Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 624/98/26
провадження № 3/624/45/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2026 року суддя Кегичівського районного суду Харківської області Богачова Т.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Софіївка, Кегичівського району, Харківської області, громадянки України, з середньою спеціальною освітою, заміжньої, працюючої сестрою медичною терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Комунального некомерційного підприємства Кегичівської селищної ради «Кегичівська центральна районна лікарня», зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Кегичівським РВ УМВС України в Харківській області 14.10.1998, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
права, передбачені ст. 268 КУпАП роз`яснено,
в с т а н о в и в :
До Кегичівського районного суду Харківської області, 27.01.2026 надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №50 від 19.01.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , яка займає посаду медичної сестри терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Комунального некомерційного підприємства Кегичівської селищної ради «Кегичівська центральна районна лікарня» (далі - Лікарня) та є членом позаштатної військово-лікарської комісії, являючись відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч. 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 21.04.2025 о 09:29 без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, (щорічну) (далі - щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб`єктами поширюється дія цього Закону.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1700-VII дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров`я (крім керівників закладів охорони здоров`я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня, голів членів лікарсько-консультативних комісій, медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій).
Відповідно до п. 45-1 р. ІІ Роз`яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями) декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій/включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі військово-лікарських комісій (Перелік лікарів), згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії тощо, а також від строку перебування в складі відповідної комісії/у Переліку лікарів (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).
Згідно з п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», який затверджений рішенням Кегичівської селищної ради від 29.11.2024, встановлено, що КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ» є закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом, а також вживає заходи із профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров`я.
Відповідно до п. 1 р. 1. «Загальні положення» Положення про військово-лікарську комісію КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», встановлено, що ВЛК створена за наказом директора Лікарні, в своїй роботі підпорядковується начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення медичного огляду військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах. ВЛК у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної військової адміністрації, наказами директора Лікарні. ВЛК є позаштатним постійно-діючим підрозділом Лікарні.
Наказом директора Лікарні № 1-к від 04.01.2022 ОСОБА_1 з 04.01.2022 призначено на посаду сестри медичної терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Лікарні.
Наказом директора Лікарні від 01.01.2024 № 1-а затверджено перелік лікарів, які залучені до позаштатної військово-лікарської комісії в Лікарні, до якого увійшла ОСОБА_1 сестрою медичною.
Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа військовослужбовців:
1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади;
2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них;
3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);
4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або послуг відповідно до Закону інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі.
Таким чином, ОСОБА_1 яка перебуває у складі позаштатної військово-лікарської комісії, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, ОСОБА_1 21.04.2025 о 09.29 подала щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/92ee2036-647c-4938-8995-f3e04a63e5e2.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати до 01.04.2025) подала 21.04.2025, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
При цьому умисел суб`єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов`язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи сестрою медичною терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Лікарні та є членом позаштатної військово-лікарської комісії, будучи згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 21.04.2025 п 09.29, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є місце розташування КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», яка розташована за адресою: Харківська область, Берестинський р-н, с-ще Кегичівка, вул. Калинова, буд. 37, оскільки обов`язок, передбачений ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII, поширювався на ОСОБА_1 , у зв`язку, із входженням до складу позаштатної військово-лікарської комісії, як сестри медичної Лікарні.
Склад правопорушення, передбачений ст. 172-6 КУпАП, є триваючим. Початковим моментом триваючого правопорушення є діяння особи, коли винувата особа не виконує покладеного на неї обов`язку або виконує його неповністю чи неналежним чином. Триваючі правопорушення припиняються виконанням установлених обов`язків.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 21.04.2025 о 09.29, тобто дата та час несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2024 рік.
Положення статті 38 та інших норм КУпАП зазначають, що законодавець пов`язує початок обчислення строку виявлення правопорушення з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення (встановлено правопорушення).
Дії особи, що має право скласти протокол, до моменту складання протоколу можуть свідчити, що виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення.
Зазначена позиція висловлена як узагальнюючий висновок у лист Верховного суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21.
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є момент з`ясування всіх необхідних даних і надання пояснення, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУПАП, тобто дата складання зазначеного протоколу.
З протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 52 від 19.01.2065 вбачається, що ОСОБА_1 , яка була виведена 01.01.2025 зі складу позаштатної військово-лікарської комісії та займає посаду медичної сестри терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Комунального некомерційного підприємства Кегичівської селищної ради «Кегичівська центральна районна лікарня» (далі Лікарня), являючись відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 19.01.2026 о 15:17 без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 01.01.2025 - 01.01.2025 рік, (при звільненні) (далі декларація при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1700-VII дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров`я (крім керівників закладів охорони здоров`я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня, голів членів лікарсько-консультативних комісій, медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій).
Відповідно до п. 45-1 р. ІІ Роз`яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями) декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій/включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі військово-лікарських комісій (Перелік лікарів), згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії тощо, а також від строку перебування в складі відповідної комісії/у Переліку лікарів (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).
Згідно з п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Статуту КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», який затверджений рішенням Кегичівської селищної ради від 29.11.2024 року, встановлено, що КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ» с закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом, а також вживає заходи із профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров`я.
Відповідно до п. 1 р. 1. «Загальні положення» Положення про військово-лікарську комісію КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», встановлено, що ВЛК створена за наказом директора Лікарні, в своїй роботі підпорядковується начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення медичного призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах. ВЛК у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Департаменту охорони здоров`я Харківської обласної військової адміністрації, наказами директора Лікарні. ВЛК є позаштатним постійно-діючим підрозділом Лікарні.
Наказом директора Лікарні № 1-к від 04.01.2022 ОСОБА_1 з 04.01.2022 призначено на посаду сестри медичної терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Лікарні.
Наказом директора Лікарні від 01.01.2024 № 1-а затверджено перелік лікарів, які залучені до позаштатної військово-лікарської комісії в Лікарні, до якого увійшла ОСОБА_1 сестрою медичною.
Згідно з ч. 7 ст. 45. Закону № 1700-VII суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа військовослужбовців:
1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади;
2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них;
3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);
4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі;
Таким чином, ОСОБА_1 яка перебуває у складі позаштатної військово-лікарської комісії, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом директора Лікарні № 1/1 від 01.01.2025 «Про внесення змін до наказу КНП КРС «Кегичівська ЦРЛ» від 01.01.2025 № 1-а ОСОБА_1 виведено зі складу позаштатної військово-лікарської комісії, утвореної на базі закладу охорони здоров`я.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності вона знову діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжувала та не розпочала.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Так, ОСОБА_1 19.01.2026 о 15.17 подала декларацію при звільненні, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/17574128-6951-4c44-afc1-43d58e527e56.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію при звільненні, (яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати упродовж 30 календарних днів, з дня припинення діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), подала 19.01.2026, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди с діяння.
При цьому умисел суб`єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов`язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи виведеною 01.01.2025 зі складу позаштатної військово-лікарської комісії та займаючи посаду медичної сестри терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення Лікарні, будучи згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 19.01.2026 о 15.17, подала без поважних причин декларацію при звільненні, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є місце розташування КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ», яка розташована за адресою: Харківська область, Берестинський р-н, с-ще Кегичівка, вул. Калинова, буд. 37, оскільки обов`язок, передбачений абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, поширювався на ОСОБА_1 , у зв`язку, із входженням до складу позаштатної військово-лікарської комісії, як сестри медичної Лікарні.
Склад правопорушення, передбачений ст. 172-6 КУпАП, с триваючим. Початковим моментом триваючого правопорушення є діяння особи, коли винувата особа не виконує покладеного на неї обов`язку або виконує його неповністю чи неналежним чином. Триваючі правопорушення припиняються виконанням установлених обов`язків.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 19.01.2026 п 15.17, тобто дата та час несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні.
Положення статті 38 та інших норм КУпАП зазначають, що законодавець пов`язує початок обчислення строку виявлення правопорушення з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення (встановлено правопорушення).
Дії особи, що має право скласти протокол, до моменту складання протоколу можуть свідчити, що виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення.
Зазначена позиція висловлена як узагальнюючий висновок у листі Верховного суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21.
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, с момент з`ясування всіх необхідних даних і надання пояснення, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто дата складання зазначеного протоколу.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала в повному обсязі, зазначив, що вчасно не подала декларації в зв`язку з тим, що її про це не було повідомлено.
Прокурор Балюк Б.С. у судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, зазначив, що зібрані достатні та допустимі докази вини ОСОБА_1 адміністративних правопорушень.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши думку прокурора та ОСОБА_1 , суд прийшов до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд вважає необхідним, що справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за номерами: справа № 624/98/26, провадження № 3/624/45/26, справа № 624/99/26, провадження № 3/624/46/26, слід об`єднати в одне провадження, якому присвоїти номер справи № 624/98/26, провадження № 3/624/45/26 та розглядати одночасно.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Нормами ст. 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право зокрема подавати докази, заявляти клопотання, тощо.
Процесуальна форма та зміст оригіналів протоколів про адміністративні правопорушення відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.
Частиною 1 ст. 172-6 КупАП встановлено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Розглянувши адміністративний матеріал, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку про те, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в повному обсязі доведена дослідженими судом доказами, а саме: протоколами №50, №52 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 19.01.2026; копією наказу за № 1-к від 04.01.2022 про переведення ОСОБА_1 на посаду сестри медичної терапевта терапевтичного кабінету поліклінічного відділення КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ»; копією особової картки; копією трудової книжки серії НОМЕР_3 ; копією посадової інструкції старшої сестри медичної поліклінічного відділення; копією посадової інструкції сестри медичної терапевтичного кабінету поліклінічного відділення; копією наказу № 1-а від 01.01.2024 про створення позаштатної військово-лікарської комісії та залучення медичного персоналу до складу комісії; копією наказу № 6-в від 01.01.2024 про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та Положення про військово-лікарську комісію; копією наказу № 1/1 від 01.01.2025 про внесення змін до наказу КНП КСР «Кегичівська ЦРЛ» від 01.01.2025 № 1-а; копією наказу № 1 від 01.01.2025 про оновлення позаштатної військово-лікарської комісії; копією наказу № 12 від 04.03.2025 про оновлення позаштатної військово-лікарської комісії; копією Положення про військово-лікарську експертизу в КРН КСР «Кегичівська ЦРЛ»; копією Положення про військово-лікарську комісію КРН КСР «Кегичівська ЦРЛ»; копією списку посадових осіб, КРН КСР «Кегичівська ЦРЛ» для ознайомлення з Методичними рекомендаціями від 02.04.2021 № 5 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції»; копією Статуту КРН КСР «Кегичівська ЦРЛ»; копіями декларацій; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідності ОСОБА_1 .
Згідно з положеннями статті 23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до частини другої статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують або пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі статтею 35 КУпАП, судом не встановлено.
Санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу: вік, соціальне положення, ступінь її вини, суд вважає за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати адміністративне стягнення, у вигляді мінімального штрафу.
Таке стягнення, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування, у зв`язку з чим, не вбачаю підстав для накладення інших, більш суворих, видів стягнень.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та в порядку ст. 40-1 КУпАП, суд також стягує з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в дохід держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 36, ч. 1 ст. 172-6, 245, 251,252, 268, 280 КУпАП, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Об`єднати в одне провадження адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа № № 624/98/26, провадження № 3/624/45/26, справа № 624/99/26, провадження № 3/624/46/26, слід об`єднати в одне провадження, якому присвоїти номер справи № 624/98/26, провадження № 3/624/45/26.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Штраф перерахувати на розрахунковий рахунок: UA978999980313070106000020609, отримувач коштів ГУК Харків обл/СТГ Кегичiвка /21081100, Код класифікації доходів бюджету 21081100, код отримувача ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Відповідно до ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок, який перерахувати на розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, банк отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів: 22030106, ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
На постанову суду може бути подана скарга до Харківського апеляційного суду через Кегичівський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.В. Богачова