Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 559/39/26
Провадження № 3/559/157/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2026 м. Дубно
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Томілін Олексій Миколайович, при секретарі Костюк Н.С., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дубно справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посвідчення водія НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
19.12.2025 о 19:49 год. в м.Дубно по вул. Шевченка, 1 А, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду для визначення стану сп`яніння на місці зупинки та у медичному закладі ОСОБА_1 відмовився.
Окрім того, 21.12.2025 о 06:01 год. в м.Дубно по вул.Замкова, 43, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду для визначення стану сп`яніння на місці зупинки та у медичному закладі ОСОБА_1 відмовився.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки зазначені справи розглядаються судом одночасно, суд вважає за необхідне на виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП об`єднати та розглядати в одному провадженні справи про адміністративні правопорушення №559/39/26 (провадження 3/559/157/2026) з №559/40/26 (провадження 3/559/158/2026), з присвоєнням єдиного номера №559/39/26 (провадження 3/559/157/2026).
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому йому правопорушенні від 19.12.2025 не визнав та пояснив, що керував т/з та був зупинений працівниками поліції. Вважає, що причина зупинки, яку йому оголосили поліцейські, не передбачена ПДР, а також поліцейськими була порушена процедура розгляду справи. Алкогольних напоїв він не вживає, будь-яких ознак алкогольного сп`яніння у нього не було, а свою відмову від проходження огляду обґрунтував обуренням фактом підозри у керуванні автомобілем в стані алкогольного сп`яніння, а також він поспішав на потяг. Особисто в лікарню з цього приводу не звертався. Штраф згідно постанови, винесеної поліцейськими, не оплатив, направив постанову назад поліцейським для оплати штрафу.
Щодо інкримінованого правопорушення 21.12.2025 ОСОБА_1 пояснив, що він керував автомобілем та був зупинений поліцейськими з тієї причини, що на автомобілі не працювала права передня фара ближнього світла, в ході спілкування з поліцейськими йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, однак він відмовився, оскільки алкоголю не вживав, відмовився також згідно з Конституцією України відповідати на питання, вину у вчиненому правопорушенні не визнав. Особисто в лікарню для освідування також не звертався.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 просив провадження у справах закрити у зв`язку з відсутністю складу правопорушень.
Статтями 251, 280 КУпАП визначені фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Пункт 1.3 ПДР України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно із ч.ч. 1, 2, 3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
За п. 2 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (далі за текстом постанови «Порядок направлення водіїв для огляду»), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаки такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п. 3 «Порядку направлення водіїв для огляду» огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров`я.
Згідно із п. 6 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», яка затверджена Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом постанови Інструкція): огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Підставою залучення суб`єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення як сукупності передбачених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона).
Об`єктивна сторона правопорушення це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об`єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об`єктивних умов його здійснення. Обов`язковими ознаками об`єктивної сторони правопорушення є наявність діяння (суспільно небезпечного або шкідливого), причинний зв`язок, наслідки (суспільно небезпечні або шкідливі) діяння.
Об`єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у даному випадку є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.
Таким чином, для того, щоб визначити, чи є в діях водія об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, необхідно встановити наявність наступних ознак, за якими може наставати адміністративна відповідальність, це керування транспортирним засобом (виконання функцій водія під час руху такого засобу) та його відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.
Сам ОСОБА_1 факт керування ним транспортним засобом не заперечує.
Крім того, винуватість ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованих адміністративних правопорушень також підтверджується наступними дослідженими судом доказами:
- протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 545501 від 19.12.2025 та серії ЕПР1 від 21.12.2025, в яких він від підпису відмовився;
- актами огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у зв`язку з виявленням у останнього ознак алкогольного сп`яніння, але ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився;
- направленнями на медичний огляд у медичному закладі, який не проводився у зв`язку з відмовою ОСОБА_1 ;
- відеозаписами з місця подій.
Зокрема, на відеозапису події від 19.12.2025 зафіксований факт керування ОСОБА_1 т/з, що ним не заперечується, його зупинка працівниками поліції, та згоду ОСОБА_1 з тим, що він керував т/з без ввімкненого ближнього світла фар у темну пору доби. При цьому ОСОБА_1 заявляє поліцейським: «чи готові вони прийняти «оферту» та оплатити за його затримання більше 3 хв. 500 тис. доларів, кожна послідуюча хвилина 10 унцій золота…, чи будуть вони оплачувати тощо».
На відеозапису події від 21.12.2025 зафіксовано факт керування ОСОБА_1 т/з, що ним не заперечується, причиною зупинки слугувала технічна несправність правої передньої фари ближнього світла, та відсутність страхового полісу. Поліцейськими була винесена постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинені ним правопорушення. Під час ознайомлення з постановою ОСОБА_1 почав вносити виправлення та закреслення у постанову чорнилами червоного кольору. Поліцейський оголошує ОСОБА_1 , що вбачає в нього ознаки алкогольного сп`яніння і пропонує пройти відповідний огляд, на що ОСОБА_1 відповів: «не відповідаю на питання», та «з вас штраф за затримання 500 тисяч доларів…».
За таких обставин, на підставі викладеного, суд відповідно до положень ст. ст. 251, 252 КУпАП вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, а його вина у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень повністю доведена.
Суд звертає увагу, що дії працівників поліції були цілком законними та логічними, оскільки, вони, маючи цілком законні та обґрунтовані підстави для зупинки транспортного засобу, та встановивши, що у ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, наявні ознаки алкогольного сп`яніння з огляду на його поведінку та висловлювання 19.12.2025, як-то «чи готові вони (працівники поліції) прийняти «оферту» та оплатити за його затримання більше 3 хв. 500 тис. доларів, кожна послідуюча хвилина 10 унцій золота…, чи будуть вони оплачувати тощо», а 21.12.2025 намагання ОСОБА_1 внести ручкою виправлення у складену постанову, вони запропонували йому пройти огляд для визначення стану такого сп`яніння, при цьому дотримавшись встановленого законом порядку такого проведення огляду, у відповідності до ст. 266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», на місці зупинки та в медичному закладі, що було зафіксовано відеокамерами працівників поліції, які використовувалися працівниками поліції відповідно до ЗУ "Про національну поліцію". А ОСОБА_1 як особа, яка керувала транспортним засобом, в свою чергу відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку.
Слід звернути увагу, що за епізодом від 21.12.2025 на неодноразову законну пропозицію пройти такий огляд ОСОБА_1 не надав чіткої відповіді, чим фактично відмовився від проходження такого огляду. За таких обставин водію необхідно було пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, з метою щоб спростувати чи підтвердити факт вживання алкоголю. При цьому ОСОБА_1 в обох випадках підтвердив, що самостійно до медичного закладу для проходження медичного освідування не звертався.
Також суд зауважує, що згідно з п.п.6-8 Порядку направлення водіїв для огляду водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Доводи ОСОБА_1 щодо ймовірного порушення процедури складання матеріалів справи про адміністративне правопорушення не є переконливими та спростовуються відеоматеріалами з нагрудних камер працівників поліції, тому суд розцінює це як лінію захисту та спосіб уникнення від відповідальності.
Отже, зібрані докази, які узгоджуються з обставинами справи, встановленими судом, прямо вказують на ОСОБА_1 як на особу, яка керувала транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння, та в подальшому відмовилася від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку.
Докази, які містяться у матеріалах справи, є належними, допустимими та достовірними, оскільки вони здобуті з додержанням процесуальної процедури, не суперечать фактичним обставинам справи і об`єктивно узгоджуються між собою, а їх сукупність є достатньою для прийняття рішення по справі.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв`язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, зокрема те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, яке відноситься до грубих порушень ПДР України як таке, що безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху та її учасників, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, відсутність обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Суд враховує, що велика кількість дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками відбувається саме через нехтування учасниками дорожнього руху Правилами дорожнього руху, особливо у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння. Безпека руху це зобов`язання водія не тільки по відношенню до себе, але й до інших учасників руху, оскільки порушення учасниками дорожнього руху правил безпеки руху, як правило, призводить до непередбачуваних наслідків, зокрема загрози життю та здоров`ю громадян, пошкодження майна тощо.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
На підставі викладеного, для запобігання вчиненню нових правопорушень та виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, суд вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 33, 36, 38, ч.1 ст. 130, 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати справи про адміністративні правопорушення №559/39/26 (провадження 3/559/157/2026) з №559/40/26 (провадження 3/559/158/2026), з присвоєнням єдиного номера №559/39/26 (провадження 3/559/157/2026).
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300; Код за ЄДРПОУ: 38012494; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача: UA218999980313020149000017001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. на наступні реквізити: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити, що в разі несплати штрафу в добровільному порядку в п`ятнадцятиденний строк із дня вручення копії постанови сума штрафу буде стягнута в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк із дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців. У разі її оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду апеляційної скарги.
Суддя О.М.Томілін