Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №: 274/7856/25
Провадження № 3/272/51/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2026 року
Андрушівський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді Волкова І.М.,
секретаря судового засідання Шмикової М.В.
за участю: прокурора Давидюк В.В.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Андрушівка справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , пенсіонерки, працюючої старшою медсестрою КНП «Бердичівська міська лікарня», а на момент вчинення адміністративного правопорушення у період з 06.07.2020 по 06.07.2023 була призначена присяжною Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
ОСОБА_2 , будучи у період з 06.07.2020 по 06.07.2023 присяжною Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області та відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, та несвоєчасно без поважних причин, подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, крім того, несвоєчасно без поважних причин, подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а також, несвоєчасно без поважних причин, подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до рішення Бердичівської міської ради Житомирської області «Про затвердження списку присяжних у Бердичівському міськрайонному суді» №1198 від 13.04.2020 визнано повноваження присяжної Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Шафранської Л.А. з 06.07.2020.
Рішенням Бердичівської міської ради Житомирської області «Про затвердження списку присяжних у Бердичівському міськрайонному суді» №792 від 28.02.2023 визнано повноваження нового складу присяжних Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з 06.07.2023, таким чином припинено повноваження ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну за 2021 рік не пізніше 31.03.2022, щорічну за 2022 рік не пізніше 31.03.2023, декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та декларацію за 2023 рік після звільнення, не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала вищевказані декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік подала 31.03.2024, за 2022 рік подала 31.03.2024, декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, яку подала 31.03.2024 та декларацію після припинення повноважень за 2023 рік подала тільки 28.03.2025 року, тобто несвоєчасно.
Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на посадових осіб місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин додала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну, при звільненні та після звільнення поза межами встановлених строків, а саме 31.03.2024 та 28.03.2025, чим порушила вимоги ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Прокурор у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки її вина повністю підтверджується матеріалами справи.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та щиро розкаялася у вчиненому, пояснивши, що несвоєчасно подала електронну декларацію, оскільки після закінчення строку повноважень як присяжного, тобто після 05.07.2023, через завантаженість за основним місцем роботи не могла вчасно слідкувати за змінами у законодавстві.
Крім визнання вини ОСОБА_1 її вина у вчиненні зазначених правопорушень підтверджується зібраними по справі та дослідженими в судовому засіданні наступними доказами, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 556 від 30.10.2025, № 557 від 30.10.2025, № 554 від 30.10.2025 та № 555 від 30.10.2025; витягом з Єдиного Державного реєстру декларацій; запитом щодо надання інформації; відповіддю на запит; повідомленням національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації; копією рішення Бердичівської міської ради про затвердження списку присяжних у Бердичівському міськрайонному суді, наказом письмовими поясненнями ОСОБА_1 та поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наданими ним під час розгляду справи.
Частиною 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, вважаю, що вина особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, повністю та об`єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, кваліфікуються за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки ОСОБА_1 будучи особою, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021, за 2022 р. при звільненні та після звільнення за 2023.
Призначаючи адміністративне стягнення за вчинені адміністративні правопорушення, у відповідності до ст.33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховується характер вчинених адміністративних правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, його майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність порушниці за вчинені адміністративні правопорушення у відповідності до ст. 34 КУпАП є щире розкаяння у вчиненому.
Обставин, що обтяжують відповідальність порушниці за вчинені адміністративні правопорушення у відповідності до ст.35 КУпАП, судом не встановлено.
У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оцінивши обставини скоєння правопорушень та особу ОСОБА_1 яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаюється у вчиненому, суд визнає її винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначає адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Відповідно до ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 36, 40-1, 172-6 ч.1, 251-252, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п`ятдесят гривень 00 коп.) в дохід держави (р/p UA708999980313030106000006799, код ЄДРПОУ 37976485, код платежу 21081100, одержувач ГУК у Жит обл/ ТГ м. Андрушівка/21081100, назва банку Казначейство України (ел.адм.подат).
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, відповідно до ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн. (р/p UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач - ГУК у м. Києві / м. Київ/ 22030106, банк отримувача - Казначейство України( ел.адм.подат).
Повний текст постанови складено 05.02.2026.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя:І. М. Волков