсійне забезпечення є невід`ємною складовою права на соціальний захист. Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово підкреслював, що держава, встановлюючи певні соціальні гарантії, зобов`язана забезпечувати їх реалізацію, а звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається (стаття 22 Конституції України).
Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова № 713). Метою прийняття цього нормативно-правового акта було поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям та деяким іншим особам до 01 березня 2018 року.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Водночас, абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 передбачено виключення з цього правила: у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Аналізуючи наведені норми права, суд зазначає, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень. Виплата цієї доплати припиняється лише у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, а розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 гривень.
Однак, для правильного застосування абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 необхідно з`ясувати природу "перегляду (перерахунку)", про який йде мова. Суд звертає увагу, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі нормативно-правового акта компетентного органу (Кабінету Міністрів України), оскільки саме в такий спосіб досягається мета зменшення диспропорцій.
У справі, що розглядається, перерахунок пенсії позивача був здійснений відповідачем не на підставі нового нормативно-правового акта Уряду про підвищення грошового забезпечення, а на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/13853/25. Цей перерахунок мав на меті відновлення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення (з урахуванням додаткових видів), право на який позивач набув відповідно до законодавства, але яке не було реалізоване своєчасно через протиправну бездіяльність пенсійного органу.
Тобто, такий перерахунок не є "переглядом (перерахунком) пенсії" у розумінні Постанови № 713, який би мав наслідком припинення виплати щомісячної доплати. Інше тлумачення призвело б до того, що відновлення порушених прав позивача в судовому порядку (шляхом перерахунку пенсії з правильного розміру грошового забезпечення) автоматично позбавляло б його іншої соціальної гарантії (доплати 2000 грн), що є неприпустимим.
При вирішенні даної справи суд враховує сталу практику Верховного Суду, яка відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України є обов`язковою для врахування судами. Зокрема, у постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 Верховний Суд сформулював наступний правовий висновок:
"Перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу... Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії... не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії".
Аналогічна правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а та від 26 квітня 2023 року у справі № 380/14122/22.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень, передбаченої Постановою № 713, у зв`язку з проведенням перерахунку пенсії на виконання судового рішення, є протиправними. Посилання відповідача на збільшення розміру пенсії понад 2000 грн як на підставу для скасування доплати є помилковим, оскільки це збільшення відбулося не внаслідок запровадження Урядом нових умов грошового забезпечення, а внаслідок відновлення законності при обчисленні пенсії позивача.
Таким чином, для повного захисту прав позивача необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відновити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн з 01 грудня 2025 року (дати припинення виплати), з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Суд встановив, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи. Оскільки позов задоволено повністю, вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 грудня 2025 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень з 01 грудня 2025 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі статтею 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його складення в порядку письмового провадження. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили, згідно зі статтею 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 06 лютого 2026 року.
Суддя Коморний О.І.