Постанова № 13391926, 26.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2010
Номер справи
2а-8952/10/1270
Номер документу
13391926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 листопада 2010 року Справа № 2а-8952/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді:Цицюри О.О.,

при секретарі:Єгоровій О.О.,

за участю представників

позивача: Ведменко Р.І., дов. від 05.11.2010 № 43/09/10

відповідача:Гвозденко В.М., дов. від 04.01.2010 №14

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 9945154,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -

В С Т А Н О В И В:

22 листопада 2010 року позивач звернувся до суду із позовом до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 9945154,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи.

В обґрунтування позову вказав, що Державне підприємство «Антрацит» є юридичною особою субєктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Луганського обласного управління статистики №100 від 23.01.2006. ДП «Антрацит» зареєстровано Антрацитівським міськвиконкомом Луганської області 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04051885ю0010158.

Це підприємство взято на податковий облік в Антрацитівськиій ОДПІ 21 травня 2003 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 03/05-11, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків та зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлений законом строк, та є платником ПДВ, згідно свідоцтва №16146407 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 23.05.2003.

Відповідач, відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181), має узгоджені податкові зобовязання по податкам та зборам.

Згідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобовязання не сплачена платником податків у строки, визначені п.п. 5.3.1 цієї статті, визнається судом податкового боргу платника податків. Станом на 08.11.2010 податкова заборгованість з податку на додану вартість складає 9945154,00 грн. Податкові зобовязання були визначені відповідачем самостійно у наданих до податкової інспекції деклараціях.

Заборгованість по ПДВ підтверджується податковими деклараціями №9003550785 від 20.08.2010 на суму 5139163,00 грн. та № 9004408701 від 19.10.2010.

Відповідно до п.п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181 першу податкову вимогу №1/36 від 05.10.2001 отримано головним бухгалтером ДП «Антрацит» 08.10.2001.

Друга податкова вимога №2/194 від 08.11.2001 отримана головним бухгалтером ДП «Антрацит» ОСОБА_1 08.11.2001. З метою погашення податкового боргу 04.09.2003 заступником начальника ОДПІ прийнято рішення № 795 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. На виконання п.п. 8.6.5 п. 8.6 ст. 8 Закону №2181 Антрацитівською ОДПІ станом на 01.04.2010 описано активів на суму 414959,6 тис. грн. Протягом 3 місяців 2010 року описано активів 5595, 5 тис. грн. та реалізовано активів 2389, 2 тис. грн. Але проведені заходи не призвели до повного погашення податкового боргу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надавши пояснення аналогічні позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав адміністративний позов в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 5 частини другої статті 17 КАС України визначає, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 КАС, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Антрацит» є юридичною особою субєктомпідприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Луганського обласного управління статистики №100 від 23.01.2006. ДП «Антрацит» зареєстровано Антрацитівським міськвиконкомом Луганської області 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04051885ю0010158.

Це підприємство взято на податковий облік в Антрацитівськиій ОДПІ 21 травня 2003 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 03/05-11, та є платником ПДВ, згідно свідоцтва №16146407 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 23.05.2003.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Станом на 08.11.2010 податкова заборгованість з податку на додану вартість складає 9945154,00 грн. Податкові зобовязання були визначені відповідачем самостійно у наданих до податкової інспекції деклараціях.

Заборгованість по ПДВ підтверджується податковими деклараціями №9003550785 від 20.08.2010 на суму 5139163,00 грн. та № 9004408701 від 19.10.2010.

Відповідно до п.п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181 першу податкову вимогу №1/36 від 05.10.2001 отримано головним бухгалтером ДП «Антрацит» 08.10.2001. Друга податкова вимога №2/194 від 08.11.2001 отримана головним бухгалтером ДП «Антрацит» ОСОБА_1 08.11.2001. З метою погашення податкового боргу 04.09.2003 заступником начальника ОДПІ прийнято рішення № 795 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. На виконання п.п. 8.6.5 п. 8.6 ст. 8 Закону №2181 Антрацитівською ОДПІ станом на 01.04.2010 описано активів на суму 414959,6 тис. грн. Протягом 3 місяців 2010 року описано активів 5595, 5 тис. грн. та реалізовано активів 2389, 2 тис. грн. Але проведені заходи не призвели до повного погашення податкового боргу.

Згідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Але заборгованість відповідачем погашена не була.

Згідно ст.ст. 9,11 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податку несуть обовязки щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) та відповідальність за порушення відповідно до Законів України.

Таким чином, позовні вимоги Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 9945154,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи є доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Відповідно до вимог статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частин 1,3 ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Крім того, представник відповідача в судовому засіданні звернувся до суду з заявою про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом надання останньому розстрочення сплати наявного податкового боргу в загальному розмірі 9945 154,00грн. строком на 10 років, починаючи з січня 2011 року по грудень 2020 року включно по 82876,28 грн. та у грудні 2020 року 82876,68 грн., у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться в тяжкому фінансово-економічному становищі і тому не має достатніх коштів для своєчасної сплати (погашення) податкових зобовязань.

Так, представником відповідача в якості письмових доказів до суду надано довідки, що підтверджують заборгованість ДП «Антрацит» зі сплати податків, заборгованості по кредитам та заборгованості до Пенсійного фонду України, з яких вбачається, що існують виключні обставини, які унеможливлюють одноразове, без надання розстрочення, виконання рішення суду та виникли з незалежних від керівництва підприємства причин.

Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечував.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Антрацит» сплати в доход Державного бюджету України боргу з податку на додану вартість в сумі 9945154,00 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 26 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 112, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 9945154,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи, задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Антрацит" (ідентифікаційний код 32226065, місцезнаходження: 94613 Луганська область, м.Антрацит, вул. Ростовська, буд.38) в доход Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в сумі 9 945 154 грн. 00 коп. (дев'ять мільйонів дев'ятсот сорок п'ять тисяч сто п'ятдесят чотири гривні 00 коп.), шляхом звернення стягнення на його активи.

Розстрочити виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2010 року по справі № 2а-8952/10/1270 за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства "Антрацит" про стягнення боргу з податку на додану вартість в сумі 9 945 154,00 грн за рахунок активів боржника строком на 10 (десять) років починаючи з січня 2011 року по грудень 2020 року включно шляхом сплати податку на додану вартість рівними частинами по 82 876,28 грн., за виключенням грудня 2020 року, де сума до сплати становити

Антрацитівській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області провести в картці особового рахунку Державного підприємства «Антрацит» з податку на додану вартість розстрочення суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 9945 154,00 грн. (девять мільйонів девятсот сорок пять тисяч сто пятдесят чотири гривні 00 копійки).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 30 листопада 2010 року.

СуддяО.О. Цицюра