Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2026 рокуСправа №160/17799/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Суть спору: 18 червня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (надалі - відповідач 1), в якій позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України що полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, за період з 01.03.2018 року до 31.12.2022 року;
-стягнути з Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил (код ЄДРПОУ 22990368) на користь ОСОБА_1 різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 695,15 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2018 року до 31.12.2022 року, в загальному розмірі 214 318,70 грн. (двісті чотирнадцять тисяч триста вісімнадцять гривень 70 коп.), з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, без урахування відрахувань податків та зборів;
-зобов`язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України (код ЄДРПОУ 22990368) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення за період з 31.12.2022 по день фактичної виплати.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року залучено до участі у справі співвідповідачів - військову частину НОМЕР_2 (надалі -відповідач 2) та військову частину НОМЕР_1 (надалі - відповідач 3).
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач проходив службу у підрозділах Збройних Сил України, які перебували на фінансовому та господарському забезпеченні Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України. Однак відповідачем за період проходження позивачем служби з 01.03.2018 до 31.12.2022 індексація грошового забезпечення виплачувалася не в повному обсязі. Зокрема, відповідачем у спірний період не нараховувалася індексація-різниці на підставі абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду. Також, позивачем заявлено вимоги щодо стягнення витрат на правничу правову допомогу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
04 липня 2025 року від Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач 1 вказав, що індексація грошових доходів проводиться лише в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Згідно з офіційними даними, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін з січня 2018 року по вересень 2018 року не перевищував 103%. Лише у жовтні поріг індексації перевищив поріг індексації 103%. Оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексацію необхідно проводити з грудня 2018 року, як визначено п.1-1 Порядку №1078. Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то сума у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Відповідач наголошує, що у березні 2018 року підвищення грошового доходу позивача у зв`язку зі зміною посадових окладів перевищило суму індексації, що склалася у березні 2018 року, що виключає наявність підстав для нарахування індексації-різниці. Натомість, твердження позивача про те, що підвищення його грошового забезпечення у березні 2018 року не перевищило суму індексації, що склалася у березні, не відповідає дійсності та є наслідком того, що позивач при розрахунку грошового забезпечення за лютий 2018 року врахував до його складу виплату, яка носить разовий характер, що протирічить вимогам абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078. За вказаних обставин заявлені вимоги щодо компенсації втрати частини доходів не підлягають задоволенню також. Відповідач 1 наголошує на пропуску позивачем строку звернення до суду. Вказує, що позивачем заявлено частину позовних вимог до неналежного відповідача, оскільки до лютого 2020 року грошове забезпечення нараховувалося та виплачувалося позивачу військовою частиною НОМЕР_2 . З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
23.09.2025 через підсистему «Електронний суд» від військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач вказав, що права позивача на нарахування та виплату індексації відповідачем порушено не було, оскільки відсутні підстави для виплати індексації-різниці за період з 01.03.2018 до 31.12.2022. Зазначив, що позовні вимоги про нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів є передчасними, оскільки судом ще не прийнято рішення щодо індексації грошового забезпечення. Заявлений позивачем розмір витрат на професійну правничу допомогу відповідач вважає таким, що не відповідає критерію реальності таких витрат та їх розумності. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
23.09.2025 через підсистему «Електронний суд» від військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Відповідач вказав, що позивачем у позові помилково визначено розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року, адже сума підвищення грошового забезпечення позивача має визначатися в умовах березня 2018 року шляхом порівняння посадового окладу, окладу за військовим званням та розрахованих відповідно до них інших складових грошового забезпечення до їх підвищення та після. При цьому, щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою КМУ від 22.09.2010 №889, не враховується при порівнянні суми підвищення грошового забезпечення із сумою індексації в березні 2018 року, оскільки зазначена постанова втратила чинність з 01 березня 2018 року на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704. Так, згідно з довідкою від 17.09.2025 №759 сума підвищення грошового забезпечення позивача в умовах березня 2018 року становить 13776, 00 грн. (19498,00грн.-5722,00 грн.). У зв`язку із тим, що розмір підвищення грошового забезпечення позивача (13776,00 грн.) у березні 2018 року перевищив суму індексації, яка склалася у зазначеному місяці (4463,15 грн.), сума індексації-різниці правомірно не нараховувалася та не виплачувалася позивачу.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 01.03.2018 до 31.12.2019 перебував на грошовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , з 01.01.2020 до 15.02.2020 - у військовій частині НОМЕР_2 , а з 01.03.2020 до 31.12.2022 - у Фінансового управління Генерального Штабу Збройних Сил України.
Зазначені обставини підтверджуються наявною в матеріалах справи довідкою форми ОК-5.
Відповідно до витягу із наказу начальника Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут (по стройовій частині) від 02.04.2025 №101 бригадного генерала ОСОБА_1 , начальника Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, звільнено наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 25 березня 2025 року №189 з військової служби у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я) відповідно до п.3 ч.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
З 03 квітня 2025 року позивача виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо ненарахування в період з 01.03.2018 до 31.12.2022 індексації-різниці на підставі абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (надалі - Порядок №1078), якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення", яка набрала чинності з 15 березня 2018 року, абзац шостий викладено в такій редакції: "До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 року №278 "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення", яка набрала чинності з 02 квітня 2021 року, абзац п`ятий викладено в такій редакції: "У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.". Крім того, в абзаці шостому слово "(окладів)" замінено словами "(посадових окладів)".
Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 за подібних з цією справою обставин надавав оцінку нормам абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
Згідно із викладеною позицією Верховного Суду, Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, "поточної" та "індексації-різниці".
Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078). Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункту 4 Порядку № 1078).
При цьому, слід зазначити, що з 01 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Застосовуючи вказаний у справі №400/3826/2 підхід та ураховуючи, що 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078 можна дійти висновку що березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
За такої умови відповідно до абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 слідує, що у березні 2018 року як місяці підвищення доходу позивача військовій частині належало вирішити питання, чи має він право на отримання суми індексації-різниці.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
З урахуванням викладених підходів Верховним Судом у постановах у від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21, від 23 травня 2024 року у справі №160/15411/23, від 06 червня 2024 року у справі №380/14704/22, зазначено про те, що для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, суду належить встановити:
- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) (визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року);
- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б) (визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078));
- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Для правильного розрахунку суми можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року потрібно визначити розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на березень 2018 року, а також величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, застосовуючи січень 2008 року як місяць підвищення доходу.
Відповідно до Закону України від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" в березні 2018 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 1762,00 грн.
Для визначення величини приросту індексу споживчих цін в березні 2018 року необхідно розрахувати індекс споживчих цін в березні 2018 року наростаючим підсумком (шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим, - до перевищення порогу індексації), від якого віднімається 100 %.
У постанові від 23 травня 2024 року у справі № 160/15411/23 Верховний Суд розрахував, що величина приросту індексу споживчих цін в березні 2018 року, застосовуючи січень 2008 року як місяць підвищення доходу, становить 253,3 %.
Верховний Суд зазначив, що оскільки станом на березень 2018 року величина приросту індексу споживчих цін становила 253,3 %, у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, то сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 році, якби не відбулося чергового підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, мала становити 4463,15 грн (1762,00 грн х 253,30 % / 100 = 4463,15 грн).
Повертаючись до обставин справи, що розглядається, суд з`ясував, що відповідно до наданого військовою частиною НОМЕР_2 порівняння підвищення грошового забезпечення відповідно до прикладу №2, наведеного в Додатку 4 Порядку №1078, сума підвищення грошового забезпечення позивача у березні 2018 року становить 13776,00 грн. (19498,00 грн. - 5722,00 грн.).
Так, з березня 2018 року відбулося підвищення посадового окладу позивача.
При цьому, з огляду на прийняту постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлені постановами КМУ від 07.11.2007 №1294 та від 22.09.2010 №889 складові грошового забезпечення, які ще нараховувалися в лютому 2018 року, перестали нараховуватися в березні 2018 року.
Положеннями п.5 Порядку №1078 визначено, що в разі підвищення посадового окладу під час порівняння розміру підвищення доходу та суми можливої індексації повинні враховуватися складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру.
Відтак, під час порівняння підлягають врахуванню відомості щодо посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження військової служби, надбавки за таємність, шифр роботи та премії.
Порівняння суми підвищення грошового забезпечення із сумою індексації здійснюється в умовах місяця, у якому відбулося таке підвищення (березень 2018 року), порівнюється посадовий оклад лютого 2018 року в порівнянні з посадовим окладом в березні 2018 року. При цьому, складові грошового забезпечення, які виплачувалися в лютому 2018 року за постановами КМУ №1294 та №889 до уваги братися не можуть, оскільки їх виплата з 01 березня 2018 припинена на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
Суд погоджується з наведеними військовою частиною НОМЕР_2 у довідці від 17.09.2025 №759 детальними поясненнями та порівнянням суми підвищення грошового забезпечення позивача у березні 2018 року.
Відтак, в ході розгляду справи знайшли підтвердження обставини перевищення розміру підвищення доходу позивача в березні 2018 року (13776,00 грн.) суми можливої індексації (4463,15 грн.), що виключає наявість передбачених Порядком №1078 підстав для виплати позивачу ідексації-різниці.
З цих підстав суд відмовляє у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідачів в частині ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці на підставі абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Оскільки суд відмовив у задоволенні основних вимог, не підлягають задоволенню похідні вимоги щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення за спірний період.
Керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя А.О. Сластьон