Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 листопада 2010 року Справа № 2а-7685/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді: Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання: Глазуновій О.О.,
за участю сторін:
прокурора -Гриненка С.В.,
представника позивача -не прибув,
представника відповідача -не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Прокурора Марківського району Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області до Марківського комбінату комунальних підприємств про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 184067,82 грн., штрафу у розмірі 113068,80 грн. та пені у розмірі 59348,23 грн., а всього 356484,85 грн.,
ВСТАНОВИВ:
08 жовтня 2010 року прокурор Марківського району Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області до Марківського комбінату комунальних підприємств про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 184067,82 грн., штрафу у розмірі 113068,80 грн. та пені у розмірі 59348,23 грн., а всього 356484,85 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне. Марківський комбінат комунальних підприємств відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та зареєстрований в якості платника страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Марківському районі Луганської області 11.07.1990р. за №12.24.02.0066. Відповідно до п.6 ч.2 ст.17, п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Так, відповідач, у порушення норм чинного законодавства, свій обов'язок по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не виконав. 06.09.2010р. на адресу відповідача УПФУ в Марківському районі Луганської області направлялася податкова вимога №Ю-2 з вимогою сплатити борг у 10-денний строк, яка була отримана особисто головним бухгалтером підприємства. На підставі пунктів 2,7 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до Марківського комбінату комунальних підприємств застосовано штрафні санкції у вигляді штрафу в сумі 113068,80грн. з нарахуванням пені у розмірі 59348,23грн., які протягом десяти робочих днів з дня отримання рішення підлягають сплаті на рахунки УПФУ в Марківському районі Луганської області. Рішення про застосування фінансових санкцій (штрафів та пені) на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування отримували особисто керівник та головний бухгалтер підприємства, не узгоджені та в судовому порядку не оскаржувалися. У звязку з викладеним, прокурор просив стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 184067,82 грн., з яких: фінансові санкції у вигляді штрафу 113068,80 грн. та пеня 59348,23 грн. на користь УПФУ в Марківському районі Луганської області.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до початку розгляду справи надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку розгляду справи факсом на адресу суду надіслав заяву від 10.11.2010р. б/н, в якій просив розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Марківський комбінат комунальних підприємств (ідентифікаційний код 03339590) зареєстрований в якості юридичної особи Марківською районною державною адміністрацією Луганської області 05.04.2002 року за реєстраційним номером №13681200000000177 (аркуш справи 5), внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (аркуш справи 6), відповідно до ст. ст. 14, 15 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в УПФУ в Марківському районі Луганської області.
Згідно із п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» Марківський комбінат комунальних підприємств повинний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобовязаннями із сплати страхових внесків зобовязань із сплати податків, інших обовязкових платежів, передбачених законом, або зобовязань перед іншими кредиторами зобовязання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобовязаннями, крім зобовязань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 6 ст. 20 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для Марківського комбінату комунальних підприємств є календарний місяць.
Відповідно до ст. 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі- недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Так, 06.09.2010р. на адресу відповідача УПФУ в Марківському районі Луганської області направлялася податкова вимога №Ю-2 з вимогою сплатити борг у 10-денний строк, яка була отримана особисто головним бухгалтером підприємства.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум- у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум- у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум- у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно, на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як установлено в судовому засіданні, нарахована сума страхових внесків відповідачем в установлені законом терміни повністю не сплачена, внаслідок чого за останнім утворилась прострочена заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у загальному розмірі 356484,85 грн., з яких: недоїмка 184067,82 грн., фінансові (штрафні) санкції 113068,80 грн. та пеня 59348,23 грн.
Крім цього, на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області №69 від 21.03.2005р., №121 від 26.12.2007р., №11 від 11.03.2009р., №18 від 11.03.2009р., №56 від 17.04.2009р., №57 від 17.04.2009р. до відповідача застосовувалися фінансові санкції з нарахуванням пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (аркуші справи 8-17).
Факту оскарження зазначених рішень до вищого органу Пенсійного фонду в судовому порядку відповідачем Марківським комбінатом комунальних підприємств судом не встановлено.
В порушення ч. 13 ст. 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми пені та штрафів протягом десяти робочих днів з дня одержання вищезазначених рішеннь відповідачем залишаються не сплаченими.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку прострочену заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 356484,85 грн., з яких: недоїмка 184067,82 грн, фінансові санкції у вигляді штрафу 113068,80 грн., та пеня 59348,23 грн., не сплатив, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 11 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено на 16 листопада 2010 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 14, 15, 17, 18, 20, 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Марківського району Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області до Марківського комбінату комунальних підприємств про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 184067,82 грн., штрафу у розмірі 113068,80 грн. та пені у розмірі 59348,23 грн., а всього 356484,85 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Марківського комбінату комінальних підприємств (ідентифікаційний код 03339590, місцезнаходження: 92400 Луганська область, смт.Марківка, пл.Жовтнева,13; р/р 260083010449, МФО 364025, Біловодське відділення №3123 ВАТ ЛОУ "Державний ощадний банк України") на користь Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області (місцезнаходження: 92400 Луганська область, смт.Марківка, вул.Леніна,20; р/р 25608312746, 25607313746, МФО 304665, код 21792554 в ВАТ ЛОУ "Державний ощадний банк України) заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 184 067,82 грн. (сто вісімдесят чотири тисячі шістдесят сім гривень 82 коп.), з яких: штраф у розмірі 113 068,80 грн. (сто тринадцять тисяч шістдесят вісім гривень 80 коп.) та пеня в сумі 59 348,23 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч триста сорок вісім гривень 23 коп.), а всього 356 484,85 грн. (триста п'ятдесят шість тисяч чотириста вісімдест чотири гривні 85 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена в повному обсязі та підписана 16 листопада 2010 року.
СуддяО.О. Цицюра