Вирок № 133825278, 05.02.2026, Вільнянський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
05.02.2026
Номер справи
314/901/24
Номер документу
133825278
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 314/901/24

Провадження № 1-кп/314/165/2026

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2026 року м. Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку спеціального судового провадження у відкритому дистанційному судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до ЄРДР №22024080000000188 від 07.02.2024 за обвинуваченням

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 від 17.11.1999 виданий Приазовським РВ УМВС в Запорізькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , одруженої, уродженки с. Новомиколаївка Приазовського району Запорізької області, громадянки України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою, щодо якої, згідно ст. 480 КПК України передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,

у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,

за участю прокурора ОСОБА_4 ,

захисника адвоката ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (XXV) від 21.12.1965 №2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.

24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 06 листопада 2023 року №254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 3564-ІХ від 06.02.2024, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2023 року строком на 90 діб, який триває дотепер.

24.02.2022 на виконання наказів військово-політичного керівництва рф, військовослужбовці ЗС рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі Нововасилівської ОТГ Мелітопольського району, Запорізької області, яку було захоплено 25.02.2022.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VІІ), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VІІ, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025) та Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (набрання чинності - 20.03.2025) територія Нововасилівської селищної територіальної громади Запорізької області внесена до вказаного переліку та з 25.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Після остаточної військової окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань Російської Федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 01.04.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно- правовим актам, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію Мелітопольського району Запорізької області - т.зв. «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та безпосередньої реалізації всіх узурпованих владних повноважень діючої Мелітопольської районної ради Запорізької області та відповідної державної адміністрації.

Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захопленій військовим шляхом території Мелітопольського району Запорізької області, представники збройних формувань російської федерації разом із посадовими особами зазначеної окупаційної адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, діючи за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на території Нововасилівської селищної територіальної громади аналогічний незаконний орган влади у вигляді місцевої окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Нововасильевская поселковая администрация», що розташована за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Нововасилівка, вул. Кооперативна, буд. 78, наділивши її всіма необхідними владними повноваженнями, узурпованими у діючої Нововасилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, яка була евакуйована до м. Запоріжжя, де і продовжує свою законну діяльність.

В подальшому, не пізніше 15 липня 2022 року (більш точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені), громадянка України ОСОБА_3 , перебуваючи на території Нововасилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яка з 25.02.2022 та на час складення обвинувального акту/ухвалення вироку є тимчасово окупованою рф територією України, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями рф, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників місцевої окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «Нововасильевская поселковая администрация» та добровільно зайняла посаду старости с. Воскресенка, с. Новомиколаївка та с. Іванівка від вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора, створеної на тимчасово окупованій території Нововасилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Виконуючи свої посадові обов`язки, а також покладені на неї організаційно- розпорядчі та адміністративно-господарські функції старости вказаних сіл ОСОБА_3 , діючи умисно, виконуючи вказівки і розпорядження керівництва окупаційних адміністрацій держави-агресора всіх ланок, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість цій окупаційній владі та її представникам, здійснює загальне управління життєдіяльністю очолюваної нею громади, в тому числі: розпоряджається захопленим майном громади; надає безпосередню допомогу представникам держави-агресора у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території громади; контролює та забезпечує виконання рішень окупаційних адміністрацій держави-агресора Запорізької області всіх ланок, а саме: т.зв. «воєнно гражданской администрации Запорожской области», т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» та безпосередньо т.зв. «Нововасильевская поселковая администрация»; контролює виконання розпоряджень та інших актів управлінського характеру окупаційної адміністрації; організовує та приймає безпосередню участь у численних пропагандистських масових заходах, направлених на встановлення, підтримання та розповсюдження окупаційної влади держави-агресора і її популяризацію серед місцевого населення.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 (in absentia), яка показань суду не давала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду не надходило.

При цьому суд враховує, що на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12.02.2024 у межах даного провадження проводилось спеціальне досудове розслідування.

Під час досудового розслідування повістки про виклик ОСОБА_3 та повідомлення про підозру публікувалися в засобах масової інформації газеті «Урядовий кур`єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, копії процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_3 , на виконання вимог ч.2 ст.297-5 КПК України, направлялись та вручались захиснику-адвокату, що був забезпечений державою з Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

З огляду на зазначене, орган досудового розслідування вживав всіх можливих передбачених КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_3 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через захисника реалізовувати усі права підозрюваної на стадії досудового розслідування.

На підставі ухвали Вільнянського районного суду Запорізької області від 31.05.2024 відносно ОСОБА_3 здійснювалось спеціальне судове провадження.

Судом вживалися заходи про виклик обвинуваченої для забезпечення права на захист та доступ до правосуддя, у зв`язку із чим в судові засідання остання викликалась в порядку ст. 323 КПК України. Повістки про її виклик були опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газетах «Урядовий кур`єр», «Голос України» та шляхом здійснення публікації про виклик на офіційному веб-сайті суду.

Суд вважає, що наявні у справі чисельні документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , належним чином повідомленої про проведення відносно неї досудового розслідування та здійснення судового розгляду, від реалізації права предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її намір ухилитися від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя, суд розцінює як реалізацію останньою невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Водночас дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язковою участю захисника, що був забезпечений державою з Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Судом встановлено, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст.323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за її відсутності, сприяє забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Разом з тим, суд враховує, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загальновідомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб`єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов`язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, у зв`язку з чим ці факти не потребують окремого доказування в межах даного кримінального провадження.

За наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025) та Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (набрання чинності - 20.03.2025), територія Нововасилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку та з 25.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Також загальновідомим є факт створення на окупованих територіях України окупаційних адміністрацій, правоохоронних та інших владних органів.

Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, як: «добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора», дослідженими в судовому засіданні, наступними доказами.

Протоколом огляду від 19.10.2023, відповідно до якого проведено огляд відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме наявних публікацій у «Тelegram» -каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

За наслідками огляду інформації, опублікованої у вказаному Телеграм-каналі, виявлена опублікована « ІНФОРМАЦІЯ_3 » о 10:40 публікація під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за посиланням

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

де визначено наступне:

«…

Для верификации лиц с ограниченными возможностями (инвалидов), проживающих в поселке Нововасильевка, селе Новоалександровка, селе Южное необходимо обратиться в администрацию Нововасильевского сельского поселения по адресу: ул. Кооперативная, 78.

Прием граждан: Пн - Чт: 08:30 - 16:00 Обед: 12:00-13:00

На местах прием документов осуществляют старосты:

Воскресенка, Ивановка, Новониколаевка - ОСОБА_6 ;

…..».

В ході подальшого огляду інформації, опублікованій у вказаному Телеграм-каналі, виявлена опублікована « ІНФОРМАЦІЯ_5 » о 20:33 публікація під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, на яку здійснено перехід

В ході огляду та аналізу фото та статті встановлено «коментар» та факт того, що співробітники окупаційної адміністрації, а саме «...Воскресенского СДК совместно с библиотекарем и старостой с.Воскресенки ( ОСОБА_6 ) почтили память погибших, отдавших свою жизнь за наше будущее в 1941-1945 годах, и возложили цветы к памятникам в селе Воскресенка и селе Новониколаевка».

В ході подальшого огляду інформації, опублікованій у вказаному Телеграм-каналі, виявлена опублікована «02.09.2023» о 10:10 публікація під назвою «Вчера в школах Нововасильевского сельского поселения прошли торжественные линейки, посвященные Дню знаний!)»...» за посиланням

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

на яку здійснено перехід.

В ході огляду та аналізу фото та статті встановлено «коментар» та факт того, що співробітниками окупаційної адміністрації, було проведено лінійку присвячену дню знань, на школі вивішений прапор країни агресора рф, біля якого на даній лінійці присутні ….. та староста с. Воскресенки, ОСОБА_7 , яка займає посаду «Старости с. Воскресенки» при окупаційній владі. (а.с.160-169, Т.1).

Протоколом огляду від 16.01.2024, проведеного із залученням свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

відповідно до якого проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет, зокрема на сайті

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, що стосується протиправної діяльності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема проведення господарської діяльності у взаємодії із окупаційною адміністрацією держави агресора, створеної на тимчасово окупованій території Запорізької області.

В ході огляду веб-сайту мережі Інтернет, за адресою посилання:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

p

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

_(foto).html у якому розміщено

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

14.11.2022 року о 13:30, що має текст з наступним змістом:

«Под Мелитополем работища сельсовета "сдает пустые дома оккупантам (фото)

Увы, нередко "любители русского мира добровольно идут на сотрудничество с оккупантами. Предатели активно учавствовали в подготовке фейкового референдума, сдавали украинских патриотов и информацию о пустующих домах эвакуировавшихся соседей.

Так, по словам местных жителей, работница Воскресенского сельского совета ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , после начала войны не покинула стены родного сельсовета и перешла на сторону оккупантов.

Женщина, которая ранее работала землеустроителем, активно учавствовала в подготовке к референдуму вместе со своим мужем. На собственном авто и в сопровождении русских военных ездила по дворам и под дулами автоматов собирала «галочки».

На сегодняшний день предательница активно предоставляет информацию о пустых заброшенных домах и заселяет туда орков….»

Публікація оглянута зі свідком, який впізнав на фото ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка до початку повномасштабного вторгнення рф обіймала посаду землевпорядника в Нововасилівській селищній раді, а потім стала старостою с. Воскресенка, с. Іванівка, с. Федорівка та с. Новомиколаївка в самопроголошених окупаційних органах влади.

Згідно показів свідка, зазначена фотографія зроблена орієнтовно влітку 2021 року. (а.с.170-171, Т.1).

Протоколом огляду від 16.01.2024, відповідно до якого проведено огляд інформації, розміщеної в мережі Інтернет, зокрема на сайті

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

що стосується протиправної діяльності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема проведення господарської діяльності у взаємодії із окупаційною адміністрацією держави агресора, створеної на тимчасово окупованій території Запорізької області.

В ході огляду веб-сайту мережі Інтернет, за адресою посилання:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

(foto).html у якому розміщено пост-публікацію від 14.11.2022 року о 13:30, що має текст з наступним змістом:

«Под Мелитополем работища сельсовета "сдает пустые дома оккупантам (фото)

Увы, нередко "любители русского мира добровольно идут на сотрудничество с оккупантами. Предатели активно учавствовали в подготовке фейкового референдума, сдавали украинских патриотов и информацию о пустующих домах эвакуировавшихся соседей.

Так, по словам местных жителей, работница Воскресенского сельского совета ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , после начала войны не покинула стены родного сельсовета и перешла на сторону оккупантов.

Женщина, которая ранее работала землеустроителем, активно учавствовала в подготовке к референдуму вместе со своим мужем. На собственном авто и в сопровождении русских военных ездила по дворам и под дулами автоматов собирала «галочки».

На сегодняшний день предательница активно предоставляет информацию о пустых заброшенных домах и заселяет туда орков….»

Публікація оглянута, в результаті чого на фото було виявлено громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка до початку повномасштабного вторгнення рф обіймала посаду землевпорядника в Нововасилівській селищній раді, а потім стала старостою с. Воскресенка, с. Іванівка, с. Федорівка та с. Новомиколаївка в самопроголошених окупаційних органах влади. (а.с.172-175, Т.1).

Копією заяви ОСОБА_3 про отримання паспорта громадянина України форма 1, паспорт НОМЕР_1 від 17.11.1999. (а.с.187, Т.1).

Протоколом огляду від 16.01.2024, відповідно до якого проведено об`єктом огляду є інформація, розміщена у мережі Інтернет, зокрема у соціальних мережах, а також у системі миттєвого обміну повідомленнями «Telegram», що містить відомості щодо протиправної діяльності гр. України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка приблизно в середині 2022 року пішла на співпрацю з окупаційною владою та зайняла посаду старости в с. Воскресенка, Іванівка, с. Федорівка та с. Новомиколаївка «Приазовской поселковой Администрации Мелитопольского района Запорожской области».

У ході огляду соціальних мереж, веб-сайтів мережі Інтернет, інформаційних каналів у системі миттєвого обміну повідомленнями «Telegram» виявлено телеграм-канал під назвою: «Нововасильевское поселение» за адресою посилання:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

В ході огляду даного телеграм-каналу виявлено публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_7 о 07:48 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, яка має текст з наступним змістом:

«ВЕРИФИКАЦИЯ ЛИЦ С ОГРАНИЧЕННЫМИ ВОЗМОЖНОСТЯМИ (ИНВАЛИДОВ)

Кому и куда необходимо обратиться, чтобы пройти верификацию и какие документы для этого необходимы?

Для верификации лиц с ограниченными возможностями (инвалидов), проживающих в поселке Нововасильевка, селе Новоалександровка, селе Южное необходимо обратиться в администрацию Нововасильевского сельского поселения по адресу: ул. Кооперативная, 78 с 01.03.2023 г.

Прием граждан: Пн - Чт: 08:30 - 16:00 Обед: 12:00-13:00

График приема документов по селам:

09 марта - село Розовка с 9.00 в здании СДК;

14 марта - село Федоровка с 9.00 в здании СДК;

15 марта - село Домузлы с 9.00 в здании ФАПа;

На местах прием документов осуществляют старосты с 01.03.2023 г.:

Воскресенка, Ивановка, ОСОБА_8 ;

….».

В ході огляду даної публікації виявлено графік прийому місцевого населення керівництвом окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «администрации Нововасильевского сельского поселения» з розбивкою по населених пунктах та відповідальними особами (старостами), в т.ч. старости с. Воскресенка, с. Іванівка та с. Новомиколаївка - ОСОБА_3 .

Також, в ході огляду даного телеграм-каналу виявлено публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_8 о 10:40 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, яка має текст з наступним змістом:

«ВЕРИФИКАЦИЯ ЛИЦ С ОГРАНИЧЕННЫМИ ВОЗМОЖНОСТЯМИ (ИНВАЛИДОВ)

Кому и куда необходимо обратиться, чтобы пройти верификацию и какие документы для этого необходимы?

Для верификации лиц с ограниченными возможностями (инвалидов), проживающих в поселке Нововасильевка, селе Новоалександровка, селе Южное необходимо обратиться в администрацию Нововасильевского сельского поселения по адресу: ул. Кооперативная, 78.

Прием граждан: Пн - Чт: 08:30 - 16:00

Обед: 12:00-13:00

На местах прием документов осуществляют старосты: Воскресенка, Ивановка, Новониколаевка - ОСОБА_6 ;

…».

В ході огляду даної публікації виявлено графік прийому місцевого населення керівництвом окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «администрации Нововасильевского сельского поселения» в смт. Нововасилівка, де вказано прийом громадян т.зв. «старостами» - в т.ч. старости с. Воскресенка, с. Іванівка та с. Новомиколаївка - ОСОБА_3 .

Подальшим оглядом телеграм-каналу виявлено публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_9 о 09:06 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

», із наступним текстом:

«…

В целях осуществления мер социальной поддержки отдельных категорий граждан, 07.09.2023 Правительством Запорожской области подписано Постановление "Об утверждении Порядка организации снабжения твердым топливом (уголь, дрова, пеллеты) отдельных категорий граждан, проживающих на территории Запорожской области.

Прием документов для получения твердого топлива осуществляется в администрации Нововасильевского СП один раз в календарный год до 1 декабря 2023 года.

Адрес: пгт. Нововасильевка, ул. Кооперативная, 78.

Приём граждан: Пн - Чт (в пятницу документы НЕ принимаются)

График: 08:00 -15:00 12:00- 13:00-обед

Там, где на территории есть старосты, обращаться к ним:

с. Воскресенка, с. Ивановка, с. Новониколаевка - ОСОБА_6 ;

…».

В ході огляду вищевказаного повідомлення даної публікації виявлено інформацію стосовно заходів прийому документів керівництвом окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «администрации Нововасильевского сельского поселения» в смт. Нововасилівка, де вказано прийом громадян т.зв. «старостами» - в т.ч. старости с. Воскресенка, с. Іванівка та с. Новомиколаївка - ОСОБА_3 .

Подальшим оглядом телеграм-каналу виявлено публікацію у вигляді повідомлення від 09.10.2023 року о 11:00 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

яка містить інформацію стосовно заходів прийому документів керівництвом окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «администрации Нововасильевского сельского поселения» в смт. Нововасилівка, де вказано прийом громадян т.зв. «старостами» - в т.ч. старости с. Воскресенка, с. Іванівка та с. Новомиколаївка - ОСОБА_3 , із наступним текстом:

«…

Уважаемые жители Нововасильевского сельского поселения!

Приём документов на приобретение льготного твёрдого бытового топлива (угля, дров или пеллет) будет осуществляться до 15.11.2023 г. включительно, после этой даты прием документов вестись НЕ БУДЕТ.

Прием документов для получения твердого топлива осуществляется в администрации Нововасильевского СП один раз в календарный год до 15 ноября 2023 года.

Адрес: пгт. Нововасильевка, ул. Кооперативная, 78.

Приём граждан: Пн - Чт (в пятницу документы НЕ принимаются)

График: 08:00 - 15:00

12:00- 13:00-обед

Там, где на территории есть старосты, обращаться к ним:

с. Воскресенка, с. Ивановка, с. Новониколаевка, с. Федоровка - ОСОБА_6 ;

…».

Подальшим оглядом телеграм-каналу виявлено аналогічну вищезазначеним публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_10 о 15:35 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

», яка містить текст під ним з наступним змістом:

«…

Уважаемые жители Нововасильевского сельского поселения!

Приём документов на приобретение льготного твёрдого бытового топлива (угля, дров или пеллет) будет осуществляться до 15.11.2023 г. включительно, после этой даты прием документов вестись НЕ БУДЕТ.

Прием документов для получения твердого топлива осуществляется в администрации Нововасильевского СП один раз в календарный год до 15 ноября 2023 года.

Адрес: пгт. Нововасильевка, ул. Кооперативная, 78.

Приём граждан: Пн - Чт (в пятницу документы НЕ принимаются)

График: 08:00 -15:00

12:00-13:00-обед

Там, где на территории есть старосты, обращаться к ним:

с. Воскресенка, с. Ивановка, с. Новониколаевка, с. Федоровка - ОСОБА_6 ;

…».

Подальшим оглядом телеграм-каналу виявлено ще одну аналогічну публікацію від 29.11.2023 року о 09:48 за посиланням:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, яка містить наступний зміст:

«…

Уважаемые жители Нововасильевского сельского поселения!

Приём документов на приобретение льготного твёрдого бытового топлива (угля, дров или пеллет) продлен до 20.03. 2024 г.

Прием документов для получения твердого топлива осуществляется в администрации Нововасильевского СП один раз в календарный год до 20 марта 2024 года.

Адрес: пгт. Нововасильевка, ул. Кооперативная, 78.

Приём граждан: Пн - Чт (в пятницу документы НЕ принимаются)

График: 08:00 -15:00

12:00-13:00 - обед

Там, где на территории есть старосты, обращаться к ним:

с. Воскресенка, с. Ивановка, с. Новониколаевка, с. Федоровка - ОСОБА_6 ;

…».

Оглядом встановлено, що у публікації зазначено графік прийому громадян керівництвом окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «администрации Нововасильевского сельского поселения» в смт. Нововасилівка, - в т.ч. старости с. Воскресенка, с. Іванівка та с. Новомиколаївка - ОСОБА_3 . (а.с.191-208, Т.1).

Протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2023. (а.с.225-229, Т.1).

Протоколом огляду від 16.02.2024, відповідно до якого проведено огляд інформації, яка міститься на DVD-R диску №59/5/5/3-223т від 07.03.2023, що є додатком до протоколу за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних інформаційних систем №59/5/5/3-683т від 07.03.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022.

Оглядом та аналізом наявної у вказаному файловому масиві інформації встановлено, що обліковий запис «

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

» є учасником групи «ТГ Мелитопольского района», адміністратором якого є користувач під ім`ям « ОСОБА_9 », обліковий запис якого зареєстрований на абонентський номер +799………

У вказаному у груповому чаті між користувачами міститься листування учасників чату з приводу діяльності окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, в тому числі і з приводу організації та проведення у вересні 2022 року на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму щодо нібито входження Запорізької області до складу держави-агресора російської федерації.

Так, зокрема, в даному чаті виявлено користувача під ім`ям «

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

», що займає посаду голови окупаційної адміністрації Нововасилівської ОТГ, яка в ході листування направляє повідомлення у вигляді списків присутніх на зібраннях голів, заступників та старост сіл підконтрольних територіальних окупаційних адміністрацій Мелітопольського району, в тому числі окупаційної адміністрації т.зв. «Нововасильевская поселковая Администрация», зокрема з приводу проведення незаконного референдуму, графіку прийому громадян у вищевказаній окупаційній адміністрації, функцій та повноважень співробітників адміністрації, де старостою с. Воскресенка, с. Новомиколаївка, с. Іванівка зазначена ОСОБА_3 .

Окрім цього, в даному чаті виявлено файл під назвою

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

xlsx», де зафіксовано список присутніх на зібранні 08.08.2022, із зазначенням осіб з «Нововасильевская поселковая администрация», де зазначено особу під ім`ям « ОСОБА_6 ». (а.с.235-249, Т.1, а.с.1-3, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.10.2023, проведеному в присутності понятих, за участю

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Після запитання,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявила: що ОСОБА_3 вона знає давно і що до кінця червня 2022 року вона працювала на посаді землевпорядника Воскресенської сільської ради Мелітопольського району і була їй добре відома та з якою їй доводилося перетинатися з різних земельних питань.

Також

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

повідомила, що заходячи у середину «сельського совета» с.Воскресенка, з метою оплати комунальних послуг, десь приблизно з липня 2022 року вона бачила, що у кабінеті сільського голови, в якому до окупації працювала

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, яка не пішла на співпрацю з окупаційною владою та виїхала на підконтрольну територію України, вже знаходиться та «працює з бумагами» ОСОБА_3 . Двері в кабінет ОСОБА_3 зазвичай були відкриті, та

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

бачила, що на її робочому столі стояв флаг російської федерації та чула як ОСОБА_3 періодично надавала своїм підлеглим співробітникам якісь «робочі» вказівки.

На запитання, чи впізнає вона когось з осіб зображених на фотознімках ФОТОТАБЛИЦІ,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

. заявила:

- особа зображена на фототаблиці під № 4 мені знайома, можу пояснити, що це ОСОБА_3 ,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

- ОСОБА_3 наразі співпрацює з окупаційною владою держави-агресора, займає посаду «старосты» с. Воскресенка, «Нововасильевского сельського поселения» Мелітопольського району при окупаційній владі. Можу впізнати її за загальними рисами: округлим обличчям, «пухлими» губами, короткою стрижкою волосся, низьким зростом, «округлою» статурою.

Відповідно до довідки до фототаблиці, Особа, зображена на фотознімку № 4 є громадянкою України ОСОБА_3 . (а.с.6-8, Т.2).

Протоколом огляду від 26.01.2024, із залученням свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

відповідно до якого проведено огляд додатку до протоколу до тимчасового доступу до речей і документів від 10.03.2023, а саме: DVD-R диску, на якому містяться фотографії,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

(а.с.26-32, Т.2).

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 21.03.2023. (а.с.40-64, Т.2).

Протоколом огляду від 24.01.2024, відповідно до якого проведено огляд додатку до протоколу до тимчасового доступу до речей і документів від 21.03.2023, а саме: DVD-R диску, на якому містяться електронні файли з копіями документів, що містять інформацію щодо представників окупаційної адміністрації держави-агресора рф, створеної на тимчасово окупованій території Нововасилівської ОТГ Мелітопольського району Запорізької області.

У ході огляду вказаних електронних документів встановлено, що у файлі з назвою «

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

.pdf» наявна сканкопія зарплатної відомості працівників окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «Нововасильевская поселковая администрация Мелитопольского района Запорожской области», за грудень 2022 року, в якому зазначені розрахунково-платіжні відомості щодо нарахованих зарплат всіх працівників вказаного органу окупаційної влади із зазначенням установчих даних, займаних посад та розрахунку заробітної плати, затвердженого підписом та печаткою очільниці цього органу.

Зокрема, у вказаному документі, у рядку №4 зазначено розрахунок заробітної плати ОСОБА_3 , яка займає посаду т.зв. «старости» та отримала за грудень 2022 року 75 400 російських рублів. (а.с.77-80, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.01.2023, проведеному в присутності понятих, за участю свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Після запитання, чи впізнає когось з осіб зображених на фотознімках фото таблиці, свідок

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявив (ла), що на фото № 2 він (вона) впізнає за зовнішніми ознаками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку знає

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Також з листопада 2020 р., вона обіймала посаду землевпорядника Воскресенського старостинського округу Нововасилівської ОТГ, а після початку повномасштабного наступу рф на Україну перейшла тна бік ворога та стала старостою с. Воскресенка, с. Іванівка, с. Новомиколаївка.

Відповідно до довідки до фототаблиці протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками на фотографії №2 зображено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.81-82, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.01.2023, проведеному в присутності понятих, за участю свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

На запитання, чи впізнає когось з осіб зображених на фотознімках фото таблиці, свідок

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявив (ла), що на фото № 2 він (вона) впізнає ОСОБА_3 , яка стала старостою в с. Воскресенка в окупаційній адміністрації.

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Відповідно до довідки до фототаблиці протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками на фотографії №2 зображено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.83-85, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.01.2023, проведеному в присутності понятих, за участю свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

На запитання, чи впізнає когось з осіб зображених на фотознімках фото таблиці, свідок

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявив (ла), що на фото № 2 він (вона) впізнає ОСОБА_3 . Її впізнала одразу,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

. Свідок впізнав особу за загальними рисами обличчя.

Відповідно до довідки до фототаблиці протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками на фотографії №2 зображено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.86-88, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.01.2023, проведеному в присутності понятих, за участю свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

На запитання, чи впізнає когось з осіб зображених на фотознімках фото таблиці, свідок

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявив (ла), що на фото № 2 він (вона) впізнає ОСОБА_3 . За зовнішніми рисами обличчя,

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Наразі вона працює старостою в окупованому с. Воскресенка.

Відповідно до довідки до фототаблиці протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками на фотографії №2 зображено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.89-91, Т.2).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.01.2023, проведеному в присутності понятих, за участю свідка

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

На запитання, чи впізнає когось з осіб зображених на фотознімках фото таблиці, свідок

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

заявив (ла), що на фото № 2 він (вона) впізнає ОСОБА_3 за зовнішніми рисами обличчя.

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Відповідно до довідки до фототаблиці протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками на фотографії №2 зображено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.92-94, Т.2).

Протоколом огляду від 16.01.2024, відповідно до якого проведено огляд Web-сайтів мережі Інтернет, де виявлено офіційний сайт податкової служби російської федерації під назвою: «Федеральная налоговая служба» за адресою посилання:

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

», де вказано, що даний сайт використовується для «ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ СВЕДЕНИЙ ИЗ ЕГРЮЛ/ЕГРИП В КТРОННОМ ВИДЕ».

Проведеним оглядом встановлено, що фактично українська Нововасилівська селищна рада (ЄДРПОУ 24911634), юридична адреса: 72420, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, смт Нововасилівка, вул. Кооперативна, буд. 78, 07.09.2022 заререєстровано як т.зв. «АДМИНИСТРАЦИЯ НОВОВАСИЛЬЕВСКОГО СЕЛЬСКОГО ПОСЕЛЕНИЯ МЕЛИТОПОЛЬСКОГО РАЙОНА ЗАПОРОЖСКОЙ ОБЛАСТИ», а 22.12.2022 внесено до російського офіційного реєстру юридичних осіб «ЕГРЮЛ», де зареєстровано за №1229000023218, за тією ж самою юридичною адресою та з реєстрацію у податковому органі т.зв. «Межрайонная инспекция Федеральной налоговой службы №1 по Запорожской области», головою якого зазначено відповідну особу, що свідчить про завідомо протиправну діяльність представників даної юридичної особи, які вочевидь співпрацюють із державою-агресором. (а.с.95-102, Т.2).

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Дослідивши всебічно, повно, об`єктивно та неупереджено всі обставини кримінального провадження, оцінивши кожний із зазначених доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, знайшла своє повне підтвердження в ході судового провадження.

При цьому, суд вважає, що досудове розслідування по даному кримінальному провадженні було проведено уповноваженими посадовими особами з дотриманням встановлених кримінально-процесуальним кодексом вимог. У суду немає сумнівів в його об`єктивності та достовірності, а здобуті в його ході докази є належними, допустимими та достовірними, повністю узгоджуються між собою, та в їх обсязі доводять вину обвинуваченої ОСОБА_3 в скоєнні інкримінованого кримінального правопорушення.

Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченої ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини.

В матеріалах провадження відсутні будь-які об`єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_3 вчиняла вказані дії недобровільно, перебуваючи під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом, що такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи її рідним, або суспільним інтересам чи інтересам держави тощо.

При цьому, на свідомий і добровільний характер дій обвинуваченої із зайняття посади у зазначеному незаконному органі та реалізації його функцій вказує сам характер таких дій, їх послідовність, тривалість у часі та динаміка розвитку.

Суд вважає, що обвинувачена безумовно усвідомлювала факт окупації та агресії з боку рф та створення окупаційною владою незаконних органів, зайняття посади у такому незаконному органі, створеному на тимчасово окупованій території в умовах збройного конфлікту та введеного воєнного стану здійснювала свідомо, умисно, добровільно, за власним волевиявленням.

Також суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_3 , маючи достатній життєвий досвід, рівень знань, не могла не розуміти незаконності вчинених нею дій та можливості завдання своїми умисними діями шкоди державі Україна, між тим, заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, обвинувачена не вживавала.

Матеріали кримінального провадження не містять посилань на те, що діяння ОСОБА_3 здійснювались під контролем, примусом військовий рф чи інших осіб. Покази свідків в їх сукупності та узгодженості з іншими доказами свідчать про те, що ОСОБА_3 самостійно, добровільно та ініціативно вчиняла інкриміноване їй діяння.

Натомість, матеріали кримінального провадження містять докази на доведення обставин того, що ОСОБА_3 активно та ініціативно діяла в інтересах держави-агресора рф, реалізовуючи свої «професійні навички».

Судом встановлено, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної, обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом заходи для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.

Захисник при розгляді кримінального провадження активно та повно реалізовував процесуальні права сторони захисту, дії захисника не мали ознак пасивності, а отже суд приходить до висновку, що право обвинуваченої на захист було реалізовано ефективно та достатньо, відсутність обвинуваченої при розгляді кримінального провадження в порядку спеціального судового провадження («in absentia»), з урахуванням активних процесуальних дій захисника, не вплинуло на справедливий судовий розгляд кримінального провадження.

У зв`язку з зазначеним, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження за відсутності підозрюваної/обвинуваченої («in absentia») відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом та відповідає всім критеріям справедливого судового розгляду, зокрема в матеріальному та процесуальному аспектах.

Проаналізувавши в сукупності вищезазначені обставини, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 повністю доведена в судовому засіданні, та кваліфікує її дії за ч.5 ст.111-1 КК України, як: «добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора».

Прокурор в судовому засіданні просив призначити покарання за ч.5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з конфіскацією всього належного їй на праві приватної власності майна, з позбавленням на підставі ст. 55 КК України права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 (п`ятнадцять) років.

Захисник в судовому засіданні послався на те, що у зв`язку з тим, що в даній справі проводилось спеціальне досудове розслідування та спеціальний судовий розгляд у відсутність обвинуваченої, було порушено право обвинуваченої на захист та справедливий суд. Крім того захисник посилався на те, що винуватість її підзахисної у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення не доведена допустимими та належними доказами, у зв`язку з чим просила обвинувачену виправдати.

При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд, у відповідності до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке належить до категорії тяжких злочинів проти основ національної безпеки України.

Такий злочин характеризується найбільшою суспільною небезпечністю, оскільки об`єктом посягання є суспільні відносини, що забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної і правової держави.

Суд враховує особу обвинуваченої ОСОБА_3 , яка раніше не судима, під наглядом лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, одружена.

Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченої, судом не встановлено.

Як обставину, що обтяжує покарання обвинуваченої, суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

З урахуванням вищевикладеного, дотримуючись принципу співмірності та індивідуалізації покарання, враховуючи ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом`якшуючих та наявність обтяжуючої покарання обставини, суд вважає необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження скоєння нею нових кримінальних правопорушень призначити покарання у виді позбавлення волі строком 8 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади (у тому числі в правоохоронних) та місцевого самоврядування строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй на праві приватної власності майна.

Призначене покарання на переконання суду, є необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченої і попередження вчинення нею та іншими особами кримінальних правопорушень, а також буде відповідати загальним засадам кримінального провадження, тяжкості скоєного, обставинам кримінального правопорушення, особі обвинуваченої, а також не тільки меті покарання, а й меті правосуддя, невід`ємною частиною якого є справедливість та верховенство права.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 у вигляді позбавлення волі слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.

Цивільний позов не заявлявся. Речові докази і процесуальні витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 368, 370, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі строком 8 (вісім) років з позбавленням права займати посади в органах державної влади (у тому числі у правоохоронних) та органах місцевого самоврядування строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту фактичного затримання.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади (у тому числі у правоохоронних) та місцевого самоврядування рахувати з моменту відбуття основного покарання.

До набрання вироком законної сили запобіжний захід відносно ОСОБА_3 у виді тримання під вартою з моменту її затримання залишити без змін.

Вирок суду першої інстанції, якщо інше не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення вироку, а для осіб, які перебувають під вартою, - протягом тридцяти днів з моменту вручення їм копії вироку. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Копію вироку негайно після проголошення вручити прокурору та захисникові.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Суддя: ОСОБА_10

05.02.2026