Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН №337/502/26
Провадження №3/337/186/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2026 року
Суддя Хортицького районного суду міста Запоріжжя Бредун Дмитро Сергійович, розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла з ГУ ДПС у Запорізькій області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої головним бухгалтером ПрАТ «Запорізький завод надпотужних трансформаторів», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 1632 КУпАП
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №1901/12/08-01-04-08 від 22.12.2025 року, складеного головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі виробництва непродовольчих товарів управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Запорізькій області Глушковою М.М.: за результатами камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб головний бухгалтер ПрАТ «Запорізький завод надпотужних трансформаторів» ОСОБА_1 , вчинила правопорушення несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), а саме підприємством було перераховано 24.11.2025 суму з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 532 546,30 грн., згідно платіжного доручення №1622 від 24.11.2025, в рахунок оплати податкової заборгованості з орендної плати за жовтень 2024, затримка сплати узгодженого податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб 390 календарних днів, що призвело до порушення п.51.1 ст.57, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та просила закрити провадження у справі у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Додатково пояснила, що з січня 2022 року ПрАТ «Запорізький завод надпотужних трансформаторів» перебуває у процедурі ліквідації, відкрита справа про банкрутство. Несвоєчасна оплата податкових зобов`язань зумовлена виключно критичним браком бігових коштів на рахунку підприємства та об`єктивними обставинами, що не залежать від неї, як керівника. Оскільки, нею вживаються всі можливі заходи для стабілізації фінансово-господарського стану та пошуку джерел доходу. Зазначає, що правопорушення не є триваючим, оскільки акт про результати камеральної перевірки щодо порушень правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів складено 09.12.2025 року, а фактична оплата сум орендної плати відбулася 24.11.2025 року, до проведення перевірки та складання протоколу.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Податковий кодекс України (далі за текстом ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 1632 КУпАП неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів), тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п`яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення №1901/12/08-01-04-08 від 22.12.2025, судом встановлено, що правопорушення - несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) за жовтень 2024 року не є триваючим, тому притягнення до відповідальності можливо до 01 лютого 2025 року, однак факт правопорушення було виявлено лише 09.12.2025 року, що підтверджується актом №16990/08-01-04-08/13604509, отже пройшов строк передбачений ч.2 ст.38 КУпАП.
Згідно правових висновків, викладених в п. 17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018 року по справі № 487/2854/17, Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття «триваюче» правопорушення. Проте, в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява № 21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV).
Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Відповідно до вимог ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення суд виносить одну з постанов, зокрема: про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Враховуючи те, що правопорушення було вчинено в конкретний момент, 01 листопада 2024 року, коли юридичною особою не була внесена орендна плата за жовтень 2024 року, і виразилось у одиничній, не триваючій (не систематичній), конкретній дії/бездіяльності, притягти до відповідальності за таке правопорушення можливо до 01 лютого 2025 року, а тому, оскільки на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчився строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , провадження в справі підлягає закриттю у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 1632 КУпАП закрити у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Д.С. Бредун