Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 621/4067/25
Провадження 3/621/11/26
09 лютого 2026 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В.Філіп`єва,
за участю прокурора І. Юр`єва,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Зміївським РВ УМВСУ в Харківській області 10.04.1996, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності в минулму не притягався,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи прапорщиком внутрішньої служби, якого 11.01.2023 року звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Покровська виправна колонія (№17)», відповідно до п.п. «д» пункту 1 ч. 1 статті З Закону № 1700-VІІ «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 року, о 12.46 годині, без поважних причин, несвоєчасно подав Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 11.01.2023, (при звільненні) (далі - Декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п.п. «д» пункту 1 ч. 1 статті З Закону № 1700-VІІ «Про запобігання корупції», особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Жовтневської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області (№ 17) від 23.03.2002 № 18 о/с ОСОБА_1 з 23.03.2002 призначено на посаду молодшого інспектором відділу охорони цієї установи.
23.03.2002 ОСОБА_1 склав присягу.
Наказом начальника Жовтневської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області (№ 17) від 21.04.2009 № 24 о/с ОСОБА_1 присвоєно звання прапорщика внутрішньої служби.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою молодшого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VІІ «Про запобігання корупції».
На підставі наказів від 04.07.2012 № 465, від 28.07.2016 № 225/ОД-16, від 13.06.2017 № 2271/к, від 13.09.2018 № 3573/к, установу виконання покарань перейменовано на Державну установу «Покровська виправна колонія (№ 17)».
Наказом начальника Державної установи «Покровська виправна колонія (№ 17)» від 11.01.2023 № 5/ОС-23 ОСОБА_1 11.01.2023 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони вказаної установи.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності, ОСОБА_1 не продовжував виконувати діяльність, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На виконання вимог ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно до положень пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-УІІ, ОСОБА_1 повинен був подати Декларацію при звільненні не пізніше 31.01.2024 року.
Однак ОСОБА_1 подав Декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 08.02.2024 року, о 12.46 годині, тобто несвоєчасно, без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за що передбачена відповідальність за ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з`явився, про дату час і місце судового засідання повідомлявся належним чином. До матеріалів про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення ОСОБА_2 , з яких вбачається, що Декларація при звільненні ним подана невчасно в зв`язку з тим, що його ніхто не повідомив про необхідність подання такої декларації в строк до 31.01.2024 року.
За змістом статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Суд не має відомостей про причини неявки ОСОБА_2 в судове засідання, в зв`язку з чим, зважаючи на строки, встановлені законодавством для розгляду справ про адміністративні правопорушення, вважає за необхідне розглянути матеріали за його відсутності.
В судовому засіданні прокурор І. Юр`єв наполягав на притягненні ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 статті 172 КупАП та зазначив про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні досліджені письмові докази, додані на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією, № 770 від 05.12.2025;
- Витяг з положення про 7--го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо повноважень на складення протоколів;
- Довідка від 05.12.2025 старшого оперуповноваженого в особливо важних справах 7--го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави,
- Повідомлення НАЗК від 20.10.2025 року до Департамента стратегічних розслідувань про факт виявлення адміністративного правопорушення;
- Повідомлення Державної установи «Покровська виправна колонія (№17)» від 14.02.2024 № 44, направленого до НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави,
- Наказ №5/ОС-23 від 11.01.2023 про звільнення зі служби ОСОБА_2 ,
- Витяг з наказу про призначення на посаду ОСОБА_1 №18 о/с від 23.03.2002,
- Довідка щодо перейменування державної установи «Покровська виправна колонія (№17)» від 06.11.2025,
- Присяга працівника органів внутрішніх справ України, підписана ОСОБА_1 ;
- Витяг з наказу №38 о/с від 23.07.2002,
- Витяг з наказу №43 о/с від 13.08.2002,
- Витяг з наказу №70 о/с від 01.09.2005,
- Витяг з наказу №57 о/с від 01.09.2008,
- Витяг з наказу №24 о/с від 21.04.2009,
- пам`ятка-застереження працівника Державної кримінально-виконавчої служби України про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України,
- посадова інструкцію від 06.08.2020, підписана ОСОБА_1
- Наказ Про затвердження Положення про державну установу «Покровська виправна колонія (№17)»,
- Довідка від 25.11.2025 №2/2-3184/Кл,
- Роздруківка Декларації при звільненні від 08.02.2024 із сайту НАЗК,
- пояснення ОСОБА_1 ..
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне:
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до абз.11 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
Відповідно до п.п. «д» пункту 1 ч.1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону, що діяла на момент звільнення 11.01.2023 року), особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п.2 ч.2 розділу II «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Разом з тим, абзацем 1 пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону (в редакції, що діяла на момент звільнення 11.01.2023 року), було встановлено , що суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України № 3384-ІХ від 20.09.2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» було внесено зміни до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» та встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Крім того, установлено, що декларації, подані під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", вважаються такими, що були подані на виконання обов`язку, передбаченого статтею 45 цього Закону. Суб`єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб`єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб`єкта декларування.
Згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно абзацу 1 ч.1 статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» , за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В судовому засіданні належними й допустимими доказами підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону, мав подати в строк до 31.01.2024 року Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 11.01.2023, (при звільненні), однак подав її несвоєчасно, без поважних причин 08.02.2024 року, о 12.46 годині, тобто є винуватим у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, за що встановлена відповідальність за ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи стягнення за вказане правопорушення, суд керується положеннями статті 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 27 КУпАП України, штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
В зв`язку з викладеним, з урахуванням суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, до винної особи слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах, визначених санкцією ч. 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", з порушника належить стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 27, 33, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) грн, які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до ч.1 статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена через Зміївський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Суддя В. Філіп`єва