Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/19088/25
3/758/869/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2026 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника політичної партії «Українська православна асамблея», адреса : м.Київ, вул. Ярославська, 11,
за ст. 212-21 КУпАП,
В С Т А Н О В И Л А:
Відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт) за II квартал 2025 року, поданого політичною партією «Українська православна асамблея» (ідентифікаційний код - 39927225, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Реєстр).
За результатами перевірки Звіту Партії Національним агентством встановлено порушення строків подання Звіту Партії за II квартал 2025 року, що є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов`язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Частиною 9 статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення ні офіційному вебсайті Національного агентства.
Відповідно до пунктів 3 та 4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 (далі - Порядок подання Звіту політичної партії) - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати зобов`язання фінансового характеру за II квартал до 09 серпня. Якщо останній день строку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт) припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день.
Таким чином, останнім днем подання Звіту за II квартал 2025 року є 11 серпня 2025 року.
Звіт Партії за II квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 14.08.2025 о 15:22 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 98с3с12с-f7е3-4587-аае0- fb228fe39bbf) та підписано ОСОБА_1 шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису, що свідчить про порушення частини 9 статті 17 Закону.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за II квартал 2025 року від 07.10.2025 № 2714, затвердженому наказом Національного агентства від 07.10.2025 №312/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
Листом від 14.08.2025, долученого до Звіту Партії, ОСОБА_1 як керівник Партії надав пояснення щодо несвоєчасного подання останнього, де зазначає, що через вимушену евакуацію голови Харківської обласної та Одеської обласної організації Партії з власної домівки через неможливість перебування на цій території внаслідок збройної агресії РФ та бойових дій, а також через відсутність зв`язку, звіти зазначених місцевих організацій не було подано вчасно, через що затримано подачу Звіту Партії.
Однак, з урахуванням викладеного вище, а також положень частини 9 статті 17 Закону, якою передбачено сорокаденний строк подання звітів політичними партіями, пояснення ОСОБА_1 як керівника Партії, надіслані до Національного агентства листом від 14.08.2025, не виключають наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Листом-зверненням від 08.11.2021 № 08/11/2021 Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії.
Також повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються копією протоколу З`їзду Партії від 17.10.2018 № 1 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.
Зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.
Слід зазначити, що пункт 4.6.1 Статуту Партії передбачає, що Голова Партії, серед іншого, здійснює загальне керівництво Партією; без довіреності представляє Партію у відносинах з органами державної влади і місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, політичними партіями, громадськими організаціями та з іншими юридичними особами, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордоном, фізичними особами; підписує рішення З`їзду Партії, Політичної ради Партії та інші документи Партії.
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - керівник Партії порушив строк подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Отже, ОСОБА_1 - посадова особа (керівник Партії) підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Оскільки адміністративне правопорушення вчинено ОСОБА_1 як посадовою особою (керівник Партії), то місцем вчинення адміністративного правопорушення е місце державної реєстрації Партії - вул. Ярославська, будинок 11, місто Київ, 04071.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП. слід вважати 14.08.2025 (дата підписання Звіту Партії за II квартал 2025 року шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису, що є фактом підтвердження відомостей відображених у Звіті Партії).
Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП. є дата складення Висновку прі результати перевірки Звіту Партії за II квартал 2025 року від 07.10.2025 № 2714 затвердженому наказом Національного агентства від 07.10.2025 № 312/25, тобто 07.10.2025.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв, клопотань про відкладення розгляду справи чи неможливість участі в судовому засіданні не подавав.
Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
За таких обставин, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності в судовому засіданні ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст. 212-21 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру та обов`язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.
Так, як встановлено судом, ОСОБА_1 як посадова особа - керівник політичної партії «Українська православна асамблея» у відповідності до ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні», зобов`язаний був подати Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК не пізніше ніж 11.08.2025 року. В той же час, Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року рік подано 14.08.2025 року.
Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 12.11.2025 року №50-33/1261; Звіті політичної партії «Українська православна асамблея» про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичної партії за ІІ квартал 2025 року; даними скріншоту із Кабінету аналітика НАЗК, де у розділі «Інформація про керівника (уповноважену особу) політичної партії «Українська православна асамблея» встановлений ОСОБА_1 ; даними Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 07.10.2025 за №2714; Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.09.2025 року політичної партії «Українська православна асамблея»; даними Статуту політичної партії «Українська православна асамблея»
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп.
На підставі ст. 212-21, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн. 00 коп. (п`ять тисяч сто грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п`ять грн.) 60 коп. на користь держави.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Л. В. Казмиренко