ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20.12.10 р. Справа № 41/246
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”, м. Єнакієве
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 139433,59 грн.
При участі представників:
від позивача: Висоцький А.С. – довіреність від 21.10.2010 №02-2638
від відповідача: Калашник О.Ф. – довіреність від 31.12.2009р. №01/4-356
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 139433,59 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства на структурному підрозділі „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” встановлений факт наднормативного (без дозволу) викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря забруднюючих речовин джерелом викиду № 0001 (промкотельня), що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та чим державі заподіяний збиток на суму 139433,59 грн.
Позивачем додатково пояснено суду, що ним було правомірно перераховано оксид азоту у діоксид азоту, оскільки при відбору проб газоаналізатором діоксид азоту NO2 у струні викидів забруднюючих речовин виявляється у дуже малих пропорціях, проте, при потраплянні до атмосферного повітря оксиду азоту він перетворюється на діоксид азоту.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що для нарахування збитків неправомірно враховано період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року, оскільки вимірювання викидів було здійснено 27.11.2008 року; в акті від 27.11.2008 року відсутні оксиди азоту, що не враховано при розрахунку збитку. Також, відповідач стверджує про відсутність у здійснених ним вимірюваннях оксидів азоту та діоксиду сірки, що підтверджує недостовірність розрахунку, проведеного позивачем.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
27.11.2008 року представниками Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області було виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел структурного підрозділу „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 27.11.2008 року № 63. З наведеного акту відбору проб вбачається відібрання з джерела викиду № 0001 (котельня, котел № 2) проб забруднюючих речовин: О2, NO, NO2, CO, SO2, пилу.
Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 27.11.2008 року № 63 Горлівським міжрайонним відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено вимірювання параметрів газопилового потоку стаціонарних джерел викиду та вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел структурного підрозділу „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, про що складені відповідні протоколи, а саме: протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 27.11.2008 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 08.12.2008 року № 63.
04.01.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на ДП „Орджонікідзевугілля”, результати якої оформлені актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 14.01.2009 року № 9.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що Горлівським МВІЛК було виконано відбір проб організованих промислових викидів стаціонарних джерел забруднення відповідача, зокрема, котельні СП „Шахта „Полтавська”, що зафіксовано в акті відбору проб стаціонарних джерел від 27.11.2008 року № 63; на момент відбору проб здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, викиди є наднормативними.
За результатам перевірки відповідачу видано припис від 14.01.2009 року № 9 на усунення встановлених порушень.
19.02.2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України на СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” від 19.02.2010 року № 10.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що підрозділ здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
За результатам перевірки відповідачу видано припис від 19.02.2010 року № 10 на усунення встановлених порушень.
Згідно довідки СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” № 390 від 03.06.2010 року, котельня СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” за період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року працювала 744 години.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних (за відсутності дозволу) викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду № 0001 (труба, що відводить викиди від котла котельні) СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” протягом період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року (включно).
Як вбачається з наведеного розрахунку, розмір збитків розраховано внаслідок наднормативних викидів (за відсутності дозволу) в атмосферне повітря NO2, CO, SO2 та пилу.
Сума збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду в атмосферне повітря діоксиду азоту (NO2) склала 6503,09 грн., оксиду вуглецю (СO) - 6004,72 грн., діоксиду сірки (SO2) –117248,27 грн., пилу – 9677,51 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів без отримання відповідного дозволу.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних (за відсутності дозволу) викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду № 0001 (труба, що відводить викиди від котла котельні) СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” протягом період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року (включно).
Як вбачається з наведеного розрахунку, розмір збитків розраховано внаслідок наднормативних викидів (за відсутності дозволу) в атмосферне повітря NO2, CO, SO2 та пилу.
Сума збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду в атмосферне повітря діоксиду азоту (NO2) склала 6503,09 грн.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 27.11.2008 року № 63, протоколу вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 08.12.2008 року № 63, за результатами вимірювань вмісту забруднюючих речовин в газах, що відходять від джерела викиду № 0001 (труба, що відводить викиди від котла котельні) СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, у цих викидах не виявлено концентрації діоксиду азоту (NO2).
Протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 08.12.2008 року № 63 містить у собі відомості щодо масової концентрації забруднюючої речовини – оксиду азоту (у перерахунку на діоксид азоту).
Посилання позивача на правомірність такого перерахування при здійсненні розрахунку розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд до уваги не приймає, оскільки Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, не містить у собі ні права перерахування однієї хімічної речовини в іншу, ні порядку або підстав такого перерахування. Інші нормативні документи, які стосуються відшкодування збитків, заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, також не містять у собі відповідних положень.
В обґрунтування перерахування оксиду азоту на діоксид азоту позивачем надано суду наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 71 від 16.02.2009 року, лист Головної державної екологічної інспекції від 21.04.2000 року № 10-8-261 та додаток 3 до „Методичних вказівок щодо оформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для суб’єктів господарювання з урахування технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”. Проте, наведені документи суд не приймає до уваги, оскільки вони ніяким чином не стосуються ні відшкодування збитків, які заподіяні в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, ні здійснення розрахунку їх розміру.
З огляду на викладене, з урахуванням відсутності доказів наявності діоксиду азоту (NO2) у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду № 0001 (труба, що відводить викиди від котла котельні) СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду в атмосферне повітря діоксиду азоту (NO2), в сумі 6503,09 грн., є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду в атмосферне повітря оксиду вуглецю (СO) в сумі 6004,72 грн., діоксиду сірки (SO2) – в сумі 117248,27 грн., пилу – в сумі 9677,51 грн., здійснено позивачем вірно, з урахуванням здійснення відповідачем викидів наведених хімічних речовин, та враховуючи норми Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064.
Відповідачем до матеріалів справи не надано доказів, які б підтверджували сплату ним збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду в атмосферне повітря оксиду вуглецю (СO) діоксиду сірки та пилу, в загальному розмірі 132930,50 грн.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі, в сумі 132930,50 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З урахуванням викладеного сума збитків підлягає стягненню на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакієвської міської ради.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 139433,59 грн. – задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакієвської міської ради (м. Єнакієве, п/о 33115331700043 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686594, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 132930,50 грн.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині – відмовити.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 1394,34 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя Гончаров С.А.
В судовому засіданні 20.12.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане 24.12.2010р